Pôrod do vody

Rozhodujete sa, či zvolíte klasický pôrod alebo pôrod do vody? V prípade, že pôrod do vody umožňuje pôrodnice, ktorú ste si vybrala pre narodenia Vášho potomka, potom čítajte ďalej. Priblížime Vám, čo pôrod do vody obnáša pre Vás aj pre bábätko.


Pôrod do vody sa pre Vaše bábätko môže stať príjemnejším. Celú dobu, než príde na svet, je v prostredí plodovej vody. Tým, že by sa narodilo do vody, sa bude nachádzať v podobnom prostredí. Nemusíte sa báť, že by sa bábätko mohlo utopiť. Pôrodná asistentka po vypudenie dieťatka ho vynesie bezpečne nad hladinu vody do Vašej náručia.

Pôrod do vody ako alternatívny pôrod

Alternatívne pôrod, medzi ktoré sa radí aj pôrod do vody, prebieha iným, než klasickým spôsobom. Alternatívne pôrod vychádza zo schopnosti rodičky porodiť svoje dieťa. Pôrodnícky personál sa snaží len minimálne zasahovať do priebehu pôrodu, vychádza v ústrety prianiam rodičky a jejejího sprievodu. Rodička si sama podľa potreby mení polohy v prvej, aj druhej dobe pôrodnej. Pôrodník sa vyhýba analgéziu aj anastezii, pre nenarušovať prirodzené hormonálnej rovnováhy.

Kedy sa ujal pôrod do vody

Zakladateľom myšlienky pôrody do vody bol Fredic Leboyer, o zavedení pôrode do vody v praxi sa potom postaral Michel Odent. Prvý dokumentovaný pôrod do vody bol v roku 1803 vo Francúzsku, keď sa rodička po dlhých 48 hodinách pôrodných bolestí ponorila do teplej vody a krátko nato priviedla na svet bábätko. V našich krajinách sa táto možnosť pôrodu presadzovala v osemdesiatych rokoch 20. storočia. Moderná metóda, ako to už býva, má svojich zástancov i odporcov. Pôrod do vody je najprirodzenejším spôsobom, ako priviesť dieťa na svet. Voda zmierňuje bolesť a stimuluje prostredie, v ktorom sa dieťa pohybuje, ako príde na svet. Výhodou je aj menšia bolestivosť a prirodzený priebeh pôrodu, takmer bez zásahu zdravotníckeho personálu, znížený výskyt pôrodných poranení žien. Každá rodička je iná, každý pôrod je iný, nemožno nič dopredu pevne naplánovať.

Pre koho je pôrod do vody vhodný

* Do vody môžete rodiť, ak budete rodiť jedného potomka (nie dvojčatá, trojčatá ...) a bude sa jednať o pôrod hlavičkou nadol.
* Ďalej, ak nebude sa jednať o predčasný pôrod, tj budete mať minimálne ukončený 37. týždeň tehotenstva.
* Rodička nesmie byť pozitívne na infekčné ochorenia (HIV, hepatitída ai).
* Dieťa nebude vážiť viac ako 3,5 kg.
* Plodová voda nie je zakalenej.
* Nie je podaná epidurálna anestézia.

Čo je potrebné k pôrodu do vody

K pôrodu do vody je potreba z Vašej strany podpísaný požiadavku, ktorého súčasťou je aj zoznam prípadných rizík. Zoznam obsahuje riziká: zvýšené riziko bakteriálnej infekcie, pri pôrode odchádza do vody stolica, moč, krv, v ktorej rodička leží, obmedzený prístup pôrodníka k plodu, pošmyknutia vo vani, komplikovaný presun rodičky na lôžko, ak to vyžaduje priebeh pôrodu, zvýšené riziko krvácanie po pôrode plodu pre zvýšenú tepoty, riziko podceneniu krvácania rodičky.

Špeciálna predpôrodnej príprava pri pôrode do vody

byť nemusí, stačí zvyčajná predpôrodnú príprava. Keď sa rozhodnete pre pôrod do vody, je lepšie spočiatku byť napríklad na balóne a rozcvičiť sa. Pri dlhšom pobyte vo vode dopĺňajte stratu tekutín, ktorá vznikne potením. Vhodný je sladený čaj a minerálky.

Lekárske vyšetrenie počas pôrodu do vody

Srdcovej frekvencie plodu Vám budú sledovať špeciálnymi sondami, ktoré sú určené na použitie pod vodou. Pri vedení druhej doby pôrodnej sú rešpektované obvyklé pôrodníckej zásady, zaujmete pre Vás najvýhodnejšiu polohu, tak, aby pôrodník bol umožnený prístup k rodidlům. Inak počas pôrodu vo vode sa nezasahuje, necháva sa mu voľný priebeh.

Čistota vody počas pôrodu do vody

Počas Vašej otváracia fázy sa do vody dostáva krv, plodová voda, hlien, moč. Nebezpečenstvo nákazy však nebolo doteraz preukázané. Každopádne sa jedná všetko o látky, na ktoré je organizmus rodičky zvyknutý. Tiež dieťa je voči prípadným zárodkom z tela matky úplne imúnne. Nie je tiež nič jednoduchšieho, než vodu pri znečistenia vymeniť. Pre kúpeľ sa používa neupravená pitná voda z vodovodného radu. Po každom pôrode je vykonaná povrchová dezinfekcia vane.

Čo nasleduje bezprostredne po pôrode do vody

Novorodenec je po pôrode vyzdvihnutý, aby sa po prvom nadýchnutí už neponořilo pod vodu. Rodička aj bábätko, sa potom môže tešiť z privítania na svet. Sprievod rodičky je tiež u vane. Na pôrod placenty už musíte z vody von.

Kedy oznámiť v pôrodnici, že chcete rodiť do vody

Môžete byť rozhodnutá už pred samotným pôrodom, ako chcete rodiť. Môžete sa však rozhodnúť aj počas pôrodu. Máte možnosť aj využiť prostredie teplej vody len počas prvej doby pôrodnej, aby ste si uľavili od bolesti a čo najviac relaxovali. Pred vstupom do teplej vody Vám bude podané klyzma, a to pre prípad, že by Vám začala odchádzať stolice do vody. Klyzma pomôže vyprázdniť stolicou naplnené hrubé črevo, keď po vyprázdnení už nedochádza k nechcenému úniku stolice. Pobyt vo vode môžete využiť aj opakovane. Úľavu vo vode je dobré využiť, ak ste otvorená okolo 4 cm. Predstavy, priania a informácie z kurzov je jedna vec, samotná prax však príde až pri samotnom pôrode na pôrodnej sále, kde sa veci dynamicky mení.

Ako si užiť pobyt v teplej vode počas pôrodu

Je úplne na Vašom uváženia, akú polohu vo vani zaujmete. Môžete v nej sedieť, s rukami okolo okrajov, kým Vám sprievod bude masírovať chrbát. Môžete byť v drepe, kľaku apod Pôrodná asistentka Vám poradí a pomôže, ako si čo najviac uľaviť pri pôrodných sťahoch. Teplotu vo vode si môžete sama voliť, nemala by však byť vyššia ako 38 ° C. Vo vani prebieha ako prvý, tak aj druhá pôrodná doba. Niektoré pôrodnice však umožňujú zotrvať vo vani prvý, ale už nie druhú pôrodnú dobu. Dopredu sa teda informujte, či pôrodnice, ktorú ste si vybrala, umožňuje celý pôrod do vody.

Výhody pôrode do vody

* Tlak vody Vám umožní rovnomerné tlačenie.
* Teplá voda mení elasticitu kože, nedochádza k jej natrhnutiu.
* Teplá voda podporuje uvoľnenie po fyzickej i psychickej stránke.
* Pri pôrode do vody sa vykonáva menej nástrihov hrádze.
* Pôrod do vody urýchľuje pôrod, pretože uvoľňuje fyzicky i psychicky.
* Menšie potreba farmakologického tlmenie bolesti. Keď, ešte nebola pri pôrode k dispozícii možnosť rodiť do vody, využívali rodičky teplej termofor alebo namočené uteráky v teplej vode.

Nevýhody pôrode do vody

* Horšie sa zisťuje, koľko krvi pri pôrode stratíte.
* Pri pôrode do vody musí byť dostatočne vyškolený pôrodnej personál, vrátane praxe.
* V prípade komplikácií pri pôrode, je Vaša pretiahnutia na lôžko ťažšie. Môže dôjsť k úrazu (pošmyknutia vo vani pri vstupe, alebo výstupe).

Podmienky pre zdravotnícke zariadenia pre pôrod do vody

Vodný kúpeľ (bazén, vaňa) je súčasťou pôrodnej sály alebo pôrodného boxu. Podmienky prevádzky kúpele sú schválené hygienikom. Podlaha v miestnosti, kúpele nesmie šmýkať. Pri pobyte rodičky v kúpeli je nutná neustála prítomnosť vyškoleného personálu, vrátane ďalšej osoby v blízkosti, pre prípad nutného zásahu. Pri druhej dobe pôrodnej je prítomný pôrodník aj pediater.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: