Pasce, do ktorých môže spadnúť Vaše dieťa

Výchova detí nie je tak ľahká, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. So svojim potomkom nemáte žiadne problémy, však zrazu zistíte, že sa dieťa v ťažkostiach doslova topí. Prepadlo totiž postupne nebezpečné závislosti. Priblížime Vám, ktoré to môžu byť.


6 pascí, do ktorých môže spadnúť vaše dieťa

Možných pascí pre vaše dieťa je celý rad. Možno máte veľa práce, ale nezabúdajte na svoje deti. Tu je niekoľko najčastejších nebezpečenstvo pre deti:

Deti a alkohol

Dieťa začína byť závislé na alkoholických nápojoch niekoľkokrát rýchlejšie ako dospelý. Pije Ak pravidelne napríklad jedno pivo denne, stačí ku katastrofe púhych pol roka.

Začínajú piť z jednoduchej zvedavosti. Skúša byť rovnako dospelí ako ich rodičia.

Signály, ktoré by vás rozhodne nemali nechať pokojne spať: Dych, ktorý je cítiť po alkohole, neistá chôdza, občas aj potácení, veľmi ťažké formulovanie myšlienok, vzteklost a neprimerane zlostné reagovanie na vaše otázky.

Deti a drogy - narkotiká

Narkotika dodávajú pocit slobody, privodia vynikajúcu náladu a odplaví stres. Pre mnohé z detí sú jedinou cestou k tomu, aby zabudli na školské problémy alebo na konflikty s rovesníkmi, a bohužiaľ i rodičmi.

Ako spoznať, že váš potomok užíva drogy:

Má sklenený pohľad, je precitlivený na svetlo, má rozšírené zrenice. Eufórie sa rýchlo a bezdôvodne mení vo smútok alebo otupenosť. Medzi jeho vecami potom nájdete cigaretový papier, ožehlé kúsky alobalu, lyžičky, kovová viečka, sklenené trubičky slúžiace k vdychovanie dymu z narkotík malé fajky.

Pomoc: skúste si s dieťaťom porozprávať. Nevyčítajte, nenadávajte, ale trpezlivo vysvetľujte, že aj slabé drogy - napr "tráva", sú rovnako zradné ako silné a skôr alebo neskôr sa vymknú kontrole. Zapojte potomka intenzívne do rodinného života a určte mu nejaké povinnosti. Dieťa vo vás musí cítiť oporu , ale zároveň si musí byť isté, že dôsledky svojho konania znáša samo. Ak cítite, "že sa uzatvára do seba", požiadajte o pomoc terapeuta.

Deti a nikotín - fajčenie

Zo sociologických prieskumov vyplýva, že po cigarete siahnu aj deti mladšie desať rokov. Berú si totiž príklad z dospelých. Závislosť sa vyvíja najrýchlejšie u dievčat. Práve tie sú totiž častou obeťou bludu, ktorý hlása, že s cigaretou sa lepšie chudne. Tiež im pripadá, že sú dospelejšie a príťažlivejšie.

Ako spoznáte, že vaše dieťa fajčí:

Zápach cigaretového dymu z vlasov, rúk a oblečenie je nezameniteľný. Je cítiť iz úst, hoci sa ho väčšina malých fajčiarov snažia zamaskovať žuvačkou alebo cukríky. V vreckách potom zvyčajne nájdete tabakové omrvinky, zápalky alebo zapaľovače, o ktorých potomok tvrdí, že patrí kamarátovi.

Deti a počítač - internet

Inteligentný pomocník pri vzdelávaní a zábave. Môže však byť aj nebezpečný. Stáva sa to vtedy, keď dieťa prostredníctvom svojho počítača uteká zo všedného života. Stále sú k dispozícii nejaké hry. Internet je obrovský zdroj informácií, ale aj nebezpečný priestor. Nikdy nevieme, kedy niekto vymyslí ďalšie vylepšenia, zrýchlenie, novú hru, ktorá naše dieťa prišpendlite ešte pevnejšie na stoličku k počítaču. Vedieme vopred prehratý boj, ktorý skončí až s odezněním puberty. Virtuálna priatelia sa stávajú bližšie ako rodina, spolužiaci alebo kamaráti.

Medzi znepokojujúce signály patria:

Ak zistíme, že je naše dieťa závislé, čiže je v akomsi tranze, nerešpektuje naše pokyny, zapína počítač tajne iv noci. Keď odhalíme podozrivé pohyby na internete. Ak sa dieťa nemôže od počítača odtrhnúť. Nevníma čas a iné koníčky ho už nebaví. Stratí záujem o dianie okolo. Zanedbáva hygienu, jedlo, učenie, pobyt vonku. Nechce chodiť do školy. Hrá na úkor spánku. Zle spí. Nemôže sa sústrediť a užíva stimulačné lieky na udržanie pozornosti. Je nervózny pri zamedzení prístupu k internetu.

Pomoc: počítač sa síce dá vypnúť, ale keď ho dieťaťu len tak vezmete, bude trpieť ako každý závislý. Začnite sa mu teda viac venovať. Přesvědčujte ho o tom, že sú aj iné spôsoby zábavy.

Čo vysvetľovať, nedovoliť, načo sa pýtať detí

*
Deti mladšie desať rokov nenechávajte u internete samotnej, nemali by mať ani vlastnú e-mailovú schránku.
*
Vysvetlite deťom, prečo nemajú oznamovať osobné údaje.
*
Umožnite deťom prístup len na vami povolenej weby, jasne určite, kam chodiť nesmú.
*
Presne stanovte a strážte čas, kedy deťom dovolíte sedieť u internetu.
*
Neustále sa pýtajte, s kým sa na internete baví, a učte je, ako reagovať, keď im niekto bude klásť podozrivé otázky.
*
Musíte vedieť, čo vaše dieťa na počítači robí.
*
Chat už nie je virtuálna realita a jeho nebezpečenstvo spočíva v tom, že si dieťa do ľudí, ktoré treba vôbec nepozná, premieta vlastné predstavy, zapája fantáziu, čo mu prináša uspokojenie.
*
Facebook je snáď najväčší informačnej databázy a dieťa by malo vedieť, že informácie, ktorú tam v naivite prezradí, sa mu môže raz vrátiť ako bumerang. O tom je dobré sa svojím dieťaťom hovoriť. Dieťa si na počítači trénuje svoje kompetencie. Keby s ním nevedelo zaobchádzať, bolo by hendikepovaných.

Dobrá správa vo výchove detí

Aj tá najhoršia puberta sa raz skončí as ňou aj posadnutosť počítačovými hrami i chatováním. Dospievajúci si závislosť na internete do dospelosti neprenáša.

Parta

*
Deti hľadajú idoly.
*
Často podliehajú tlaku skupiny, túži, aby ich brala vážne, a preto preberajú nekriticky správania "skúsenejší" rovesníkov.
*
Parta im dáva pocit bezpečia a sily. Časom sa stávajú agresívne a dopúšťajú sa priestupkov.

Medzi znepokojujúce signály patria:

*
Zmena šatníka - potomok začína nosiť oblečenie, ktoré je typické pre nejakú skupinu.
*
Ide impulzívne a vznetlivý
*
Len nerád vysvetľuje, kam ide.
*
Klame.
*
Mlčí o svojich známych io tom, čo spoločne podnikajú.

Pomoc: vytrhnúť dieťa z prostredia, v ktorom sa cíti dôležito, je ťažké. Pohovorte si s ním preto absolútne úprimne a snažte sa ho pochopiť. Nezlehčujte jeho potreby (napr. sebarealizácie), ale jasne vyjadrite svoje nároky. Nájdite spôsob, ako ho presvedčiť, aby zmenilo spôsob obliekania, ktorý ho radí k určitej skupine. Snažte sa mu pomôcť pri zmene návykov a miest, v ktorých sa pohybuje. Podporujte jeho koníčky.

Sekty

*
Do osídiel siekt sa najčastejšie dostanú ľudia vnímaví, inteligentný, ale veľmi osamelí. Podobne ako členovia part, aj oni hľadajú svoje vzory a životné hodnoty.

Medzi znepokojujúce signály patria:

*
Deti začnú doma kradnúť (sekty od svojich členov často žiadajú majetok). Nemajú záujem stýkať so svojimi rovesníkmi.
*
Sú neprístupné, uzavreté.
*
Netúži chodiť do kina, plávať, nechcú sa pozerať na televíziu, hoci to ešte nedávno robili radi.
*
Nosia amulety, prívesky, korálky a talizmany.
*
Začínajú sa inak obliekať.

Pomoc

vráti ak sa dieťa do rodiny, záleží veľa na vás. Hovorte s ním o jeho viere. Klaďte mu otázky na "telo" a podeľte sa o svoje pochybnosti. Zistite si informácie o sekte a povedzte mu je. Nenechávajte ho samotnej a nestrácajte s ním kontakt.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: