Ošetrenie chorého bábätka

Přivezli jste si z porodnice Váš malý poklad a máte strach, aby ho hned nepřepadla nějaká nemoc (prochladnutí, přehřátí, průjem, zvracení)? Poradíme Vám, jak předcházet určitým nemocem, jak ošetřovat miminko, pro jaký teploměr se rozhodnout.


Prechladnutie bábätka

Príznaky prechladnutia dieťaťa

* Plač a nepokojné správanie bábätka.
* Studené ruky a nohy.
* Studená kože na hrudníku, na bruchu.
* Ružová, napätá koža na tvári a na končatinách.

Domáce liečenie prechladnutia dieťaťa

* Zahrejte bábätko tým, že ich prenesiete do teplej miestnosti a nakŕmite ich.
* Akonáhle dieťa prochladne, dajte mu ešte jednu vrstvu oblečenia alebo deku.
* Zmerajte dieťaťu teplotu.

Najvhodnejšia doba, kedy zavolať lekárovi, trápi ak dieťa prechladnutiu

* Zavolajte lekárovi, ak má bábätko teplotu nižšiu ako 35 ° C.

Prevencia proti prechladnutiu

* V miestnosti, kde dieťatko spí, udržiavajte teplotu okolo 20 ° C.
* Keď dieťa vyzliekajú, prebaľujete a kúpete, malo by byť v danej miestnosti ešte teplejšie. Najlepšie je teda prebaľovať dieťa v kúpeľni.
* Ak je vonku zima, chodievajte s bábätkom na vychádzky uvážlivo, dobre je zabaľte a nebuďte s ním vonku príliš dlho.
* Nenechajte bábätko nikdy spať vonku v kočíku, ak je veľká zima.

Prečo dochádza k prechladnutiu

V prvých niekoľkých týždňoch života nedokáže bábätko dostatočne regulovať telesnú teplotu. Akonáhle mu je zima, poklesne mu telesná teplota a môže veľmi rýchlo prechladnúť. Nedonosené deti sú náchylnejšie k prechladnutiu.

Prehriatie bábätka

Príznaky prehriatia dieťaťa

* Neklid.
* Zvýšená teplota.
* Horúca, spotený kože.

Domáce liečenie prehriatie dieťaťa


* Preneste bábätko do chladnejšej miestnosti a vyzlečte mu jednu vrstvu oblečenia.
* Zmerajte bábätku teplotu, ak je zvýšená, snažte sa ju zraziť: utierajte dieťa špongiou alebo žinkou namočenou vo vlažnej vode.
* Akonáhle sa dieťa cíti lepšie, dajte mu ľahké oblečenie.

Najvhodnejšia doba, kedy zavolať lekárovi, trápi ak dieťa prehriatiu

* Zavolajte lekára, ak má bábätko teplotu vyššiu ako 38 ° C.

Prevencia proti prehriatiu

* Obliekajte bábätko podľa počasia, ak je veľmi teplo, môže spať len v plienkach a tričku, zvážte však možnosť prechladnutiu.
* Nikdy nenechávajte bábätko spať na slnku, mohlo by sa ľahko spáliť. Nechajte je v tieni a kráčajte je často kontrolovať, pretože slniečko sa posúva.

Prečo dochádza k prehriatiu bábätka

Malí dojčatá nedokážu ešte dosť dobre regulovať svoju telesnú teplotu, a preto môžu ľahko nielen prechladnúť, ale tiež sa prehriať.

Hnačka bábätka

Príznaky hnačky bábätka

* Bábätko má veľmi vodnatú, zelenú stolicu a častejšie ako zvyčajne.

Domáce liečenie hnačky bábätka


* Dávajte bábätku veľa tekutín.
* Dojčíte-li, dávajte mu medzi dojčením chladenou prevarenú vodu alebo rehydratačný roztok, ktorý vám predpíše lekár. Živí Ak dieťa umelou výživou, pripravujte mu niekoľko dní riedené mlieko podľa odporúčania lekára.

Najvhodnejšia doba, kedy zavolať lekára, trápi ak dieťa hnačku

* Zavolajte lekára, ak má bábätko hnačka dlhšie ako šesť hodín.
* Zavolajte ihneď pohotovosť, ak má bábätko niektorý z príznakov: zvracia po dobu ôsmich hodín všetko, má viac ako šesť hodín suché plienky, má zapadnuté oči, má sucho v ústach.

Prečo dochádza k hnačke bábätka

Ako bábätko prejde na pevnú stravu, máva zvyčajne niekoľkokrát denne veľa riedku stolicu. Hnačka môže byť u malého dojčaťa veľmi vážnym stavom, môže totiž rýchlo dôjsť k dehydratácii organizmu.

Vracanie bábätka

Domáce liečenie vracanie bábätka

* Umelé nezaopatrené bábätko prestaňte kŕmiť. Dávajte mu často piť buď vychladenú prevarenú vodu, alebo rehydratačný roztok, ktorý vám predpíše lekár. Dávajte ho bábätku tak dlho, kým neprestane zvracať. Dávajte mu piť často, ale len malé množstvá, maximálne 20 ml. Dávky pomaly zvyšujte. Dieťa v prvom roku života potrebuje vypiť najmenej 100 ml tekutín na jeden kg svojej hmotnosti.
* Dieťa so sklonom ku vracanie by malo byť trvalo vo zvýšenej polohe, a to v sedačke. Dbajte o dostatočné odgrgnutí po každom kŕmení alebo dojčenie.

Najvhodnejšia doba, kedy zavolať lekára, trápi ak dieťa vracanie

* Zavolajte lekára, ak dieťa zvracia a má ešte iné známky ďalšie choroby. Ďalej mu zavolajte, ak dieťa zvrátia celé dve po sebe nasledujúce kŕmenie.
* Zavolajte ihneď pohotovosť, ak bábätko zvracia po dobu ôsmich hodín všetko, má sucho v ústach, má zapadnuté oči, má viac ako šesť hodín suché plienky.

Prevencia proti zvracaniu

* U dojčených detí sa podráždeniu žalúdka vyskytuje len zriedka.
* Kŕmite Ak dieťa umelo, vyvarujte všetky potreby a mlieko, ktoré bábätko nedopije, mu už nedávajte.
* Keď pripravujete mlieko do fľaštičiek, vždy je rýchlo schlaďte pod tečúcou vodou a uložte v chladničke. Nikdy neudržujte mlieko dlhšiu dobu teplé.

Prečo dochádza k zvracaniu bábätka

Skoro každé dieťa blinkne trochu mlieka pri kŕmení alebo krátko po ňom. Je to úplne normálne a neznamená to, že je choré. Než si však zvyknete, môžete sa domnievať, že zvracia. Ak dieťa zvracia, zvrátia väčšinu obsahu žalúdka. Niekedy dieťa zvracia s prudkou rýchlosťou, takže prúd zvratkov vyletí z postieľky. Ak bábätko takto zvrátia dve po sebe nasledujúce kŕmenie, poraďte sa čo najskôr s lekárom.

Podávanie liekov dojčatám

Spôsoby podávania liekov dojčatám

Ak budete dieťaťu podávať liek, dajte mu podbradník pre prípad, že by sa liek vylial, alebo ho blinknulo, či vyprskalo. Ak dávate liek bábätku mladšiemu ako šesť mesiacov, sterilizujte všetky potreby vriacou vodou. Nevie Ak dieťa ešte sedieť, držte ich tak, ako keď ho kŕmite. Vie Ak dieťa sedieť, posaďte si ich na klin a zasuňte mu jednu ruku za svoj chrbát. Druhú ruku mu pevne pridržte, aby sa nemohlo brániť.

* Kvapkadlom

Odmerajte predpísanú dávku odmerkou, potom nasajte časť lieku do kvapkadla. Vložte kvapkadlo dieťaťu do úst a nakvapkajte mu do nich daný liek. Nasajte do kvapkadla zvyšok lieku a dajte ho dieťaťu rovnakým spôsobom. Používajte kvapkadlo s najvyššou opatrnosťou u malých dojčiat (môžu sa zakuckat) au detí, ktoré majú zuby (ak je sklenené).

* Lyžičkou

Namerajte predpísanú dávku lieku a odlejte polovicu na inú lyžičku. Položte si obe lyžičky niekam poblíž a vezmite k sebe bábätko. Držte je, aby sa netočil. Pridržte mu jednu lyžičku na spodnom rtu. Keď z nej dieťa liek vysaje, opakujte postup so zvyškom predpísanej dávky.

* Špičkou prsta

Ak nechce dieťa liek prijať, skúste podať liek tak, že namočíte do lieku špičku prsta a dajte ho dieťaťu cmúľať.

* Trubičkou

Do trubičky s náustkom nalejte odmerané množstvo lieku. Trubičku priložte bábätku na spodnú peru a liek vytečie bábätku do úst. Nesmie sa trubička nakloniť príliš, aby liek nevytekal príliš rýchlo.

Meranie teploty dieťaťu

Necíti Ak sa dieťa dobre, merajte mu teplotu najmenej dvakrát denne.

Výber teplomeru

* Digitálny ušný teplomer

Meria teplotu dieťaťu počas jednej sekundy. Teplomer je vhodný pre všetky vekové kategórie. Akustický signál oznámi koniec merania.

* Digitálny teplomer v cumlíku

Meria teplotu dieťaťu počas 5 minút. Teplomer sa signálnym tónom. V priebehu merania je priebežne zobrazovaná aktuálna teplota. Teplomer je vhodný najmä pre dojčatá a malé deti.

* Digitálny klinický teplomer

Meria teplotu dieťaťu počas 1 až 5 minút, podľa toho, v akej časti tela meriate. Teplomer bez signálneho tónu. Môžete merať teplotu v ústach, konečníku, podpazuší.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: