Obliekanie bábik

Každá dievčatko má radosť, keď dostane novú bábiku. Ani sebehospodárnější žena však nevystačí s jednými šaty a topánky. To isté platí pre bábiku. Ak chcete urobiť Vašej dievčatku radosť, kúpte alebo Ušite bábike pár originálnych odevných kúskov.


Vhodné materiály na šitie oblečkov pre bábiky

Ak sa rozhodnete zaobstarať bábike nejaký ten model, v podstate Vám v tom nič nebráni. Stačí vhodná látka, nite, papier a ceruzka pre nákres oblečku, nožnice, šijací stroj (alebo môžete šiť ručne), chuť, nálada a kreativita pri tvorbe. Väčšina oblečkov, ktoré vytvoríte, sa bude aktívne používať, tzn., Že je dôležité dbať na to, aby sa všetko dalo bábike pohodlne obliecť: je vhodné používať gombíky, patentky, klobúkové gumu apod

Pre menšie bábiky sa hodí skôr tenšie materiály látok, pretože tým dosiahnete lepší výsledok, než keby ste použili hrubé látky, u ktorých by ste nemohli ani dosť dobre rozpracovať najrôznejšie detaily. Dôležité sú tiež najrozmanitejšie ozdôbky a doplnky, aby všetko bolo ako naozaj. Napríklad môžete použiť rôzne sklenené koráliky, ktoré musia mať dostatočne veľkú dierku, aby sa dali na pleteninu našité, ďalej flitre a cvočky, farebné gombíky v tvare kvetinky, zvieratká, srdiečka, jahody apod Stačí len navštíviť dobre vybavenú galantérii. Všetky strihy nezabudnite zväčšiť o prídavky na švy, ktoré by nemali byť širšie ako 1 cm. V prípade, že budete modely zapínať na zadnej strane, môžete využiť vystrihnuté malé štvorčeky suchého zipsu, ktorý sa hodí pre šaty, blúzky, sukne aj nohavice. Suchý zips sa dá zohnať aj vo farbe látky šiat, čo pôsobí nenápadnějším dojmom.

* Športové oblečenie - šusťákovina, bavlna.
* Kabátiky, kožúšky, bundičky - flauš, plyš, tvíd, Krulich.
* Svadobné šaty, plesové šaty, spoločenské šaty - tyl, hodváb, bavlna, látka s lycrou, silonové látka, vyšívané čipky, zamat, krajka, satén, brokát, šifón, žoržet, pružné krajky, podšívkoviny.
* Sukne, krátke šatky, kabátiky, bundy, blúzky, nohavice pre denné bežné nosenie - šatovky, viskózy, bavlna, látka s lycrou, denim, tenká džínsovina, úplet, menčester s tenkým riadkom.
* Plavky, župany - plavkovina, látky s lycrou, froté, strečová látka najrôznejšieho druhu.
* Kožené nohavice, sukne, topy, bundy - pravá koža, umelá koža, látka napodobňujúci štruktúru kože.
* Oblečky z materiálov, ktoré nie sú látkami - vianočné reťaz (pre boa), záclony (pre vrchné sukne naberaných plesových, svadobných, maturitných šiat), vianočné strapce (pre lamety), stuhy (zošité poslúži ako originálny látka), krútená šnúrky (ako perličky).

Vhodné materiály na háčkovanie a pletenie oblečkov pre bábiky

Pre bábiky je lepšie pletenie z tenších materiálov. Silnejšie materiály totiž tak dobre nekopírujú postavu bábiky a model potom nevyzerá dobre.

* Materiály pre pletenie - vlna s prímesou zlatých a strieborných nití, nite na šitie, stehovky, tenké stuhy, zlaté a strieborné povrázky na balenie vianočných darčekov, mohér, buklé, vlny s nopky, uzlíky a strapcami, chlpaté vlny, výšiviek bavlny - perlovka , mulinky.
* Základné pomôcky pre pletenie oblečkov a šiat - vlna, pletacie ihlice, nožnice, háčik.

Pletenie oblečkov pre bábiky krok za krokom

* Obtočte dlhý koniec priadze okolo kratšieho.
* Použite špičku ihlice a vytiahnite hlavné priadzu skrz slučku.
* Utiahnite kratší koniec a tým aj celú slučku.
* Na konci priadze si urobte nahodený slučku, pozri predchádzajúce body a nechajte si aspoň 30 cm plus 2,5 cm na každej očko. Slučku navlečte na ihlicu a držte ju v pravej ruke. Voľný koniec priadze si obmotejte okolo prstov ľavej ruky a priadzu si pevne pridržiavajte palcom.
* Prevlečte špičku ihlice pod priadzí medzi palcom a ukazovákom a pravou rukou potom obmotejte dlhý koniec okolo ihlice.
* Pretiahnite ihlicou priadzu dopredu pod napätým vláknom. Ľavou rukou pritom uťahujte práve vyrobené očko.
* Celý proces opakujte s ďalšími očkami a pokračujte, kým nevyrobíte žiadaný počet ôk.

Pletenie hladko - ihlicu držte v pravej ruke, rovnakým spôsobom ako ceruzku. Napätie priadze udržujte tak, že si ju vediete cez ukazovák, pod prostredníkom a prstenník a pevne okolo malíčku. Priadze by sa mala voľne posúvať. Zapichnite pravú ihlicu spredu do prvého očká na ľavej ihlicu. Špička pravej ihlice je teraz za ľavú ihlicou. Obmotejte priadzu spredu cez pravú ihlicu. Pravú ihlicu posuňte smerom dopredu a dole a pretiahnite ju späť pod ľavou ihlicou. Tak vytvoríte nové očko. Stiahnite očko z ľavej ihlice a naberte je na pravú. Pokračujte, kým neupletete akékoľvek očká. Pokračujte s pletením ďalšie série. Prácu si obráťte a ihlice si vymeňte.

Zakončovanie - úpletu prvé dve oká obvyklým spôsobom. Zapichnite ľavú ihlicu do prvého upleteného oka, zľava doprava. Prvé oko prehoďte cez druhé a špičku pravej ihlice. Prvé oko bolo ukončené. Úpletu jedno oko z ľavej ihlice, aby na pravej bola opäť dve oká. Prehoďte prvej oko cez druhé a pokračujte v zakončovanie až do konca série. Odstrihnite koniec priadze a pretiahnite ju cez posledný oko.

Kreatívne batikované oblečenie pre bábiky

Bábiky nemusíte iba obliekať do zakúpených látok, môžete im vytvoriť ich vlastné, originálne, ktoré nikto iný nemá.

Postup batikovania - pred vlastným batikovaním, látku alebo ušité šatôčky vyperte, odstránite tým aj prípadné nečistoty, škvrny. Vypraté látky alebo oblečky usušte a vyžehlite. Nachystajte si rozvrhnutie vzorov na látke. Pripravenú látku namočte na chvíľu do studenej vody, farbiace kúpeľ potom lepšie chytí na látke. Tkaninu potom lehounce vyžmýkajte. Vo vhodnej nádobe si pripravte farbiaca kúpeľ, a to podľa návodu. Odtieň požadovanej farby si najskôr vyskúšajte na odstrižku rovnakej látky, ktorú chcete zafarbiť. Neľakajte sa, zafarbená mokrá látka je vždy o niečo tmavšie, ako látka suchá. Batikové vzorka žehlením vysušte. Pripravenú vlhkú tkaninu alebo oblečok ponorte do farbiacu kúpeľa, nechajte ju tam tak dlho, ako je odporúčané na príslušné farbe. Sfarbené látky alebo oblečky vyplákajte minimálne v dvoch vodách. Nevyždímanou batika nechajte odkvapkať, môžete ju ľahko vysušiť vo froté uteráka, potom látku alebo oblečok vyžehlite ešte za vlhka, a to po rubovej strane.

Čo zahŕňajú oblečky na bábiky

* Čiapočky
* Blúzky
* Topy
* Tričká
* Tuniky
* Svetríky
* Sukne
* Šaty (letné, pletené, mini, dlhé, plesové, maturitnou, družičkové, svadobné)
* Kraťasy
* Nohavice
* Športové nohavice
* Športové tričká
* Športové mikiny
* Bundičky
* Kožúšky
* Ponožky
* Balerínky
* Letné sandálky
* Lodičky
* Športové topánky
* Pohorky
* Čižmy
* Čižmy
* Ponožky
* Pančuchy
* Pyžamá
* Župančeky
* Batohy
* Kabelky
* Dáždniky
* Slnečné okuliare
* Klobúky
* Čiapky
* Šatky
* Čelenky

Inšpirácie modelov pre bábiky

V prípade, že by ste sa chceli inšpirovať, alebo treba len zistiť, ako by mohol vyzerať model, ktorý máte v hlave, môžete využiť na internete tzv online obliekanie bábik, kedy si jednoducho oblečiete podľa Vášho vkusu bábiku, do akýkoľvek šiat. Potom stačí Váš kreatívny nápad preniesť do reality, ušiť alebo ho upliesť.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: