Dojčenie je trendy a pre dieťa potrebné

Materské mlieko je najvýdatnejší a nejplnohodnotnější strava pre novorodenca. Podávaním materského mlieka potláčame choroby a alergie, ktoré sa môžu u novorodencov prejaviť pár dní po pôrode. Nie vždy prináša dojčenie samá pozitíva, môžu nastať problémy.


Najideálnejší výživou pre dojčatá do šiestich mesiacov

ich veku je nepochybne materské mlieko, v ktorom je obsiahnuté všetko, čo novorodenec potrebuje k zdravému vývinu. Ide o takzvanú optimálnu a prirodzenú výživu pre dieťaťa, ktorá ho chráni pred možnými zdravotnými problémami.

Dojčenie je na jednu stranu najprirodzenejšou vecou na svete, ktorá vzniká medzi matkou a jej potomkami, na druhú stranu však patrí k nejdiskutabilnějším témam. Veľakrát so sebou prináša značné úskalia, problémy a zlú vzájomnú komunikáciu medzi matkou a dieťaťom. V tomto prípade si matky veľmi častou kladú otázku: "čo robím zle?", "Poradí mi niekto?".

Prvé dojčenie ihneď po pôrode

Skôr než sa dieťa stačí rozhliadnuť a zoznámiť sa s novým svetom, hlási sa o slovo, v tomto prípade o jedlo. Nové metódy a praktiky sa prikláňajú k tomu, aby, pokiaľ to len z časti je možné, sa dieťa k matkinom prsníku priložilo najneskôr do pol hodiny od pôrodu. Tento proces má podporiť správny rozvoj dojčenia a zároveň má prispieť k odlúčeniu placenty z tela a urýchliť zvinovacie maternice. Rad pôrodníc však tento trend z časového hľadiska príliš nedodržiava, ale ak budete na priloženie dieťaťa k prsníku trvať, musí vám vyjsť v ústrety. Oboznámte s týmto faktom aj vášho manžela alebo partnera, ktorý bude asistovať pri pôrode, aby upozornil personál, že budete mať záujem bábätko hneď po pôrode k prsníku priložiť.

Materským mliekom proti chorobám a alergiám

Ak matka svoje dieťa dojčí, chráni jeho citlivú a nezrelá sliznicu čriev pred všetkými typmi alergénov a ďalších pôvodcov možných ochorení. Materské mlieko je najlepšou prevenciou pred všetkými možnými typy alergií, ktoré môžu deti sprevádzať už od ich prvých dní života. Riziko výskytu alergií sa so stupňujúcim dni plnohodnotného dojčenie znižuje a potlačuje. Vedecky je preukázané, že plne dojčené deti po dobu šiestich mesiacov disponujú silnejší obranyschopnosťou av budúcnosti prekonávajú oveľa menej infekčných ochoreniach ako tomu je u detí nedojčených. Aj po stránke psychickej viac prospievajú deti plne dojčené, ich psychický vývoj je súmerný a spravidla nebýva ničím narušený.

Ako často dojčiť?

Na otázku "ako často mám svoje dieťa dojčiť" nie je jednotná odpoveď, ale sú určité normy, podľa ktorých sa novopečená mamičky často riadi. Každé dieťa je individuálny jedinec, ktorý má odlišné požiadavky a potreby. Všeobecnosti však môžeme povedať, že v prvých mesiacoch života by sa malo dojčiť každé tri hodiny. V kratších intervaloch by mohlo dôjsť k podráždeniu prsných bradaviek matky a následne k zápalu prsia.

Teórie sa vo väčšine prípadoch od praxe dosť líšia

intervaly dojčenia sú kratšie alebo delší.Pokud dieťa vydrží bez dojčenia päť či viac hodín, nie je potrebné ho na dojčenie budiť. Akonáhle bude mať hlad alebo smäd verte, že sa o slovo prihlási. Mnohé matky sa však pri príliš častom dojčení cítia byť dosť stresované, unavené a fyzicky i psychicky vyčerpané. Časté dojčenie môže zaťažovať aj dieťa, dostaviť sa môže nadúvanie, ktoré je sprevádzané s kŕčmi v brušku.

V prvom týždni života by dĺžka dojčenia nemala presiahnuť sedem minút

ak dieťaťu táto dávka nestačí, priložíme ho k prsníku druhému. Takto pripravujeme prsné bradavky na niečo nové, čo si vyžaduje nielen čas, ale aj trpezlivosť. Od druhého či tretieho týždňa môžeme dieťa prikladať na desať i viac minút ku každému prsníka. Vždy však majme na pamäti, že dieťa je schopné aktívne piť len po dobu dvoch až štyroch minút, potom mu bradavka nahrádza cumlík.

Dojčenie a jeho úskalia

V prvých mesiacoch si bude musieť matka aj dieťa na dojčenie poriadne navyknúť. Dieťa si musí zvyknúť na dennú a nočnú rytmus, ktorý začne rozlišovať až v priebehu štvrtého mesiaca života. Do tej doby nedokáže novorodenec jednotlivé fázy dňa rozlíšiť a pravidelné intervaly dojčenia nedodržiava. A práve tu začínajú prvé problémy, ktoré súvisia s nežiaducim a samovoľným odtekaním materského mlieka.

K veľmi častým ochorením, ktoré pri dojčení postihuje veľkú skupinu žien patrí zápal prsníka

Najpravdepodobnejšou príčinou jeho vzniku je časté a dlhé dojčenie. Zápal prsníka je vždy sprevádzaný vysokými horúčkami a červenými fľakmi okolo dvorca a na prsiach. Prvé záchranou sú zábaly z tvarohu, kedy si ženy samy prikladajú mäkký tvaroh (môže byť rozriedený iv troche mlieku) na postihnuté prso. Tvarohový zábal necháme pôsobiť minimálne pol hodiny, proces opakujeme niekoľkokrát za deň. Na zníženie horúčky Užívajme ibuprofén alebo Ibalgin, v prípade, že horúčky stále pretrvávajú a bolesť neutišuje, je nutné vyhľadať lekára, ktorý nasadí antibiotiká. Z postihnutého prsia, ak z neho netečie hnis, môžeme aj naďalej dojčiť, infekcie nemám vplyv na kvalitu mlieka.

Ak mlieko dojčatám nestačí

je nutné častejšie je prikladať k prsníku, aby došlo ku stimulácii produkcie mlieka. Matka by mala zvýšiť príjem tekutiny, a to až na tri litre vody denne. Vhodným nápojom je čaj špeciálne určený pre dojčiace matky, neperlivej minerálky, ovocné či bylinné čaje, nealkoholické pivo a čerstvá šťava z ovocia i zeleniny.

K veľmi častým problémom patria bolesti a červenanie bradaviek

ktoré môže byť sprevádzané miernym krvácaním. Väčšina dojčiacich matiek je nútená prestávky medzi dojčením predlžovať až na 15 hodín. Dieťa sa však musia prikrmovať, radšej ako z liekovky, skúšajte kŕmenie po lyžičkách. Sania z liekovky je jednoduchšie a pre dieťa pohodlnejšie, ak si zvykne, z prsia sa mu už chcieť piť nebude. Ako časovo veľmi obmedzeného pomocníka môžeme použiť i dojčiace klobúčiky, ktoré sa používajú aj v prípade, že má matka bradavky zapadnuté.

Chorým bradavkám pomáha čerstvý vzduch

Alebo materské mlieko, ktoré sa nechá uschnúť na bradavke. Vždy majme na pamäti, že je potrebné, aby prsné bradavky boli stále suché, preto je nutné neustále meniť prsné vložky.

Dojčiace doplnky sú nutnosťou

Prsné vložky

Najdôležitejším doplnkom pre dojčiace mamičky sú prsné vložky, ktoré sa prikladajú na prso. Vložky sú vybavené samolepiacim pruhom, ktorý veľmi dobre drží na podprsenke a teda zamedzuje jeho pohybu. Na našom trhu sú k dostaniu prsné vložky rôznych značiek. Všetky slúži k jedinému účelu, ale vykazujú rozdielne služby. Z tohto dôvodu je nutné vyskúšať viacero značiek a potom zostať u tej, ktorá nám vyhovuje najviac.

Dojčiace podprsenka

Ďalším nevyhnutne nutným doplnkom je dojčiace podprsenka, ktorá sa od tej klasickej líši možnosťou predného odopínanie košíčku. Dojčiace podprsenky sú spravidla vyrobené z príjemného, bavlneného materiálu bez výstuží a vypchávok. Nespĺňajú stránku módne, ale prispievajú k praktickému a plnohodnotnému využitie potrebnom pri dojčení.

Mastičky

K ďalším potrebám dojčiacich žien patrí mastičky na prsné bradavky, ktoré tenkú kožu regenerujú. Prsné bradavky by sa mali pomazávat vždy po dojčení, pred ďalším dojčením nie je potreba ich zmývaniu.

Odsávačka materského mlieka

Odsávačku materského mlieka by si mala zaobstarať každá mamička, pretože nikdy nevie, kedy ju bude potrebovať. Na trhu existujú odsávačky manuálne i elektronické.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: