Hygiena dieťaťa - správna hygiena

Pravidelné kúpanie dieťaťa nie je nutnosťou, ale zvýšená hygiena patrí k základným požiadavkám v starostlivosti o dieťa. Dôležitá je aj starostlivosť po kúpeli a dodržiavanie hygienických návykov počas dne.


Detská pokožka nie nielen veľmi jemná a hebučký, ale aj citlivá a krehká. Na rozdiel od pokožky dospelých je detská pokožka o mnoho tenšie, priepustnejšie pre vodu a iné látky, s ktorými sa v rámci dňa dostane do styku. Už od prvého dňa života dieťaťa je potrebné o ich jemnú pokožku starať s nehou, opatrnosťou a zvýšenou pozornosťou.

Voda, ako známe prostredie

Laicky môžeme povedať, že na vodu sú minka zvyknutá, pretože ich obklopovala deväť mesiacov v materskom brušku. Už od narodenia bábätka vodu milujú, väčšina z nich pri kúpaní neplače, naopak sa pre ne kúpanie stáva príjemným spestrením počas dňa.

Veď v dnešnej dobe je toľko propagovaní pôrod do vody, ktorý prináša úľavu nielen pre rodičku, ale aj pre dieťa. Pôrod do vody predstavuje pre dieťa prechod do podobného prostredia, v ktorom trávil tak dlhú dobu. Dieťaťu prináša pôrod do vody menší šok, matke menšie bolesti.

Pravidelné kúpanie nie je nutnosťou

Zhruba do pol roka veku dieťaťa nie je potrebné každodenné kúpanie vo vaničke alebo vo vani. Ak sa dieťatku počas dňa umýva zadoček pod tečúcou vodou, je hygiena dostatočná.

Kúpanie môžeme praktizovať ob deň, alebo päťkrát do týždňa, to sú doporučené intervaly detskými lekármi.

V prvých mesiacoch života dieťaťa nepridávajte do vody žiadne kúpeľové prípravky. Hoci je na trhu dostatočný výber najrôznejších krémových alebo olejových pien, podľa textu šetrné k detskej pokožke, nie každé dieťa môže tieto prísady dobre znášať. S kúpeľovým prísadami do vody by mali rodičia začať najskôr v šiestich mesiacoch veku dieťaťa.

Väčšina kúpeľových prípravkov detskú pokožku vysušuje a bývajú veľmi častou príčinou alergií.

Teplota vody

Pri kúpaní dieťaťa je žiaduce, aby teplota vzduchu v miestnosti bola v rozmedzí medzi 22 - 27 º C. Voda na kúpanie dieťaťa by mala mať teplotu tela, teda medzi

36 - 38 º C. Vaničku napustíme v takom objeme, ktorý bude vyhovovať veľkosti dieťaťa. Novorodencom bohato postačí zhruba 10 - 15 cm vody vo vaničke. Ako bábätko preložíme do vaničky je potrebné umyť mu zadoček a genitálie, aby voda vo vaničke bola čistá a telo bábätka sa nemýli nečistotami.

Kúpanie novorodenca sa nebojme

Väčšina mamičiek má niekoľko týždňov po pôrode veľké problémy kúpať alebo prenášať nahé bábätko. S nižšou váhou dieťaťa sa obava a strach s manipuláciou nahého dieťaťa ešte viac stupňuje. Najdôležitejším činom je dieťa pevne držať, dostatočne mu podopierať hlavičku a prestať sa báť.

Pri kúpaní je nutné, aby dieťatko malo stále pevne podopretú hlavičku. Ak zvolíte na kúpanie detskú vaničku, je ideálny vybaviť ju aj ležadlom, ktoré dokáže dieťa vo vaničke pevne fixovať. Lehátko je ideálnym pomocníkom aj pre rodičov, ktoré majú obe dve ruky voľné a môžu sa plne venovať hygiene dieťaťa.

Ak na kúpanie zvolíme kýblik, bude kúpeľ o dosť pracnejšie. Jedna ruka musí každopádne fixovať hlavičku, druhá ruka slúži na umývanie. Nevýhodou kýbliky je neschopnosť riadneho umytí, a to nielen genitáliách a napospol celého telo. Kýblik môžeme brať ako alternatívu nemycího dňa, teda dňa, keď dieťa nekúpi vo vaničke, ale len pomáčíme v vedierku.

Kúpeľ zbytočne nepredlžujte

Kúpeľ novorodencov by nemala presiahnuť viac ako 10 minút, pretože z väčšej časti slúži len na osvieženie. V prvých mesiacoch veku dieťaťa nie je potrebné dôkladné mydlení a čistenie detského telíčka. Bábätko nie je špinavé, zamerajme sa iba na dôkladné čistenie zadočku a genitálií.

K očiste používajme detské mydlo, najlepšie bez akejkoľvek parfumácie alebo vonných esencií.

Pri kúpeli sa zamerajme aj na všetky záhyby čiže podpazušie, krk a faldíkov na nožičkách. V záhyboch sa zhromažďuje najviac nečistôt, preto tejto partii venujme zvýšenú pozornosť. Tiež po kúpaní je potrebné tieto oblasti riadne vysušiť, dieťatku sa to príliš páčiť nebude, ale riadne vysušenie je dôležité.

Potreby na kúpanie dieťaťa

* Detská vanička alebo kúpacie vedierko
* Lehátko do vaničky (plastové, látkové, gumové alebo penové)
* Teplomer do vody
* Detské mydlo
* Žinku alebo špeciálna detská hubka

Potreby po kúpanie

* Kvalitné bavlnená osuška
* Čisté bavlnené plienky (na osušenie)
* Vatové tyčinky (do ušiek a nosa)
* Krém proti zapareninám
* Mlieko alebo krém na premazávanie pokožky
* Očné kvapky (podľa potreby)
* Jemný hrebienok na vláskyStarostlivosť po kúpeli venujme zvýšenú pozornosť


Nielen samotná kúpeľ, ale aj starostlivosť po kúpeli patrí k základným hygienickým návykom od raného veku dieťaťa. K osušení bábätka by sme mali používať kvalitné bavlnené osušky a detské plienky. Veľká osuška slúžia prevažne na zabalenie dieťaťa, bavlnená plienka väčších rozmerov slúži ku konečnému osušenie. Dieťatko nikdy neutírejme, iba jemne prikladajte osušku k telíčku, aby sme neodřeli toľko jemnú detskú pokožku.

Akonáhle je bábätko správne vysušené, prejdime k celkovému premazanie pokožky. Na telíčko používajme kvalitné, neparfumované detské krémy, na tvár výživný krém obohatený o vitamíny.

Zadoček a genitálu promazáváme špeciálnymi prípravkami určenými proti zapareninám. Tieto prípravky používajme iv prípade, že bábätko zapareniny nemá. Krémy slúži aj preventívne, teda pravidelným promazáváním potláčame prípadná vznik zaparenín. Tiež existujú špeciálne krémy, ktoré slúžia na premazávanie miest v oblasti plienky. Tieto krémy sú veľmi výživné pre pokožku a zmierňujú prípadné odreniny od plienok.

Zapareniny sa s najväčšou pravdepodobnosťou objaví u každého bábätka, dôvod je neznámy a nejednoznačný. Pokožka u niektorých bábätiek môže negatívne reagovať na plienky, iné dieťa nemusí znášať krémy proti zapareninám. Rada na to, ako sa tomuto problému vyhnúť neexistuje, každá mamička musí vyskúšať rôzne prípravky a druhy, ako sa dopracuje k tým, ktoré jej bábätku budú vyhovovať najlepšie.

Po premazanie celého telíčka detským krémom môžeme bábätko namasírovať. Masáž by mala byť veľmi jemná, masírovanými oblasťami môžu byť chodidlá, lýtka, stehienka, bruško aj ručičky.

Hygiena počas dňa

Hygiena počas dňa patrí k veľmi dôležitým úlohám, ktorým by mali mamičky venovať zvýšenú pozornosť a dôkladne praktizovať. Pri každej výmene plienky by sme dieťaťu mali riadne očistiť zadoček a genitálie, najideálnejším pomocníkom je tečúca voda.

Rad mamičiek na očistenie používajú vlhčené obrúsky, práca s nimi je samozrejme jednoduchšie, ale ak je dieťa pokakané, obrúsky nestačí.

Po dôkladnom umytí zadočku a genitálií by sme mali pokožku premazať špeciálnymi krémy proti zapareninám.

Hygiena chlapčeka

Rad dnešných mamičiek je vybavená radami svojich matiek alebo babičiek, ktoré radí, aby sťahovať predkožku penisu. Táto metóda sa však dnes už neodporúča, pretože zlepená predkožka je prírodným a fyziologickým javom. Predkožka má za úlohu plniť funkciu ochrannú a hygienickú, z tohto dôvodu by sme ju nemali preťahovať. Predkožku u chlapčeka ponechajte bez povšimnutia zhruba do šiestich rokov ich veku. Ak možno predkožku samovoľne a zľahka pretiahnuť predtým, vykonávajte túto činnosť pri večernom kúpaní.

Násilné preťahovanie predkožku veľmi často vedie k tvorbe trhliniek, ktoré sa zajizví a predkožka stratí svoju elasticitu a do budúcnosti nebude schopná pretiahnutý. Od šiestich rokov do puberty dochádza k samovoľnému uvoľňovaniu predkožky, to je ideálny čas, kedy začať synčeka učiť, ako by sa mal každý deň umývať.

Hygiena dievčatká

Hygiena dievčatiek je o niečo zložitejšia, vyžaduje správny postup a dôkladné premývanie.

Počas kúpeľa by sme mali oddeliť pysky od seba a očistiť oblasť pošvového vchodu. Vymývanie pošvového vchodu praktizujeme len čistou vodou a za pomoci ruky, v Zinc môžu byť baktérie. Dievčatká umývame od prirodzenia smerom k zadočku, nikdy nie naopak, pretože by sme mohli previesť baktérie zo zadočku do popredia. Pravidelné kúpanie dieťaťa nie je nutnosťou, ale zvýšená hygiena patrí k základným požiadavkám v starostlivosti o dieťa. Dôležitá je aj starostlivosť po kúpeli a dodržiavanie hygienických návykov počas dne.Hygiena dieťaťa patrí k základným návykom. Hygiene dieťaťa venujme zvýšenú pozornosť.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky