Ako na nás pôsobia farby?

Čo pre nás znamenajú farby? Rozhliadnite sa okolo seba! Čo vidíte? Veľa farieb a každá iná! Nie je farba ako farba. Už odpradávna mala každá farba inú symboliku. Ako na nás farby pôsobia? Ako ovplyvňujú našu psychiku? Môžeme farbami vyliečiť boľavú dušu?


Čo na to hovorí veda?

Skúmaním farieb sa zaoberal aj slávny prírodovedec Isaac Newton. Zistil, že biele svetlo je zložené zo siedmich farieb, ktoré nazývame farebným spektrom a ktoré tvoria farby dúhy-červená, oranžová, žltá, zelená, svetlo modrá, tmavo modrá a fialová. V ďalších storočiach vedci zistili, že každá farba má inú vlnovú dĺžku a frekvenciu, preto každá farba pôsobí odlišne na náš organizmus.

Pôsobenie farieb na naše telo

Máte zdravotné problémy? Viete, že farby sú dôležitou súčasťou liečby? Dokonca existuje aj teória, podľa ktorej vďaka pôsobeniu farieb zmiernite svoje zdravotné ťažkosti. Farby dokážu ovplyvniť funkciu žliaz, ktoré vylučujú hormóny. Hormóny sú všeobecne povedané dôležité pre správny chod nášho tela. Ak máte niektorých hormónov nedostatok alebo nadbytok, spôsobí vám to zdravotné ťažkosti.
Aké farby podporujú funkciu žliaz?

Hypofýza

Čiže hypofýza je žľaza, ktorá vytvára hormóny ako napríklad rastový hormón, prolaktín, ktorý je dôležitý pri dojčení alebo tyreotropin, ten ovplyvňuje funkciu štítnej žľazy. Ďalej sa tu vytvára hormóny podporujúce vývoj a činnosť pohlavných žliaz a nadobličiek. Hypofýza ovplyvňuje funkciu všetkých endokrinných žliaz.

Jej farbou je fialová. Fialová povzbudzuje činnosť mozgu, hypofýzy aj epifýzy. Fialová je farbou vyrovnanosti, rovnováhy. Označuje sa za univerzálnu farbu, ktorá má liečivé účinky na všetky choroby. Podobné účinky má aj biela farba, tá pomáha zmierniť všetky bolesti. Bolí vás niečo a neviete akú farbu použiť? Zvoľte bielu!

Epifýza

Epifýza sa tiež nazýva šišinka. Táto endokrinné žľaza vytvára hormón melatonín, ktorý sa stará o správny rytmus nášho biorytmu, teda taktiež io pravidelný spánok apod Vedci vďaka funkcii melatonínu zistili, že denné svetlo má veľký vplyv na náš spánok.

Štítna žľaza

Štítna má podstatnú úlohu počas látkovej výmeny nášho tela. Hormóny, ktoré vytvára, ovplyvňujú rýchlosť spaľovania energie. Tiež pôsobí na rast tela a funkciu nervového systému. Aby nám štítna žľaza správne fungovala, potrebuje naše telo dostatok jódu. Preto sa najmä tehotným ženám odporúčajú vitamíny s dostatočným obsahom jódu. Viete, že sa jód začal pridávať do kuchynskej soli, aby sa predišlo rôznym zdravotným komplikáciám?

Modrá farba povzbudzuje funkciu štítnej žľazy aj prištítnych teliesok. Modrá je zameraná na oblasť krku, kde sú obe žľazy uložené. Modrá má upokojujúci účinok na nervový systém. Ľudia s poruchou funkcie štítnej žľazy majú buď prebytok, alebo nedostatok energie, modrá tento rozdiel vyrovnáva. Okrem iného modrá pôsobí chladivo najmä pri zápaloch, horúčke alebo návaloch horúčavy.

Prištítne telieska

Nájdeme ich za štítnou žľazou. Sú štyri a produkujú hormóny, ktoré dbajú na správnu hladinu fosforu a vápnika v krvi. Vápnik a fosfor sú minerálne látky dôležité pre rast a vývin kostí.

Nadobličky

Ako sám názov napovedá, nadobličky sú uložené nad obličkami. Hormóny, ktoré nadobličky produkujú, sú zodpovedné za hladinu cukru v krvi, zvyšovanie spaľovanie tukov a bielkovín, ovplyvňujú krvný tlak a vývin sekundárnych pohlavných znakov u mužov i žien.

Pri problémoch s funkciou nadobličiek sa s dôverou obráťte na žltú a oranžovú farbu. Žltá podporuje funkciu nadobličiek i obličiek, pretože pomáhajú prečistiť krv. Žltá podporuje párové orgány a je farbou očistenie, nielen telesného, ale aj duševného. Oranžová povzbudzuje funkciu všetkých orgánov uložených v strednej a spodnej časti brucha.

Pankreas

Trápia vás cukrovka? Práve táto choroba je choroba slinivky brušnej. Pankreas vytvára tráviace enzýmy, ktoré telo potrebuje pre štiepenie cukrov, tukov a sacharidov. Ďalej produkuje hormóny inzulín a glukagón, ktoré sú zodpovedné za správnu hladinu cukru v krvi. Ak máte nedostatok inzulínu, zvyšuje sa vám hladina cukru v krvi. Cukrovku je potrebné liečiť a sledovať, aby sa nerozvinula do ešte horšieho štádia.

Máte problémy s trávením? Oranžová stimuluje funkciu tráviacich enzýmov a našu imunitu. Významne pôsobí na oblasť brucha, na náš žlčník, črevá, slezinu a vaječníky. Pozor! Držíte diétu? Vyhnite sa oranžové, pretože povzbudzuje chuť k jedlu! Veľký vplyv na celú tráviacu sústavu má aj žltá farba, tá podporuje všetky inštitúcie, ktoré spracúvajú potravu. Pozitívny vplyv na trávenie má aj odtieň žltej farby - zlatá.

Pohlavné žľazy

U žien sú to vaječníky a u mužov semenníky. Tieto párové pohlavné žľazy sú nevyhnutné pre rozmnožovanie. Hormón testosterón ovplyvňuje u mužov rast a vývoj pohlavných znakov av dospelosti uchováva kostnej a svalovú hmotu. Ženské hormóny estrogén a progesterón majú na starosti správny rast a udržanie ženských pohlavných znakov a zodpovedajú za priebeh tehotenstva.

Červená farba zaktivuje nielen náš sexuálny apetít. Viete, že červená povzbudzuje pomalé mužskej spermie? Ak vášho manžela či priateľa trápi takýto problém, kúpte si červené posteľné prádlo alebo iný výrazný červený doplnok do vašej spálne! Červená tiež dodáva energiu, vášeň a zmyselnosť.

Aký majú farby vplyv na našu dušu?

Poznáte ten ukľudňujúci pocit, ktorý vás zaplaví počas pobytu v prírode? Všade okolo zelená tráva, stromy, modrá obloha ... čo vás najviac upokojuje? Ticho alebo farby prírody? Možno oboje, ale uznajte sami, že pohľad na farby, ktoré vytvorila sama príroda, pôsobí na vašu dušu ako balzam.

Depresie, pocity smútku, zúfalstva, beznádeje ...

Cítite beznádej? Trápia vás depresia? Pomôže vám oranžová farba, pretože predstavuje radosť zo života. Oranžová vám zaktivuje životnú energiu, ktorú vám chýba. Oranžová farba pomáha, aj ak máte sklony k hystérii.

Duševnú silu dodáva aj žltá farba, ktorá symbolizuje slnečný svit. Chýba vám v zime slnko a trápi vás preto pocity smútku? Tento spline zaženie žltá farba! V boji proti depresii pomáha aj biela farba, ktorá evokuje svetlo.

Aj zelená pomáha pri depresiách, návaloch žiarlivosti a závisti. Naopak, ak vás trápi tieto negatívne emócie, vyhnite sa žltej farbe!

Ste nespokojní v zamestnaní? Cítite sa stiesnený vo svojom byte? Chcete zmenu? Zelená farba vás podporí a pomôže vám nájsť správne riešenie. Zelená vám prinesie vyrovnanosť a slobodu v rozhodovaní a myslenia. Trpíte klaustrofóbiou? Zelená vás podporí lepšie zvládnuť strach z uzavretých priestorov, pretože symbolizuje voľnosť.

Pociťujete nepokoj? Vnútorné neistotu, roztržitosť, nesústredenosť? Modrá vám prinesie vnútorný pokoj, po ktorom toľko túžite!

Nedokážete sa rozhodnúť? Biela vám otvorí nové obzory. Biela obsahuje celé spektrum farieb, teda aj všetky možnosti a cesty, po ktorých sa môžete vydať a začať niečo nové.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: