Ako sa správne pohádať

Akákoľvek hádka je vnímaná ako negatívny jav. Nemusí to byť pravda. Hádka je ako búrka, po ktorej sa vyjasní. Zbaví nás napätie, uvoľní negatívne emócie, mnohé nedorozumenia sa vysvetlí.


Manželská hádka je umenie

S malými obmenami to poznáme všichni.Vracíme sa z práce, vystáli sme frontu v banke, na pošte, cestou sme narýchlo kúpili párky k večeru a vo dverách nás víta Burácajúce hladný partner: kde jsi tak dlho, Tomáš v škole rozbil okno, David lieta bohvie kde a dostal už tretí štvorku z matiky ... a zase párky? Buchnete s taškami, nadýchnite sa a je tu hádka, výčitky, pokazený večer.

Partner nie je súper

Hádku nás často degraduje na dve súperiace bytosti, předháníme sa kto vypáli ťažšie kaliber, viac raní, doženie k zúfalstvu. S partnerom sa predsa nesoupeří, hádajú sa predsa, aby sme si ujasnili situáciu, vyříkali všetko čo nám vadí a našli riešenie - nie aby sme si ublížili. S odstupom času (alebo keď nás stretne naozaj niečo zlé) zistíme, že naše infarktové spory boli malicherné. V žiadnej partnerskej hádke neexistuje víťaz!

Krotenie emócie

Skrotiť nahromadené emócie býva často veľmi ťažké. Múdry partner vie, že má nechať partnerku po návrate domov vydýchať, odložiť pracovné problémy a sústrediť sa na tie domáce, skrátka prehodiť výhybku. Partnerovej emócie otupí a partnerka po dobrej káve je schopná lepšie vstrebať rozbité okno, zlé známky a iné katastrofy. A múdra partnerka nebude pri dôležitom futbalovom klaní partnera rušiť vyčítavými poznámkami, že Jaruška z kancelárie má zase nové šaty av lete jede na kanárikov a my zase určite skončíme na Macháč.

Predchádzanie hádkam

Ako? Pomerne jednoducho. V nedeľu večer svolajte rodinnú radu a dohodnite spoločne týždenný plán, napríklad: Tomáš má v pondelok a stredu popoludní voľno, vynesie smeti a umyje riad. To isté urobí David v utorok a vo štvrtok. Máte pracovne náročný týždeň? Partner dva dni v týždni uvarí večeru-nebude musieť jesť párky. Zamyslite sa kvôli čomu sa často hádate. Môže to byť nedostatok peňazí, času, školské neúspechy, nezhody s príbuznými. Hádky úzko súvisia s celkovou atmosférou rodiny. Preto plánujte spoločne čas, plánujte spoločne finančné výdavky. Každú nedeľu zhodnoťte uplynulý týždeň vrátane úspechov a neúspechov v škole a nezabudnite chváliť! Pochváľte deti aj partnera aj keď sa im niečo nepodarí. Uvidíte, že sa deti budú na tieto rodinné rituály tešiť, je to príležitosť si prípadné neúspechy, nezhody otvorene vydiskutovať, vyriešiť a všetci začnete nový týždeň s čistým stolom. Niekedy sa predsa len hádke nevyhneme, dodržujte aspoň akási pravidlá, hádka nesmie byť deštruktívne.

Hádajte sa konštruktívne

1. S hádkou je to ako s trestom alebo odmenou, aby mala nejako zmysel má prísť čo najskôr po kritickej udalosti. Najlepšie keď sme sami a máme dostatok času a súkromia (nebudeme sa pžece hádať na autobusovej zastávke alebo v supermarkete).
2. Konajme stručne a na rovinu, vyslovte to, čo nás trápi, čo nám vadí, vtiahnite partnera do deja, hľadajme spoločné riešenie-kompromis.
3. Nehovorme o probléme všeobecne, môžeme si na hádku vopred pripraviť "osnovu" - nemá zmysel len naznačovať: keď nechápeš čo tým chcem povedať, tak sa s tebou nebudem baviť.
4. Nepoužívajme ako argument mienky iných ľudí (moja kamarátka hovorila, že ... u Novákov to robia takhle ...)
5. Vynechajte útoky proti osobám alebo predmetom, ktoré má partner rád, a ktoré nesúvisia s predmetom hádky.
6. V žiadnom prípade sa neohánějme starými udalosťami.
7. Hádka sa má niesť v duchu fair - play - bez "úderov pod pás", útoku na partnerovho slabé miesta, napríklad na jeho zdravotné problémy, alebo fyzickej nedokonalosti.
8. Neveďte monológ. Partner musí tiež dostať slovo. Obaja partneri by sa mali zapojiť časovo zhruba rovnako. Je často chybou mužov, že odmietajú diskusiu prijať a častou chybou žien, že ju nedokážu ukončiť a argumentujú nekonečnú záplavou slov. Myslite na oba tieto aspekty.
9. Na záver by malo dôjsť k sebekritice - uznanie aj svoje chyby, ktoré prispela ku konfliktu. Je dobré ponúknuť ruku k zmieru, pokúsiť sa dohodnúť čo robiť, aby v budúcnosti k kritickej udalosti nedošlo.

S hádkou je to ako s trestom alebo odmenou

Konajme stručne a na rovinu
Nepoužívajme ako argument mienky iných ľudí
Hádka sa má niesť v duchu fair - play
Neveďte monológ.
V žiadnom prípade sa neohánějme starými udalosťami.
Nehovorme o probléme všeobecne
Hľadajme spoločné riešenie-kompromis

Hádka nesmie byť dlhá

Bohato stačí štvrťhodina. Keď sa niekedy pri hádke dostaneme naozaj na ostrie noža, je lepšie odísť. Kamkoľvek. Do inej miestnosti, von "rozchodiť to" ovšem bez zlovestného prasknutie dvermi. Spoľahlivo tak zabránime prípadným agresívnym výpadom, urážkam a zbytočnému predlžovaniu hádky ...

Urážky a zosmiešňovanie bolí

Zásadne sa vyhýbame všetkým hanlivým výrazom alebo posměškům. Možno si momentálne uľavíte, ale čoskoro nás vyslovené urážky úprimne mrzí a nejde sa vziať späť. Ospravedlnenia moc nepomouhou. Muži sa väčšinou hodnôt na švíkoch, ženy urážku alebo posměšek síce odpustí, ale nezabudnú. Slová vyrieknuté v hneve (jsi absolútne k ničomu ... všade robíš len hanbu ... jsi všetkým na smiech) nič nevyrieši.

Získajte oddychový čas

Niekedy je hádka príliš únavná, prudká alebo zdrvujúcu, inokedy sa proste len strhne v nevhodnú dobu. Stačí povedať: idem si robiť kávu, dáš si taky? Hádku zastavíme a treba si uvedomíme čo je dôležité a čo nie. V tomto medzičase napätie povolí, nájde sa priestor konštruktívne sa pripraviť na pokračovanie a ľahšie dôjdeme k riešeniu.

Hádať sa pred príbuznými a priateľmi je nevhodné, hádka pred deťmi je tabu

Toto pravidlo nie je preto, aby sme navonok pôsobili usporiadane. Musíme si uvedomiť, že naše príbuzné a obvzlášť rodičia našimi spory trpia. My už sme na hádku dávno zabudli a oni sa trápia. Ak sa pohádajú pred priateľmi na oslave, grilovanie alebo u partičky kariet, je im trápne av nasledujúcich dňoch nevedia ako sa k nám správať. Deti do našich sporov zásadne nazatahujeme. Ak sa pred nimi hádate opakovane, vezmeme im rodinnú istotu, dosiahneme to, že sú radšej kdekoľvek inde než doma.To má za následok ďalšie, často vážne psychické problémy v závislosti od veku dieťaťa-od pomočovanie, koktaniu, zhoršenie školského prospechu až po útek k alkoholu, drogám, závadovým partam a podobne. Majme na pamäti, že sme svojim deťom príkladom, ako sa my s sebe správame, oni sa len budú správať k svojim partnerom!

Ponúknite zmier

Motivačne ku zmieru neznamená porážku alebo "dolejzání." Je to skôr trocha sebakritiky a prejav kultivovanosti, a tým aj prevahy. Práve pri tej kávy stačí povedať: ja viem, že som niekedy hrozná, ale ... Alebo: áno, štveš ma s tým strašne moc, ale uznávam, že .... Možno nás prekvapí rýchla pozitívne reakcie partnera a bude po hádke.

Partnerské spolužitie je beh na dlhú trať. Neodsudzujte partnerskej hádky, nemusí ísť o nefunkčný vzťah, len spolu tí dvaja ešte nevie komunikovať.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: