Biologické hodiny tikajú každému

Prehľad dejov, ktoré sa v našom tele odohrávajú v dennej i nočnej hodiny opakovane. Všetko na svete má svoj čas. Každý človek má svoj denný biologický "rozvrh hodín". Tak prečo nerešpektovať tento rozvrh a žiť ľahšie a ľahšie?


Orgánové a biologické hodiny človeka

V orgánových hodinách vyjadrili Číňania skutočnosť, že človek žije z hodiny na hodinu a stav jeho organizmu sa postupne mení. V našom organizme sú zakódované biologické rytmy, ktoré sa opakujú každý deň, mesiac, rok.

Všetky pravidelne sa opakujúce deje v tele riadia centrálne biologické hodiny

Na okrem nich existuje aj mnoho miestnych "budíkov", ktoré riadia činnosť pľúc, srdca, obličiek, pečene i ostatných orgánov. Silu biorytmu možno najlepšie sledovať pri priebehu chorôb.

Pri každej chorobe dochádza počas dňa ku kolísaniu príznaku

Ak nahliadneme do lekárskych štatistík, zistíme, že doba návštev pacientov u lekára s určitými problémami kopíruje takmer presne orgánové hodiny.

Fungovanie biorytmov

Biologické hodiny synchronizujú informácie o okolitom svetle. V očnú sietnicu máme fotoreceptormi a informácie o svetle putuje po optických dráhach. V sietnici máme aj iné bunky, obsahujúce fotopigment - melanopsin. Z nich letí do hypotalamu správa, ktorá sa odlišuje od normálneho videnia. Svetlo tak dorazí k biologickým hodinám. Chronometre sa vypínajú a zapínajú v časovom intervale okolo 24 hodín. Centrálne hodiny v mozgu to všetko koordinujú. Napr. žlčníkové záchvaty sú najčastejšie v noci, srdcové záchvaty potom okolo poludnia.

Rytmus orgánov

Začína pracovať žlčník

23:00 až l: 00 hod Začína pracovať žlčník. Najviac žlčníkových bolesťou budí pacientov s touto chorobou práve v túto dobu.


ktivujú sa pečeň

1:00 až 3:00 hod V túto hodinu sa najviac aktivujú pečeň, odstraňujú z tela úspešne všetky splodiny a jedy. Nemali by sme ich teda zaťažovať kávou, alkoholom, čajom, tuky a ani by sme nemali fajčiť. Mozog je práve najmenej okysličovanie, preto pozor pri riadení vozidla alebo inej činnosti.

Kľudový čas pľúc a obličiek - aktivácia sluchu

3:00 až 5:00 hod Aktivuje sa sluch. Najviac sa budí fajčiari, chorí s prieduškami, astmatici a zápaly dýchacích ciest. Kľudový čas pľúc a obličiek. V túto dobu máme najnižší krvný tlak. Kto vstáva okolo 5.hodiny rannej býva skoro čulý.

Činnosť hrubého čreva

5:00 až 7:00 hod V najvyššej činnosti je hrubé črevo. Tlak sa zvýšil a krv v žilách začína pulzovať silnejšie. Odporúčame navyknúť si v túto dobu na vyprázdňovanie, vyhýbať sa stresu a zhonu. Je dobré veľa piť. Tiež sa naplno prebúdza sexuálne hormóny.

Srdce, žalúdok a psychika

7:00 až 9:00 hod Srdce pracuje naplno. Znižuje sa citlivosť vnímania bolestivosti a zvyšuje sa psychická aktivita. Dostáva sa do činnosti žalúdok. Veľmi dôležité je v túto dobu konzumovať vitamíny a raňajkovať. Telo potrebuje byť v teple, preto nie je vhodná studená sprcha alebo kúpeľ.

Pankreas, slezina - plná aktivácia

9:00 až 11:00 hod Pankreas a slezina, sa aktivuje a pracuje naplno. Vhodné je ovocie, med a je to jediná denná doba, kedy je telo schopné stráviť sladkosti. Vyhýbať by sme sa mali prílišnej fyzickej činnosti, avšak môžeme podávať vysoké duševné výkony. Okolo 11. hodiny nastáva dopoludňajší výkonnostný vrchol. Schopnosť koncentrácie je vysoká, krátkodobá pamäť skvelá. Pracujte hlavne duševne.

Aktiviní srdca

11:00 až 13:00 hod Doba aktívnej činnosti srdca. To je okamih mobilizácia všetkých síl. Nie je dobré zaťažovať veľkým množstvom potravy, preto je lepšie posunúť vlastné dobu obeda až na 13. hodinu. Potom prichádza útlm - ako fyzický tak psychický, v túto dobu pozor na úrazy! Vhodná je prechádzka alebo krátky spánok.

Tenké črevo

3:00 až 15:00 hod V najvyššej činnosti je tenké črevo. V tejto dobe sa znižuje citlivosť zuba preto je to najvhodnejší čas na zubných lekárov zákrok. Nastáva zrejmé zbystrenie našich zmyslových orgánov a znova sa dostávame o formy. Teraz vyriešite ľahšie aj zložité úlohy. Začína sa zvyšovať fyzická aktivita.

15:00 až 17:00 hod Najviac pracuje močový mechúr. Dobré je piť bylinkové čaje, športovať. Tráviaci systém je schopný prijať výdatné jedlo, aktivita stúpa a dosahuje druhý výkonnostný stupeň.

Obličky - vylučovanie škodlivín

17:00 až 19:00 hod V činnosti sú obličky. Veľmi potrebné je vylúčiť všetko, čo im škodí - tuky, cukor, soľ, malinovky, chemikálie, káva, alkohol, chlad, stresy.

Večerné pamäť

19.00 až 21:00 hod V tejto dobe človek veľmi dobre vníma. Aktivuje sa večerné pamäť, človek je vnímavejší, než-li za rovnaké úsilie vo dne, vhodný čas pre študentov. Je to čas vhodný na počúvanie hudby, na divadlo, ale aj najúčinnejší na pôsobenie antibiotík alebo na aplikáciu krémov na bolestivé miesta.

Odpočinok tela

21:00 až 23:00 hod V 22 hodín klesá naša telesná teplota a telo sa začína pripravovať na spánok, spomaľuje sa látková výmena, klesá srdcová frekvencia. Od 23 hodín je najvyšší čas ísť do postele. Telo potrebuje mať pokoj na to, aby sa zregenerovalo.

Toto je prehľad dejov, ktoré sa v našom tele odohrávajú v dennej i nočnej hodiny opakovane. Všetko na svete má svoj čas. Každý človek má svoj denný biologický "rozvrh hodín". Tak prečo nerešpektovať tento rozvrh a žiť ľahšie a ľahšie?

Starnutie organizmu

Tak ako každá denné aj nočné hodina v našom tele má svoj poriadok, majú tento pomyselný poriadok aj roky života. Pôrod = je proces, ktorým sa z plodu stáva samostatný jedinec. :-)

Detstvo = je etapa od narodenia do dospelosti. Dospelosť v mladosti - keď človek naberá životné skúsenosti, doba kedy je mladý človek plný štiav, zdravie, elánu, nadšenia, zásad, zápalu a dobrých predsavzatí o tom, ako zmení a napravia svet.

Dospelosť v produktívnom veku - starosti so zaopatřením rodiny, výchova detí, starosť o prarodičia a vnúčatá. Dôchodkový vek a staroba - mal by byť pln odpočinku, užívania si pokoja a těšení sa z vnúčat, prípadne pravnoučat, je to čas - kedy teoreticky máme mať dostatok voľna na všetko, čo sme nestihli v produktívnom veku.

Alarm biologických hodín

Na rozdiel od mužov, ktorým sa vytvára nové spermie až do vysokého veku, majú ženy vajíčka vytvorená už pred narodením a žiadne nové potom už nevznikajú. Viete si určite predstaviť, koľko rôznych vplyvov na vajíčka v priebehu života pôsobí.

Ženám najčastejšie bijú na poplach tieto pomyselné hodiny okolo 30 rokov. Je to najvyšší čas počať dieťa. Lebo potom plodnosť klesá a pribúda komplikácií. Po tridsiatke sa znižuje kvalita vajíčok a stúpa riziko chýb plodu. Preto sa u tehotných od 35 rokov vyššie vykonáva odber plodovej vody z dôvodu vyšetrenia. Vďaka tomuto vyšetreniu možno včas odhaliť niektoré vrodené chyby plodu.

U pánov to býva okolo 40. roku života. Potom sa vraj podľa lekárov zhoršuje kvalita spermií. Muži, ktorí začnú s plánovaním a zakladania rodiny až po tomto veku, majú menšie šance, že sa dočkajú životaschopného potomstva. Jednoducho má muž nižší potenciál plodnosti as menšou pravdepodobnosťou oplodní partnerku.

Neplodnosť vo svete sa zvyšuje

Za posledných 50 rokov klesol priemerný počet spermií u mužov na polovicu. K hlavným príčinám patria znečistenia prostredia toxickými látkami, fajčenie, alkohol, stres, nezdravý štýl života, sedavé zamestnanie a tesné spodné prádlo. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), asi 15% párov v plodnom veku vyhľadá lekársku pomoc pre neplodnosť, zvyčajne približne po dvoch rokoch neúspešného snaženia. Problém môže pochádzať ako od muža, tak od ženy.

Za posledných 50 rokov klesol priemerný počet spermií u mužov na polovicu. K hlavným príčinám patria znečistenia prostredia toxickými látkami, fajčenie, alkohol, stres, nezdravý štýl života, sedavé zamestnanie a tesné spodné prádlo. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), asi 15% párov
v plodnom veku vyhľadá lekársku pomoc pre neplodnosť, zvyčajne približne po dvoch rokoch neúspešného snaženia. Problém môže pochádzať ako od muža, tak od ženy.

Pokusy o počatie

Lekári radia, že normálne plodný pár má asi 20% pravdepodobnosť počatia počas každého mesiaca nechráneného styku. Teoreticky má 85 - 90% žien šancu na úspešné otehotnenie v priebehu jedného roka. Všeobecne povedané, normálne plodné partnerstvo môže očakávať počatie potomka niekedy v priebehu dvoch rokov snaženia.

Pre pacientov vo veku medzi 20 a 30 rokmi je neplodnosť najčastejšie definovaná ako neschopnosť dosiahnuť počatie po 12 mesiacoch nechráneného styku. Vo veku nad 35 rokov je situácia trochu odlišná: Veľa fyziologických zmien v organizme prispieva k tomu, že plodnosť významne klesá, preto sa obdobie schopnosti oplodnenia môže naťahovať.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: