Výživa dojčiat a prvé príkrmy

Základom stravy novorodencov je materské mlieko alebo plnohodnotná umelá výživa. S rastom dieťaťa je však nutné do stravy zahrnúť aj prvé prikrmovať dávky, kteréobsahují nielen vitmaíny, ale aj stopové a minerálne prvky.


Kvalitné výživa novorodencov, dojčiat a batoliat

priaznivo ovplyvňuje ich zdravie a pozitívne pôsobí na ich vývin, vývoj a rast. S pribúdajúcimi mesiacmi a rastom dieťaťa je nutné dodať jeho organizmu nielen dostatok živín, ale aj dostatok vitálnych látok. Materské mlieko alebo umelá výživa prestávajú stačiť a potravu dojčiat je nutné spestriť tzv príkrmy.

Začíname materským mliekom

Materské mlieko je najideálnejšie výživou novorodencov, a to približne do ukončeného šiesteho mesiaca ich veku, V materskom mlieku sú obsiahnuté všetky nevyhnutne dôležité látky a prvky, ktoré detský organizmus a telo potrebuje ku kvalitnému vývinu a rastu. Plnohodnotným podávaním materského mlieka dieťaťu predchádzame vzniku najrôznejších ochorení a alergií. Materské mlieko dokáže chrániť nezrelá sliznicu detských čriev pred nežiaducimi alergény a možnými chorobami.

Ak je dieťa plne dojčené (do šiesteho mesiaca jeho veku)

nie je potrebné podávať mu iné tekutiny (vodu, čaj, ovocné šťavy) na uhasenie smädu. V materskom mlieku sú obsiahnuté nielen látky na utíšenie hladu, ale aj látky na uhasenie smädu.

Predné a zadné materské mlieko

Predné materské mlieko slúži spravidla na uhasenie počiatočnej smädu. Jeho chuť je sladká, ale po stránke výdatnosti je menej tučné. O jeho konzistenciu a nutričnej hodnote tiež svedčí jeho farba, ktorá je oproti mlieku zadnému ďaleko bledšie, takmer až vodová. Po chvíľke sania sa jeho farba postupne premieňa na farbu bielo mliečnu. Do popredia postupne prúdi mlieko zadné, ktoré je tučné a výdatné.

Správna výživa dojčiace matky

V čase plného dojčenia dieťaťa je nutné dbať na zdravú a rozmanitú stravu, doplnenú zvýšeným obsahom tekutín. Prísun potravín nie je potrebné zvyšovať, dôležité je, aby potrava bola rôznorodá a príjem sa rozdelil do niekoľkých dávok.

Pre zdravý vývoj dieťaťa je potrebné zvýšiť obsah jódu

v strave, alebo si zakúpiť jodid (na lekársky predpis). Veľký obsah jódu sa nachádza v morských rybách alebo v morských plodoch.


Pestrá a vyvážená strava dojčiace matky

je veľkým prínosom pre správny vývin a rast dieťaťa. Strava by mala obsahovať dostatočné množstvo obilnín (celozrnné a tmavé pečivo, vločky, cereálie), zeleniny a ovocia, ryže a cestovín.

Pitný režim by mal byť dostačujúce

v období dojčenia by matka mala vypiť až tri litre tekutín denne. K najvhodnejším tekutinám patrí neperlivej minerálnej vody (ochutené i neochutené), čaju (špeciálne zmesi pre dojčiace matky), zeleninové a ovocné šťavy alebo 100% kvalitné ovocné džúsy.

V období dojčenia by sa žena mala vyvarovať prísunu kofeínu (nápoje typu cola, čierna káva) a alkoholickým nápojom.

Umelá strava od narodenia

Niektoré mamičky nechcú alebo nemôžu dojčiť a preto je potrebné nahradiť materské mlieko umelou stravou.

Na našom trhu existuje široká ponuka umelej výživy

vyberajme tie, ktoré sú označené ako hypoalergénne (HA). V zložkách mliečne bielkoviny je znížený obsah alergicitů tak, aby dieťaťu nevznikali alergickú reakciu. Niektoré druhy môžu byť obohatené o probiotiká, ktoré majú priaznivý vplyv na zníženie hnačkových ochoreniach.

Základnou zložkou umelého mlieka je mlieko kravské, ktoré je upravené tak, aby sa chuťou čo najviac podobalo mlieku materskému.

Podľa veku dieťaťa je umelá výživa rozdelená do niekoľkých skupín:

* Počiatočné mlieka (0 - 6 mesiacov veku dieťaťa)
* Mlieka pre nedonosené deti alebo deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou
* Pokračovacie mlieka (od ukončeného šiesteho mesiaca do jedného roka veku dieťaťa)
* Mlieka pre batoľatá (pre deti od jedného roka do troch rokov)

Časté chyby spojené s umelou výživou

V žiadnom prípade nedokrmujte deti kravským alebo kozím mliekom, pretože by sa mohla objaviť vysoká alergická reakcia na bielkovinu.

Dodržujte počet odmeriek podľa odporúčaných tabuliek

uvedených na obale umelej stravy. Odmerky by mali byť naplnené po okraj, nikdy nie vrchovato. Väčšie množstvo použitého prášku môže vyvolať zápchu či iné tráviace problémy, popr. začnú neprimerane pribúdať na váhe.

Mlieko by rodičia nemali ochutnávať priamo z fľaše

k otestovaniu teploty slúži vnútorná strana zápästia. Ak berieme do úst sacia časť liekovky môže dôjsť k prenosu baktérií či rôznych vírusov. Rovnako tak tomu je iv prípade ocucávání cumlíky.

Začíname s príkrmami bábätka

ajideálnejší dobou so zavádzaním príkrmov je ukončený šiesty mesiac veku dieťaťa. Ovšem sú aj prípady, kedy je nutné s príkrmami začať o niečo skôr, a to vtedy, keď pozorujeme, že mu materské mlieko nestačí. To sa pozná vtedy, keď má dieťa neustály hlad, saje častejšie než 12 x za deň. Ďalším signálom pre zavedenie príkrmov do stravy je vtedy, keď dieťa dokáže udržať liekovku vo vzpriamenej polohe. Zhruba od piateho mesiaca začne mať dieťa záujem o potravu, ktorú konzumujú rodičia alebo starší súrodenci. To je ďalší signál, ktorý nás upozorňuje, že môžeme postupne dieťa začať učiť s príkrmy.

* Ak bolo dieťa do konca šiesteho mesiaca plne dojčené, bude veľmi ťažké naučiť ho jesť niečo iné, a to nielen chuťovo, ale aj konzistenčný.

V prípade, že sa rozhodneme používať poháre

s už nachystanú detskou stravou, začneme od poháre s číslom 4. Táto pohárik je podľa popisku určená pre deti od ukončeného štvrtého mesiaca, ale touto pohárom je nutné začínať. Preto, ak bolo dieťa do konca šiesteho mesiaca plne dojčené, začneme s pohárom s označením 4. Túto "veľkosť" budeme dieťaťu podávať po dobu jedného mesiaca, potom prestúpite na "veľkosť" číslo 5.

Začiatky jedálnička pre bábätko

Začínať by sme mali jednodruhovým zložením, teda napr karfiolom, zemiakmi alebo brokolicou. Dieťaťu podobu dvoch až troch týždňov podávajte iba zeleninová alebo ovocná jedla. Postupne pridávajte jedlá s obsahom kuracieho, hovädzieho, králičieho alebo jahňacieho mäsa.

Pozor na cukor a sladenie

Častou chybou väčšiny mamičiek býva, že deťom príkrmy doslazují. Cukru by sme sa mali vyhnúť av kŕmenie našich detičiek byť viac trpezlivé. Je zrejmé, že spočiatku iná strava nebude deťom chutiť. Za deň stačí dieťaťu podať jednu alebo dve lyžičky a ďalšiu dávku vyskúšať až druhý deň. Ak sa dieťa začne Davit alebo sa mi obracať žaludeček, ihneď s podávaním stravy v ten deň prestaňte.

* Zhruba do jedného mesiaca pilného prikrmovanie sa dieťa na inú stravu naučia a určené množstvo sníva bez ten najväčší problémov.

Pozor na soľ

V detskej strave je potrebné vyhnúť sa soli, korenia, koreniacim zmesiam, aromatickým bylinkám, cukry a tukom. Minimálne do veku štyroch rokov Nepodávajte deťom salámy, údeniny, slaninu alebo údené ryby. Nepodávajte deťom ani orechy, hrozí nebezpečenstvo vdýchnutia a možnej alergickej reakcie.

Ukončený šiesty mesiac

Od ukončeného šiesteho mesiaca môžeme podávať dieťaťu rozmixovanej ovocia (jablko, banán, hrušku, marhule alebo broskyne). Zo zeleniny môže dieťa konzumovať zemiaky, cuketu, patison, mrkva, brokolicu, karfiol, petržlen, pór alebo tekvicu. Z obilnín a strukovín môžeme siahnuť po kukurici, pohánke alebo ryžu. Z mäsa je najvhodnejší kurča, králik, morka a varený vaječný žĺtok.

Ukončený siedmy mesiac

Ukončeným siedmym mesiacom môžeme stravu rozšíriť o výrobky zhotovené z múky, teda nielen pečivo, ale aj ovsené vločky alebo cestoviny).

S týmto zložením stravy pokračujeme až do konca deviateho mesiaca veku dieťaťa.

Desiaty mesiac veku dieťaťa

S desiatym mesiacom veku dieťaťa pribudne v strave mlieko a mliečne výrobky. Dieťaťu môžeme podávať Plnotučný jogurt, maslo a sladkovodné ryby.

Strava od jedného roka veku dieťaťa

Od jedného roka sa strava rozšíri o strukoviny (šošovica, fazuľa, hrach) a ďalšie druhy zeleniny (paradajky, reďkovka, zeler, uhorka, baklažán, hlávkový šalát, cesnak a cibuľu). Dieťa môže konzumovať výraznejšie druhy ovocia (jahody, maliny, egreše alebo exotické druhy ovocia). Jedlo môžeme ochucovať bylinkami (oregano, bazalka, kôpor). Do stravy zapojíme tvaroh a tvarohové výrobky, sóju a med.

Potraviny vhodné až od troch rokov

Bravčové mäso, huby, údeniny a vlašské orechy zahrnieme do jedálnička až od troch rokov veku dieťaťa.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: