Podprsenky - výber správnej podprsenky

Sú neoddeliteľnou súčasťou šatníka každej ženy a život bez nich si už ani nevieme predstaviť.Reč je o podprsenke - vynálezu 20. storočia.Starostlivý výber podprsenky je dôležitý, pretože nesprávne podprsenka môže byť príčinou rôznych zdravotných ťažkostí.


Podprsenka a jej história

V dnešnej dobe je už samozrejmosťou mať skvele padnúce, pohodlnú podprsenku. Môžeme si vybrať z rôznych tvarov, veľkostí, farieb, materiálov ... Existujú podprsenky pre dojčiace ženy, športové podprsenky, podprsenky bez ramienok pre spoločenské príležitosti atď Obľúbené sú podprsenky push - up a vystužené podprsenky.

Vždy to tak ale nebolo. Bola totiž doba, kedy vôbec neexistovali ... Aká je teda história tohto kusu spodnej bielizne?

V "dávnych dobách" ženy aj muži nosili dlhú spodnú košeľu.

Neskôr nasledovali korzety, kazajky a šnurovačky (15. - 19. storočia). Korzety mali spravidla zdôrazňovať dekolt, ale napríklad v dobe renesancie mali korzety rovný strih a poprsie bolo úplne stláčané. Korzety boli nielen nepohodlné ale aj nezdravé.

Korzety boli známkou vyššieho postavenia, nosili je len ženy z lepšej spoločnosti. Bolo tomu predovšetkým preto, že sa s nimi nedalo pracovať (predkláňať sa). Korzety značne sťahovať vnútorné orgány a obvod okolo pasu sa pohyboval okolo 45 cm. V korzete sa veľmi zle dýchalo, a preto ženy aj často omdlievali - mať u seba vonnú soľ bolo nevyhnutnosťou. Dámam tiež museli pri obliekaní asistovať slúžky.

Dlhšie korzety, ktoré siahajú až k bokom, alebo ktoré sú na prednej strane tvarované do špičky, obmedzujú aj pri obyčajnom sedení. Ku korzetům sa navyše nosili aj rôzne vystužené a taktiež nepohodlné sukne.

Ženy v tejto dobe to nemali vskutku jednoduché.

Začiatok 20. storočia priniesol veľkú zmenu. Spodničky, dlhé šaty, krinolíny a rôzne výstuže ustúpili do pozadia a do popredia sa dostali rovné, voľné strihy a jednoduché šaty.

Ženy sa začali viac venovať športu, už netrávil toľko času púhym vyšívaním, vstúpili aj do politiky apod Korzety už prestali byť trendom. Bolo potrebné vymyslieť niečo nové.

Prvá podprsenky však ani zďaleka nemôžeme porovnávať s tými novodobými. Podprsenky na začiatku 20. storočia môžeme opísať ako kus látky opatrený šnúrkami na zviazanie. Účelom nebolo podčiarknuť dekolt, ale práve naopak. Žiaduce boli chlapčenské tvary.

Označenie "podprsenka"

Slovo "brasierre" sa prvýkrát objavilo v americkom časopise Vogue v r. 1907. Tento výraz vyjadruje oporu alebo podporu. Z tohto pomenovania bolo potom odvodené pomenovanie "bra", ktorým sa teraz označuje podprsenka v anglicky hovoriacom krajinách.

Podprsenky - patenty

Kto vlastne prišiel s prvým typom novodobej podprsenky, ktorá sa používa v dnešnej dobe?

Marie Tuceková si už v roku 1893 nechala patentovať podprsenku, s ramienkami a zadným zapínaním, tak ako ju poznáme dodnes. Jej vynález však značne predčil dobu a nestretla sa s úspechom, keďže v tej dobe vládli korzety.

Patent na podprsenku si v r. 1914 nechala zapísať Mary Phelps-JACOBS. Vynález údajne vznikol pri jej príprave na ples, keď sa Mary pod róbu nehodil korzet. Z tohto dôvodu si spíchla model z dvoch kusov látky a stuhy. Keby tušila, aký bude mať jej vynález úspech, zrejme by práva k nemu nepredala p. Warner za púhych 1500 dolárov. Mimochodom, jeho firma na vynálezu v nasledujúcich rokoch zarobila desiatky miliónov dolárov.

... Ďalší vývoj podprsenky

* Po roku 1930 vstúpili na trh podprsenky s oddelenými košíčkami.

* V roku 1935 bolo v Amerike zavedené číslovanie košíčkov podľa písmen A, B, C atď, ktoré postupne začali používať aj ostatné štáty.

* Rok 1940 sa v histórii podprseniek zapísal tým, že bola použitá vôbec prvá vypchávka do košíčkov a až o 10 rokov neskôr sa objavili prvé podprsenky bez ramienok.

* Doba po druhej svetovej vojne znamenala nedostatok všetkého materiálu, takže ženy si podprsenky často zhotovovali sami, napríklad s pomocou návodov v časopisoch.

* Zaujímavým povojnovým trendom (50. roky 20 storočia) boli špicaté podprsenky. S nimi je spojená Marilyn Monroe.

* V roku 1959 známa firma Warner a DuPont vytvorila Lycru.

* V r. 1973 bola zhotovená prvá športová podprsenka.

Výber správnej podprsenky - meranie

Väčšina žien je presvedčená o tom, že si vie vybrať tú správnu veľkosť podprsenky. Podľa prieskumov však prevažná väčšina žien nosí podprsenku nesprávnej veľkosti.

Najprv je treba si zmerať obvod hrudníka tesne pod prsiami. Obvod hrudníka nám ukáže veľkosť podprsenky - jej číslo (70, 75, 80, ...). Pri meraní obvodu pod prsiami je najlepšie merať vo výdychu a dosť natesno. Výsledná veľkosť sa potom zaokrúhľuje nadol, pretože podprsenka je z elastického materiálu a povolí. Keď teda nameriame napríklad 85 cm, volíme 80 alebo dokonca 75 cm (pri naozaj pružného materiálu). Pri testovaní zapíname na háčiky najväčšieho obvodu.

Druhú hodnotu, ktorú meriame, je obvod cez prsia. Táto veľkosť predstavuje veľkosť košíčkov (A, B, C, ...). Nameraná hodnota cez prsia sa meria už voľne. Ak má žena prsia ovisnuté alebo veľká, meria si ich v nevystužené podprsenke.

Potom sa z daných nameraných hodnôt hľadá v tabuľke správna veľkosť podprsenky.

Ďalšie rady

* Ramienka na podprsenke sa nastavujú tak, aby nepadala, a zároveň aby sa nezařezávala.

* Kostice sú k dostaniu v dvoch základných tvaroch - buď v tvare písmena U (pre väčšie veľkosti pŕs), alebo miskovitého tvaru (pre menšie prsia). Kostice u strede podprsenky musí vždy sedieť.

* Prsia majú vypĺňať celý košíček, ale nesmú z neho prekypovať. Vypúlené faldíkov nevyzerá vôbec pekne.

Typy podprseniek podľa veľkosti pŕs

* Pre menšie veľkosti sú vhodné push - up podprsenky.

* Pre stredné veľkosti sa hodí podprsenky s kosticami.

* U veľkých prsníkov je potrebné zvoliť spevnenú podprsenku s pevným zapínaním, menším vykrojením a širšími ramienkami.

Podprsenka a zdravie

Nesprávne vybraná podprsenka môže byť príčinou rôznych zdravotných problémov:

* Zlý vplyv na tvar hrudného koša
* Utláčanie vnútorných orgánov
* Blokády chrbtice a nepravidelnosti srdcového rytmu
* Dýchacie problémy
* Kožné problémy, zapařeniny
* Bolesti chrbta, šije, hlavy, žalúdka
* Závraty
* Pocity infarktového stavu

Dojčiace podprsenka - výber

Nastávajúce mamičky by nemali zabudnúť na dôležitú vec - kúpu dojčiace podprsenky. U tohto špeciálneho druhu spodnej bielizne je uľahčený prístup k prsníku, pretože podprsenka je opatrená otvárajúcim (odklápějícími) košíčky. Rozopínania sa nachádza pri ramienka a malo by byť jednoduché. Dojčiace podprsenky sú spravidla vybavené širokými ramienkami.

Základným pravidlom pri kúpe dojčiace podprsenky je, že musí byť príjemná a pohodlná. Musí byť vyrobená z antibakteriálneho, priedušného materiálu.

Podprsenku (optimálne 2 kusy) si zakúpte až v pokročilom štádiu tehotenstva, asi v 8. mesiaci. Po pôrode niekedy dochádza k zväčšeniu pŕs, preto sa niekedy odporúča zakúpiť o číslo väčšie košíček. Avšak nemožno to jednoznačne odporučiť, pretože každá žena je odlišná. Naviac tiež záleží na konkrétnej podprsenke - niektoré sú značne pružné a prispôsobivé.

Obľúbeným doplnkom do dojčiacich podprseniek sú tampóny, ktoré zachytávajú vytekajúcej mlieko. Tampóny môžu byť jednorazové, alebo také, ktoré možno vyprať a použiť viackrát.

Podprsenky - údržba

* Podprsenky je najvhodnejší prať v ruke. V práčke je perte jedine na jemný program a za predpokladu, že máte ochrannú sieťku.

* Aviváž sa nemá používať, pretože porušuje elastické gumičky a bielizeň stráca svoju pružnosť. Podprsenky nie sú určené do sušičky.

* Nikdy neprelamujte pevnej košíčky.

* Po sto vypraniach mení podprsenka svoj tvar.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: