Morča - ideálne zvieracia kamarát pre Vaše dieťa?

Morčatá sú prítulná, roztomilá, neškrabú ani nehryzú. Sú to veselá a dobromyseľné zvieratká. Pri dobrom zaobchádzaní sa veľmi rýchlo ochočte. Navyše starostlivosti o ne nie je zložitá, zvládnu ju aj deti. Ideálne zvieratko pre deti. Chov morčiat.


Zoologické zaradenie - Morča

Morča patrí medzi hlodavce. Hlodavce sa vyznačujú chrupom sa stále dorastajúcimi hlodáky a veľkou medzerou medzi stoličkami a hlodáky. Ďalším typickým znakom pre hlodavce je rozštiepený pysk.

Vo voľnej prírode žijú morčatá v malých skupinkách

Chov po jednom pre nich teda nie je ideálne. Najlepšie sa znášajú dve samičky, ale je možné chovať pohromade v jednej klietke aj samčekov, musí sa ale poznať od malinka. Ak sa rozhodnete chovať morča samotnej, musíte mu venovať viac pozornosti.

Je pre vás morča to pravé?

Ak ste ešte nikdy nesprávali žiadne zvieratko, možno vôbec netušíte čo Vás a Vaše deti čaká. Morčatá sa dožívajú v priemere šesť až osem rokov. Klietka pre morča nie je lacná záležitosť. Morčatá potrebujú spoločnosť. Pri výbehu v byte môžu okousávat koberce, zanechávať za sebou mláčku aj bobky. Chorých morča musia byť ošetrené veterinárom.

Budú si rozumieť is inými domácimi zvieratami?

Zakrslý králik sa s morčatá dobre znáša. So psom už je to problematickejšie, obom musíte dať čas, aby si na seba zvykli. Jednoduchšie je to samozrejme, pokiaľ ide o mladé zvieratá. Mačka považuje morča za svoju korisť. Morča by ste nemali správať ani s škrečkom v jednej klietke, pretože sa mu morča nedokáže brániť.

Kde morča získať?

V obchodoch s chovateľskými potrebami nájdete morčatá rôznych farieb s rôznymi štruktúrami srsti. S kúpou si dajte načas. Ceny morčiat sú rôzne a záleží aj na ich rase. Hladkosrsté morča kúpite už za 50 korún. Nezabúdajte, ale že do neho v budúcnosti investujete mnohokrát viac. Musíte mu kúpiť kŕmenie, seno, podstielku, napájačku, či dostatočne veľkú klietku. Snažte si vybrať morča staré asi päť až šesť týždňov, ktoré váži medzi 300 a 600 g. Spýtajte sa na vek morčaťa predavača. Prezrite si jeho srsť, zuby, nožičky aj pazúriky.

Zdravie morčaťa

- Ak sú morčatá dobre živená a majú dostatok voľného pohybu, ochorie len zriedka. Napriek tomu by ste nemali zanedbávať kontrolné vyšetrenie. Zuby morčiat neustále dorastajú, preto sa musia obrusovať. Ak sa tak nedeje, môžu vyrásť do takej dĺžky, že budú morčati brániť v prijímaní potravy. Veterinár je potom musia odštipnúť, alebo obrúsiť, čo je pre morča bolestivé. K obrusovaniu zubov stačí dať morčati do klietky klacek z ovocných stromov, alebo im podávať dostatok koreňovej zeleniny. Ochorenia kože sú u morčiat bežná. Príznakom takéhoto ochorenia je škrabanie morčaťa. Parazity môžete vidieť po odhrnutí srsti. Roztoče môžu spôsobiť zápal vnútorného ucha, príznakom je častejšie škrabanie v oblasti uší.

Domov pre morča

Klietka by mala mať rozmery minimálne 40 x 80 cm pre jedno morča. Nemá žiadne zvláštne nároky, pretože morča nešplhá, neskáče moc vysoko az klietky sa väčšinou ani nesnažia dostať. Nevhodné pre morča je kartónová krabica, pretože ju čoskoro rozhryzie a taktiež sa promáčí od moču. Morčatá spí rada so strechou nad hlavou, cíti sa tak bezpečne, kúpte mu teda nejaký úkryt. Jasle na seno sú potrebné, inak si ho morča Pokal a podupe. Ako nádobu na vodu je vhodné zvoliť napájačku, ktorá môže byť ako sklenená, tak plastová. Morča sa z napájačky naučia piť veľmi rýchlo, napriek tomu sa prvé dni uistite, že s ňou vie naozaj zaobchádzať. Miska na kŕmenie by mala byť stabilná, ale zase nie moc ťažká, pretože morčatá ju radi prevracia a predsa nechcete aby si ublížila. Do misky patrí iba denná dávka kŕmenie, inak bude morča jesť neustále.

Podstielka pre morčatá

Hobliny nie sú drahé a dajú sa ľahko zohnať. Napriek tomu sa u predavača pri nákupe uistite, že ide o hobliny bezprašné. Prach im totiž môže spôsobiť dýchacie ťažkosti. Existuje aj špeciálna (granulové) podstielka, ktorá je však drahá.

Miesto pre klietka

Morča potrebuje kontakt s rodinou. Je to veľmi zvedavé zvieratko. Pri umiestnení klietky teda myslite na to, aby sa necítilo odstrčenie. Avšak príliš hlučné miesto tiež nie je ideálne, morčatá sú totiž pomerne ľakavý. Rovnako tak by ste sa v ich prítomnosti mali vyvarovať náhlych, neočakávaných pohybov. Najlepším miestom je svetlá miestnosť bez prievanu. Morčatá neznášajú veľká horúčavy, pobyt na slnku je pre nich mučenie, rovnako tak tmavé a vlhké miestnosti.

Výbeh

orčatá musia mať možnosť výbehu, inak zlenivie a priberieme. Chcela tiež niečo skúmajú. Ak morča nechávate behať v byte, dávajte pozor na elektrické vedenie, morčatá okusuje na čo prídu. Dávajte pozor aby sa nezranila, nepopálili o kúrenie, nezalezla za skriňu a neuvázla tam.

Správna starostlivosť o morča

Morčatá si užívajú vyčesávanie srsti. Dlhosrstá morčatá musíte kartáčovať každý deň, inak ich srsť splstnatie. Kúpanie morčaťa nie je nutné, čiňte tak len pri silnom znečistení srsti a to len vo vlažnej vode. Nikdy morčati nepotápajte hlavu, dávajte pozor, aby sa mu voda nedostala do uší. Potom ho jemne vysušte uterákom. Keďže sa morča veľmi rýchlo prechladne, mali by ste ho chrániť pred prievanom. U starších morčiat sa pazúriky už sami neobrusuje, preto musí byť skracované. Pazúrom prechádza tiež krvný cieva, dávajte preto pozor ako veľa pazúr zastrihávajú. Najlepšie je nechať si to ukázať u veterinára a používať špeciálne klieštiky, ktoré kúpite v chovateľských potrebách.

* Pri otieranie očí postupujte vždy zvonku smerom dovnútra.

* Uši morčaťa - nečistite je však vatovými tyčinkami!
* Denne je potrebné vyčistiť napájačku a nádoby na kŕmenie, nepoužívajte však žiadne čistiace prostriedky.
* Raz za dva dni je potrebné vyčistiť klietku. Raz týždenne dno klietky vydrhnite vodou s univerzálnym čistiacim prostriedkom.
* Mazná sa s morčaťom krátko, ale často. Držte je pevne, ale jemne a blízko pri tele. Morča sa tak bude cítiť v bezpečí.

Kŕmenie morčiat

Morčatá nie sú v jedle moc vyberavá. Základom ich stravy je seno. Ďalej je to zelenina a ovocie, ktoré majú vysoký obsah živín a tiež obsahujú vitamín C, ktorý musí byť morčati ako jedinému z hlodavcov, dodávaný. Trávu trhajte len tam, kde nejazdia moc áut a kam sa nechodí venčiť psy. Morčatám podávajte: jablká, banány, jahody, kivi, melóny, hrozno, mrkvu, papriku, petržlen. Hlávkový šalát obsahuje veľa dusičnanov, kapusta a hrušky nadúvajú.

redávané kŕmne zmesi

Obsahujú obilie, ovsené vločky, kukuricu, oriešky, slnečnicové semená. Denne im podávajte iba jednu polievkovú lyžicu suchého kŕmenia, inak Vám morča ľahko priberieme. Morčatá potrebujú veľa hlod. Mala by mať tiež neustále v napáječce pitnú vodu. Silno chlórovanou vodu najprv prevarte. Mlieko morčatá piť nesmú! V zime je žiaduce dodávanie vitamínov. Vitamínové prípravky sa predávajú v špecializovanom obchode.

Ako kŕmiť morčatá?

Kŕmte dvakrát denne v rovnaký čas ráno a večer. Ráno im podávajte seno a suché kŕmenie. Ak im to nestačí, až potom im dajte zeleninu, ovocie alebo nejaký pamlsok. Večer morčati stačí ďalšia dávka sena a zelenina, či ovocie. Morčatá si na kŕmny režim veľmi rýchlo zvyknú. Nedávajte príliš veľa kŕmenie naraz. Ovocie a zeleninu dobre umyte, ale lúpať. Nechajte ju poriadne odkvapkať. Nepodávajte nič priamo z chladničky, studenej kŕmenie môže morčati podráždiť žalúdok. Seno môžu mať v klietke cez celý deň.

Ako morčati správne rozumieť - zvuky morčiat

* Kvíkání: znie ako hlasné pískanie kanvica na varenie a znamená žadonění o jedlo.
* Pískanie, žalostné kvíkání: prejavujú sa im napríklad mláďatá, ak takto píska dospelých a jednotlivo chované morča, usiluje o našu pozornosť.
* Vrkání: morča vyjadruje svoju spokojnosť.
* Mručení: ide o pozdrav medzi morčiat.
* Syčanie, cvakanie zuby: morčatá syčí, keď pociťujú prevahu druhého, a to aj človeka. Morča má u toho sklopenou hlavu a prosia o mier. Syčanie sa môže vystupňovať až na cvakanie zuby, čo je jediné výstražné gesto, ktoré morča ovláda. Najčastejšie u tohto gestá aj zostane.

* Brumlání: vydáva ho samček, keď sa blíži k samičke.

Nebojte sa, morčati nie je ťažké porozumieť. Keď sa mu budete venovať, určite čoskoro spoznáte, čo Vám chce povedať.

Čo budete potrebovať, ak sa rozhodnete morčatá správať

Klietka, hobliny, seno na spanie, seno na kŕmenie, misku na potravu, napájačku, kŕmnu zmes pre morčatá, čerstvú zeleninu, vitamínové kvapky, minerálne tyčinku, vetvičky z ovocných stromov na hlodání, kefa na česanie, čistiace potreby, krabice na prenášanie. V chovateľských potrebách sa dajú výhodne kúpiť tzv chovateľské sety, ide o klietka is touto základnou výbavou.

Kúpte si tiež špeciálnu publikáciu, zaoberajú sa chovom morčiat. Nájdete ju v kníhkupectve, alebo v chovateľských potrebách. Tam sa dozviete všetky potrebné informácie.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: