Pôrod doma, vo vode alebo v nemocnici?

V dnešnej dobe si žena môže slobodne zvoliť spôsob, akým porodí svoje dieťa. Pôrod predstavuje najdôležitejšiu časť tehotenstva a mnohokrát je to tá najväčšia udalosť v živote ženy.


Ako privediem na svet svoje dieťa? Bude pôrod prebiehať tak, ako má? Nenastanú komplikácie? Bude moje dieťa zdravé? To sú otázky, ktoré sa honí hlavou snáď každej tehotnej žene.

Vyberte si spôsob pôrodu!

Niektoré tehotné ženy preto navštevujú predpôrodné kurzy. Tu sa zoznámi s druhmi pôrodu a taktiež sa na neho náležite pripraví. Iné ženy si zasa kupujú knihy o pôrode a tehotenstve. Premýšľa, ktorú formu pôrodu zvolí - môžu si vybrať buď alternatívne pôrod, alebo vedenie pôrodu nechajú len na lekárovi - pôrodník.

Ako prebieha klasický pôrod?

Klasický pôrod pod vedením lekára znamená v istom zmysle obmedzenia vplyvu rodičky na priebeh pôrodu. Poloha i pohyby rodičky prebiehajú podľa lekára, ktorý zasahuje do prebiehajúceho pôrodu - napríklad vždy dôjde k nastrihnutej hrádze, pri pomalom pôrode alebo pri "horšie spolupráci" rodičky prikročí aj k klešťovému či operatívnemu riešeniu. Nevýhodou tohto spôsobu pôrodu je aj to, že na pôrodnej sále platí zákaz vstupu ďalších osôb - manžela či iného príbuzného rodičky-a to z dôvodu sterilného prostredia.

Chcete svojho partnera pri sebe počas pôrodu?

Chcete, aby pôrod prebiehal prirodzene bez zbytočných zásahov lekára? Zvoľte alternatívny spôsob pôrodu! Alternatívne pôrod prináša zmenu v prístupe k rodičke. Je vhodný pre každú ženu, u ktorej sa predpokladá, že pôrod prebehne fyziologicky.

Čo prináša alternatívny pôrod?

Hlavnou úlohou je zmierniť stres rodičky z pôrodu a vďaka tomu sa zlepší priebeh pôrodu. Je dokázané, že prítomnosť blízkej osoby pri pôrode pomáha rodičke - upokojuje ju a zmierňuje bolesť. Alternatívne vedenie pôrodu vychádza v ústrety rodičke, akceptuje jej potreby, ponecháva mu určitú voľnosť počas pôrodu a zároveň vedie rodičov k väčšej zodpovednosti za priebeh pôrodu. Uvádza sa, že pri alternatívnom pôrode sa znižuje počet využitie analgézia aj počet operačných zákrokov. Tento spôsob pôrodu sa využíva čím ďalej častejšie.

Ako a kde prebieha alternatívne pôrod?

Alternatívny spôsob pôrodu ponúka takmer každá pôrodnica v SR. Je nutné, aby personál nemocnice bol zaškolený a správne informovaný o tejto metóde. Pôrod prebieha v intímnom prostredí - v samostatnej izbe, kde je možnosť použiť sprchu kedykoľvek počas pôrodu. Počas pôrodu aj prípravy na neho je rodička aj dieťa pod lekárskym dohľadom. Prítomná je samozrejme aj pôrodná asistentka, ktorá je u každého typu pôrode. Počas samotného pôrodu si rodička sama volí najvhodnejšiu polohu a je mu ponúknutá aj možnosť analgézia. Po pôrode je dieťa dané hneď matke, bábätko má potom svoju vlastnú postieľku, ktorá je zvyčajne mobilné, a keď je matka unavená, sestry sa postarajú o dieťa.

Chcete rodiť vo vode?

Pôrod do vody tiež patrí medzi alternatívne pôrody. Nie je však vhodný pre každú ženu. A nie každá nemocnica túto metódu ponúka. Je k nej potrebné nielen náležité vybavenie, ale aj skúsený personál, ktorý dokáže rozpoznať, kedy je vhodné, aby žena takto rodila a vyhla sa prípadným komplikáciám. Pôrod do vody sa nevykonáva u predčasného alebo komplikovaného pôrodu, pretože nevýhodou je, že pri nutnom lekárskom zásahu sa musí žena vytiahnuť z vody a každá minúta navyše znamená riziko pre ženu i dieťa.

Aké sú výhody pôrode vo vode?

Medzi nesporne najväčšiu výhodu patrí zmiernenie bolesti. K tomu dochádza vďaka vplyvu teplej vody, ktorá sa počas celého pôrodu musí neustále udržiavať v určenej teplote. Chcete, aby pôrod prebehol rýchlejšie? Vďaka uvoľneniu svalov a tkanív pobytom v teplej vode dochádza nielen k urýchleniu pôrodu, ale ik povzbudenie a uvoľnenie potrebného hormónu oxytocínu, ktorý vo vás prebudí vaše materské city! Pre novorodenec potom pôrod do vody prináša upokojenie z náhleho prechodu z tela matky.

Aké sú riziká pri pôrode vo vode?

Snáď najväčšie riziko predstavuje samotná voda, do ktorej sa dostávajú všetky tekutiny z tela matky. Môže preto vzniknúť infekcia, pretože vodu nemožno dezinfikovať. Aj keď sa uvádza, že pôrod do vody je rýchlejšie, môže sa stať, že vďaka uklidňujícímu účinku teplej vody sa pôrod naopak spomalí. Preto sa odporúča umiestnenie rodiace ženy až po otvorení hrdla minimálne na 5cm. Ďalšou nevýhodou je, že rodička je vo vode horšie kontrolovateľným, jedná sa o overenie straty krvi, prehliadku krčka maternice av prípade komplikácií obmedzená dostupnosť pôrodníka.

Chcete rodiť doma? Neriskujte!

Patríte medzi ženy, ktoré sa obávajú rodiť v nemocnici? Alebo si prajete prirodzený pôrod doma bez akýchkoľvek lekárskych zásahov? Rozhodla ste sa pre pôrod v domácom prostredí? Nehazardujte zbytočne sa zdravím svojim i svojho dieťaťa! Pôrod doma sa lekári zásadne neodporúča! Počas pôrodu môže nastať situácia, ktorá nevyhnutne vyžaduje lekársku pomoc. V tú chvíľu hrá úlohu každá sekunda! Pôrod doma si môže dovoliť len žena úplne zdravá, ktorá nemá žiadne zdravotné komplikácie a neberie žiadne lieky. Priemerne len necelé jedno percento tehotných žien uvažuje o pôrode doma v prítomnosti pôrodnej asistentky.

Aké sú výhody domáceho pôrodu?

Za výhodu tieto ženy považujú súkromia a rozhodovania o priebehu pôrodu. Zástankyne pôrode doma tvrdí, že ak rodiacu ženu v nemocnici náhle zaskočí nejaká situácia, môže dôjsť k zastaveniu pôrodu a operačnému zároku. Doma žena pozná prostredie dokonale, ale na druhú stranu ju môže vyviesť z miery akákoľvek komplikácie alebo problémy počas pôrodu.

A čo tak kompromis?

Chcete mať počas pôrodu dostatočné súkromie? Prajete si prítomnosť manžela alebo inej blízkej osoby? Chcete rodiť v prostredí, ktoré poznáte? Práve pre vás je vhodné navštíviť pôrodnicu, v ktorej chcete rodiť už počas tehotenstva. Skúste navštíviť niekoľko najbližších pôrodníc vo svojom okolí a podľa ponúkaných služieb sa rozhodnite, kde chcete rodiť! Prehliadka pôrodníc je síce platená, ale aspoň budete vedieť, kde vás privezú s pôrodnými bolesťami, a nemusíte sa obávať neznámeho prostredia!

Informujte sa o spôsoboch pôrodu včas!

Každá pôrodnica ponúka rôzne služby. Informujte sa, kde je možný pôrod vo vode alebo alternatívne pôrod! Zoznámte sa podrobne s týmito metódami a rozhodnite sa vopred! Ak si prajete mať pri pôrode svoju pôrodnú asistentku alebo partnera, informujte sa, či je to vo vami zvolenej pôrodnici dovolené a za aký poplatok.

Navštívte predpôrodnej kurz!

Niektoré pôrodnice dokonca organizujú predpôrodné kurzy, ktoré môžete navštíviť aj so svojím partnerom. Dozviete sa, ako sa pripraviť na pôrod. V niektorých kurzoch prebieha aj cvičenie či plávanie pre budúce mamičky. Ďalej zistíte, ako prebieha pôrod, ako správne dýchať a čo vás čaká po príchode do pôrodnice. Je dobré dozvedieť sa čo najviac, aby vás nič nezaskočilo a pôrod prebiehal správne.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: