Čo užívať, a čoho sa vyvarovať v tehotenstve

Žena, ktorá čaká bábätko, by mala byť veľmi opatrná, čo sa týka výberu byliniek a bylinkových čajov. Niektoré bylinky nie sú pre tehotné vôbec vhodné, a to predovšetkým tie, ktoré ovplyvňujú činnosť svaloviny maternice......


Existujú bylinky, ktoré pomáhajú pri rôznych tehotenských ťažkostiach, k príprave n pôrod, k podpore laktácie. Viete, ktoré bylinky Vám môžu uľahčiť tehotenstva? Nie je bylinka ako bylinka. Veľmi prospešná je listová zelenina, ktorá obsahuje vyššie množstvo kyseliny listovej, ktorá znižuje riziko vrodených chýb plodu a pozitívne ovplyvňuje krvotvorbu.

Ktoré bylinky v tehotenstve nepoužívať

V tehotenstve existuje veľké množstvo byliniek, ktoré sa neodporúčajú. Predovšetkým bylinky so silným účinkom by mohli ovplyvniť maternicovej svalovinu, vyvolať potrat prekrvením panvových orgánov a majú vplyv na funkciu dôležitých orgánov. Vždy sa pred použitím bylinných extraktov poraďte s lekárom alebo lekárnikom. Medzi tie najbežnejšie a zároveň nevhodné bylinky v tehotenstve patria:

* Aloe liečivá: je schopná vyvolať prekrvenie panvových orgánov
* Majorán záhradný: v nadmernom množstve môže pôsobiť omamne, vyvoláva prekrvenie panvových orgánov
* Petržlen záhradný: vňať je schopná vyvolať prekrvenie maternice a dráždiť ľadviny
* Rozmarín lekársky: je schopný vyvolať kŕče a stavy opojenia
* Šalvia lekárska: je schopná vyvolať potrat a ohroziť srdce
* Zázvor lekársky: vo veľkom množstve môže spôsobiť prekrvenie panvovej oblasti

Pozor aj na rôzne bylinné zmesi. Odporúčame skôr zakúpiť priamo určený čaj pre tehotné, v lekárňach alebo drogériách.

Od 26. týždňa tehotenstva nepoužívajte: bazalku, zázvor, klinčeky, škoricu, gáfor, tují, japonskú mätu, kardamóm, pamajorán.

Bylinky, ktoré podporujú maternicové sťahy

Niektoré z byliniek sa odporúčajú v menšej miere užívať ku koncu tehotenstva, teda od 38. týždňa tehotenstva. Podporujú sťahy maternice a tým aj pomáhajú urýchliť pôrod. Skôr než sa rozhodnete pre ich konzumáciu, poraďte sa však svojím lekárom alebo lekárnikom, či sú pre vás vhodné:

* Čaj z listov maliníku: dodáva vápnik, železo, fosfor, draslík a vitamíny B, C, E. Znižuje riziko pôrodného krvácania, posilňuje svaly panvy a stimuluje sťahy hladkých svalov maternice steny. Od 34. týždňa by mamička mala vypiť až tri šálky čaju denne. V šestonedelí podporuje dobré prekrvenie maternice a laktáciu.
* Škorica: ako čaj, do aróma lampy
* Alchemilka: napomáha ženám otehotnieť a následne udržať plod. Dokonca vylepšuje kvalitu materského mlieka.
* Materina dúška: ako čaj

Čaj z alchemilky a materinej dúšky je vhodný piť aj v období šestonedelia, a to pre regeneráciu materského organizmu.

Vhodné bylinky v tehotenstve

V tehotenstve sa odporúča predovšetkým piť stolové minerálne vody, ovocné šťavy, ovocné čaje. Sú však chvíle, kedy majú bylinky liečivý účinok a môžu ich aj tehotné ženy v menšej miere užívať. Medzi takéto patria:

* Čaj z mäty: na rannú nevoľnosť. Mätu však nepite v období dojčenia, pretože môže negatívne pôsobiť na tvorbu mlieka
* Čaj z mernica čiernej: pôsobí preventívne proti zvracanie, znižuje nervové vypätie spojené s hormonálnou transformáciou
* Čaj z anízu: pri prechladnutí a nevoľnosti
* Čaj z harmančeka: na upokojenie, pri nespavosti
* Čaj z medovky: je vhodný na upokojenie, pri nespavosti. Priaznivo pôsobí proti bolestiam hlavy, napätie. Pomáha pri niektorých tráviacich problémoch, ktoré sa v tehotenstve pomerne často vyskytujú.
* Žihľavový výluh: pri chudokrvnosti. Žihľava je známa svojimi pročišťujícími účinkami.
* Eukalyptus (do aróma lampy): pri prechladnutí
* Rooibos: má pozitívne účinky, uvoľňuje a upokojuje. Má antioxidačné a protizápalové schopnosti. Neobsahuje kofeín.
* Zázvorový odvar: na rannú nevoľnosť
* Škorica: v menšej miere ako korenie alebo do arómy lampy

Pamätajte však, že žiadnu bylinku by ste nemali užívať dlhodobo, dlhšie ako 14 dní. Obávať sa nemusíte zeleného, čierneho čaju, kvalitných ovocných čajov a rooibosu, ak je však pijete len umiernene.

Bylinky pre podporu materského mlieka

V špecializovaných predajniach alebo lekárňach si môžete kúpiť už hotové zmesi byliniek, tzv laktačnej čaju, ktoré väčšinou obsahujú zmesi bylín (aníz, bazalku, fenikel, harmanček, Jastrabina lekárska, rasca, kôpor - plod, žihľava, lopúch-koreň, Púpava lekárska, železník-vňať). Čaju naviac pozitívne ovplyvní nadúvanie. Pripravený čaj pite teplý alebo vychladený, a to 2-3 šálky za deň.

Bylinky na bolestivé bradavky

Nechtík lekársky: masť z bylinky má antiseptické, protizápalové a upokojujúce účinky na jemnú kožu bradavky.
Bylinky vhodné pri ukončení dojčenia

Šalviový čaj: je ideálny v prípade ukončenia dojčenia, pretože zmierňuje tvorbu mlieka a upokojuje mliečnu žľazu. Nehrozí tak bolestivé naliatie pŕs.

Bylinky pred a počas pôrodu

Pre skrátenie prvej doby pôrodnej u prvorodičiek si doprajte rozmarínovú kúpeľ vo chvíli, keď je pôrod tzv na spadnutie. Prvú dobu pôrodnú u prvorodičiek skráti až o 50%, u ďalších pôrodov potom ešte viac. Väčšina pôrodníc je vybavená na kúpele počas pôrodu, nastávajúca mamička tak môže rozmarínovú kúpeľ použiť práve v tejto dobe.

Pôrod tiež urýchľuje levandule, ktorá však nie je vhodná ženám s nízkym tlakom.
Mamičky môžu tiež využiť aromaterapiu po pôrode:

* Citrusové plody: osviežujú
* Levanduľa: upokojuje
* Pelargónie: má antidepresívne účinky

Feniklový masážny olejček využijete pre narodené bábätko i pre seba. Olejček má proti nadýmavý a protizápalové účinky u bábätka. Vy ho využijete pre podporu tvorby mlieka a oceníte ho aj na ošetrenie pokousaných bradaviek pri začiatkoch dojčenia.

Vhodnosť kávy v tehotenstve

Pitie kávy nie je v tehotenstve vhodné, a to najmä v horúcich dňoch. Ak si ju však nedokážete odoprieť, urobte si ju bezkofeínovú, a zrieďte ju mliekom. Nezabudnite množstvo vypitej kávy doplniť rovnakým množstvom neperlivej vody, pretože káva odvodňuje organizmus.

Vhodnosť sladidiel v tehotenstve

Sladidlá v tehotenstve: sorbit, mannit, xylit, maltit, laktit, izomaltu môžu vo väčších dávkach (nad 30 g) viesť u tehotných žien k hnačkám a brušným kŕčom.

Ako je to s korením v tehotenstve

Ak dobre znášate korenie, pomôže Vám dráždiť vylučovanie tráviacich štiav pre proces trávenia, ktorý býva v tehotenstve prirodzene spomalený. Nevhodná sú len výrazná korenia, a to u žien, ktoré trpia na pálenie záhy.

Ako zmierniť pálenie záhy v tehotenstve

Pálenie záhy zaženiete výbornú špaldovú kávou. Ak nemáte kávu, pomôže Vám aj pohárik studeného mlieka, alebo pastilky Rennie.

Čo proti nachladnutiu v tehotenstve

Počas tehotenstva sa môže stať, že Vás prepadne prechladnutie, nádcha apod Neužívajte voľnopredajné lieky, vždy sa najprv poraďte s ošetrujúcim lekárom alebo lekárnikom. Mohlo by totiž dôjsť k poškodeniu plodu, pretože väčšina liekov prechádza placentou priamo k plodu.

* Zakázané je užívanie vitamínu A a D, vo veľkom množstve tiež nepoužívajte vitamín C.

Prepadne Ak Vás prechladnutie, si ľahnete do postele, buďte v teple a popíjajte horúci čaj s citrónom a medom. Môžete piť striedavo čierny, zelený, lipový, harmančekový alebo šípkový čaj.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: