Oblečenie pre bábätká, oblečenie pre deti - trendy

Čo obsahuje šatník bábätiek? Ako je to s prvými topánočkami? Aký materiál je najvhodnejší? Aké sú súčasné trendy v móde pre najmenších? Článok určený nielen pre všetky budúce aj súčasné mamičky.


Nakupujeme oblečenie pre bábätko

Oblečenie pre bábätko nakupuje väčšina mamičiek s radosťou. Časť oblečenia môžete "zdediť" po deťoch svojich kamarátok alebo od niekoho z rodiny. Ďalšími niekoľkých oblečky budete zrejme obdarované. Z tohto dôvodu si radšej neobstarávajte hromadu oblečenie, ale iba základnú výbavu - zvyšok si ľahko dokúpite.

Častou chybou mamičiek býva, že si nakúpi veľa oblečenie malej veľkosti. Musíme však pamätať na to, že bábätko v prvých mesiacoch rýchlo povyrastie a tým pádom mu oblečenie bude čoskoro malé. Takisto sa môže prihodiť, že bábätko sa narodí nečakane veľké a teda najmenšie oblečky prakticky vôbec nevyužijeme. Na obdobie prvých mesiacov si skutočne vystačíte s iba pár kusy oblečenia.

Z čoho všetkého sa šatník bábätiek skladá?

* Zavinovacie body - ľahko ho prezliekajú cez hlavičku. Toto body využijeme v pôrodnici a na obdobie prvých mesiacov. K dostaniu sú samozrejme body rôznych farieb a veľkostí.
* Zavinovacie košieľky - deti z nich nevyrastú tak rýchlo ako z bodíček, takže ich využijeme dlhšiu dobu.
* Klasická body - rozepínají sa na ramene, čo uľahčí obliekanie. Existujú varianty s dlhými alebo krátkymi rukávmi (podľa ročného obdobia), body tílkové alebo rolákový.

* Dupačky a polodupačky (do pasu) - zvyčajne v rozkroku na gombíky pre jednoduché prebaľovanie.

* Nohavice, overaly na noc, čiapočky, podbradníky, papuče, kabátiky, rukavičky atď

Na trhu je široká ponuka oblečenia ako pre mimika, tak oblečenie pre väčšie deti.

Botičky pre detičky

Čím je nožička menší, tým väčšia starosť s prvými topánočkami. S prvými topánočkami by sme nemali ponáhľať. Nožičke bábätka by sme mali zabezpečiť dostatok voľnosti, aby sa správne vyvíjala. Miniatúry topánočiek pre bábätká sú síce "sa ideálny muž", ale nie sú potrebné do tej doby, kým dieťa nezačne chodiť. Do tej doby postačí ponožky. Botičky nemusíte kupovať ani vtedy, keď sa dieťa začne až stavať na nožičky a snaží sa chodiť. V tomto období sú vhodné skôr protišmykové ponožky, ktoré zaistia bezpečnosť.

Botičky dieťa potrebuje v tej dobe, keď už chodí vonku. Ak to podmienky dovoľujú, nechajte dieťa behať bosé. Dochádza tak k tréningu svalov a kostí chodidiel, pružnosti väzov a šliach a predchádzame ploché nohe. Možno povedať, že obuv v tejto dobe slúži len k ochrane pred chladom, poranením apod

Detská topánka má byť prispôsobivá pohybom nohy. Noha by sa nikdy nemala prispôsobovať topánke. Nedostatok miesta v topánke vedie k deformáciám (vybočenie prstov ai). Podrážka má byť čo najviac pružná.

Nie je doporučované nosenie topánok po starších súrodencoch. Je to vhodné jedine vtedy, keď sú topánky nosené krátko, podpätky nesmú byť pošliapaný a topánky nesmie byť vo vnútri vytvarované podľa predchádzajúcej nohy.

Rodičia majú tendenciu kupovať o číslo väčšie topánky s tým, že dieťa do nich budúci rok dorastie. I keď je to po finančnej stránke výhodnejšie, nie je to správne a pre dieťa zdravé. O číslo väčšiu topánka nie je len dlhší, ale aj širšie a neposkytuje patričnú oporu.

Trendy a zdravá je biobavlny

Čo sa týka dojčenského oblečenia, je čím ďalej viac presadzované a rozširovaná tzv biobavlny. V čom je teda biobavlny lepší? Má výhodu hlavne pre deti, ktoré sú náchylné k alergiám.

Uvádza sa, že bežná bavlna v sebe obsahuje chemické látky. Nielenže sa pri pestovaní aplikujú umelé hnojivá, ale pred samotným zberom sa použijú chemikálie, ktoré spôsobí opadanie listov bavlny. Bavlna sa tiež bielia bielidlá a farbí sa, pričom farby často obsahujú ťažké kovy. Bežná bavlna môže vyvolať alergiu dieťatka a ďalšie nežiaduce kožné reakcie.

U biobavlny sa žiadne chemikálie nepoužívajú, nie je tu ani procedúra bielenie a pre farbenie sa nevyužívajú umelé farbivá. Je aj na dotyk zrejmé, že oblečenie, vyrobené z biobavlny, je podstatne mäkšia a jemnejšia. Kúpi oblečenie z biobavlny chránime prírodu pred chemikáliami, oblečky dlhšie vydržia a sú príjemnejšie.

Z biobavlny sa odporúčajú zakúpiť predovšetkým body, pretože tie sú v styku s pokožkou najčastejšie.

Móda a trendy pre najmenších

Keď sa obzrieme do minulosti, typické boli klasické dupačky a čiapočky s brmbolcami. Aj oblečenie v detskom svete, rovnako tak ako móda dospelých, prechádza určitým vývojom. V dnešnej dobe sa kladie dôraz najmä na praktickosť, pohodlnosť, líbivost oblečenie, a nesmieme zabudnúť ani vhodnosť oblečenia po zdravotnej stránke.

Oblečenie by malo byť dostatočne odolné, pretože malé deti ho vystavujú veľkej záťaži. Asi 18. mesiac veku je obdobím, keď si dieťa chce samo vybrať oblečenie, ktoré si oblečie. Obľúbia si treba určité tričko alebo nohavice a zvyčajne majú aj obľúbenú farbu. O oblečenie sa ale nezaujímajú len dievčatká, ale aj chlapci.

V dnešnej dobe už nie je IN obliekať deti do typicky detského oblečenia (vzory medvedíkov, kačenek apod) a nenosí sa ani výrazne krikľavé farby. Detská móda sa naopak inšpiruje svetom dospelých. V detskom oblečení sa objavujú prvky, ktoré boli ešte donedávna pripisovali výlučne "dospělákům". Deti si tak už od raného veku môžu osvojiť určitý vkus v obliekaní, postupne chápať zladenie farieb a vytvárať si svoj vlastný štýl.
Módne prvky poslednej doby:

* Dvojvrstvová trička

* Mikiny s kapucňou

* Džínsové oblečky

* Volániky, lemy

* Veľa vreciek

S postupom času, ako dieťa rastie, by sme mu mali pri nákupe poskytovať určitú voľnosť. Mali by sme dbať na to, aby bola pri výbere oblečenia splnené určité kritériá (ochrana proti počasiu, pohodlnosť, správna veľkosť), ale je dobré nechať dieťa vybrať si oblečenie samo. Iba dieťa vedieme, sprevádzame, poradíme, rozvíjame cit pre estetiku. Aspoň tak predídeme odmietnutie nosenie nami zakúpenej veci.
Zaujímavosť na záver: farba obliečky do postieľky

* Farba obliečky do postieľky údajne ovplyvňuje náladu, a tiež vnímanie tepla a chladu.

* Ak je v chladnejšej miestnosti oblečenie ladené do studených tónov (zelená, modrá atď), telo spravidla reaguje zahrievaním. Aj v chladnejšom prostredí teda možno navodiť pocit väčšieho tepla.

* Ideálom môže byť obliečky, ktoré má z každej strany inej farby - z jednej to budú farby teplých tónov a z druhej farby studených tónov. Môžeme tak, podľa podmienok vytvárať pocit tepla alebo chladu.

* Pre dievčatko sa obvykle nakupujú ružovej, červenej a oranžovej veci, ale čo sa týka obliečky, mali by sme byť opatrní. Práve tieto farby rozprúdi krv a stimulujú. Ak na tieto farby naozaj nedáte dopustiť, voľte jemné tóny. Zrejme sa im bude ale lepšie spať v pokojnejších tónoch ako modrá, zelená alebo fialová.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: