Ako sa pripraviť na príchod bábätka?

S pribúdajúcimi mesiacmi tehotenstva pribúdajú budúcim mamičkám i starosti, ako sa čo najlepšie pripraviť na nastávajúcu udalosti súvisiace s narodením dieťaťa. Čo budem potrebovať do pôrodnice?


Čo pripraviť pre bábätko? Kúpiť ešte niečo alebo už mám všetko? Tieto otázky sa určite honí hlavou každej budúcej mamičke. Obzvlášť, ak ide o jej prvé dieťa.

Čo si pripraviť do pôrodnice?

Ihneď po príchode do pôrodnice si od vás sestra alebo lekár vyžiadajú vaše doklady. Nezabudnite teda na preukaz poisťovne, občiansky preukaz, rodný list a tehotenský preukaz. Samozrejme teraz už musíte poznať meno pre svoje dieťa, vyžadujú sa pre obe pohlavia.

Aké hygienické potreby vziať do pôrodnice?

Do svojho kufríka do pôrodnice si zabaľte zubnú kefku a pastu, šampón a neparfumované mydlo alebo sprchový gél pre dojčiace ženy. Bábätko vás totiž pozná len podľa vašej vône, neodporúča sa používať akékoľvek parfumy, spreje, toaletné vody apod

Určite sa vám po pôrode bude hodiť gél na intímnu hygienu, popôrodné vložky, veľmi jemný toaletný papier a vložky do podprsenky. Odporúča sa tieto veci kupovať radšej v lekárni.

A čo oblečenie?

Čo sa týka oblečenia, niektoré nemocnice ponúkajú možnosť používať to nemocničnej - nočné košele pre vás a aj oblečenie pre bábätko. Je to nesporne veľká výhoda, pretože si môžete kedykoľvek vyžiadať čisté oblečenie a nemusíte si domov odnášať aj veci na pranie. Vždy je ale dobré sa dopredu informovať v pôrodnici.

Iste si ale budete musieť kúpiť aspoň dve podprsenky na dojčenie a tiež si pribaľte do pôrodnice najlepšie dva tmavé uteráky, župan, ponožky a nohavičky-tie sa odporúčajú jednorazové alebo nejaké, pri ktorých nebude vadiť prípadné ničeniu.

Čo pribaliť pre bábätko?

Aj bábätko potrebuje veľa vecí, rovnako ako mamička. Najdôležitejšie sú hygienické potreby, ktoré je najlepšie kupovať kvalitné a ideálne aj v lekárni. V prvom rade to sú plienky. V dnešnej dobe sa síce používajú len jednorazové, napriek tomu je vhodné si zobrať do pôrodnice aj tie látkové. Môžete ich použiť aj na iné účely.

Na prebaľovanie budete potrebovať obrúsky, môžete kúpiť ako papierové alebo vlhčené obrúsky, tie sa ale spočiatku moc neodporúčajú. Ďalej nejaký olejček alebo mastičky po prebaľovaní a púder, ktorý pomáha pri zapareninách.

Aké oblečenie pripraviť pre bábätko?

Ohľadom oblečenie pre bábätko do pôrodnice si nemusíte robiť veľké starosti. Niektoré pôrodnice darujú sadu oblečkov pre každé novorodenec. Len na cestu domov si pripravte oblečenie podľa ročného obdobia. Nezabudnite na autosedačku a malú deku, ktorá sa hodí aj v lete!

Čo mať doma prichystané?

Okrem vymenovaných vecí, ktoré potrebujete tak v pôrodnici tak doma, si nakúpte ďalšie oblečenie a iné potreby, bez ktorých sa bábätko nezaobíde. Veziete si domov z pôrodnice svoje prvé dieťa? Alebo už na vás doma jedno čaká? Výhodu majú tie mamičky, ktoré už dieťa majú. V tomto prípade potom stačí niekde nájsť a umyť, poprípade vyprať veci po staršom dieťati a máte výbavičku.

Čo má obsahovať správna detská výbavička?

Mamičky, ktoré sa teší zo svojho prvého bábätka, by si mali zaobstarať aspoň túto výbavičku:

4-6 bavlnených dupačiek, 4-6 košieľok zvaných "body", 2 nočné košieľky, 4 bavlnené čiapočky, počet svetrov a rôznych kabátikov potom záleží na ročnom období.

Aby bolo kde uložiť bábätko, je potrebná postieľka spolu s prikrývkou, dečkou, prestieradlá a bielizňou. Chcete mať svoje dieťa neustále pod dozorom aj počas spánku? Kúpte si takzvané "pestúnky" spolu s monitorom dychu!

Ďalej budete potrebovať nejakú zavinovačku, cumlíky, fľaštičky na pitie a miesto na prebaľovanie - prebaľovací pult alebo podložku. Na výlety a prechádzky po parku sa vám bude hodiť kočík.

Čo budete potrebovať na kúpanie bábätka?

Na kúpanie bábätka počas prvého pol roka nepotrebujete žiadne mydlo, pretože detská pokožka je v tomto období veľmi citlivá a tenká. Po kúpaní môžete bábätko jemne namazať olejčekom, opäť bez akejkoľvek vône.

Ďalej by ste mali mať aj vatové tyčinky do uší a nosa, pilník na nechty a klieštiky alebo nožnice na nechty a samozrejme malú vaničku s teplomerom na meranie vody.

A hlavne nezabúdajte na seba!

Podstatné je aj pripraviť sa psychicky na pôrod a na príchod nového člena vašej rodiny. Uvažujete o predpôrodným kurze? Najlepšie je navštevovať predpôrodnú kurz vo vami zvolenej pôrodnici. Takýto kurz je vhodný pre prvorodičky - zbaví je strachu z pôrodu a vedúci kurzu vysvetlí, ako pôrod prebieha a čo vás čaká a neminie počas pobytu v pôrodnici.

Bojíte sa popôrodná depresia? Pripravte sa počas tehotenstva na pôrod i prítomnosť bábätka u vás doma! Predstavujte si, aké to bude, až budete venovať starostlivosť výlučne bábätku!

Chcete u pôrode partnera?

Prítomnosť partnera vo väčšine prípadov pomáha rodičke. Znižuje výskyt komplikácií a používanie prostriedkov proti bolesti. Alebo máte svoju pôrodnú asistentku či dulu? Aj tieto osoby vám môžu pomôcť a poradiť, ako správne dýchať, čo je pre vás vhodné a čo nie. Záleží na každej žene, ktorú osobu si vyberie k pôrodu.

Čo je pôrodný plán?

Chcete, aby pôrod prebiehal podľa vašich predstáv? Ale obávate sa, že niečo lekárom zabudnete oznámiť počas pôrodu? Zostavte si pôrodný plán! Dalo by sa povedať, že je to zoznam požiadaviek rodičky. Môžete v ňom uviesť svoje osobné postoje k pôrodu, s akými postupmi súhlasíte as ktorými už nie.

Na druhú stranu by v pláne malo byť uvedené, že v prípade neočakávaných komplikácií súhlasíte s postupom lekára, aby nedošlo k ohrozeniu zdravia vášho ani dieťaťa. Musí mať pôrodný plán každá rodička? Nie, pôrodný plán si spisuje každá žena dobrovoľne a podľa seba.

Ako má vyzerať pôrodný plán?

Chcete mať svoj pôrodný plán, ale neviete, ako ho zostaviť? S tým vám určite pomôže pôrodná asistentka, dula alebo vedúci předporodního kurzu. Čo má byť obsiahnuté v pôrodnom pláne? Môžete tu uviesť súhlas s prítomnosťou ďalšej osoby pri pôrode-manžela, kamarátky, duly alebo študentov medicíny.

Uveďte tiež, aký spôsob pôrodu ste si zvolila, aké pomôcky chcete používať pri pôrode a akú anestézii si želáte v prípade cisárskeho rezu - epidurálna alebo celkovou.

Ďalej zostavte zoznam lekárskych zákrokov, s ktorými súhlasíte as ktorými nie - napríklad: použitie klieští, klystíru, urýchľovanie pôrodu, použitie prostriedkov proti bolesti, nástrih hrádze a pod Pôrodný plán vám iste uľahčí komunikáciu s lekármi, preto by mal byť prehľadný a neprekročenie jednu stránku .

Kedy odovzdať pôrodný plán?

Najlepšie je skonzultovať pôrodný plán s pôrodnou asistentkou v nemocnici, ktorú ste si vybrala. Konzultácie sa odporúča 1-2 mesiace pred plánovaným pôrodom. Dozviete sa, či je možné splniť vaše požiadavky v danej nemocnici alebo či sú vaše priania nereálná.Tak môžete pôrodný plán doladiť alebo doplniť. Hotový pôrodný plán uložte do svojej zdravotnej dokumentácie a kópiu si potom vezmite so sebou do pôrodnice.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: