Detské bicykle - správny výber

S deťmi, aj tými najmenšími, môžete podnikať dlhšie alebo kratšie výlety. Deti však miesto šlapania po svojich, určite uprednostnia bicykel, ktoré je dovezie prakticky kamkoľvek. Ako ale vybrať vhodné bicykel pre malé caparty?


Určenie veľkosti detského bicykla

Vezmite so sebou pri nákupe detského bicykla Vášho potomka, aby ste mohli zabezpečiť určenie správnej veľkosti kolesa. Dieťa sa postaví obkročmo nad zostavenej kolo. Medzi jeho rozkrokom a hornou rámovou trubkou by mal byť voľný priestor zhruba päť centimetrov.

Často sa však môžete stretnúť s tým, že každý výrobca kola má svoje špecifické označenie, a preto nie vždy dve rovnako veľké kolesá, môžu mať rovnaké označenie, a to v prípade, ak sú od rôznych výrobcov.

Na druhú stranu sa výška kolesa dá ľahko upraviť, a to povytiahnutím, či znížením sedla. Zamerajte sa teda pri určení veľkosti kolesa aj na dĺžku rámu, ktorého dĺžka sa už tak ľahko, na rozdiel od sedla upraviť nedá.

© Výlet na bicykloch

Určenie veľkosti rámu podľa výšky postavy a dĺžky dolných končatín

Dĺžka dolných končatín: dĺžka od rozkroku na zem, merané bez topánok.

* Veľkosť rámu 12 palcov - výška postavy 90 až 110 cm - dĺžka nôh 35 až 42 cm
* Veľkosť rámu 16 palcov - výška postavy 100 až 125 cm - dĺžka nôh 45 až 55 cm
* Veľkosť rámu 20 palcov - výška postavy 105 až 135 cm - dĺžka nôh 55 až 63 cm
* Veľkosť rámu 24 palcov - výška postavy 115 až 155 cm - dĺžka nôh 60 až 72 cm

Nosnosť kolesa

Pri výbere bicykle, tiež zisťujte, z akých materiálov, je bicykel vyrobený. Každý typ kolesa a každý materiál umožňuje inú nosnosť

Orientačné nosnosť kolesa

* Detský bicykel 12 až 16 palcov - nosnosť do 50 kg
* Detský bicykel 20 palcov - nosnosť do 80 kg
* Detský bicykel 24 palcov - nosnosť do 100 kg

Jeden palec je v prepočte 2,54 cm.

Druhy detských bicyklov

* Odrážadlo - jedná sa o koliesko bez šlapiek a pomocných koliesok. Deťom poskytne skvelú prípravu na prvú jazdu na ich prvom skutočnom bicykli. Deti sa ďalej na odrážadlá naučí ovládať svoju rovnováhu. Detské odrážadlo je pripravené plniť náročné požiadavky začínajúcich cyklistov. Odrážadlo si môžete vybrať s brzdami alebo bez bŕzd. Odrážadlo je vhodné pre deti od dvoch do štyroch rokov. Počítajte so sumou okolo 1 000 Sk.
* Detské bicykle 12 palcov - jedná sa o detské bicykel pre najmenších bikerov a bikerky. Kolo je zvyčajne dodávané vrátane tzv pomocných koliesok, ktoré zaisťujú stabilitu dieťaťa pri jazde na bicykli. Koleso je vhodné pre deti od dvoch do štyroch rokov. Počítajte s cenou okolo 2 000 Sk.
* Detské bicykle 14 palcov - jedná sa o detské bicykel pre väčšie deti. Bicykel je ešte taktiež dodávané vrátane pomocných koliesok. Počítajte s cenou okolo 3 000 Sk.
* Detské bicykle 16 palcov - detský bicykel s pomocné kolieska. Vo výbave môže byť ďalej košíček a blatníky. Koleso je vhodné pre deti od štyroch do šiestich rokov. Počítajte s cenou okolo 3 000 Sk.
* Detské bicykle 18 palcov - detský bicykel už bez pomocných koliesok. Počítajte s cenou okolo 3 300 Sk.
* Detské bicykle 20 palcov - detský bicykel už bez pomocných koliesok. Kolo je určené pre deti zhruba od šiestich do ôsmich rokov. Kolo je určené pre deti od šiestich do deviatich rokov. Počítajte s cenou okolo 3 000 - 4 000 Sk.
* Detské bicykle 24 palcov - koleso, ktoré je už vhodné pre väčšie deti, predovšetkým pre tie, ktoré rady pravidelne jazdí. Toto kolo je už takmer zhodné s modelom dospelého kolesa. Majú len menšie rám a 24 palcové kolesá. Kolo je určené pre deti od deviatich do dvanástich rokov. Počítajte s čiastkou okolo 4 500 - 5 500 Sk.
* Detské bicykle 26 palcov - koleso, ktoré je už vhodné pre väčšie deti, predovšetkým pre tie, ktoré rady pravidelne jazdí. Počítajte s čiastkou okolo 4 500 - 5 500 Sk.

Príslušenstvo na bicykel

* Cyklo fľaša
* Košík na fľašu
* Cyklobrašna
* Blatníky
* Tachometer
* Zadné svetlo alebo zadné blikačka
* Predné svetlo alebo predné blikačka
* Zámok na bicykel
* Pumpička na bicykel
* Balančné kolieska - sú univerzálnej veľkosti, vhodné pre detské bicykle o veľkosti dvanásť až dvadsať palcov.
* Helma
* Okuliare
* Cyklistické oblečenie (tričko, dres, nohavice, ponožky)
* Cyklistické rukavice

Povinná výbava bicykla

* Dve na sebe nezávislé funkčné brzdy - predné a zadné.
* Helma - ak je cyklista mladší 18 rokov. Odporúčame však použitie prilby vždy, tj u najmenších detí, ktoré začínajú na odrážadlá a starších detí nad 18 rokov.
* Predné biela odrazka.
* Zadné červená odrazka.
* Oranžové odrazky - z oboch strán pedálov.
* Oranžové odrazky - v pletenie predného, zadného alebo oboch kolies.
* Predné nastavenie biele svetlo - pri zníženej viditeľnosti.
* Zadné nastavené červené svetlo - pri zníženej viditeľnosti.
* Kolo vyrobené po roku 2003 musí mať na ráme vyznačenej výrobné číslo.

Dôležitosť detské helmy

Detskú helmu kúpte aj pre deti, ktoré sa zatiaľ učia balansovať na odrážadlá, tj bicykli bez pedálov. Nikdy nemôžete vedieť, či sa dieťa prudko nerozbehne a nenarazí do stĺpu, alebo zíde z prudkého kopca a spadne. Výrobcovia pamätajú aj na najmenšie deti a ponúka detské prilby, ktoré sú vhodné pre vek do 3 rokov. Táto prvá prilba je ideálna pre tzv prvé zoznamovanie Vášho dieťaťa s cyklistikou.

Voľba odpruženej alebo normálne vidlice pre detský bicykel

Odpružená vidlica ovplyvňuje jazdné vlastnosti, komfort zvezenie aj váhu kola. Vlastnosti odpružené vidlice, ako je tlmenie a pruženie, sa u niektorých dá regulovať, a to podľa telesných proporcií. Odpružená vidlica je vhodná až pre staršie deti. Malí caparti by vlastnosti odpružené vidlice ani nevyužili.

Voľba materiálu rámu bicykla

Detský bicykel môžete tiež voliť podľa materiálu, z ktorého je vyrobené. Niektoré materiály sú ľahšie, ako iné, niektoré sú odolnejšie, než iné.

* Karbon - vzniká kladením vrstiev karbónové tkaniny a spojivá do špeciálnych foriem a ich spekaním pri tlaku a vysať vzduchu. Rámy z karbónu sú momentálne najlepším materiálom pre rámy bicyklov.
* Hliník - výhodou rámov z hliníkových zliatin je nízka hmotnosť a bočné tuhosť rámu. Nevýhodou je potom nízka alebo žiadna pružnosť a vyššia cena ako u ocele.
* Oceľ - výhodou oceľových rámov je ich pružnosť a nízka cena. Nevýhodou je ich vyššia hmotnosť. Oceľové rámy sa najčastejšie využívajú u kolies, u ktorých majitelia očakávajú maximálne nároky na výdrž i odolnosť proti pádu a nárazu.
* Horčík - jedná sa o hliníkovou zliatinu, s prímesou horčíka a magnézia. Vďaka uvedenej prísade získava hliník vyššiu pevnosť a pružnosť a preto sú tieto rámy ďaleko ľahšie než klasické hliníkové.
* Scandium - hliníková zliatina obohatená o prímes Scandia. Vďaka tejto prísade získava hliník vyššiu pevnosť a pružnosť a preto sú tieto rámy ďaleko ľahšie než klasické hliníkové.

© Myslite na bezpečnosť

Nastavenie výšky sedadla

Dieťa si sadne na bicykel a jednu z kľúk dá rovnobežne so sedlovou trubkou. Položí nohu v topánke na pedál pätou. Noha pod kolenom sa musí pri pohybe dozadu mierne prepínať, a to asi šesť centimetrov. Rozhodne by nemala byť úplne natiahnutá alebo viac pokrčená. Ak bude mať dieťa nohu úplne natiahnutú, bude mať sedlo príliš vysoko a môže na bicykli pri jazde tzv presýpať. Teda zadok sa mu bude presúvať zo strany na stranu.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: