Ako vybrať správny kočík

V dnešnej dobe je na trhu nepreberné množstvo kočíkov. Vybrať si ten správny kočík je vďaka širokej ponuke veľmi zložité. Našimi tipy a postrehy sa Vám pokúsime pomôcť, aby Váš výber kočíka bol ten najlepší.


Kvalitné kočíky - detský obchod Sloníča

Ak Vás v najbližšej dobe čaká nadobudnutie kočíka pre Vaše dieťatko, určite uvažujete kde ho kúpite. Určite máte svoju predstavu, ako by mal taký kočík vyzerať a čo všetko by mal spĺňať. Veľmi široký výber kvalitných a cenovo dostupných kočíkov Vám poskytne detský obchod Sloníča, ktorý má svoju predajňu na ulici Ruská 164, Praha 10 alebo aj v Mělníku na ulici Pod Vrchom 665. Pre tých z Vás, ktorí nie ste z Prahy, pozrite sa na ich internetový obchod (www.slune-cz.cz), kde nájdete veľký výber kočíkov rôzneho typu a farieb. Na týchto stránkach nájdete aj všetky potrebné veci, ktoré bude Vaše dieťatko potrebovať v prvých rokoch života. Ak sa obrátite na detský obchod Sloníča, nebudete už musieť hľadať inde.

Predtým patrila tzv trojkombinácie kočíka za prevratnú novinku

Teraz si môžeme zostaviť kočík z jednotlivých komponentov, podľa toho, ktoré skutočne využijeme. Ďalej sa môžeme rozhodovať medzi klasickými veľkými kolieskami, alebo malými, s možnosťou kopírovania terénu (aktívne riadenou), s jedným kolieskom vpredu alebo vzadu.

Pred samotnou kúpou kočíka

je dobré si premyslieť, ktorý kočík nám bude viac vyhovovať. Obísť si predajne s kočíkmi, prípadne navštíviť výstavy kočíkov. Vďaka internetu si môžeme v kľude doma porovnať jednotlivé kočíky, i nájsť rôzne diskusie a odporúčania užívateľov kočíkov. Keď si vyberiete Vaše favoritov, odporúčame navštíviť kamennú predajňu, ktorá má tú výhodu, že kočík vidíte naživo a môžete si ho aj skúsiť. Predávajúci personál Vám tiež kočík predvedie.

Rozhodujúce parametre kočíka

Skladnosť kočíka. Ak budeme kočík často prevážať autom, je vhodné zvoliť kočík ľahko a rýchlo rozložiteľný, s menšími kolieskami.

Hmotnosť kočíka

Ak bývate vo väčšom meste a plánujete využívať mestskú hromadnú dopravu, zamerajte sa na hmotnosť kočíka a vyberte čo najľahší s alumíniovou konštrukciou. Niektoré kočíky sú ťažké, a keď si vezmete, že v ňom povezieme ešte bábätko a nejaký ten drobný nákup, nebude to pre Vás a Vášho pomocníka pri zdvíhaní kočíka do autobusu, trolejbusu, električky zrovna ľahké. Samozrejme môžete týmto skvele posilňovať, ale je to trochu jednostranná záťaž.

Úložný priestor pod kočíkom

Pri Vašich prechádzkach môžete nakúpiť aj nejaké drobnosti. Disponuje Ak kočík úložným priestorom, nemusíte sa s nákupnou taškou vláčiť v jednej ruke as kočíkom v druhej ruke.

Ručná brzda kočíka

Niektoré kočíky majú na rukoväti kočíka nainštalovanú ručnú brzdu, podobnú tej, ktorú poznáte z bicykla. Vďaka tejto brzde môžete kočík počas jazdy přibrzďovat.

Polohovanie hlbokej korby

Možnosť polohovania zádíček u hlbokej korby oceníte, keď bude Vaše bábätko prechladnutia. Budete ho tak môcť mierne nakloniť.

Kolieska kočíku

Veľkosť koliesok. Menšie kolieska majú nižšiu hmotnosť aj lepšie obraty. Sú vhodné do väčších miest a na rovnej hladké povrchy. S týmto je však trochu problém. V mestách sa skôr čelíme s nerovným terénom, hrbole a tzv mačacími kocky.

Väčšie kolieska majú väčšiu hmotnosť, lepšie však zvládajú prejazd obrubníkov, schodov a početných nerovností. Čím si zaobstaráte väčšie kolieska, tým budete musieť vynaložiť menšiu námahu na tlačenie kočíka. Väčšiu veľkosť kolies oceníte aj v zime, kedy Vám umožní ľahšie prejsť vrstvou neodhrabaného snehu.

Plastová kolieska

Kočíky s plastovými kolesami sú postačujúce na bežné prechádzky po asfaltovom chodníku, dlažbe. V meste sú vhodné pre lepšiu manipuláciu menšie plastové kolieska.

Nafukovacie kolieska

Táto kolieska oveľa lepšie zvládajú jazdu v náročnom teréne. Kočíky s väčšími gumovými nafukovacími kolieskami sú univerzálnejšie, dokážu efektívne znižovať drncání na nerovnom teréne, jazda je tak pre bábätko príjemnejšie. Nafukovacie kolieska majú tú nevýhodu, že sa môže stať, že je pichnete, ale táto šanca je docela malá. Keďže rýchlosťou, akú vediete kočík, ľahšie zaregistrujete ostrý predmet na ceste, po ktorom idete. Ku kočíkom možno tiež zaobstarať cestovný pumpičky, môžete nimi tak kolieska dofúknuť priamo na prechádzke. Nafukovacie kolieska oceníte v menších mestách a dedinách, pri projížďkách v prírode, do ťažkého terénu, ktorý často zdolávajú: blato, sneh, štrk, kamienky.

Aktívne riadenou kolieska

Táto kolieska Vám ponúka pohodlnú a hladkú ovládateľnosť celého kočíku. Väčšinou je tu možnosť kolieska zablokovať do jedného smeru jazdy. Rozdiel medzi klasickým pevným štvorkolesovým kočíkom a kočíkom s otočnými kolieskami je, že pevný kočík sa pri zahnutie doprava alebo doľava musia zhoupnutím nadvihnúť od chodníka, cesty a až potom sa s ním dá zmeniť smer. Naopak kočík s otočnými kolieskami otočíte plynulo bez zdvíhania, a to dokonca aj jednou rukou.

Kočík s tromi kolieskami

Takýto kočík môže u niekoho vzbudiť dojem menšej stability, než u klasickej štvorkolky. Za určitých okolností by mohlo dôjsť k prevráteniu kočíka, a to napríklad, keď už dieťa sedí, je čulé a nahýbá sa na jednu stranu.

Kočík so zdvojenými kolieskami

Zdvojená kolieska u kočíku umožňujú, že všetky kolesá môžu mať menší priemer. S kočíkom tak môžete lepšie manipulovať v mestskej zástavbe.

Vanička kočíka

Je dobré sa pri výbere korbičky rozhodnúť pre odvetrávacie typ, ktorý zabraňuje prehriatiu bábätka v horúcich dňoch. U korbičky sledujte, či sa do nej bábätko pohodlne vojde, a to aj v zime, kedy bude v teplom fusaku.

Rozmery kočíka

Pred konečným nákupom kočíka si zmerajte jeho vonkajší rozmer. Môže totiž nastať problém, že sa s ním nevojdete do domového výťahu alebo vstupných dverí.

Hojdacie kočík

Niektoré kočíky umožňujú pri jazde i státí ľahké hojdania bábätka, a to nahor, nadol a do strán. Iné kočíky sú pevne stabilizované a hojdanie u nich nie je možné.

Výbava kočíka

Opýtajte sa predajcu, čo všetko ku kočíku patrí. Niektoré kočíky majú v cene tašku na rukoväť, pláštenku, sieťku proti hmyzu, malý slnečník, autosedačku, nánožník, fusak.

Údržba kočíka

Overte si, či poťah kočíka je snímateľný a dá sa prať.

Rukoväť kočíka

Veľmi praktická je prehadzovacia a výškovo nastaviteľná rukoväť u kočíku. Polohovacie rukoväť umožňuje nastaviť výšku madla. Pohybovať s rukoväťou možné pomocou kĺbu alebo ju môžete ľahko vysunúť. Preklápacia rukoväť oceníte predovšetkým v lete, keď slnko bude svietiť bábätku priamo do očí. Navyše sa môžete rozhodnúť, či chcete mať dieťa priamo na očiach, alebo či bude dieťa pozorovať okolitý svet a cestu, ktorou idete.

Bezpečnosť kočíka

Najdôležitejšie zo všetkého však zostáva bezpečnosť kočíka. Pri nákupe je dôležité rozlišovať medzi kočíkmi tie, ktoré majú vo svojej konštrukcii zahrnuté všetky podstatné náležitosti majúce vplyv na bezpečnosť dieťaťa od tých, ktoré to nemajú. Nenechajte sa predajcami a známymi natlačiť do kočíka, o ktorom sami nie ste pevne rozhodnutí a dostatočne informovaní.

Typy kočíkov

Hlboký kočík. Tento kočík je plne využiteľný pre deti do jedného roka. Výhodou je jeho priestrannosť. Nevýhodou je však jeho kratšia doba využiteľnosti, kedy si následne budete musieť zaobstarať športový kočík.

Športový kočík

Tento kočík oceníte pre deti staršie ako šesť mesiacov.

Golfové palice

Jedná sa o ľahký, prenosný kočík. Skvele je využijete na kratšie vzdialenosti, pri jazde mestskou hromadnou dopravou. Tento kočík je vhodný pre dieťa, ktoré už samo chodí. Výhoda spočíva v minimálnych rozmeroch, nízkej hmotnosti.

KOČÍKOVÝ sada

Tento kočík môžete ľubovoľne kombinovať. Kočík využijete ako hlboký, kedy na športiak nasadíte hlbokú vaničku. Na športiak možno nasadiť aj dojčenskou autosedačku.

Starostlivosť o kočík

V lete kočík zbytočne nenechávajte na ostrom slnku. Aj keď sú poťahy chránené proti vyšisované, môžete ich zničiť. Ak plánujete nechávať bábätko prespí vonku v kočíku, alebo na balkóne, terase, je lepšie si pre tieto účely kúpiť lacný kočík, napríklad z bazáru.

Ak si kúpite kočík s nafukovacími kolieskami, čas od času je skontrolujte a dofoukněte. Kočík tiež pravidelne umývajte a pohyblivé časti promazávejte. V dnešnej dobe je na trhu nepreberné množstvo kočíkov. Vybrať si ten správny kočík je vďaka širokej ponuke veľmi zložité. Našimi tipy a postrehy sa Vám pokúsime pomôcť, aby Váš výber kočíka bol ten najlepší.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: