Letné tábory

Hľadáte vhodný tábor pre Vaše ratolesti? Neviete, ako to na takom táboru chodí? Ako spoznať, či práve daný tábor je pre Vaše deti vhodný? Pokúsime sa Vám priblížiť, podľa čoho sa orientovať a ako to na táboroch chodí.


Letný tábor očami vedúceho tábora

Letný tábor rozhodne nie je pre vedúceho tábora dovolenka. Naopak sa jedná o veľkú zodpovednosť, veď ručí za malé táborníků, že sa im nič nestane, nestratí sa apod Deťom pripravuje program, aby sa deti nenudili a nerobili blázniviny. Každý tábor má viac vedúcich, alebo jeden vedúci a praktikantov.

* Idú Ak deti k rybníku, musí mať zodpovedná osoba za deti neustály prehľad, koľko detí je vo vode a koľko na súši.
* Na niektorých táboroch idú na to šalamúnsky, dajú deťom hneď na začiatku číslo. Ak je detí na tábore dvadsať, má posledné dieťa práve toto číslo. Vždy, keď vedúci deti zvolávajú, deti postupne nahlas hovoria svoje číslo.
* Ak sa idú hrať hry do lesa, do terénu, využívajú vedúci medzi sebou vysielačky. Pomáha im to v komunikácii medzi sebou.
* Naopak sa môžete väčšinou stretnúť s tým, že deti majú mobily na táboroch zakázané. Opýtajte sa na toto u Vami vybraného tábora. Väčšina táborov tiež neodporúča návštevu rodičov, a to z dôvodu, že, za všetkými deťmi rodičia nejazdia, tak práve tieto môžu byť smutné, plačlivé apod

Prínos letných táborov

Čo môžu priniesť letné tábory deťom:

* Naučia sa klasickým tábornickým zručnostiam,
* Nájdu si nových kamarátov,
* Naučia sa vzájomnej tolerancii,
* Získajú ekologický postoj k prírode,
* Zlepší a prehĺbi konverzačné schopnosti v cudzom jazyku,
* Naučí sa jazdiť na poníkoch alebo koňoch,
* Priblíži sa prírode a jej chodu a pravidlám nenásilným spôsobom,
* Naučia sa rozoberať oheň,
* Získajú väčšiu samostatnosť,
* Vďaka najrôznejším hrám sa podporí ich týmovost, zbystria zmysly, rozum, duch,
* Zdokonalia sa v pohybových aktivitách,

Typy letných táborov

Niektoré tábory sú stanové, iné chatičkové. Skúste vypátrať u detí, kde by sa ním viac páčilo, či chcú zažiť skôr dobrodružstvo v stane, alebo mať malý "domček" v podobe drevenej chatičky. Tábory sa delí na určité špecifické zameranie: športové, keramické, výtvarné, hudobné, s domácimi miláčikmi apod

Výber tábora

Vyberajte tábor podľa kritérií:

* Typ tábora
* Miesto konania tábora
* Sídlo usporiadateľa tábora
* Organizácia usporiadajúcej tábor
* Kapacita tábora
* Dátum začiatku tábora
* Tábor pre deti vo veku
* Cena za tábor

Tipy, na aké faktory sa zamerať pri výbere tábora

Všimnite si informačného letáku, reklamy, webových stránok daného tábora. Už podľa obsahu môžete spoznať, či daný tábor vo Vás vzbudzuje dôveru alebo nie. Ak má tábor napísaný na webových stránkach alebo informačnom letákov potrebné: "My nie sme tí, ktorým sa niekedy utopilo dieťa" "Nám sa žiadne dieťa ešte nestratilo". "U nás sa žiadne dieťa nezranili". Toto však pôsobí to skôr opačným dojmom.

Zaujímajte sa, či:

* Nehrozí táboru zaplavenie,
* Aká je dodávka vody (miestny vodovod, studňa, lesné studnička, dovážaná voda),
* Jestli je na tábore elektrina,

Vezmite si aj kontakt na hlavného vedúceho tábora.

* Organizácia alebo oddiel, ktorý tábor organizuje, by mal mať už nejaké skúsenosti s tábormi. Je lepšie dieťa zveriť organizáciu, ktorá má skúsenosti.
* Keď už máte prihlášku na letný tábor, poriadne si ju skontrolujte a prečítajte, či sa podpisom prihlášky nestáva dieťa členom oddielu, alebo organizácia ak to nechcete. Dôvody členstva si nechajte vysvetliť usporiadajú.
* Pri platení tábora dajte pozor na to, komu platíte. Usporiadateľ tábora uvedený na informačnom letáku, by mal byť vypísaný ako na prihláške k táboru, tak na doklade o zaplatení.
* Ak Vaše dieťa odhlásite na poslednú chvíľu, väčšinou nedostanete späť všetky peniaze, pretože prenájom táborovej základne a časť potravín sa nakupuje vopred. Informujte sa na toto vopred. Prípadne by túto informáciu mali mať organizácie na webových stránkach.
* Referencie od ostatných rodičov. Máte známych, ktorí už s daným táborom majú skúsenosť? Vyzpovídejte je. Najlepšie referencie je spokojnosť rodičov detí "táborníků".

Táborový režim

* Budicek

K budenia táborníků je využívaná väčšinou trubka, píšťalka, gitara, bubienok. Niektoré tábory však volí miernejšie, menej stresujúce spôsob: zaobídu postupne všetky chatičky, poprajú dobré ráno malým táborníkům. Nasleduje rozcvička na prebudenie a pretiahnutie tela. Môže dôjsť k tomu, že keď deti necvičí dobre, môže sa rozcvička o niečo predĺžiť.

* Ranná hygiena

Po prebudení a rozcvičke nasleduje ranná hygiena, ktorá sa postará nielen o dokonalé prebudenie všetkých táborníků, ale io čisté ruky, uši, krk, tvár a zúbky.

* Upratovanie chatičky

Po rannej hygiene si deti uprace chatičky, predovšetkým usteľte postieľky.

* Raňajky
* Dopoludňajšia hry, aktivity, cielená výučba
* Obed
* Popoludňajší hry, aktivity, cielená výučba
* Svačinka
* Popoludňajší hry, aktivity, cielená výučba
* Večera
* Večerka

Otázka voľného času detí je stále diskutovanou témou. Pre jednotlivé rodiny i spoločnosť ako celok je žiaduce, aby deti a mládež mali zmysluplnú a pravidelnú náplň voľného času a netrávil ho tak ničnerobením na ulici, ktoré vytvára podmienky pre najrôznejšie sociálno patologické javy ako krádeže, drogy, ubližovanie druhým, šikanovanie apod

Inštitúcií, ktoré sa snažia mestským deťom a mládeži ponúknuť aktívnu náplň voľného času, je veľké množstvo a ďalšie stále vznikajú, stačí si len vybrať podľa bydliska, špecifických záujmov dieťaťa, Vašich kritérií apod

Informácie po prihlásení dieťaťa na letný tábor

Po starostlivom vybrania letného tábora a následného prihlásenie dieťaťa, by ste mali dostať:

* Presné informácie o odchode (kedy v koľko a odkiaľ), ako budú dopravená batožinu.
* Ak chcete dieťa priviezť až na miesto konania tábora, vždy sa dohodnite s vedúcim tábora, aby náhodou nečakali na Vaše dieťa.
* Súpis vecí, ktoré si má dieťa zbaliť (oblečenie, obuv, okuliare, výstroj, hygienické potreby atď) Dohliadnite, aby dieťa nemalo so sebou veci, ktoré na tábor nepatrí, respektíve, ktoré sú táborom zakázané (mobily, CD prehrávače, MP3 , MP4, make-up podobne) Hrozí totiž ich poškodeniu, alebo krádež. A make-up do lesa rovnako nepatrí.
* Potvrdenie o bezinfekčnosti
* Usporiadateľ by vám mal na požiadanie preukázať spôsobilosť všetkých vedúcich, ktorí by mali mať primerané školenie pri práci s deťmi.

Vybavenie batožinu dieťaťa pre letný tábor

* Bunda
* Deka k vode
* Hygienické potreby (šampón, kefka na zuby, zubná pasta, mydlo)
* Nohavice (voľnočasové, športové)
* Vreckovky
* Kartička poistenca
* Karty
* Kniha
* Kraťasy
* Mikiny
* Oblečenie do mesta (do zoo, na diskotéku apod)
* Oblečenie športové
* Oblečenie vhodné do lesa
* Obuv (sandále, pevná obuv, športová obuv, čižmy)
* Osuška
* Peniaze v rozumnej výške sumy
* Pláštenka
* Plavky
* Pokrývka hlavy
* Ponožky
* Písacie potreby
* Pyžamo
* Uterák
* Spodná bielizeň
* Spoločenská hra
* Sveter
* Tričká s krátkym rukávom
* Tričká s dlhým rukávom
* Turistický batôžtek
* Vetrovka

Povinnosti rodičov pri prihlásení dieťaťa na letný tábor

Informujte vedúceho:

* Ak má dieťa nejaké zdravotné problémy (alergie, časté migrény apod). Odovzdajte vedúcemu dostatok liekov pre celú dobu pobytu dieťaťa na tábore,
* Jestli je dieťa na tábore na odporúčanie lekára.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: