Ako si požičať peniaze

Keď budete plánovať, že si vezmete pôžičku. Dohodnite si poistenie proti platobnej neschopnosti. Americká hypotéka. Bankové pôžičky. Čo je to kontokorent? Zvoľte si správny úver. Všetko si starostlivo propočítejte.


Zbytočne sa nezadlužujte

Požičať si peniaze je niekedy až moc jednoduchým riešením. Často sa ale ľuďom stáva, že svojim záväzkom neskôr nemôžu z nejakého dôvodu splniť. Čo sa bude diať? Najprv očakávajte výzvu na zaplatenie. Keď zaplatíte, všetko tým hasne. Ak budete výzvu ignorovať, začínate sa dostávať do problémov. Poďme sa ale pozrieť na to, ako sa dlhu vyvarovať ...

Rady, ako sa nezadlužit

Kupujte si len potrebné veci. To, že teraz máte k dispozícii peniaze neznamená, že si môžete dovoliť všetko. Dbajte na to, aby tovar zodpovedalo Vašim potrebám. Tá tenká bunda je síce pekná, ale nehľadáte niečo teplejšieho?

Keď budete plánovať, že si vezmete pôžičku

spočítajte si, že akonáhle z príjmov odčítate všetky potrebné výdavky vrátane splátok, mala by Vám zostať nejaká rezerva pre nečakané výdavky. Pamätajte, že reklama na pôžičku láka na úrok už od ... V skutočnosti ale zaplatíte o dosť viac. Určite si neberte hneď prvý pôžičku, ktorá sa Vám ponúka, ale pozrite si dostupné ponuky pekne v pokoji. Informujte sa na poplatky, povinného poistenia, cenu účtu, sankcie (tie môžu byť obzvlášť vysoké), ai

Dôverujte radšej pôžičke od banky

i hoci vybavenie bude trvať dlhšie. Pred podpisom zmluvy si dôkladne prezrite zmluvné podmienky. Keď niečomu nerozumiete, zavčas sa spýtajte. Neručí za pôžičku nikomu, koho naozaj dobre nepoznáte. Splácanie dlhov neberte na ľahkú váhu, pretože prípadné problémy neohrozia len Vás, ale aj Vašu rodinu.

Na vianočné darčeky si nepožičiavajte

Vianoce sú častým obdobím k zadlžovanie. Niektorí ľudia si myslia, že keď nenarobí svojim blízkym luxusné drahé darčeky, nebudú to tie správne Vianoce. Kto si nákladné darčeky môže dovoliť, nech je pokojne kúpi, ale zadlžovať sa kvôli darčekom, to nie je zrovna rozumné ... Pamätajte na to, že atmosféra Vianoc vydrží maximálne do januára a čo potom? Potom už zostali len dlhy.

Na úver choďte chytro

Je dôležité si vopred dobre premyslieť, čo si za úver chcete zaobstarať a prečo. Potom už je nutné vybrať si dobrý úver a splátky si rozumne rozvrhnúť. Po prvotnom impulzu, ktorý Vás navádza k tomu, vziať si pôžičku, nechajte vec niekoľko dní uležať a možno prídete na to, že pôžičku vlastne ani nechcete a nepotrebujete. Každopádne si neberte pôžičku len preto, že si ju berú všetci okolo.

Všetko si starostlivo propočítejte

Spočítajte si, koľko ste schopní mesačne splácať, a to tak, že od príjmov odpočítate výdavky. Prepočty urobte potrebné za pol roka, aby nedošlo ku skresleniu v dôsledku nepravidelných platieb atď Všetko, čo Vám zostane, nemôžete dať na splátky. Je potrebné si ponechať aj rezervu pre chorobu, stratu zamestnania, nečakané udalosti, nepredvídané výdavky ai

Zvoľte si správny úver

Ponúka sa hneď niekoľko možností, ako získať peniaze. Existuje kreditná karta, splátkový predaj, americká hypotéka, spotrebiteľský úver, úver od banky, kontokorent alebo rýchle pôžičky. Dobré je využiť úveru bez navýšenia (ponúka niektoré splátkové spoločnosti), avšak podmienkou je dodržanie splátkového kalendára. Úrokom sa môžete vyhnúť aj v prípade kreditnej karty, a to tak, že dlh splatíte v bezúročné obdobie. Pre porovnanie pôžičiek sa informujte na RPMN, tj ročná percentuálna miera nákladov. Je vyjadrením celkových nákladov na úver, tzn. aj s úrokom a poplatkami. Vyššia RPMN znamená drahšie úver. RPMN by malo byť niekoľko desiatok percent, ale stretnúť sa môžeme aj so stovkami percent!

Rýchlym pôžičkám v žiadnom prípade Nedôverujte

Rýchle pôžičky do domu sú najväčším úskalím všetkých pôžičiek. Toto je snáď najrýchlejšia cesta, ako získať pôžičku, ale najviac riziková a najmenej výhodná. Úroková sadzba je tak vysoká, že o nej radšej pomlčí. K takýmto pôžičkám patrí napríklad pôžička od Provident, alebo iné pôžičky lemujúce stĺpy, verejné osvetlenie a pod Rýchlym pôžičkám sa oblúkom vyhnite!

Čo je to kontokorent?

Kontokorent umožňuje záporný stav na Vašom bežnom účte, to znamená že budete v mínusu. Na dorovnanie stavu budú automaticky použité platby, ktoré dorazia na účet. Úrok sa pohybuje okolo 10-18%. Pozor na to, že prekročenie povolených limitov znamená platbu vysokých penále. Úver je splatný väčšinou do pol roka až roka.

Bankové pôžičky

Pôžička od banky zostáva určitým dostupným štandardom. Bankové pôžičky môžu byť účelové alebo neúčelové, ale u neúčelových platíte vyššie úroky. U niektorých bánk si budete musieť otvoriť bežný účet, aby ste si pôžičku mohli vziať. Platíte všetky poplatky, úroky a vedenie účtu.

Americká hypotéka

U americkej hypotéky je len na Vás, ako s peniazmi naložíte. Háčik je v tom, že úver musíte zabezpečiť nehnuteľností, takže napríklad v porovnaní so spotrebiteľským úverom bude mať americká hypotéka zato nižšie úroky.

Dohodnite si poistenie proti platobnej neschopnosti

Radšej už teraz myslite na to, čo by ste robili v situácii, kedy nebudete môcť splácať. Pred uzatvorením pôžičky sa informujte na odloženie splácania, prípadne za akých podmienok je to možné. Pri splátkovom predaji sa môžete stretnúť s možnosťou začať splácať až za niekoľko mesiacov. Ak sa ocitnete v situácii, keď nemáte peniaze na splátku, ihneď sa spojte s veriteľom a pokúste sa dohovoriť na nejakom riešení. Kto chce mať istotu, zabezpečí sa poistením proti platobnej neschopnosti. Zaplatíte za neho asi 3-6% z výšky mesačnej splátky. Poistka sa vzťahuje na prípadnú chorobu, invaliditu, stratu zamestnania a smrť. Keď ale dostanete chrípku, nečakajte, že sa hneď poisťovňa prevezme platenie za Vás (musíte marodit prinajmenšom mesiac).

Zaujímajte sa o možnosť predčasného splatenia dlhu

Rovnako ako je dobré si zistiť podmienky odloženie splátok, to isté platí aj pre predčasné splatenie dlhu. Neočakávané príjmy tak môžete vložiť do vyrovnania dlhu a byť o záväzok ľahšia. Predčasným splatením možno aj ušetriť. Banky väčšinou s predčasným splatením problémy nemajú, aj keď u niektorých musíte dodržať isté podmienky (napríklad poplatok za predčasné splatenie, minimálna doba splácania apod).

Keď dlhy, tak s rozvahou


Hovorí sa, že čakať, až človek na vec našetří, už nie je dnes moderné. Pôžičky na niečo sa ale ešte dajú tolerovať-napríklad na vzdelanie alebo bývanie. Ale pôžička na dovolenku? Na nový kožený kabát? To je krajne nevhodné! Napriek tomu ale domácnosti majú viac a viac dlhov, ktoré v mnohých prípadoch predčí ich schopnosti splácať. Dlhodobé nesplatenia vedie bohužiaľ k exekúcii. Každý občan by si mal preto dôkladne premyslieť svoju finančnú situáciu a bezhlavo sa nepúšťať do dlhov. Nie je predsa lepšie žiť s pocitom, že síce sme na dovolenke tento rok neboli, ale zato nikomu nič nedlužíme?


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: