Mamičkou v neskorom veku-áno či nie?

Byť mamičkou v neskorom veku má svoje kúzlo. Prináša so sebou radosť, mamičky sú spokojnejší ako ich mladšie "kolegyne". Do výchovy svojich detí vkladajú svoje skúsenosti, ponechávajú svojim deťom viac voľnosti......


Na druhú stranu tehotenstva po štyridsiatke obnáša zdravotné riziká nielen pre mamičky, ale aj pre ich ešte nenarodené deti. Mamičkám sa preto v tehotenstve vykonávajú testy na zistenie genetických chorôb dieťaťa. Preto, ak plánujete tehotenstvo vo vyššom veku, zvážte všetky pre aj proti.

Prečo sa stále častejšie stretávame s mamičkami okolo štyridsiatky?

Dôvodom môže byť, že až v tomto veku ženy stretli toho pravého partnera, s ktorým chcú založiť rodinu. Predtým jednoducho nemali tieto ženy čas, aby si hľadali stáleho partnera. Alebo na neho nemali šťastie. Neprehliadnuteľnou výhodou je i finančné zabezpečenie. Zatiaľ čo v mladosti zariadil domácnosť a vybudovávaly si kariéru, teraz už majú všetko za sebou a nemusia sa obávať, že po skončení rodičovskej dovolenky prídu o zamestnanie. Každý zamestnávateľ si totiž cení svojich dlhoročných zamestnancov.

Užívajte si svojho materstva!

Mamičky v tomto veku tvrdia, že materská aj rodičovská dovolenka je pre nich dovolenku v pravom slova zmysle. Všetko, čo si chceli užiť - cestovanie, športovanie, rôzne záujmy-si dosýta užili a nemajú pocit, že o niečo prichádzajú. Hovorí sa, že mamičky okolo štyridsiatky majú aj väčší nadhľad vo výchove svojho dieťaťa. Niektoré ženy potvrdzujú, že príchodom dieťaťa omladla ai cez svoje obavy, či budú vo svojom veku zvládať náročnú starostlivosť o novorodenca, nielenže všetko výborne zvládajú, ale cíti sa pri tom sviežo a svojho dieťaťa si naozaj užívajú.

Neskoršie materstva ako druhá šanca

Výhodou tiež je, že ak už majú staršie dieťa, môže im pomôcť so starostlivosťou o bábätko. A ak si tieto mamičky myslia, že vo výchove starších detí mali nejakú medzeru, snaží sa ju napraviť u najmladšieho dieťaťa.

"Dieťa zo skúmavky"?

Vďaka pokroku v medicíne sa často jedná io umelé počatie, ktoré sa ešte v nedávnej dobe u nás nevykonalo. Nové liečebné postupy zabezpečia dôslednú starostlivosť o tehotné ženy. Preto sa ženy môžu rozhodnúť mať dieťa aj v neskoršom veku - nemusia sa obávať nedostatočnej starostlivosti o ne alebo ich dieťa. Tejto šance využívajú hlavne tie ženy, ktoré nemôžu mať dieťa so svojim partnerom, ktorý je napríklad neplodný. Alebo staršie ženy, u ktorých sa výrazne znižuje šance na prirodzené oplodnenie a umelé oplodnenie je ich posledná možnosť ako otehotnieť.

Zdravotné riziká tehotenstva v neskorom veku

Ste tehotná a je vám viac ako štyridsať rokov? Ak ste otehotnela prirodzenou cestou, môžete si pogratulovať, pretože šanca na otehotnenie po 35.roku života ženy výrazne klesá. V 40-tich rokoch sa pohybuje okolo 50-tich%. S rastúcim vekom sa zvyšuje aj miera potratov - vajíčko je náchylnejšie k poškodeniu. Tehotenstvo a pôrod predstavuje záťaž pre kĺby. Tehotné ženy vo vyššom veku trpia častejšie tehotenskými nevoľnosťami a popôrodnom komplikáciami ako mladšie ženy. Uvedené riziká ale neznamenajú, že tehotenstvo a pôrod nebude prebiehať ako u podstatne mladších mamičiek! Aj v tejto vekovej skupine môžu byť ženy aj ich dieťa úplne zdravé.

Kedy je tehotenstvo rizikové?

Všeobecne sa hovorí, že každé tehotenstvo u ženy nad 30 rokov už má svoje riziká. Po 35.roku života ženy sa už označuje za rizikové. Je dokázané, že tehotné ženy okolo štyridsiatky majú ďaleko vyššie riziko potratu ako ženy okolo tridsiatky. Pôrod potom môže prebiehať pomalšie, pretože maternicové hrdlo sa otvára pomaly a maternica pracuje nekoordinovane. V týchto prípadoch je potrebný operatívny zákrok-pôrod cisárskym rezom. Po pôrode sa u žien môže objaviť cukrovka alebo iné komplikácie.

Tehotenstvo v neskoršom veku ako prevencia rakoviny?

Ako prospieva neskoré tehotenstvo telu ženy? Podľa jedného výskumu tehotenstva u žien nad 40 rokov znižuje riziko ochorenia rakovinou vaječníkov až o 58%! U žien mladších ako 25-tich rokov je to o 16% au žien okolo tridsiatky je to o 45%. Tehotenstvo u starších žien má ďalej pozitívne vplyvy predovšetkým na psychiku.

Aké ochorenia sa môžu vyskytnúť u detí starších mamičiek?

Platí, že čím vyššia je vek matky, tým vyššia je tehotenstvo rizikové a tiež je viac ohrozené aj dieťa. Vďaka pravidelným lekárskym prehliadkam sa ale mnohé problémy dajú zistiť už na začiatku a niektoré je dokonca možné aj liečiť ešte počas tehotenstva. Zvyčajne sa jedná o poruchy dýchania, nízku pôrodnú váhu, výskyt žltačky apod

Downov syndróm

Medzi vážnejšie ochorenia patrí Downov syndróm - môže sa objaviť u detí žien nad 35 rokov. Jedná sa o vrodenú vadu, ktorá ovplyvní dieťa na celý život. Výskyt tohto ochorenia sa zisťuje odberom plodovej vody a podľa výsledkov sa prepočíta pravdepodobnosť ochorenia. Aj napriek tomu, že u niektorých žien sa predpokladalo narodenia dieťaťa s touto vadou, dieťa bolo úplne zdravé.

Ako prekonať vekový rozdiel?

Mať dieťa v 40-tich znamená obrovský vekový rozdiel medzi matkou a dieťaťom. Je zvládnuteľný? Vyššia vekový rozdiel môže byť len na prospech. Iste tento rozdiel prekonáte s nadhľadom a možno si budete rozumieť viac so svojimi deťmi ako oveľa mladšie mamičky! Aj keď sa stanete rodičom vo vyššom veku, nemusíte sa obávať - iste sa dožijeme maturity, svadby i detí svojho dieťaťa.

Ako sa psychicky pripraviť na príchod dieťaťa?

V niektorých rokoch sa už človek stáva pokojnejším, dbá na svoje princípy, má už zabehané spôsob života - a zrazu vám do toho všetkého vkročia malé dieťa! Ako sa s tým vyrovnáte? Máte svoje "zabehnuté koľaje" a teraz sa musíte starať o dieťa, ktoré potrebuje vašu neustálu starostlivosť.

Ako sa vyhnúť popôrodnej depresii?

U žien, ktoré sa s touto situáciou nezmieri, môže dochádzať k depresiám, pretože už nemajú čas na svoje záľuby a priateľov. Vždy záleží na psychike ženy. Ak je žena vyrovnaná a premýšľa o tom, aké to bude, až sa dieťa narodí, najskôr všetko zvládne. Rada preto znie: Už počas tehotenstva si skúste predstaviť, ako váš deň s dieťaťom bude vyzerať. Vžite sa do svojej budúcej úlohy matky a pripravte sa na ňu! Ak zistíte, že nechcete celý deň stráviť starostlivosťou o dieťa, začnite hľadať pestúnku!

Slávne mamičky v neskorších rokoch

U nás pravdepodobne najznámejšie ženou, ktorá sa stala dokonca dvojnásobnou matkou aj po štyridsiatke, je Veronika Žilková. Krátko po štyridsiatke porodila zdravú dcéru Kordulku, ale jej syn Melichar, ktorého priviedla na svet v 45-tich rokoch, podľahol vrodené choroby v siedmich mesiacoch. Medzi ďalšie známe mamičky po štyridsiatke patrí Bára Basiková, Magda Malá, Ilona Czáková a ďalšie. V Anglicku v roku 2000 veľké prekvapenie spôsobila manželka vtedajšej premiéra Tony Blaira, ktorá vo svojich 45-tich rokoch porodila svoje štvrté dieťa.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: