Detské úrazy

Každoročne je z dôvodu úrazu hospitalizovaných približne 30 000 detí. Počas roka utrpí úraz u nás okolo 17% detí školského veku. Poznáte Vy a Vaše deti všetky nebezpečenstvá, ktoré ich môžu stretnúť?


Detské úrazy

Podľa štatistík MZČR sú úrazy detí vo všetkých priemyselne vyspelých krajinách sveta jednou z hlavných príčin úmrtí. Čísla, uvedená za jeden rok sú alarmujúce.

Česká republika sa radí medzi štáty s najvyššou úmrtnosťou detí v dôsledku úrazov. Viac ako 300 detí každoročne na následky úrazu zomiera, takmer 3000 detí je postihnuté trvalými následkami. Každoročne je z dôvodu úrazu hospitalizovaných približne 30 000 detí. Počas roka utrpí úraz u nás okolo 17% detí školského veku. Vyššia nehodovosť je u chlapcov.

Počty v% a jednotlivé zranenia?

* Odreniny, vykĺbenie a zlomeniny 55,2% všetkých úrazov, najčastejšie pri športe. Tu vyššie percento dievčat ako chlapcov
* Poranenia povrchu tela 23,8% - prevažne uhryznutí zvieraťom - zásadne nenechávame dieťa samotné s mačkou ani so psom!
* Poranenia hlavy a lebky 10,7% - v doprave a pády z výšok
* Smrteľné úrazy detských cyklistov s poranením hlavy až v 80% - bez helmy dieťa na bicykel nepúšťať!
* Poranenia úst, zubov a ďalších orgánov dutiny ústnej 6,1% - v doprave, na bicykli a pri športe.
* Popálenie a obarenia 2,5%, väčšinou s trvalými následkami
* Úrazy zmyslových orgánov najčastejšie poranenia očí 2,1% - rada používať bezpečnostné okuliare a štíty
* Otravy a uštipnutia 0,4%
* Poranenia brucha 0,5%
* Poranenia hrudníka 0,3%
* Topenie 0,1%

Ďalšie štatistiky evidujú, kde k úrazom dochádza

* Škola 26% všetkých hlásených úrazov
* V domácom prostredí 21,5%
* Na ulici alebo ceste 19,4%
* Ihrisko 12%
* A na záver dovoľte uverejniť počet zranení vznikajúce z konfliktu s iným dieťaťom 7,4%

Úrazy a rýchla pomoc

Cudzie teleso v oku

Počkajte chvíľu, či sa cudzie teliesko nevyplaví slzami samo. Ak ho vidíte, pokúste sa ho vybrať. Dieťa sa musí pozerať hore, vy jemne stiahnite dolné viečko a cípom vreckovky sa teliesko pokúste zotrieť. Ak v oku nič nenájdete, pretiahnite jemne horné viečko cez spodné viečko, ak je teliesko pod horným viečkom, môže sa takto dostať preč. Ak teliesko v oku zostalo, je zapíchnuté v rohovke alebo je v centrálnej farebné časti oka, ak dieťa v oku stále páli, bolí alebo rozrezáva, zakryte oko obväzom a choďte k lekárovi.

Krvácanie

Krváca Ak silne, ranu prevahe tlakovým obväzom, podviazať končatinu a pritlačte ju rukou dieťa položte na chrbát s nohami vyššie ako hlava a privolajte lekára.

Zlomenina

Vyzlečte poranenú nohu alebo ruku, podložte ju a zafixujte v polohe, ktorá je najmenej bolestivá, nehýbte s poranenou končatinou a zavolajte lekára alebo prejdite na ambulancii.

Podvrtnutie členok

Opuch a bolesť v kĺbe značí výron, vyzujte topánku aj ponožku a ledujte, neopadne ak opuch a neustane bolesť kontaktujte lekára.

Zranenia hlavy a otras mozgu

Bolesť hlavy, vracanie, silná únava, spavosť = vyhľadajte lekára.

Krvácanie z nosa

Najčastejšie pri nádche, alebo pri úraze. Nakloňte dieťa dopredu, stlačte mu pevne nosovej dierky k sebe po dobu asi 10 minút tak, aby dieťa dýchalo pusou a krv vyplivovalo. Pozor, je nutné dieťa sledovať, či pravidelne dýcha, nos samozrejme povoľovať. Dať mu studený handričku na zátylok alebo na chvíľu na koreň nosa.

Po zastavení krvácania aspoň 3 hodiny nesmrkat. Nedarí Ak sa krvácanie zastaviť a ak trvá dlhšie ako 30 minút, alebo nasledovalo po silnom údere do hlavy az nosa vyteká vodnatá zakrvavělá tekutina, volajte záchrannú službu.

Zlomené alebo vyrazené zuby

Pri tomto úraze vždy navštívte zubného lekára, odlomenie časť pokiaľ možno vezmite so sebou.

Úraz elektrickým prúdom

Prerušte kontakt medzi dieťaťom a elektrickým vodičom tak, aby ste sami neboli prúdom zasiahnutí, pomocou drevenej alebo iné nevodivé tyče. Zistite či dieťa dýcha. Ak nie, začnite s umelým dýchaním a masážou srdca. Vyhľadajte vždy lekárske ošetrenie.

Popáleniny a obareniny

Dieťaťu opatrne vyzlečte oblečenie a dbajte by sa nedotklo zdravej kože inde na tele. Popáleninu ihneď rýchlo a krátko ochlaďte prúdom studenej vody. Postihnutú časť sterilne zakryte a dieťa ihneď odvezte k lekárovi.

Horí Ak šaty

Povalte dieťa na zem. Uhaste oheň váľaním po zemi, vlnenou látkou - nie silónovou alebo nylonovou. Nesnažte sa dieťa vyzliekať a okamžite choďte do nemocnice alebo zavolajte záchranku.

Chemikálie v oku

Ihneď oči vypláchnite prúdom studenej vody. Ak je poranenie len jedno oko pri výplachu pozor na oko zdravé. Zaviažte alebo zakryte postihnuté oko a dieťa odvezte do nemocnice.

Cudzie teleso v uchu

Ak nie je teleso v uchu viditeľné, nesnažte sa ho hľadať a vyberať. Mohli by ste poraniť zvukovod, prípadne aj bubienok, dieťa odvezie k lekárovi.

Cudzie teleso v nose

Nechajte dieťa, aby predmet vysmrkalo. Nesnažte sa predmet vybrať sami a odvezte dieťa k lekárovi.

Bodnutí hmyzom

Včelí alebo žihadlo sršně sa pokúste odstrániť. Pridržiavajte na mieste bodnutia obklad namočený do ľadovej vody. Ak má dieťa bodnutie v ústach, dajte mu napiť niečoho studeného alebo cmúľať kúsky ľadu.

Anafylaktický šok môže utrpieť aj dieťa, ktoré už v minulosti hmyz, napríklad včela bodla a nemalo žiadnu prudkú reakciu. Známky sú bledá, studeno opocená kože. Sedavý odtieň kože okolo pier alebo pod nechty. Triaška a pocit smädu, mdloby, nepokoj. Rýchle a plytké dýchanie, apatia, zmätenosť, dusenie. Rýchly, slabý a nitkovité tep, bezvedomie až dusenie. V takom prípade položte dieťa poležiačky na chrbát as podloženými nohami a volajte záchrannú službu. V prípade dusenie umelé dýchanie a masáž srdca.

Vdýchnutie malé batérie

Spoznáte na dieťaťu podľa dýchavičnosti a zrýchlenom dýchanie. Nevyvolávať zvracanie, nepodávať živočíšne uhlie, odviezť pacienta do nemocnice.

Uštipnutia hadom

Umyte okolie rany, ale ranu nevysávajte. Poranenú končatinu znehybní, ale nezaškrcujte. Dieťaťu podajte liek proti bolesti napríklad Panadol alebo Ibuprofén .. Dieťa držte v pokoji. Podajte dieťaťu tekutiny, udržujte ich v teple a čo najrýchlejšie vyhľadajte lekára.

Pohryzení zvieraťom

Ranu dôkladne vymyte mydlom a vodou, prípadne vydezinfikujte. Krvácajúci ranu stlačte čistým vreckovkou alebo sterilnom štvorcom. Ak je to možné, ranu sterilne kryte obväzom alebo náplasťou. Nepoužívajte antiseptické masti ani zásypy a vyhľadajte lekára. Vnímanie detí je iné ako vnemy dospelého.

Príklady: Dieťa vidí prichádzať auto, samo uvažuje tak, že keď auto vidím - vodič ma tiež vidí, nedomýšľa, že skutočnosť môže byť iná. Chybne odhadujú vzdialenosti. Považuje veľké autá za bližšie a malé za vzdialenejšie. Deti tiež zle odhadujú rýchlosť idúceho auta a nevie bezpečne odlíšiť stojace auto od idúceho.

Zorné pole je u detí zúžené asi o 30% oproti dospelým, čo znamená, že mnohé nebezpečenstvá, ktoré vidí dospelý, nie sú pre dieťa vôbec viditeľné. 5 leté dieťaťa v porovnaní s dospelým má až dvojnásobne spomalené reakcie. Navyše u dievčat je tento čas dlhší než u chlapcov. To vysvetľuje, prečo dieťa napr vybehne za loptou do vozovky s relatívnym oneskorením, čo u vodiča prichádzajúceho vozidla vzbudí pocit, že dieťa auto videlo a zostalo stáť. Tiež schopnosť sluchového vnímania je u dieťaťa znížená asi o 10 dB v porovnaní s dospelým jedincom.

Prevencia je veľmi dôležitá, vštěpujme deťom zásady, ktoré im pomôžu v živote.

V budúcom diele si ich spoločne pripomenieme.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:Detské úrazy

Přeštice Blovice Nepomuk 1 Dobřany Stod Štěnovice Spálené Poříčí Chlumčany u Přeštic Chotěšov Merklín u Přeštic Kasejovice Nové Mitrovice Dnešice Dolní Lukavice Žinkovy Lužany u Přeštic Střížovice u Plzně Vrčeň Horšice Roupov