Vreckové aneb finančné výchova detí

Vysvetlite deťom možné sporenia, zhodnotenie peňazí v banke a základné črty ostatných finančných produktov. Čo keď dieťa hneď všetko minie? Výšku vreckového zvážte is ohľadom na ostatné. Ako vysoké by malo vreckové byť?


Vreckové učí deti hospodáriť

Mnoho rodičov rieši otázku, či deťom dávať vreckové a ak áno, tak koľko. Naši potomkovia sa niekedy mylne domnievajú, že finančné studnice rodinného rozpočtu je snáď bezodná. Keď im peniaze nechcete dať, nafúknuto odkráča a ste pre ne krkavci matka. Raz prídu s prosbou o padesátikorunu, inokedy už im nestačí ani stokorunu. Skrátka stále na niečo potrebujú peniaze. A ako stále chodí remcat, Vy už prichádzate o nervy ao posledné peniaze v peňaženke. Takže prečo si neurobiť v vreckové raz a navždy jasno? No áno, ale aký obnos im pravidelne dávať? Keď stanovíte príliš nízku sumu, deti sa na Vás budú pozerať skrz prsty, a ak dieťaťu nadělíte príliš moc, len ťažko ho naučíte, akú hodnotu peniaze majú. Jedným z dôvodov, ktoré sa prikláňajú ku kapesnému je skutočnosť, že vreckové deti pomaly učia hospodáriť s peniazmi.

Ako vysoké by malo vreckové byť?

Otázkou zostáva, od koľkých rokov dávať deťom vreckové av akej výške. Dneska je celkom obvyklé, že deti dostávajú malé obnosy už od raného detstva. Veď povedzte dieťaťu nie, keď Vás prosí o drobné do automatu na cukríky! Odborníci ale odporúčajú, že by to mali byť naozaj len malé sumy. V opačnom prípade si totiž dieťa nedokáže vážiť hodnoty peňazí, alebo sa dokonca povyšuje nad svojimi kamarátmi. Na prvom stupni základnej školy by malo dieťa mať k dispozícii takú čiastku, aby si za ňu mohlo zaobstarať niečo malého pod zub alebo na pitie, prípadne rôzne maličkosti do školy či pre seba.

Staršie deti potrebujú aj viac peňazí, na to nemôžeme zabúdať

Ale všeobecne vyššie vreckového vždy záleží na tom, na čo je určené. Napríklad je rozdiel, keď dieťaťu platíte mobil, cestovné, stravu a podobne a vreckové je teda určené výhradne pre osobné potreby alebo dáte dieťaťu jednorazovú sumu na to, aby si uhradil všetky samo. Optimálna môže byť suma treba 400 Sk za mesiac, ale aj 3 000 Sk.

Výšku vreckového zvážte aj s ohľadom na ostatné

Uvedomte si, že dieťa je členom určitého kolektívu. V skupine sa sebe chcú deti navzájom vyrovnať. Ak jeden povie, že dostáva vreckové 300 Sk na mesiac a druhý špitne o stovke, bude terčom posmechu. Skúste si radšej zistiť, koľko vreckového dostávajú jeho kamaráti a tento fakt vezmite do úvahy.

Menej je niekedy viac

Ak svojho miláčika vychováme tým spôsobom, že mu dáte kedykoľvek na čokoľvek peniaze, síce mu v danom okamihu život uľahčíte, ale neskôr ho čaká tvrdá realita. Nevidim v obchodoch až podozrivo často vreštiaca deti, ktorým nakoniec mamička ustúpi iba preto, aby mala pokoj? V dospelosti si ale človek už nič nevybrečí ...

Čo keď dieťa hneď všetko minie?

Odporúča sa, aby deti už pri dochádzke na základnú školu mali u seba čiastku, ktorá im musí vystačiť dlhšie ako len na jeden deň. Postupne zaveďte týždenné a následne mesačné vreckové. Dieťaťu bude vreckové na začiatku pripadať ako veľká suma a možno nebude vedieť, ako s ňou má naložiť. Iné deti, zase veľmi rýchlo všetky peniaze minú a potom po rodičoch požadujú ďalšie. Tým ale vreckové vôbec neplní svoj účel. Keď to dieťa urobí po prvýkrát, na začiatku, ešte raz mu princíp a zmysel vreckového dôkladne vysvetlite a upozornite ho na fakt, že nabudúce už nič navyše nedostane. Ak by ale dieťa takéto praktiky skúšalo pravidelne, nemôžete mu ustupovať.

Keď sú deti naopak prehnane šetrné

oci to nebýva zase tak častým javom, stretnúť sa môžeme is opačným prípadom, a to keď dieťa silou mocou sporí. Každé dieťa je individualita a má sklon k niečomu inému. Sú aj takí školáci, ktoré vidina vlastných peňazí vyložene nadchne a vytýči si určitý cieľ, na ktorý si chcú za každú cenu našetriť. Väčšinou sú to veci, ktoré im rodičia nechcú kúpiť. Je to síce úsmevné, ale má to za následok napríklad zanedbávanie kúpa desiaty. Rodičia by sa nad situáciou preto mali zamyslieť a buď dieťaťu vreckové zvýšiť, alebo na vysnívané veci prispieť.


Vreckové sa rodičom mnohokrát vyplatí

Patríte medzi tých rodičov, ktorí vreckové neuznávajú a keď dieťa niečo chce, dáte mu peniaze priamo na to? To sa Vám ale doslova nemusí vyplatiť! Skúste sa jeden mesiac zamerať na to, koľko peňazí z Vás dieťa celkovo "dostane". Jeho dôvody potom rozdeľte na tie nevyhnutné (tj veci do školy, cestovné, stravné a pod) a ostatné (vstupenky do kina, zakúpenie sladkostí, ...). Treba podotknúť, že nevyhnutné veci nemôžete za vreckové považovať. Pre ostatné veci stanovte pevnú mesačnú taxu a zmierte sa s tým, že si s ňou dieťa urobí čo chce. Jestli všetky peniaze utratia napríklad za jednu zbytočnosť, je to len jeho rozhodnutie. Nabudúce bude možno múdrejší, keď zistí, že viac peňazí od Vás nevymámí.

Zaručený darček pre pubertálne deti Peniaze

ktoré má puberťák v peňaženke, pre neho predstavujú niečo ako občianka alebo vodičák. Sú skrátka istým dôkazom dospelosti. Ak má dieťa tohto veku narodeniny alebo inú oslavu, pamätajte na to, že mu najväčšiu radosť urobí Palacký alebo iná podobná osobnosť v obálke. Vy sa tým pádom ušetríte zdĺhavého vyberanie darčeka, ktorý by sa mu rovnako nepáčil. Niekto darovanie peňazí výhradne odsudzuje, ale uznajte sami-nie je lepšie radšej niekomu darčekom urobiť radosť, ako privodiť sklamanie a trápne situácie?

Rady, ako vypestovať dobrý postoj detí k peniazom

Už s malými deťmi sa má o peniazoch hovoriť. Mali by vedieť, kde peniaze vznikajú a že si na ne človek musí zarobiť. Neučte deti tomu, že radosť im prinesú peniaze alebo veci, ale vzájomne strávený voľný čas, výlet a podobne. U vreckového platí: dôveruj, ale preveruj. Čas od času si skontrolujte, čo s peniazmi robia. Veďte deti k vytváraniu finančnej rezervy (napríklad na prázdniny). V žiadnom prípade nepovažujte pokladničku detí za svoju rezervu. Deti sa to môžu od Vás ľahko naučiť a neskôr sa spoliehať na neustále požičiavanie peňazí. Akonáhle sú deti staršie, nevylučujú je z rozhodovania o rodinnom rozpočte, ale ukážte im, ako hospodárime.

Vysvetlite deťom možné sporenia, zhodnotenie peňazí v banke a základné črty ostatných finančných produktov

vrátane princípu fungovania pôžičiek. Najväčším vzorom detí ste Vy, rodičia, a preto sa zamyslite aj nad sebou a nad svojim hospodárením s peniazmi. Keď nedokážete sami s peniazmi vyjsť, ťažko to môžete chcieť po dieťati.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: