Ktoré plienky sú lepšie?

Pre aké plienky sa rozhodnúť, látkové alebo jednorazové? Každej plienky prináša svoje plusy a mínusy, ktoré Vám priblížime v nižšie uvedenom príspevku. Ak chcete minimalizovať dopad na životné prostredie, vyberajte plienky z ekologických materiálov.


Vplyv plienok na životné prostredie

Látkové plienky jednoznačne vyhrávajú pri záťaži pre životné prostredie oproti jednorazovým plenám. Aj keď výroba pratelných plienok predstavuje určitú záťaž pre prírodu, mnohé zo surovín sú obnoviteľné (bavlna, vlna a i.). U jednorázových plienok je spotreba mnohonásobne vyššia, napríklad obsahujú celulózu, ktorej výroba z dreva je energeticky veľmi náročná. Spotreba surovín sa u jednorazových plienok uvádza až 50x vyššia ako u plienok látkových. Praním látkových plienok síce spotrebujete veľa energie, ale toto môžete ovplyvniť vhodným výberom práčky, pracieho programu a používaním ekologicky šetrných pracích prostriedkov. Na výrobu jednorazových plienok je spotreba energie asi 2 - 3x vyššia ako na výrobu plienok látkových, vrátane prania, sušenia a žehlenie. Jednorazové plienky predstavujú pre životné prostredie vysokú odpadové záťaž.

Obľúbenosť klasických látkových plienok

I cez vysokú ponuku jednorazových detských plienok, sú bavlnené základemkaždé dojčenskej výbavičky. Je možné jenavíc použiť ako ochrana pri odgrgnutí bábätiek, ako hygienická podložka dopostýlky na prestieradlo, osušku a pod Využívame Ak plienky pre prebaľovanie, stačí ich doplniť vrchnými nepriepustným nohavičkami.

Finančná záťaž pri spotrebe plienok

Obstaranie látkových plienok vyjde lacnejšie než pri nákupe jednorazových plienok. Záleží teda na Vašich finančných možnostiach a Vašich preferenciách. U látkových plienok sú vyššie prvý obstarávacie náklady, zatiaľ čo jednorazové plienky kupujete opakovane.

Výbava látkových plienok s kvalitnými vrchnými nohavičkami a kalhotkovými plienky sa pohybuje okolo 9 000 Sk. V porovnaní s jednorazovými plienkami sa Vám táto investícia do látkových plienok vráti približne do 6tich mesiacov látkování.

Výber plienok podľa pohodlie

Proti látkovým plenám predstavujú jednorazové plienky oveľa väčšie pohodlie. Mamičky sú so starostlivosťou o bábätko unavené a pri predstave, že by mali prať, vešať a skladať plienky je moc neteší. Predtým bolo potreba plienky vyvárať a žehliť, dnes už tomu však nie je. Látkové plienky predstavujú určitú prácu navyše (1-2 hodiny denne) a určité nepohodlie, a to zvlášť, ak ste na cestách a nemáte dostupnú práčku. Na druhú stranu, ale ušetríte čas strávený vyhľadávaním akcií na plienky a cestami za nákupy plienok.

Látkové plienky

Štvorcové plienky

Bavlnené plienky sú hygienické, nespôsobujú alergickú reakciu, umožňujú sterilizáciu vyvárania a žehlením. Bavlnené plienky napomáhajú zdravému vývoju bedrových kĺbov u novorodencov. Pre svoje mnohonásobné použitie sú lacnejšie než plienky jednorazové. Bavlnené plienky nezaťažujú životné prostredie. Bavlnené plienky sa vyrába biele, nebielené, s potlačou, skladané.

Bambusové plienky sa vyrába nebielenej, farebné. Tieto plienky patrí medzi stredne až rýchlo schnúce plienky. Pri prvom praním plienka mení farbu, čo je dané prirodzenou vlastnosťou bambusového vlákna. Bambusové plienky možno prebaľovať rovnako často, ako jednorazové plienky. Vydrží minimálne tri hodiny.

Biobavlny je na dotyk mäkká, vlákna nie sú porušené chemikáliami. Pri jej spracovaní sa nepoužíva formaldehyd. Biobavlny je vhodná pre alergikov a má vyšší stupeň priedušnosti. Nevýhoda: väčšie finančné náklady. Výhoda: výborné pre citlivú pokožku detí.

Nevýhoda: náročnejší manipulácia, nutnosť častejšieho prebaľovanie. Výhoda: nízke finančné náklady, krátka doba schnutia, použiteľné pre celé plienkové obdobie.

Viacvrstvové plienky

Sú zložené z viacerých vrstiev a na stredu majú plienky všité ďalšie vrstvy pre zvýšenú savosť plienky. Vyznačujú niekoľkými vrstvami na okrajoch a dvojnásobným množstvom vrstiev uprostred. Stredná časť máva väčšinou 6-8 vrstiev.

Tvarované (zaväzovacie) plienky

K dostaniu sú aj anatomicky tvarované viacvrstvové plienky, ktoré majú vykrojenie v oblasti nožičiek. jednovelikostní plena, ktorú možno použiť od narodenia až po nočník, ľahko sa prispôsobí aj malému bábätku. Plienka sa väčšinou používa ako "držiak" štvorcové, alebo iné vkladacie plienky.

Nevýhoda: náročnejší manipulácia, Výhoda: stredná finančné náklady, krátka doba schnutia, univerzálnej veľkosti použiteľné pre celé plienkové obdobie.

Nohavičkovej plienky

Nohavičkovej plienky sú ušité väčšinou z dvoch vrstiev, uprostred plienky je prišité savé jadro. V páse a okolí nožičiek sú jemné gumičky, zabraňujúce presakovaniu plienky. Plienky vyzerajú ako jednorazové, je nutné dať ešte vrchné nohavičky. Pripevňujú sa suchým zipsom, cvoky alebo sú bez zapínania. Vyrábajú sa v univerzálnej veľkosti alebo viac veľkostné. Väčšina kalhotkových plienok sa nežehlia. Nevýhoda: rovnako ako viacvrstvové plienky, aj tieto dlhšie schnú. Výhoda spočíva jednoduchou manipuláciou, strednými finančnými nákladmi a univerzálnej veľkostí.

flanelové - sú tenké, najmenej savé, ale zato najlepšie schnú, vhodné ako denná plienka (materiál: bavlna)

froté (bavlna, bambus, Tencel) - vďaka svojmu väčšiemu objemu viac sajú, ale zase dlhšie schnú, dobré ako denný alebo nočný plienka, na noc odporúčame pridať vkladacie plienku.

flaušové - nie sú tak objemné, na dotyk jemné, veľa vydrží, dlhšie schnú, denné i nočné variant plienky (materiál: konopná, bambus)

Plienky 2v1

Jedná sa nohavičkovej plienky, ktoré majú integrované vrchné nohavičky. Tieto plienky majú všetky potrebné vrstvy zošité k sebe. Nevýhoda: vysoké náklady, dlhšia doba schnutia, nutnosť robiť viac veľkostí. Výhoda: skutočne vysoký komfort používania, veľmi ľahká manipulácia.
Kapsové plienky

U kapsové plienky je voľne vyberateľná savé jadro (vkladacie plienka), čo uľahčuje schnutia plienky a zároveň nám dáva šancu savosť plienky trochu regulovať. Plienka je dvojvrstvová - vonkajší materiál nepriepustný, priedušný, vnútri väčšinou fleece. Medzi vrstvami tak vzniká vrecko, do ktorej sa vkladá sacia vrstva.

Plienkové nohavičky

Plienkové nohavičky sú zložené z vrchnej vrstvy z polyamidu s polyuretánovým záterom, ktorý bráni promočení a svojimi pórmi umožňuje prestup par. Vrchné nohavičky nie je nutné použiť na kapsové plienky a plienky 2v1.

Tréningové nohavičky

Tieto nohavičky slúžia na nácvik dieťatka na chodenie na nočník. Vyzerajú ako spodná bielizeň. V prípade, že sa dieťatku stane nehoda, nohavičky zadrží tekutinu rovnako ako normálne plienky. Zásadný rozdiel však spočíva v tom, že dieťa ucíti vlhkosť, ktorá by ho mala upozorniť, že niečo nie je v poriadku.

Jednorazové plienky

Jednorazové plienky predstavujú ideálnu voľbu, idete ak na cesty, alebo Vám bude niekto bábätko strážiť. Jednorazové plienky si môžete vybrať od rôznych výrobcov, ďalej sa rozdeľujú podľa váhy bábätka. Jednorázové plienky sú zložené z priepustnej fólie, nasiakavé vložky, nepriepustné fólie slúžiace k ochrane bielizne, lepiacich pások alebo suchého zipsu a gumičiek po stranách. Na trhu je veľa značiek jednorazových plienok. Značka, ktorá vyhovuje jednému, nemusí vyhovovať druhému. Prebaľovanie s jednorazovými plienky zvládne aj začínajúci mamička a neskúsený otecko. Nevýhoda jednorazových plienok spočíva v pomerne vysokých finančných nákladoch. Záleží tiež na tom, akú značku jednorazových plienok používate a či sledujete rôzne výhodné zľavové akcie.

Nevýhoda: spotrebúvajú veľa surovín, vytvárajú tuhý domový odpad, sú drahšie ako látkové plienky. Môže trvať dlhšiu dobu, než sa dieťa zaobíde bez plienok.

Výhoda: dieťa sa nemusí tak často prebaľovať, ako u látkových plienok. Plienky nevyžadujú ďalšiu prácu s praním a sušením. Dieťa nemá objemný zadoček. Cestovanie s bábätkom je technicky jednoduché.

Jednorázové eko plienky

Plienky sú vhodné pre obzvlášť citlivú pokožku. Plena je vybavená účinným a nedráždivým zapínaním. Vyrábajú sa šetrne k životnému prostrediu z nebielenej celulózy az ďalších neškodných surovín. Oproti klasickým jednorazovým plenám sú však pomerne drahé a výnimočne ich kúpite v kamenných predajniach. Eko plienky predstavujú príjemnú alternatívu pre mamičky, ktoré používajú látkové plienky a rozhodli sa tak byť šetrné k životnému prostrediu.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: