Prenatálne vitamíny - tehotenstvo

Dobré prenatálne vitamíny Vám dodajú všetky živiny, ktoré vo Vašej strave môžu chýbať. Aj keď nenahradí zdravú výživu, sú základným výživovým doplnkom pre tehotné ženy....


Berte však na vedomie, že nie je vhodné brať akékoľvek multivitamíny, pretože prevažná väčšina z nich obsahuje nadbytok vitamínu A, ktorý môže poškodiť plod.

Pre zdravie matky a pre zdravie dieťaťa sa odporúča brať počas tehotenstva tzv prenatálne vitamíny. Ide o špeciálne zloženie multivitamínov, ktoré nahrádzajú akékoľvek možné nedostatky v strave matky. Prenatálne vitamíny sú určené iba ako doplnky stravy pre tehotnú ženu, ženu pokúšajúce sa otehotnieť či ženu dojčiace. Sú špeciálne vyvinuté len pre tento účel. A to pretože obsahujú také množstvo látok a také špecifické látky, aby vyhovovali potrebám plodu. Vitamíny ako kyselina listová, vápnik a železo sú vo vyššej koncentrácii, kým vitamín A v koncentrácii nižšej.

Kedy presne počas tehotenstva začať brať prenatálne vitamíny?

Ak je to možné, začnite ich brať už 3 mesiace pred tým, než sa začnete o otehotnenie pokúšať. Vajíčko totiž začína zrieť 3 mesiace pred tým, než sa uvoľní z vaječníka a je dôležité aby správne živiny boli prítomné aj v tejto fáze vývoja plodu. Ak ste teda tehotná, na nič nečakajte a prenatálne vitamíny berte. Mohlo by sa stať, že Vám v prvom vývojovom období budú chýbať nejaké veľmi dôležité živiny.

Prenatálne multivitamíny - alterna Medica

Tieto dôležité multivitamíny ponúka alterna Medica. Táto spoločnosť je na trhu už od roku 1992. Nenájdete u nich žiadne komerčné prípravky. Ponúkajú len tie, ktoré prešli dôkladným výberom, kde bol hlavný cieľ účinok, zloženie a použité technológie pri spracovaní a výrobe.

Dôležitou súčasťou ich práce je poradenská činnosť v oblasti narušeného zdravia a následná liečba prírodnými prostriedkami, ktoré taky ponúkajú:

* Čínska medicína
* Byliny a čaju
* Bylinné kompozícia
* Gemmoterapie a homeopatie
* "Parfumy" duše
* Prírodné antibiotiká
* Detoxikácia
* "Zelené" potraviny

a ďalšie.

Aké sú najdôležitejšie vitamíny a minerálne látky?

Tromi najdôležitejšími živinami pre tehotnú ženu sú už vyššie spomínané kyselina listová, železo a vápnik.

Kyselina listová

pomáha predchádzať neurálním vadám. Vady neurálnej trubice sa rozvíja už v prvých 28 dňoch po počatí, teda ešte predtým, než si veľa žien uvedomí, že sú tehotné. Existujú aj prirodzené zdroje kyseliny listovej, ako je listová zelenina, orechy či fazuľa.

Železo

je dôležité pre dodávanie kyslíka plodu a zabraňuje vzniku matkinej chudokrvnosti. Mnoho žien sa práve v tehotenstve zápasí s chudokrvnosťou. Chudokrvnosť je dôsledkom nedostatku železa v krvi. Ako sa dieťa vyvíja aj Vaše potreby na železo sa zvyšujú. Železo sa vyskytuje v mnohých potravinách, ako je mäso, orechy, špenát.

Vápnik

je dôležitý pre kostrové stavbu dieťaťa a predchádza úbytku kostnej hmoty u matky. Pretože ak plod nedostáva dostatok vápnika zo stravy matky, berie si ho práve z kostnej hmoty matky. Vápnik sa vyskytuje predovšetkým v mliečnych výrobkoch.

Sú všetky druhy prenatálnych vitamínov rovnaké?

Nie sú. Existujú rôzne typy prenatálnych vitamínov s rôznymi koncentráciami jednotlivých živín. Niektoré obsahujú trochu od všetkých dôležitých látok, iné obsahujú zase len nejaké živiny. Ak máte špecifické zdravotné problémy, Váš lekár Vám poradí, ktoré vitamíny, či doplnky ďalšie stravy sú pre Vás vhodné.

Je nutné prijímať ešte niečo naviac okrem prenatálnych vitamínov?

Je potrebné dopĺňať vápnik, ak ho Vaše vitamíny neobsahujú dostatok. Väčšina prenatálnych vitamínov neobsahuje dostatok vápnika, pretože vitamíny sa potom stanú nestabilné. Tehotné ženy potrebujú aspoň 1000 mg vápnika denne, mnohé prenatálne vitamíny ho obsahujú ale len niečo cez 200 mg. Mnoho tehotných žien tiež trpí nedostatkom vitamínu D. Je preto vhodné ho dopĺňať. Niektoré prenatálne vitamíny obsahujú jód, ale niektoré nie. Je dôležité čítať ich zloženie. Ak teda máte nedostatok jódu, poraďte sa s Vašim lekárom na vhodných vitamínoch.

Osobitné doplnky pre vegetariánov?

Keďže prísni vegetariáni nekonzumujú výrobky z mäsa, živiny, ktoré potrebujú doplniť sú zvyčajne vitamín B12, železo a omega 3 mastné kyseliny.

Vedľajšie účinky prenatálnych vitamínov?

Niektoré ženy si sťažujú, že je im prenatálne vitamíny spôsobujú nevoľnosť. Ak máte rovnaký problém, snažte sa vitamíny brať pred tým, než idete spať. Nevoľnosť tak zaspíte a vitamíny majú dostatok času sa vstrebať do Vášho tela.

Niektorým ženám tiež môžu prenatálne vitamíny vyvolať zápchu. Je to spôsobené vysokým obsahom železa. Možným riešením je poobzerať sa po vitamínoch s menším obsahom železa, alebo si začať strážiť stravu a pridať viac vlákniny.

Kedy prestať prenatálne vitamíny brať?

Ak plánujete dojčiť, mala by ste svoje vitamíny brať až do konca doby dojčenia.

Voľte múdro - kombinácia vitamínov

Kombinácia multivitamínov sa môže v jednotlivých prenatálnych vitamínoch líšiť, rovnako ako ich množstvo. Napríklad niektoré obsahujú väčšie množstvo železa, ako je potrebné. Tieto vitamíny sú určené predovšetkým pre ženy, ktoré sú náchylné k chudokrvnosti. Niektoré prenatálne vitamíny sú zase k dispozícii iba na lekársky predpis. Majte na pamäti, že môžete ohroziť svoje zdravie, ale aj zdravie svojho dieťaťa neúmerným množstvom syntetických vitamínov, ktoré užívate. Takže informujte svojho lekára o všetkých doplnkoch, ktoré užívate. Vyhnite sa užívaniu niekoľkých rôznych doplnkov. Namiesto toho voľte jeden multivitamín, ktorý obsahuje viac živín v jednej tabletke. Ak sa Vaša strava pozostáva z dostatku ovocia a zeleniny, celozrnných potravín, potom pravdepodobne máte dostatok vitamínov a minerálnych látok. Pokiaľ teda beriete vitamínové doplnky vo veľkej miere, hrozí Vám predávkovania.

Žiadne prenatálne vitamíny Vám nezabezpečia dostatočnú dávku vápnika, musíte ho teda prijímať aj zo stravy. Telo vstrebá len určité množstvo železa, takže je zbytočné brať prenatálne vitamíny s jeho nadbytkom.

Dôležité živiny pre tehotné ženy a ich odporúčané denné dávky

Tabuľka nižšie potom uvádza odporúčané množstvo základných živín, ktoré by tehotná žena mala denne prijímať.

ŽIVINY DENNÉ DÁVKA

Vápnik 1200 mg
Kyselina listová
600 mg
Jód 220 mg
Železo 27 mg
Vitamín B6
1,9 mg
Vitamín B12
2,6 mg
Vitamín C
85 mg
Vitamín D
5 mg
Vitamín E
15 mg
Zinok 11 mg


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: