Ako mať svoje financie pod kontrolou

Ako mať svoje financie pod kontrolou? Ako taká finančná bilancia vyzerá? Vyšla vám bilancie kladne? Potreba finančného vzdelania. Čo robiť, keď finančným vzdelaním zrovna neoplývajú? Ako spoznať dobrého poradcu a vyvarovať sa tým druhým.


Finančná bilancia

Čo si pod týmto pojmom predstaviť? Ide jednoducho o rozdiel medzi príjmami a výdavkami. Finančná bilancia nám dáva prvú informáciu, ako na tom naša rodina finančne vlastne je. Najvhodnejšie je si ju vyplňovať naozaj svedomito mesačne po dobu minimálne troch mesiacov. Iba vtedy vypovedá bilancie o realite.

Ako taká finančná bilancia vyzerá?

Urobte si dva stĺpce. Do ľavého napíšte tučne VÝDAVKY a do druhého PRÍJMY. Do stĺpca výdavky si napíšte všetky veci, za ktoré mesačne míňate peniaze - bývanie vrátane inkasa, doprava do zamestnania, auto, benzín, mobily a pevná linka, jedlo, oblečenie a obuv, hobby, krčmy, cigarety, deti - koníčky, Vianoce (celková útrata rozpočítanie na mesiace), narodeniny, dovolenky (opäť na mesiace), kurzy, alimenty, domáci miláčikovia, internet a káblová televízia, dlhy, ostatné. Do stĺpca výdavky však patrí aj aktíva - ak si sporiteľní na dôchodok, platíte životné a úrazové poistky či využívate stavebného sporenia. Všetky tieto mesačné sumy tu musí byť tiež zohľadnené. Budete mať takto oveľa väčší prehľad, kam vlastne "vrazím" peniaze. Stĺpec príjmy je celkom jednoduchý. Píše sa do neho čistý príjem muža i ženy z hlavného pracovného pomeru, vedľajší pracovný príjmy, ak sú, prípadne materská, sociálne dávky, výživné a ostatné príjmy.

Čo sa dá z finančnej bilancie vyčítať?

Jednotlivé mesačné položky sa spočítajú tak naľavo, tak aj napravo a porovnajú sa. Jestli nám vychádza pravidelne záporná bilancia, nie je niečo v poriadku. V takom prípade odporúčam zvolať "hlavy rodiny", aby si nad bilanciou v pokoji a bez zbytočných hádok sadli a prediskutovali, kde je chyba, kde sa príliš míňa, ktoré výdavky sa dajú obmedziť, aby bilancia vychádzala kladne. Nulová bilancie je na pomedzí. Neodporúčam ju z dôvodu nečakaných výdavkov, kedy sa napríklad pokazí práčka az žiadnych rezerv si novú proste nekúpite.

Vyšla vám bilancie kladne?

Gratulujeme! Teraz sa pozrime na situáciu, kedy sa nám podarilo zredukovať výdavky rodiny dlhodobo natoľko, že bilancia vychádza kladne. Stále ešte nemáme tak úplne vyhraté. Kde tie peniaze, ktoré sme si tak pracne ušetrili, nakoniec zostanú? Odpoveď je jednoduchá - väčšinou v banke na bežnom účte.

Prečo to nie je optimálne?

Väzňom si jednoduchý príklad z muža, ktorý si pravidelne posiela svoju výplatu vo výške štrnásť tisíc čistého na svoj bežný účet. A pretože je financií znalý, dáva si pozor na svoje výdavky a pred výplatou má ešte k dispozícii celé tri tisícky korún. A povie si: to je dobre, budem si v banke sporiť, a za pár rokov si takto zarobím na motorku. Muž však nemyslela na to, ako sa mu banka "odvděčuje" za to, že u nej necháva svoje ťažko vypotenie peniaze. Ako by nestačilo veľmi VÝHODNÉ úročenie - necelé jedno percento, rýchlo príde sprcha najrôznejších poplatkov za vedenie účtu, za položky, za oznamovacej SMS, ... Ešte príde neúprosná daň a inflácia, ktorá sa dnes pohybuje medzi dvoma až troma percentami ročne. Ako dlho by náš muž musel čakať na svoju vysnívanú motorku? Ťažko povedať ...

Potreba finančného vzdelania

Vďaka tomuto príkladu zo života sa vôbec nedivím, prečo je naša obyvateľstvo zadlžené až po uši. K zadlženosti dnes nemá ďaleko každý druhý v Českej republike. Ale nemuselo by to tak byť, keby sa v školách neučil iba krátkodobo zapamätateľné básničky naspamäť - co je to Avogadrova konštanta, čo sa pestuje v Uzbekistane alebo čo sa stalo v Oklahome roku 1851. Som veľmi sklamaná, že Ministersvo školstva nezapoja do výučby aspoň pár hodín finančnej gramotnosti, kde by sa učilo, ako zaobchádzať s peniazmi ao koľko výhodnejšie je sporiť pri výhodnom percente úročenie ako si požičiavať na spotrebnej veci. Je paradoxné, že sa tieto praktické veci nevyučujú ani na vysokých školách zameraných na ekonómiu. Asi je pre život dôležitejšie vedieť, kedy a za akých okolností prebiehala hospodárska kríza v Nemecku, ako vedieť, ako sa dnes dá čo najrýchlejšie a za malého rizika nasporiť suma treba na kúpu nového auta.

Čo robiť, keď finančným vzdelaním zrovna neoplývajú?

Je už na čase trochu zmeniť pohľad na nezávislých finančných poradcov, ktorí bývajú často z nevedomosti zamieňať s pochybnými podomovom obchodníkmi, ktorí núti ľuďom nejaké zmluvy. U nás už tisíce a tisíce ľudí môže zo svojej skúsenosti potvrdiť, ako moc sa im stretnutie s takýmto poradcom vyplatila. Dobrý poradca dokáže svojmu klientovi za základe bohatých skúseností a vedomostí z trhu zarobiť naozaj nemalé peniaze. Stačí len chcieť.

Osobné poradenstvo dnes už nie je tabu

V dnešnej dobe sa finančné poradenstvo nezaoberá len firmami. Svet postupuje ďalej a dopyt po osobnom poradenstvo stále stúpa. Každá rodina je vlastne taká malá firma, ktorá keď je vo finančnej kríze, tak môže skrachovať. Naši poradcovia si uvedomujú, že každý človek je jedinečná osobnosť, ktorá má svoj názor a pohľad na svet. Preto obavy z nešetrného rokovaní, môžete hodiť za hlavu.

Ako spoznať dobrého poradcu a vyvarovať sa tým druhým

Aj poradcovia sú ľudia, nie sú neomylní, a môže sa stať, že treba aj v dobrom úmysle sa niečo nepodarí. Existuje však pár poučiek, ako spoznať toho správneho poradcu, ktorý vám "sedí":

* Už pri príchode by mal byť dobre naladený - prečo sa stretávať s človekom, ktorý mi do domu prinesie tak akurát pesimizmus?
* Elegantný a upravený vzhľad je tiež veľmi dobrý ukazovateľ korektného rokovania. • Dobrý poradca sa zaujíma o vás - vaše pocity, želania a ciele - a porovnáva ich s vašimi možnosťami, prípadne navrhne riešenie vašej situácie.
* Čo je však najdôležitejšie, nesnaží sa vám nič vnútiť - ani svoj názor, ani poučky, ani zmluvy. • Záleží mu na tom, aby ste VY boli spokojnými zákazníkmi.
* Za kvalitné finančné poradenstvo sa NEPLATÍ. Je ZDARMA.

Neobmedzujte sa len na jednu banku

Aj ten najlepší poradca s obmedzeným výberom produktov toho moc nezmôže. Vyberajte si preto radšej tých poradcov, ktorí nie sú zmluvne viazaní k jednej určitej banke, ale tých, ktorí majú prístup k desiatkam bankových inštitúcií. Aj banky medzi sebou totiž vedú konkurenčný boj a snažia sa vymyslieť ten najlepší produkt. Dobrý finančný poradca je schopný vybrať z celej škály produktov práve ten najvhodnejší pre daného klienta.

S čím nám môže finančný poradca pomôcť?

Finančný poradca - ako už je z názvu Zlé - sa vyzná vo svete financií. Finančné poradenstvo sa obvykle skladá z piatich programov, ktoré sa najčastejšie riešia v slovenských rodinách. Jedným z programov je napríklad bývanie a rekonštrukcie. Tento program sa vzathuje však aj na refinancovanie hypoték. Klient sa tu dozvie, ako sa dá ľahko ušetriť až dvesto tisíc korún z každého milióna. Obrovskou výhodou spolupráce s poradcom je obrovská úspora času, pretože je to práve on, ktorý obehu všetky úrady a banky a zabezpečí vám informácie z prvej ruky. Finančný poradca vám môže tiež osvetliť svet sporivých účtov s veľmi zaujímavým zhodnotením 3 - 12%. Tento program je vhodný nielen pre vytvorenie železnej rezervy, ale výborne poslúži aj v prípade, že chcete svojim deťom finančne uľahčiť štart do života. Veľmi vyhľadávanou službou je tiež takzvaná revízie existujúcich zmlúv. Klient ani často netušia, čo vlastne kedysi dávno podpísal, a je možné, že namiesto toho, aby boli jeho zmluvy k úžitku, sise mu škodí. Dobrý finančný poradca je schopný takejto zmluvy rozpoznať a prípadne navrhnúť klientovi vhodnejšie riešenia. Od finančného poradcu však neočakávajte hlbokú znalosť daní a ich odpisov, na to sú iní odborníci na slovo vzatí.

Vezmite svoje financie do svojich rúk a buďte pánmi (ženami) svojho osudu.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: