Tehotenská cukrovka

Tehotenstvo kladie na metabolizmus ženy zvýšené nároky. Každá nastávajúca mamička postupuje v období medzi 24. až 28. týždňom tehotenstva vyšetrenie na tehotenskú cukrovku. Máte obavy, že ju budete mať, pretože si každý deň doprajete nejakú tú sladkosť?


Čo je tehotenská cukrovka

Jedná sa predovšetkým o poruchu látkovej výmeny, predovšetkým metabolizmu cukrov. Tehotenská cukrovka je spôsobená kombináciou zníženej citlivosti tkanív v tele na pôsobenie inzulínu (tzv. inzulínovú rezistenciou) a nedostatočnou schopnosťou slinivky reagovať na zvýšenú potrebu inzulínu v tehotenstve.

Nedostatočné pôsobenie inzulínu pri tehotenskej cukrovke spôsobuje znížený vstup glukózy do buniek a jej nedostatočné využitie. Pečeň navyše zhoršujú celú situáciu tým, že vyrába ďalšie nadbytočnú glukózu, ktorá nemôže byť využitá. Výsledkom je zvýšená hladina glukózy v krvi, spočiatku predovšetkým po jedle s obsahom cukrov, pri ťažšie poruche aj zvýšená glykémie nalačno.

Koho postihuje tehotenská cukrovka

Tehotenská cukrovka, čiže gestačný diabetes mellitus, postihuje približne 3-5% všetkých tehotných žien. Nie sú výnimkou ženy, ktoré v prvom tehotenstve cukrovku nemali, a až v druhom alebo treťom tehotenstva, zvyčajne po 30. roku veku, sa cukrovka objaví.

V tehotenstve produkujú nadobličky matky a predovšetkým placenta veľké množstvo hormónov, z ktorých niektoré pôsobia proti inzulínu - predovšetkým tak, že znižujú citlivosť tkanív na jeho pôsobenie. U ženy s dispozíciou k cukrovke, nemôže pankreas zareagovať adekvátne zvýšenou sekréciou inzulínu, čo sa prejaví zvýšenou hladinou cukru v krvi.

Príčiny vzniku tehotenskej cukrovky

* Riziko cukrovky sa zvyšuje s vekom, nadváhou, nedostatkom pohybu.
* Ak sa objavia u Vás tehotenská cukrovka, nemôžete za to.
* Aj keď ste štíhla a športovo aktívny (pred otehotnením), môže sa u Vás tehotenská cukrovka objaviť.
* Tehotenská cukrovka vzniká len u tých žien, ktoré k nej majú vrodenú dispozícii.
* Tehotenská cukrovka súvisí aj s cukrovkou 2. typu.

Prejavy tehotenskej cukrovky

* Smäd
* Zvýšená únava
* Časté chodenie na malú
* Časté infekcie, obzvlášť kvasinkové zápaly
* Horšie hojenie rán

U väčšiny žien, ktoré majú tehotenskú cukrovku, prebieha tzv bezpríznakovo, a možno zistiť len vyšetrením.

Vyšetrenie na tehotenskú cukrovku

Vyšetrenie prebieha v období 24. až 28. týždňa tehotenstva, pretože sa klasická tehotenská cukrovka neobjaví od začiatku tehotenstva. Jedná sa o diagnostický test na prítomnosť cukrovky oGTT. Hladina tehotenských hormónov vrcholí medzi 28. až 32. týždňom, preto u niektorých žien, ktoré mali normálny výsledky oGTT, ale majú však vyššie riziko cukrovky, je vhodné medzi 30. až 32. týždňom tehotenstva test zopakovať.

Donedávna sa prítomnosť tehotenskej cukrovky skúmala len u rizikových skupín: u žien so zvýšeným rizikom pre vznik tehotenskej cukrovky, tj ženy s nadváhou, obezitou, ženy s cukrovkou u príbuzných, ženy po pôrode veľkého plodu a ďalšími komplikáciami v predchádzajúcich tehotenstvách. Od roku 2009 platia nové odporúčanie vyšetrovať na prítomnosť gestačného diabetu všetky tehotné.

Priebeh vyšetrenia na tehotenskú cukrovku

Váš gynekológ vám predpíše doporučenku pre vyšetrenie a vystaví recept na roztok s glukózou, ktorý si pred samotným vyšetrením vyzdvihnete v lekárni. Roztok ako pacientka, hradíte.

Večer pred vyšetrením, respektíve od polnoci už nejedzte, nepite. Na vyšetrenie sa ide hneď ráno, a to nalačno. Pri vyšetrení je Vám odobraná krv z prstov, následne vypijete roztok. Po jednej hodine je Vám odobraná opätovne krv z prstov, a po ďalšej hodine prebehne posledný odber krvi. Až po treťom odbere krvi sa môžete najesť a napiť.

Po celú dobu testu je potrebné, aby ste boli v kľude, tj zostali sedieť, pretože fyzická aktivita by mohla skresliť výsledok testu.

Skreslenie výsledku testu na tehotenskú cukrovku

Bohužiaľ môže dôjsť ik chybne vykonanej vyšetrenie na tehotenskú cukrovku, a to z nižšie uvedených dôvodov:

* Vykonaný test v nesprávnu dobu, tj pred 23. alebo po 28. týždňom tehotenstva.
* Nedodržanie doby lačnění pred testom, tj 10 hodín.
* Fyzická aktivita počas testu. Je dôležité, aby ste boli po celú dobu testu, tj dve hodiny v kľude. Vezmite si so sebou knižku, časopis, notebook apod, aby ste sa zabavili.

Hodnoty glykémie

Normálne hodnoty glykémiu pri teste tehotenskej cukrovky:

* Do 5,5 mmol / l nalačno
* Do 8,8 mmol / l za jednu hodinu po vypití roztoku
* Do 7,6 mmol / l za dve hodiny po vypití roztoku

Zvýšenie ktorejkoľvek z uvedených hodnôt nad normu, signalizuje pre diagnózu tehotenskej cukrovky.

Trvanie tehotenskej cukrovky

Tehotenská cukrovka začína spravidla po 24 týždni tehotenstva a končí pôrodom. Najneskôr do konca šestonedelia sa porucha látkovej výmeny úplne normalizuje. Ak cukrovka pretrváva aj po šestonedelí, potom sa jedná o iný typ cukrovky, ktorý sa zhodou okolností objavil v tehotenstve.

Bohužiaľ, ak je u Vás zistená tehotenská cukrovka, počítajte s tým, že v ďalšom tehotenstve ju budete mať opätovne.

Riziká tehotenskej cukrovky

Kritériá pre tehotenskú cukrovku sú stanovené prísnejšie ako pre ostatné typy cukrovky. Je potrebné počítať s tým, že glukóza z krvi matky sa dostáva cez placentu k dieťaťu, kedy časť materskej glukózy teda spracuje dieťa. Vyššie hodnoty krvného cukru ako uvedené vyššie sú už spojené s väčšími rizikami pre matku aj ďalší vývoj dieťaťa.

Vplyv tehotenskej cukrovky na tehotnú matku

V prípade, že nie je tehotenská cukrovka u tehotnej ženy správne liečená, zvyšuje sa riziko ďalších tehotenských komplikácií: vysokého krvného tlaku, poruchy pečene, preeklampsia, infekcií a pôrodného poranenia. Je potrebné podotknúť, že tieto komplikácie sa môžu u tehotnej ženy objaviť, aj keď nebude mať tehotenskú cukrovku.

Vplyv tehotenskej cukrovky na nenarodené dieťa

Ako zvýšený prísun cukru, tak zvýšená hladina vlastného inzulínu však predstavujú pre dieťa určité riziká. Cukor je zdrojom energie, preto dieťa pribúda na váhe, keď sa zväčšujú jeho zásoby tuku. Pôrodná váha takýchto detí býva viac ako 4000 g.

Bábätko je v prvých dňoch po pôrode navyše ohrozené hypoglykémiou - tj zníženým obsahom cukru v krvi. Bolo totiž zvyknuté na zvýšený prísun cukru od mamičky, ale prestrihnutím pupočnej šnúry tento prísun náhle končí.

Do budúcnosti môžu byť tieto deti ohrozené ďalšími komplikáciami. Napríklad majú vyššie riziko ľahké mozgové dysfunkcie, syndrómu poruchy pozornosti a hyperaktivity, detskej obezity av dospelosti aj cukrovky 2. typu.

Liečba tehotenskej cukrovky

Tehotné ženy nesmú umelé sladidlá, ktoré sú obsiahnuté vo väčšine "dia" alebo "light" výrobkoch.

* Vylúčenie potravín i nápojov obsahujúce voľné cukry - jednoduché cukry ako sú biely a hnedý cukor repný aj trstinový, med, hroznový cukor, kečup, paradajkový pretlak, horčica, majonéza, dresingy, nealkoholické pivo, sterilizovaná zelenina, nakladaná zelenina ai Zjednodušene, čo obsahuje sacharózu, glukózu, fruktózu, nesmiete jesť.
* Dodržanie tříhodinového intervalu medzi potravinami, obsahujúce zložité cukry - škroby sú obsiahnuté predovšetkým v pečive a ďalších prílohách: zemiaky, ryža, cestoviny, strukoviny ai


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: