Ako zostaviť rodinný rozpočet?

Rozpočet domácnosti je medzi partnermi veľmi často diskutovanou témou. Je potrebné nenechať problémy prerásť až do narušenia partnerského vzťahu. Dôležitá je predovšetkým vzájomná domluva. S dohodnutým podmienkami by mali obaja opravdivo súhlasiť.


Zmapujte Váš rozpočet

Aby ste mohli dobre naplánovať, ako budete s peniazmi hospodáriť, najprv si musíte zhodnotiť Vašu finančnú situáciu. Keď si urobíte nejaké schému alebo prepočet na papieri, môže to úplne zmeniť pohľad na vec. V zásade sa rozpočet domácnosti skladá z príjmov a výdavkov, ktoré si ešte pre väčšiu názornosť rozčlenia do kategórií. Všetky spísané údaje musia byť pravdivé, inak to nemá cenu. Budete sa snažiť zistiť, či celková výška príjmov pokrýva všetky výdavky. Cieľom je potom v niektorých možných miestach ušetriť.

Zostavovanie rozpočtu si vyžaduje čas

Na premýšľaní rozpočtu si budete musieť pravdepodobne sadnúť viackrát a nebude sa jednať o polhodinovou záležitosť. Dáta pravidelne upravujte, dopĺňajte, aktualizujte. Priebežné tvorenie rozpočtu by malo prispieť k nájdeniu vhodnej cesty. Pri zostavovaní rozpočtu nezabudnite ani výdavky, ktoré sa objavujú zriedka.

Nad všetkými výdavkami sa starostlivo zamyslite

U príjmov máme väčšinou ihneď jasno a málokedy nás niečo prekvapí, obzvlášť pozitívne. Sčítame výplaty, prípadné dávky alebo príspevky a iné. U výdavkov to bude trochu ťažšie. Iste vieme o výdavkoch, ktoré nás s istotou čakajú (platba elektriny, vody, nájmu atď), lenže často nás zaskočí aj výdavky neplánovanej alebo vyššia ako sme čakali (pohonné hmoty, účty, služby, nákupy) a občas aj na niektoré maličkosti úplne zabudneme.

Nezabudnite si tvoriť rezervu

Keď budete u výdavkov, nezabudnite na rezervu! Rezerva slúži na krytie neočakávaných situácií. Ak už Vám na rezervu nezostali žiadne prostriedky, zamyslite sa, či nejde výdavky trochu obmedziť. V prípade nežiaducej situácie sa tak vyhnete pôžičkám a následnému platenia úrokov. A koľko sa odporúča ukladať do rezervy? Uvádza sa, že minimálne 3% z čistého príjmu, avšak to už záleží na každej rodine, ako sa rozhodne.

Rada-zapisujte si presne všetky výdavky

Je dobré si niekoľko po sebe idúcich mesiacov zapisovať presné sumy výdavkov za všetko, hoci sa nám bude zdať smiešne zapisovať si napríklad 10 Sk za noviny alebo 12 Sk za žuvačky. Týmto docielime naozaj priemerných výdavkov, ktoré sa od tých reálnych nebudú zase toľko líšiť.

Čo keď sú výdavky vyššie ako príjmy?

Ak sa výdavky pohybujú vo vyšších sumách ako príjmy, nastáva problém. Nezostáva nič iné, než buď zvýšiť príjmy alebo znížiť výdavky. S príjmami to nebude asi tak jednoduché, takže bohužiaľ je na čase sa obmedziť. Výdavky, ktoré nie sú naozaj potrebné, sa musí vyškrtnúť. Mnohokrát sa ľuďom zdá, že už vlastne ani nejde na ničom ušetriť, ale spravidla sa nejaká medzera vždy nájde. Úspory nejspíš ovplyvní oblasť zábavy, jedla a voľného času. Samozrejme, že v náročných situáciách, kedy ste veľa v mínusu, sa nedá už len obmedziť v maličkostiach, pretože to k ničomu nevedie. Bude potrebné nejaký razantnejší krok, ako predaj drahého auta apod

Tipy, ako ušetriť

Miesto kúpa novín si jednoducho prečítajte správy a zaujímavosti na internete. Ak internet nemáte, prejdite si teletext! Až sa budete chystať do obchodu, spíšte si nákup a držte sa výhradne zoznamu. Bezhlavým nakupovaním vecí rozhodne neušetríte. Olovrant do práce, pripravená doma, Vás vyjde lacnejšie, než jedlo kúpené v bufetu. Namiesto večere v reštaurácii si pripravte radšej niečo doma. Vymeňte auto s vysokou spotrebou za nejaké menej nákladné. Za ročné predplatné cestovného na MHD zaplatíte menej ako za mesačný kupony. Udržujte si len také bankové účty, za ktoré zbytočne neplatíte. Objednajte si taký tarifu, na ktorom zbytočne neprerobíte. Ak ste fajčiar, prestaňte fajčiť alebo aspoň obmedzte spotrebu cigariet. Ak pôjdete okolo lacné čerpacej stanice, Natankujte si, hoci ešte máte pol nádrže.

Pravidlá rodinného rozpočtu

Rodinný rozpočet by mal fungovať v súlade s určitými pravidlami. Je podstatné mať prehľad nad výdavkami. Je dobré si vytvoriť rozpočet finančných prostriedkov. Rozpočet by mal smerovať k naplneniu určitých cieľov a záväzkov. Dôležitým bodom je úspora peňazí na "horšie časy". Finančnej situácii je dôležité mať pod kontrolou a držať sa svojich najlepších návykov.

Je spoločný účet dobrý?

Nad touto otázkou uvažuje nemalé percento domácností. V niektorých rodinách prerozdeľuje peniaze ten z partnerov, ktorý zarobí viac. U iných je zase rozpočet výlučne vecí ženy. Manžel skrátka donesie domov výplatu a žena hospodária. Aké je najlepšie riešenie? To už záleží na vzájomnej dohode. Niekto tvrdí, že ak sú obaja manželia zárobkovo činní, mali by mať každý svoj vlastný účet. Ak sa takto rozhodnete, zvoľte si účet, kde za vedenie a ostatné transakcie nič neplatíte. Stretnúť sa môžeme s názorom, že spoločný účet bráni nezávislosti a sebestačnosti. Rad rodín, ktoré prejdú na variant so spoločným účtom, uvádza, že to zapríčinilo veľa sporov a niekedy doslova boj o každú korunu. Na druhú stranu je spoločný účet prejavom dôvery k druhému a ak sú obaja partneri rozumní, môže bez závažnejších problémov fungovať.

Obrovským zásahom do rodinného rozpočtu je svadba

Sobáš, to nie je len romantika, ale aj veľké výdavky. Aj malá svadba stojí v súčasnosti dosť peňazí, nieto svadba veliká. Pred svadbou je dobré rozvrhnúť si náklady. V dnešnej dobe sú výdavky na svadbu už vecou dohody medzi snúbenci a rodinou a nedodržiavajú sa prísne pravidlá ako predtým. Rad snúbencov, ktorí už pred svadbou žijú spoločne, si platí svadbu sama, alebo sa financovanie prinajmenšom zúčastňuje. V otázke financovania svadby je vhodné si dopredu ujasniť niektoré veci. Jedná sa najmä o rozpočet, počet hostí, miesto a dátum svadby, rozdelenie zariaďovaní rôznych vecí, právnu úpravu apod

Na svadbe sa dajú ušetriť nemalé peniaze

keď budete nakupovať s rozumom a nenecháte si všetko sprostredkovať pomocou služieb. Do príprav môžete zapojiť rodinu alebo kamarátov, ale dbajte na to, aby bola zachovaná potrebná kvalita, ktorú si prajete a Vy ste neboli sklamaní. Všetko, na čo si v súvislosti so svadbou spomenieme, stojí peniaze. Je to napríklad kaderníčka, kozmetička, rozvoz, hudba, zákusky, oblečenie a výzdoba snúbencov, prenájom priestorov, financovania hostiny, výzdoba, prstienky, obrad, fotograf, kameraman, pozvánky, kytice atď Chcete aspoň niektoré výdavky obmedziť? Vyrobte si svoju vlastnú výzdobu a líčenie nechajte na kamarátke!

Hoci Váš rodinný rozpočet funguje

raz za čas ho prehodnoťte, a to nielen vtedy, keď nastane v rodine nejaká zásadná zmena (napríklad rozrostení rodiny). Nad rozpočtom sa zamyslite aspoň raz za rok. Všetko záleží na konkrétnej situácii každej rodiny.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: