Detská obuv - zdravá obuv pre deti

Toľko čakáte na vytúžený prvý krok Vášho dieťatka a súčasne s tým premýšľate, aké topánky vybrať, aby Vaše dieťa malo vhodné obutie. Správne zvolené topánky sú dôležité pre potrebný vývoj chodidiel, celé nohy i chrbtice detí.


Pre deti najmä v prvých rokoch života a v školskom veku do 10 rokov by sme mali kupovať klasickú správne stavanú obuv. Pre správny vývoj detskej nohy, je potrebné venovať zvýšenú pozornosť správnej hygiene, včasnému strihanie nechtov, zaťažovanie aj cvičenia končatín a správnemu obúvania.

Druhy detskej obuvi

* Topánočky - jedná sa o topánočky pre prvé krôčiky. Už v dobe lezenia dieťaťa, nie sú botičky vôbec na škodu, skôr naopak. Pre najmenšie deti voľte zásadne členkové topánky, a to šnurovacie, alebo uzatváranú pásikom na sponu, prípadne suchý zips. Šnurovanie zabezpečuje, aby noha nekĺzala po stielke dopredu.
* Na doma - papuče, sandálky, papučky. Je potrebné mať na pamäti, že, aj keď je dieťa doma, tak to neznamená, že môže mať domáca obuv pošliapaný, deformovanú ai
* Papuče - sandálky, papučky. Prezúvky sú dôležité pre udržanie správneho mikroklímy nohy.
* Letné - sandále, papuče (zapínanie na suchý zips, na sponu) ai
* Zimný - členkové, kozačky ai
* Celoročné - poltopánky, členkové (zaväzovanie na šnúrky, zapínanie na suchý zips) ai
* Športové - cvičky, textilné obuv, plátenná obuv, športová goretexová obuv ai Športová obuv nepatrí do domácnosti ani na celodenné nosenie.
* Plážovky - papuče, kúpacia obuv.
* Čižmy - obuv do vlhkého a mokrého počasia, vhodná na záhradu, na tábor apod Je možné zakúpiť jednofarebné alebo s potlačou.

Detská obuv z pohľadu zákona

Výrobca, dovozca alebo distribútor obuvi pre deti do 3 rokov si musí zabezpečiť atesty na materiály pri kompletnú obuvi, príp. získať atesty od samotných výrobcov materiálu a komponentu, a to podľa vyhlášky č 84/2000 Zb.

V prípade, že atesty na materiály budú v súlade s vyhláškou c. 84/2001 Sb., Výrobca, dovozca alebo distribútor obuvi pre deti do 3 rokov je povinný sám vydať tzv "vyhlásenie", že výrobok je v súlade s novými právnymi predpismi .

Zdravotne nezávadná obuv - topánka pre Vaše dieťa - zavedenie značky

Česká obuvnícke a Kožiarska asociácie zaviedla značku Zdravotne nezávadná obuv - topánka pre Vaše dieťa, ktorá prezentuje netoxického obuv pre deti.

Obuv, ktorá získa certifikát, môže byť, ako bolo vyššie uvedené, označená certifikačnou značkou a registrovanú visačkou s motívom žirafy. Kontrolu označovania dobrovoľne certifikované detskej obuvi visačkou žirafy v predajnej sieti vykonáva po dohode s Čókai Česká obchodná inšpekcia.

Značenie šírky obuvi

Obuv českej výroby je označená jednotlivými písmenami, ktorá Vám oznámi, pre akú nohu sú vhodné.

* E - veľmi štíhle nohy
* F - štíhle nohy
* G - stredne široké nohy
* H - široké nohy

Kritériá pri výbere detskej obuvi

* Veľkosť - obuv musí dobre padnúť ako do dĺžky, tak do šírky. Detská obuv musí byť vpredu pred prstami o 10 až 15 mm dlhšia než noha. Úzka topánka obmedzuje krvný obeh a deformuje prednú časť nohy. Príliš široká obuv kĺže pri chôdzi a poškodzuje prsty tlakom na obuv. Nie je vhodné len skúšať obuv len štýlom: tlak prsta na špičku obuvi, pretože dieťa môže pokrčiť prsty na nohách a Vy sa tak mylne domnievate, že obuv je čo do veľkosti správna. Dieťa by si malo obuť obe topánky a prejsť sa dostatočne dlhou po predajni, zatiaľ čo Vy sa pozriete, či mu napríklad obuv nevyklouzává z päty. Môžete tiež doma zmerať dieťaťu nohu a priniesť si so sebou do predajne "šablónu odtlačku nohy": postavíte dieťa v ponožkách na papier a ceruzkou mu obkreslíme obe nohy. Daný odtlačok si vystrihnite. Dĺžka stielky by mala byť dlhšia maximálne o jeden centimeter.
* Tvar - obuv pre deti musia mať priestornú, guľatú špičku, ktorá mu poskytne dostatok miesta pre všetky prsty. Čím bude rovnejší vnútorná hrana obuvi, tým je obuv pre dieťa lepšie. Palec sa totiž tak nebude musieť tlačiť na vedľajšie prsty. Špicatá obuv pre deti je absolútne nevhodná, pretože vedie k vybočeniu palca, Malik alebo tzv kladivkovým palcom.
* Stielka - je dôležité, aby obuv bola vybavená stielkou alebo vkladacie vložkou zo savého materiálu, ako je useň alebo textil, a to z dôvodu, že detská noha sa väčšinou veľa potí.
* Ohybnosť - ohybnosť topánky ovplyvňuje, aký je použitý vrchný materiál obuvi aj jeho strihové riešenie, následne aj tuhosť a hrúbka podrážky. Platí, že čím silnejšie je podrážka, tým je obuv tuhšia a menej ohybnejšie. Pri chôdzi, v mieste, kde sa noha v oblasti prstních kĺbov ohýba, má byť obuv čo najflexibilnejšie. Ak zvolíte pre dieťa príliš tuhú a nepoddajnou obuv, narušíte tak pohodlie chôdze, zvýšite únavu dieťaťa av neposlednom rade i zdravý vývoj nohy.
* Hmotnosť - pre detskú obuv platí, čo najmenšiu hmotnosť obuvi.
* Tlmiace vlastnosti - každý deň dieťa chodí po najrôznejším materiálu: dlažba, asfalt, betón, čím môže dôjsť, pri nevhodne zvolenej obuvi, k opotrebovaniu kĺbov, kĺbových chrupaviek, kostí a celkovému poškodeniu chrbtice. Je preto vhodné vyberať obuv s podrážkou, ktorá má dobré tlmiace schopnosti, ako je polyuretán-PUR, guma, styropor, termoplastický elastomér-TPE, ďalej voľte vkladacie alebo vlepovací vložky zo šľahaného prírodného latexu.
* Materiál zvršku - tým najlepším materiálom je prírodná useň, ktorá sa dokáže prispôsobiť anatomickému tvaru nohy. Prírodné useň tiež zabezpečí priedušnosť, absorbuje vlhkosť, je mäkká. Ak zakúpite obuv z plastu, koženky alebo porter, hrozí, že dôjde ku tvorbe plesní nôh. Naviac sú uvedené materiály nedisciplinovaných pre detskú nohu.
* Strih zvršku - vhodný strih zvršku drží pevne detskú nohu proti opätkov, súčasne bráni proti prípadnému posunu detskej nohy v obuvi.
* Opätok - každá detská obuv uzavretých strihov by mala mať dostatočne tuhý, dlhý a vysoký opätok, aby tak mohla byť noha dokonale fixovaná a nedochádzalo k zbytočným nežiaducim bočným pohybom pätovej časti nohy.
* Podpätok - pre detskú obuv platí pravidlo, čo najmenší podpätok.

Detská noha z pohľadu pediatra

* Nôžky malého dieťaťa rastie oveľa rýchlejšie, v porovnaní s dospievajúcou mládežou. V priemere vyrastie detská noha až o 18 mm za rok.
* Kosti malého dieťaťa sú mäkké a ľahko sa tak môžu zdeformovať.
* Detská noha má zníženú citlivosť voči tlaku i bolesti, na rozdiel od dospelých nohy. Deti tak "môžu" nosiť nevhodnú obuv, bez Vám nejakým spôsobom naznačili, že je topánka tlačí, je veľká apod
* Zamedzte deformáciu detskej nohy
* Prevažná väčšina detí sa rodí so zdravýma nohami. Ovšem s postupne pribúdajúcim vekom bohužiaľ rapídne pribúda počet detí, ktoré majú deformovanú nožičku, a to už v prvej triede, tj v šiestich rokoch.

Príčiny vzniku deformácie nohy

* Nevhodne zvolená topánka - príliš úzka topánka, príliš široká topánka, krátka topánka, špicatá ai
* Nadváha detí
* Nedostatok pohybu
* Dlhé státie na jednom mieste
* Dlhá chôdze
* Chôdza po tvrdých a rovných podlahách na boso


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: