Strava seniorov

Prinášame informácie a riešenia pre všetkých seniorov, ktorí trpia nedostatočnou stravou as tým súvisiacimi zdravotnými komplikáciami. Liek však môže využiť aj dospelý človek po operácii ako doplnok alebo aj náhradu kompletný stravy.


Výživa seniorov

Tiež máte doma babičku alebo dedka, ktorí s Vami odmietajú bývať v jednej domácnosti a tak za nim chodíte denne do ich bytu alebo domčeku, porozprávať sa s nimi, doniesť im jedlo, lieky a podobne? Tak to ste sa tiež iste stretli s ich tvrdením alebo vyhlásením ... ja už toľko nepotrebujem, mne stačí káva s mliekom a rožok, prečo mi nosíš toho jedla toľko, ty nemáš holka rozum ...

Pritom, rovnako ako v inom životnom období, aj v starobe platí, že stravovanie musí byť vyvážené, pestré as dostatočným množstvom všetkých potrebných živín. Nedostatočná výživa sa vždy nepriaznivo odrazí na zdravotnom stave človeka.

Predstava, že znížením energetickej hodnoty stravy docielime len redukcia hmotnosti, je najmä u starších osôb nesprávna. Pre seniorov je typické prevažne sacharidové zloženie stravy. V takom prípade telo odbúrava bielkoviny (teda svalovú hmotu), pretože organizmus nie je schopný využiť tukové zásoby. V dôsledku toho dochádza veľmi rýchlo k narušeniu obranyschopnosti procesov hojenia a závažnému obmedzenie hybnosti.

Väčšina ľudí vo vyššom veku má umelý chrup a slizničné ochorenia dutiny ústnej, čo tiež vedie k zníženiu chuti k jedlu a potreby sa najesť. Ďaleko horšie sú tie prípady, kedy si senior odmietne nechať chrup opraviť - tým pádom stravu nerozmělní. A v tomto dôsledku pozre len kašovitú stravu a de facto sa odkrúca.

Ďalším problémom môže byť zhoršená hybnosť alebo zhoršený zrak, ktoré výrazne obmedzujú schopnosť nákupu a prípravy stravy. Nezabudnime spomenúť tiež ekonomické aspekty, kedy mnohokrát vďaka potrebnému nákupu liekov, na bohatú a pestrú stravu nezostávajú peniaze.

Nedostatok aktivity, dôsledkom ktorého je aj nevôľa pripraviť si jedlo či dôjsť si nakúpiť, môže súvisieť s depresiou z osamelosti a sociálnej izolácie. Súhrnom týchto skutočností sa starší človek dostáva do začarovaného kruhu - jeho zdravotný stav sa vzhľadom k nedostatočnej výžive stále zhoršuje, čo vedie k ďalšiemu zhoršeniu jeho schopnosti správne a dostatočne jesť. Preto potrebné včas zistiť, či príjem živín prirodzenou stravou je postačujúce, a ak nie, je potrebné zabezpečiť prísun potrebnej energie, bielkovín a vitamínov.

Príčiny nedostatočnej výživy u starších ľudí

1. somatické - nechutenstvo, žuvacie ťažkosti, problémy s chrupom, protézou, poruchy prehĺtania, jednotvárna strava, chronické ochorenia, ochorenia dutiny ústnej, zlé trávenie spôsobené užívaním liekov, znížená pohyblivosť
2. sociálne - chudoba skutočná alebo domnelá, strata sebestačnosti, osamelosť, neznalosť správnej výživy, neprijatie stravy ústavné, nemocničné alebo opatrovateľské služby
3. vek - dochádza k zníženiu chuťových a čuchových vnemov, zníženie pocitu hladu, zvýšený pocit plnosti žalúdka, znížená potreba príjmu tekutín
4. psychické - demencie, depresie, paranoidné bludy, úzkostná diéta, glykemická fóbie, alkoholizmus.

Dôsledky nedostatočnej výživy u starších ľudí

Hlavné

* Nízka hladina krvných bielkovín
* Chudokrvnosť
* Strata svalovej hmoty - kostrové svalstvo, dýchacie, srdcové,
* Málo telesnej aktivity
* Oslabenie imunity
* Spomalené hojenie rán
* Zápcha
* Zhoršenie mentálnych funkcií

Vedľajšie

* Zvýšená chorobnosť
* Predĺžená doba hospitalizácie a rekonvalescencie
* Vyššie náklady na starostlivosť
* Zvýšená úmrtnosť

Na prvom mieste by sa malo vždy najskôr uvažovať o úprave jedálnička. Napriek tomu nie je pre človeka bez odborných znalostí jednoduché presne zhodnotiť, či príjem živín v upravenom jedálničku je dostačujúce.

Riešením, ktoré ponúka medicína, môžu byť prípravky črevnej klinickej výživy. Jedná sa o vyváženú tekutú stravu prispôsobenú na pitie, napr Nutridrink, Fortimel, Diasip, kde je presne definovaný obsah nutričných zložiek.

Tieto prípravky sa dodávajú do lekární v rôznych chuťových príchutiach. Môžu sa podávať po jedle alebo medzi jedlami a je nimi možné doplniť stravu o všetky dôležité súčasti: energiu, bielkoviny, cukry, tuky, vitamíny, minerálne látky a stopové prvky v potrebnom množstve.

Na trhu sú k dostaniu pre seniorov

* Nutridrink
* Nutridrink Multi Fibre
* Nutridrink Fat Free
* Nutridrink Yoghurt
* Fortimel
* Diasip

Prevencia - seniori

Veľmi dôležitý je dostatočný príjem tekutín, správny pitný režim - je potrebné zabezpečiť príjem tekutín aj medzi jedlami, viac dopoludnia, voda, čaj, stolové vody, ovocné a zeleninové nápoje, bylinkové čaje. Pozor - minerálne vody s vyšším obsahom sodíka sú nevhodné pre osoby s vysokým krvným tlakom a srdcové zlyhanie. 100% džúsy je vhodné riediť vodou 1:1 a nepiť je nalačno, pretože dráždi žalúdočnú sliznicu. Nepiť často čiernu kávu, ktorá odvodňuje.

Pitný režim seniorov

Všeobecne sa odporúča vypiť 1,5-2 litre tekutín denne, pri žalúdočných ťažkostiach je možné navyše vypiť 1-2 dl piva denne. Dostatočné zavodnenie organizmu je dôležité pre udržanie správnej funkcie obličiek (u 65 ročného človeka je funkcia obličiek znížená asi o 30%, u 80-ročného o 50%)

Zvýšenie kalorického obsahu stravy - seniori

potraviny s vyšším energetickým obsahom ako maslo, margarín, smotana, smotanový syr, kyslá smotana, med, džem, cukor, sušené ovocie, majonéza alebo prípravok Fantomalt pridávaný do určitých jedál.

Presnidávky pre seniorov

ovocné šťavy, džúsy, oriešky, cereálie, puding, varené vajcia, sušené ovocie, čerstvé alebo zavárané ovocie, surová alebo zavárané zelenina, instantné mlieko, tvrdý syr, tvaroh s ovocnou príchuťou, piškóty.

Zvýšenie bielkovín v strave

tvrdý syr, tvaroh, termix, lipánek, mlieko UHT, sušené mlieko, jogurt, zmrzlina, vajcia, oriešky, semená, obilné klíčky, mäso, tepelne upravené ryby, strukoviny, dusená šunka, plátkový syr alebo prípravok Protifar pridávaný do určitých jedál.

Strava pri bolesti v ústach seniorov

v prípadoch keď chýbajúce zuby, senior trpia zápalmi ďasien sa odporúčajú mliečne kokteily, ovocné šťavy, banány, mäkké ovocie, polievky, tvaroh, tavený syr, cestoviny, puding, želatína, zeleninové pyré, strukoviny kaše, mäsové nákypy, zemiaková kaša, obilninové kaše , popr. vyvážená tekutá strava prispôsobená k popíjanie Nutridrink, Fortimel, Diasip.

Výživa a operácie - výživa pri operácii

Ak je pred Vami naplánovaná operácia, je potrebné aby sme telu dodali toľko potrebnú energiu, z ktorej bude po operácii čerpať. Je dôležitá aj pre rýchlu rekonvalescenciu, hojenie i psychickú pohodu.

Stravovanie v nemocnici síce už nie je tak strohé ako za čas totality, ale stále to nie je hotelová služba a po operácii ako pacienti tiež veľakrát strácame chuť k jedlu. Nehľadiac na diétu, ktorá býva po väčšine operácií indikovaná lekárom.

Kvalitný jedálny lístok seniorov

Čo znamená jedálniček so zvýšeným množstvom energie, bielkovín a vitamínov?
Čím zložitejší výkon sa pripravuje, tým väčšiu pozornosť musí byť venovaná skladbe jedálnička. Zlá nutričné starostlivosti je priamou príčinou pooperačných komplikácií. Následky sú schované za termíny ako metabolický rozvrat, infekčné pooperačné komplikácie, rozpad rán apod Mnohým týmto komplikáciám možno vyváženou stravou obsahujúce správne množstvo energie a živín predísť.

Vhodné je tiež 7 -10 dní pred zákrokom zaradiť do skladby stravy prípravky, ktoré na tento účel používa dnešnej medicína. Jedná sa o vyváženú tekutú stravu - a sme opäť u výrobkov radu Nutridrink, Fortimel, kde je presne definovaný obsah nutričných zložiek.

Tieto prípravky sa dodávajú do lekární v rôznych chuťových príchutiach. Môžu sa podávať po jedle alebo medzi jedlami a je nimi možné doplniť stravu o všetky dôležité súčasti: energiu, bielkoviny, cukry, tuky, vitamíny, minerálne látky a stopové prvky v potrebnom množstve. Môže ich zaradiť do Vášho jedálnička aj dietológ alebo nutričný terapeut priamo v nemocnici.

Dobre vedená nutričné podpora pred a po operácii - seniori

* Znižuje frekvenciu komplikácií
* Zlepšuje hojenie rán
* Znižuje riziko vzniku preležanín
* Skracuje dobu pobytu v nemocnici
* Urýchľuje rekonvalescenciu
* Znižuje úmrtnosť

Nutričné terapeutku požiadajte pred prepustením do domáceho liečenia, aby s Vami prebrala pripomienky a otázky ohľadom vašej ďalšej stravy. Zvlášť vtedy, keď je dlhodobá zmena stravovania nevyhnutná.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: