Pôrodná asistentka alebo dula?

Tehotné ženy, ktoré sa starostlivo pripravujú na pôrod, zvažujú,koho si vezmú so sebou k pôrodu.Ak chcú mať pri pôrode niekoho s odbornými znalosťami a skúsenosťami,vyberajú medzi dűlő a pôrodná asistentkou.Jaké právomoci má pôrodná asistentka a aké dula?


Chcete mať pri pôrode niekoho, koho poznáte? Blízku osobu - partnera, kamarátku či mamičku? Zvážte všetky možnosti a rozhodnite sa! V dnešnej dobe môžete prežívať pôrod ako s pôrodnou asistentkou, tak is dűlő alebo s partnerom!

Kto je pôrodná asistentka?

Pôrodná asistentka poskytuje starostlivosť ženám s nekomplikovaným tehotenstvom, a to počas samotného tehotenstva, pôrodu iv šestonedelí. Počas šestonedelia radí mamičkám, ako sa starať o dieťa a kontroluje zdravotný stav mamičiek. Podľa nových predpisov z roku 2004 môžu pôrodné asistentky pracovať samostatne, bez lekárskeho dohľadu. Čo im umožňuje otvoriť si vlastnú prax a starať samostatne o svojej klientky.

Aké vzdelanie má pôrodná asistentka?

Každá pôrodná asistentka je úspešnou absolventkou strednej školy-väčšinou zdravotné a vyššej odbornej zdravotnej školy. Štúdium vyššie odborné školy je minimálne trojročné, je zamerané na samotný pôrod, predpôrodnú a popôrodnú starostlivosť. Súčasťou štúdia je aj vykonávanie praxe v pôrodniciach pod dohľadom skúsených pôrodnej asistentky. Po štúdiu absolventi získavajú bakalársky titul. Pôrodná asistentka má potrebné odborné zdravotné vzdelanie, takže sa môžete bez obáv zveriť do jej rúk.

Ako vyhľadať pôrodnú asistentku?

Väčšina pôrodných asistentiek je zamestnaná v pôrodniciach alebo v súkromných gynekologických ordináciách. Je málo tých, ktoré majú svoju súkromnú prax. Ak máte vo svojom okolí pôrodnú asistentku so súkromnou praxou, môže vás tiež sprevádzať k pôrodu. Aj keď po príchode do pôrodnice je vám pôrodná asistentka priradená.

Pôrodná asistentka - Jana Menčlová

Uvažujete o vlastnej pôrodnej asistencie? Navštívte súkromnú pôrodnú asistentku pani Janu Menčlovou, ktorú nájdete v jej vlastnej súkromnej ordinácii v Prahe. Taktiež môžete byť v jej spoločnosti v Česko-nemeckej horskej nemocnici Krkonoše, sro Profesionálne skúsenosti pani Jany Menčlové sú určite veľmi zriedkavé. Počas svojej dlhoročnej praxe, ktorá je viac ako 25 rokov, mala možnosť získať veľa zaujímavých skúseností.

Pani Jana Menčlová ponúka služby počas tehotenstva, pôrodu a šestonedelia. Ponuka služieb je veľmi rozmanitá, máte možnosť konzultácie, poradne, sprievodu k pôrodu a homeopatii. Veľmi využívaná je možnosť prípravy k pôrodu, ktorá obsahuje videoprezentáciu pôrode, ako sa starať o dieťa a šestonedelia.

V súčasnosti môžete využiť služby pani Jany Menčlové nielen v Prahe, ale aj po dohovore v Čechách. Na základe skúseností našich čitateliek veríme, že pani Jana Menčlová bude vyhovovať aj Vám.

Ako pomáha pôrodná asistentka tehotným ženám?

Hľadáte pôrodnú asistentku, ktorá má svoju vlastnú prax?


Výhodou určite je, že táto pôrodná asistentka vás môže navštevovať už počas tehotenstva, radiť, ako si správne zostaviť jedálniček, poradiť, čo je pre vás vhodné a čo nie. Môže vykonávať aj nutná vyšetrenia počas tehotenstva.

V pôrodnici je s vami po celú dobu pôrodu, aj keď o vás stará asistentka zamestnaná v pôrodnici. Bežne sa ale stáva, že pôrodná asistentka pracujúci v pôrodnici má na starosti viac rodiacich žien a preto sa vám nemôže venovať po celú dobu pôrodu. Vaša pôrodná asistentka sa venuje výlučne vám, môže všetko vysvetliť a výhodou je, že môže vykonať aj potrebný lekársky zásah.

Akú úlohu má pôrodná asistentka zamestnaná v pôrodnici?

Po príchode do pôrodnice, teda ak nenastanú komplikácie a nie je nutný operatívny zákrok, sa o vás postará pôrodná asistentka. Tá o vás stará po celú dobu. S pôrodnou asistentkou prejdete prvotné prípravou k pôrodu, samotným pôrodom a aj po ňom o vás stará. Počas prebiehajúceho pôrodu sleduje plod v maternici, v prípade akýchkoľvek komplikácií privolá lekársku pomoc. V neprítomnosti lekára môže vykonať potrebné ošetrenie. Pôrodná asistentka vedie samotný pôrod, v prípade potreby aj nastřihává hrádzu. Po pôrode vykonáva prvé ošetrenie novorodenca a stará sa o matku.

A čo po príchode domov?

Máte svoju vlastnú pôrodnú asistentku? Po príchode z pôrodnice vás pôrodná asistentka navštívi, prezrie, poradia, ako sa starať o bábätko, ako správne dojčiť. Môže vás navštevovať až do konca šestonedelia.

Aké ďalšie aktivity ponúka pôrodná asistentka?

Pôrodná asistentka, ktorá má svoju privátnu prax, zvyčajne ponúka aj ďalšie činnosti súvisiace s tehotenstvom. Niektoré pôrodné asistentky organizujú tehotenské kurzy, ktorých účasť je povinná, ak chcete, aby vás pôrodná asistentka odprevadila k pôrodu. Dozviete sa v nich, ako prebieha vývoj dieťaťa v jednotlivých mesiacoch, aké sú druhy pôrode, ako sa starať o dieťa a ako prebieha šestonedelie.

Chcete navštevovať kurzy cvičenia pre tehotné ženy? Zaujímajú vás aj kurzy starostlivosti o novorodenca? Chcete sa dozvedieť niečo o masáži bábätiek? To všetko vám môže ponúknuť pôrodná asistentka so súkromnou praxou!

Pôrodná asistentka versus dula

Dula, rovnako pôrodná asistentka sprevádza rodičku počas celého pôrodu. Na rozdiel od pôrodnej asistentky neposkytuje žiadne zdravotné ošetrenie, nemá totiž dostatočné zdravotné vzdelanie ani potrebnú kvalifikáciu.

Ako pomáha dula rodičke?

Pomoc tkvie predovšetkým v psychickej podpore. Úlohou duly je upokojiť a psychicky pripraviť ženu k pôrodu. Na želanie tehotné ženy sa môže s dűlő zísť už pred pôrodom alebo až v pôrodnici. Prajete si mať pri pôrode partnera aj dulu? Dula nestojí medzi rodičku a partnerom. Naopak, sprevádza ich a informuje rodičku o lekárskych postupoch, radia jej, ako dýchať a povzbudzuje ju počas celého pôrodu.

Dula má skúsenosti z predchádzajúcich pôrodov, pozná lekárske procedúry a môže všetko vysvetliť rodiacu žene. Cieľom duly je spríjemniť rodiacu žene pôrod, aby si užívala narodenie svojho dieťaťa. Dula spolupracuje s ošetrujúcim lekárom i pôrodnou asistentkou, rovnako ako s partnerom rodičky.

Aké má dula vzdelanie?

Dűlő sa môže stať prakticky ktorákoľvek žena, ktorá úspešne absolvuje kurz duly. Podmienkou pre vykonávanie samostatnej činnosti je aj určitá prax, po odbornom vyškolení najprv dula-začiatočníčky spolupracuje so skúsenou dűlő a potom môže vykonávať samostatnú prax. Dula má základné znalosti z oblasti medicíny-najmä pôrodníctva a starostlivosti o novorodenca, ďalej z oblasti psychológie a práva.

V Českej republike existujú dve skupiny dul - Česká asociácia dul a Českej duly. Na internetových stránkach nájdete kontakty na obe organizácie.
Rozhodla ste pre dulu?

Informujte sa o jej vzdelania, skúsenostiach a absolvovaných kurzoch. Je dobré sa už počas tehotenstva zoznámiť so svojou dűlő, dohodnúť si s ňou schôdzku a dohodnúť sa na vašich predstavách o pôrode.

Odkiaľ vznikol názov "dula"?

Slovo dula je starogréckeho pôvodu. V dnešnej dobe znamená dula niečo ako pomocníčka a poradkyňou rodiacom ženám.

Chcete mať pri pôrode otecka dieťaťa?

Dalšie osobou, u ktorej by ste mali zvážiť prítomnosť pri pôrode, je aj otec dieťaťa. Aj keď niektoré ženy tvrdia, že by radšej svojho partnera pri pôrode nechceli, jeho asistencia vám môže priniesť výhody. Vždy záleží na rodiacu žene, ako sa rozhodne. Niektoré rodičky sa cíti nepríjemne v niektorých situáciách a nechcú, aby u toho bol prítomný aj partner. Obávajú sa aj negatívneho vplyvu na ich sexuálny život. Na druhú stranu môžete kedykoľvek vášho partnera požiadať, aby odišiel.

Aké výhody prináša prítomnosť partnera pri pôrode?

Ste si úplne istá, že chcete mať svojho partnera pri pôrode? Iste to vám obom prinesie krásne spomienky na narodenie dieťaťa. Pohľad na partnera, ktorý vás po celú dobu drží za ruku a je vám kedykoľvek k dispozícii, vás zaručene upokojí a presvedčí o jeho citoch k vám. Je dokázané, že ženy, ktoré majú u pôrode blízku osobu, nevyžadujú lieky či injekcie proti bolesti. Keď si partner už niekoľko minút po pôrode pochová narodené dieťa, stane sa pre vás oboch tento okamih nezabudnuteľný.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky