Ako možno ušetriť energiu v domácnosti

Domáce spotrebiče a auto nám významne uľahčujú a spríjemňujú život, však môžu byť aj veľkým žrúta benzínu aj energie. A teda aj našich peňazí. Prezradíme Vám jednoduché triky, ako významne ušetriť energiu pri jednotlivých spotrebičov.


Umývačky

*
Koľko spotrebujú? Jedna umývačka spotrebuje za rok priemerne 300 kWh elektrickej energie.

*
Ako chytro ušetríte? Umývačku zapínajte, až keď je plne vyťažená. Dovírejte dvere, inak zvyšky jedla zasychajú na riad a pri umývaní sa spotrebuje viac prášku aj energie. Ak je riad len málo ušpinené, napríklad bez pevne prilepených zvyškov, umyte je úsporným programom nastaveným na 50 ° C. V porovnaní s bežným programom ušetríte asi 25 percent energie.

*
Tohle radšej nerobte: nepoužívajte předmývací programy. Riad vopred ručne neoplachujte, len vyhoďte hrubé zvyšky jedla (zemiaky či zaschnutý tuk). Inak plytváte vodou, energiou i časom.
*
Nákup + čo je ešte dôležité. Pri výbere spotrebiča sa zamerajte na energetickú kategórii A alebo B. Nestavajte umývačku blízko chladničky alebo mrazničky. U umývačiek sa sušením: Pred začiatkom sušenie spotrebič vypnite a dvierka pootvorte. Teplom riad uschne samo.

Elektrický sporák

*
Koľko spotrebuje? Elektrický sporák za rok spotrebuje priemerne 430 kWh energie. Náklady na hodinu pečenie pri 180 ° C robia pri bežnej bytovej sadzbe 7 Sk.
*
Ako chytro ušetríte? Pri varení používajte dobre priliehajúce pokrievky. Veľkosť hrnca by mala súhlasiť s veľkosťou platničky. Tip: Sklenené pokrievky vám umožní pohľad do hrnca aj bez straty energie. Využívajte tzv zvyškové teplo k dovarení jedál. Ak varíte dlhšie ako 20 minút, použite tlakový hrniec. Ušetrí 40% energie a 30% času. Kúpte si špeciálny ohrievača (rýchlovarnej kanvice či kávovary).
*
Tohle radšej nerobte: jedla s hmotnosťou 400 g nezohrievajte na sporáku, ale v mikrovlnke. Rúru nenahřívejte. Pri pečení vypnite spotrebič päť minút pred koncom, jedlo vďaka zostatkovému teplu "dôjde".
*
Nákup + čo je ešte dôležité. Používajte moderné sklokeramickej varnej dosky alebo indukčné varné platničky a teplovzdušnú funkciu. Pri pečení sa spotrebuje o 25 až 40 percent menej prúdu. Teplotu je možné potom nastaviť takmer o 20 až 30 stupňov nižšiu.

Osvetlenie

*
Koľko spotrebujeme? Osvetlenie má takmer rovnaký podiel na celkovej spotrebe elektriny ako varenie a pečenie. Ročne sa spotrebuje priemerne 340 kWh elektrickej energie.
*
Ako chytro ušetríte? Svetlo zapínajte len v miestnostiach, v ktorých sa zdržujete. Obyčajné žiarovky nahraďte úspornými, ktoré spotrebujú len pätinu prúdu. Vyššia obstarávacia cena sa vráti po 2000 hodinách prevádzky. Klasické žiarovky používajte len na krátkodobé svietenie na toalete, v kúpeľni alebo v šatni či komore. Kupujte len kvalitné svetelné zdroje!
*
Tohle radšej nerobte: obmedzte svietenie na chodbách alebo tzv dekoratívne nasvietenie. Halogénové svietidlá pre náladové osvetlenie nie sú úsporná: zvyšujú spotrebu energie a majú krátku životnosť.
*
Nákup + čo je ešte dôležité. Ešte výhodnejšie než úsporné žiarovky sú kompaktné žiarivky s žiadúce farbou svetla - biele svetlo je vhodné napríklad v pracovniach alebo vonku. V porovnaní s klasickými žiarovkami spotrebujú žiarivky len asi sedminu prúdu.

Teplá voda

*
Koľko spotrebujeme? Na teplú vodu sa ročne spotrebuje priemerne 1400 kWh energie.
*
Ako chytro ušetríte? Miesto kúpanie sa sprchujte! Spotrebujete len tretinu vody a energie. Ešte menej vody spotrebujete s perlátorom namontovaným na kohútiku, ktorý primieša do vody vzduch a zníži prietok z deviatich na päť litrov za minútu. Pre štvorčlennú domácnosť je vhodný bojler s objemom asi 120 litrov, pre dvojčlennú potom s objemom 100 litrov.
*
Tohle radšej nerobte: všetky zásobný spotrebiče v kúpeľni a kuchyni udržiavajú zásobu teplej vody, a preto nepretržite spotrebúvajú energiu. Ak sa teda chystáte na dovolenku, bojler vypnite.
*
Nákup + čo je ešte dôležité. Vodu v bojleri ohrievajte asi na teplotu 55 ° C, zabránite tepelným stratám a tvorbe vodného kameňa. U prietokového ohrievača nastavte čo najnižšiu teplotu vody a teplú vodu už ďalej nemiešajte so studenou.

Kúrenie

*
Koľko spotrebujeme? Zvýšenie teploty o jeden stupeň znamená vyššiu spotrebu energie asi o 6 percent.
*
Ako chytro ušetríte? Kúrte iba vtedy a tam, kde to potrebujete. Dostatočne vysoká teplota cez deň v obytných miestnostiach je 20 ° C. V noci teplotu znížte o päť stupňov. S elektrickým termostatom na vykurovacom telese môžete presne určiť, aká teplota má v ktorej miestnosti byť (napr. v noci vypnite kúrenie všade okrem izieb, kde sa spí).
*
Tohle radšej nerobte: k vykurovaciemu telesu nezablokujte nábytok, napr pohovku. Radiátory ničím nezakrývajte, teplo by sa hromadilo na jednom mieste av izbe by bola zima. Cez noc napínajte závesy.
*
Nákup + čo je ešte dôležité. V zime vetrajte krátko a intenzívne. Kúrenie pravidelne odvzdušňujte. Dvere málo vykurovaných miestností (komora), zatvárajte. Kvalitná tepelná izolácia ušetrí až 50% nákladov.

Stand-by spotrebiče

*
Koľko spotrebujú? Nový počítač, televízia či DVD prehrávač v tzv pohotovostnom režime spotrebujú niekoľko wattov. Staršie prístroje spotrebujú až desiatky wattov.
*
Ako chytro ušetríte? Pohotovostný režim u spotrebiča znamená, že je neustále pripravený k prevádzke. Ak však spotrebič dlhšiu dobu nepoužívate (napríklad v noci) je potrebné úplne ho vypnúť zo siete. To, že prístroj beží naprázdno, spoznáte väčšinou podľa červeného svetla na paneli.
*
Tohle radšej nerobte: čo možno neviete: Tlačidlo vypínania u niektorých spotrebičov, napríklad pri televízii, prístroj vypne, ale neodpojí ho úplne zo siete. Spoznáte to podľa toho, že je prístroj ešte za hodinu teplý.
*
Nákup + čo je ešte dôležité. Už pri nákupe sa zaujímajte o spotrebu energie v režime stand-by. Zvážte, či dáte prednosť veľkému stolnému počítaču kvôli pripojenie na internet (pobeží neustále), alebo si vystačíte s notebookom, ktorý zapnete len občas.

Práčky

*
Koľko spotrebujú? Práčka ročne spotrebuje priemerne 220 kWh prúdu, pričom nové práčky spotrebujú v porovnaní s prístrojmi z 80. rokov až o 60% menej elektriny.
*
Ako chytro ušetríte? Väčšinu energie spotrebuje práčka na ohrev vody. Používajte preto vodu ohriatu napríklad tepelným čerpadlom. Perte pri nižších teplotách a predpieranie pokiaľ možno nepoužívajte: ušetríte až 30% energie. Voľte krátke, alebo naopak dlhšie, ale energeticky úsporné programy. Ak namiesto programu na 90 ° C zvolíte 60stupňový, práčka spotrebuje o 30 až 40 percent menej energie.
*
Tohle radšej nerobte: šetrné pracie cykly používajte len pre vypraní jemné vlny či hodvábu. V porovnaní s normálnym programom spotrebujú až päťnásobné množstvo vody a štvornásobné množstvo prúdu.
*
Nákup + čo je ešte dôležité. Perte s plne naloženú práčkou. I keď má práčka tlačidlo pre polovičnú náplň, spotrebuje viac energie, ako keby bola plná. Pravidelne dvakrát ročne čistite filter odtokovej vody. Prací prostriedok dávkujte podľa tvrdosti vody.

Chladničky

*
Koľko spotrebujú? Za rok spotrebujú asi 400 kWh prúdu. Vo vnútri chladničky stačí teplota +5 ° C. Keď ju znížite na +3 ° C, stúpne spotreba o 15%.
*
Ako chytro ušetríte? Pultovej mrazničky spotrebujú asi o 15% menej energie než skriňovej. Jedna osoba využije chladničku s objemom 120 litrov, mrazničku s objemom 50 až 80 litrov. Ak chladničku využíva viac osôb, počítajte asi 60 litrov na osobu. Termostat spotrebiča nastavte na najnižší stupeň, spotrebuje nemenej prúdu.
*
Tohle radšej nerobte: v teplej miestnosti, napríklad v kuchyni s teplotou okolo 20 ° C, spotrebuje chladnička viac prúdu ako napríklad v nevykurovanom pivnici. Vedľa chladničky nestavajte tepelné spotrebiče.
*
Nákup + čo je ešte dôležité. Kontrolujte tesnenie: Za tmy vložte do mrazničky rozsvietenou baterku a zatvorte dvierka. Ak svetlo presvitá, tesnenie vymeňte. Námraza vyššia ako 3 mm zvyšuje náklady až o 75% a kvôli častejšie práci motora ruší väčším hlukom.

Auto

*
Koľko spotrebuje? Na prvej stovke metrov po studenom štarte spotrebujú autá 30 a viac litrov na 100 km.
*
Ako chytro ušetríte? Pri jazde rýchlo preraďte na vyššiu rýchlosť. U nižšieho počtu otáčok voz spotrebuje najmenej benzínu, Dôležité: Na každej čerpacej stanici máte k dispozícii merače tlaku v pneumatikách. Vyplatí sa ich používať, pretože pri menšom tlaku auto spotrebuje viac pohonné hmoty. Správnu hodnotu tlaku nájdete na viečku nádrže alebo v návode na použitie.
*
Tohle radšej nerobte: pri krátkych jazdách spotrebujete veľa benzínu. Choďte pešo alebo choďte na bicykli. Spotreba pohonných hmôt rastie, keď používate nosič bicyklov a strešný box (o 10 až 50 percent).
*
Nákup + čo je ešte dôležité. Zadné vykurovanie, vyhrievanie sedadiel a klimatizácie sú ozajstní žrúta pohonných hmôt. Zapínajte je, keď to naozaj potrebujete.

Ostatné spotrebiče v domácnosti

*
Koľko spotrebujú? Toaster sa vám vyplatí aj na žemle. Na rozdiel od ich zapekanie v rúre ušetríte až 70% energie.
*
Ako chytro ušetríte? Vodu na čaj alebo kávu nevarte na elektrickom sporáku, lepšie je kávovar s kanvicou, ktorá nápoje udržuje v teple (úspora až 65% energie), elektrická varná kanvica alebo ponorný varič. Na uvarenie vajec na raňajky použite elektrický vejcovar. Ten na uvarenie vajec spotrebuje o polovicu menej prúdu než obyčajný hrniec.
*
Tohle radšej nerobte: mikrovlnná rúra je úspornejší než elektrický sporák, len keď ohrievate malé množstvo jedla (250 až 500 g zeleniny alebo prílohy).


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: