Čas pre odloženie plienok

Súčasťou prirodzeného vývoja detí je ovládanie konečníka a močového mechúra. Nemusíte dieťa nijako intenzívne učiť chodiť na nočník. Na Vás je, aby ste svoje dieťa maximálne podporili a poskytli mu príležitosť, ako správne chodiť na nočník,


Ako dospelá osoba, tak malé dieťa majú spoločné to, že každý z nich je jedinečný. A preto každému dieťaťu bude trvať odlišnú dobu, než ovládne svoj konečník a močový mechúr. Nemá teda moc zmysel sa stresovať, že susedov chlapček začal chodiť na nočník v 1,5 rokoch, zatiaľ čo Vášmu potomkovi bude za mesiac dva roky a nočník ešte nezvláda. To isté platí u aktivít, keď: sa dieťa prvýkrát postaví, rozíde, začne samo jesť, hovoriť apod

Obdobie vhodné na odstavenie plienok

Počas druhého roku života začne dieťa rozoznávať pocit, že má plný konečník alebo močový mechúr. Ďalším krokom poznania dieťaťa je, keď bude moč a stolica odchádzať. Akonáhle dieťa pochopí tento proces, rýchlo sa naučia ísť včas na nočník, ktorý by mal mať na ľahko prístupnom mieste, o ktorom vie. Samotný proces môže byť u každého dieťaťa rozdielny. Niektoré dieťa začne najprv ovládať konečník, iné močový mechúr.

Rady pre odstavenie plienok

* Začnite dieťa zvykať na nočník v čase, keď ho neriadia inými novými situáciami, na ktoré by si muselo zvykať.
* Vyberte si dobu, kedy dokážete na učenie na nočník pristupovať uvoľnene, s humorom, hlavne bez kriku.
* Ak budete na dieťa príliš naliehať, len je zmatete a nebude chápať, čo po ňom skutočne chcete.
* Keď sa dieťaťu stane nehoda, nepovie si alebo nestihne dôjsť na nočník, politujte je, ale rozhodne sa na ne nehnevajte, nebuďte podráždenie.
* Keď sa dieťaťu podarí urobiť potrebu do nočníka, pochváľte je. Na druhú stranu však pochvalu nepreháňajte.
* Skúste zariadiť všetko tak, aby malo dieťa veľkú nádej uspieť v činnosti s nočník. Ak bude mu totiž pripadať, že sa mu to nikdy nepodarí, jeho záujem o výučbu opadne a prestane sa snažiť.
* Pre výučbové obdobia používajte tzv tréningové nohavičky, ktoré majú jednu vrstvu nepriepustnú a druhú vrstvu z látky, ktorá lepšie pohlcuje tekutinu ako obyčajné nohavičky. Príjemný je prádlový strih, mäkký a pružný pás a lemy okolo nožičiek spolu so zosilneným stredom s priedušnou nepremokavou vrstvou.
* Chlapečci možná uvítajú, keď budú čúrať ako oteckovia dospeláci, tj v stoji.
* Skúste miesto nočníku využiť rovno záchod pre dospelých, kúpte si však detské dosku a schodíky, aby ľahšie dosiahlo.
* Odstavujete Ak dieťa od plienok v letnom období, môžete ich nechať behať nahaté (bez nohavičiek), deti totiž nemusí dobre rozoznať rozdiel medzi klasickou plienku a tréningovú plienku.
* Nebojte sa, aj keď možno učenie na nočník bude možno trvať, nakoniec Vaše dieťa uspeje, a to ešte oveľa skôr, než vyrazia do prvej triedy.

Hraničnej čas pre odstavenie plienok

Do troch rokov by malo dieťa prestať používať plienky cez deň. Do štyroch rokov sú akceptovateľné plienky pre nočné "príhody".

Bezplenková metóda

Prechod na nočník je ľahšie, ak u dieťaťa využívate tzv bezplenkovou metódu. Táto metóda spočíva vo vypozorované signálov dieťaťa, kedy sa chystá k vykonaniu potreby. Nejedná sa však o posazování novorodenca na nočník. Bábätko signalizuje svoju potrebu vykonaní potreby buď plačom, nespokojným halekáním, vrtí sa apod Miminka Cura i kakao nárazovo, dovedú však príslušnú potrebu signalizovať vopred. Novorodenec, ktorý spozná, že matka na jeho prejavy reaguje, dokáže udržať moč alebo stolicu relatívne dlho. Bezplenkovou metódu je možné praktizovať prakticky ihneď, tj od narodenia bábätka.

Postup pri odkladanie plienok

Vyspelosť dieťaťa

Skutočne neponáhľajte, počkajte, až bude Vaše dieťa dostatočne vyspelé. Dieťa začnite učiť na nočník, keď mu bude okolo dvoch rokov. Dieťa v tomto veku spozná, že niečo urobilo do plienok, Hálek, kričí, ukazuje, upozorňuje Vás. Vhodná doba pre odloženie plienok je aj moment, kedy po spanie nočnom, či spiace popoludňajšom, je suché.

Zoznámenie dieťaťa s nočník

V pokoji ukážte dieťaťu nočník a povedzte mu jednoducho, k čomu slúži. Niekto dáva prednosť nočníku jednoduchému, iný zvolí nočník s hracím systémom. Záleží len na Vás, čo bude vyhovovať práve Vám aj dieťaťu. Niekoľko dní ponechajte nočník len tak stáť v kúpeľni alebo na toalete, aby si na neho dieťa zvyklo. Pri výučbe mu ukážte, ako sa na nočník sadá a slezu.

Dostatok času pri učení na nočník

Najvyššie zvoľte dobu, kedy je teplo, tj letné obdobie. Záleží však tiež, v akom mesiaci sa dieťa narodilo. Nemá samozrejme logiku, ak sa dieťa narodilo v októbri a Vy by ste čakali až do budúceho roka. Skôr skúste s učením v júli, auguste príslušného roka. Nie je vhodná doba, keď ste na dovolenke mimo domova, dieťa totiž potrebuje prostredie, ktoré pozná a je pre neho bezpečné. Počítajte minimálne s dobou dvoch týždňov, kedy sa budete plne venovať dieťaťu pri tejto zručnosti. Je potreba byť však dôslední. Učenie by prišlo navnivoč, ak by ste dva dni dohliadali nad výučbou a ďalší deň dieťa nechali po celý deň v plienkach.

as pre tréningové nohavičky

Akonáhle sa rozhodnete pre odkladanie plienok, dávajte po výučbovej dobu, tj minimálne dvoch týždňov tzv tréningové nohavičky, ktoré zachytí aspoň trochu moču, ale dieťaťu v nich nebude príjemne a spozná, že nie je tak v suchu, ako vždy. Majte nočník pri ruke a povedzte dieťaťu, aby šlo na nočník vždy po jedle, po desiatu, po pitie, po spanie a aj v ďalšej momenty, kedy sa Vám bude zdať, že je dieťa nesvoje.

Technika použitie nočníku

Spočiatku dieťaťu pomôžte na nočník: stiahnite mu nohavičky a usaďte ho. Vždy, keď Vám dieťa povie, že potrebuje čúrať alebo kakať, nezabudnite ho pochváliť. Ak dieťa na nočníku nechce sedieť, zabavte ho hračkou. Minimálny čas strávený na nočníku je päť minút. Ak ani po tejto dobe sa dieťa nevyčůrá ani nevykaká, nechajte ich vstať, nenúťte ho ďalej na ňom sedieť. Rozhodne nie je dobré, ani nemá zmysel, keď dieťa bude sedieť na nočníku dlhšiu dobu, viac ako 10 minút. Ak sa podarí dieťaťu vyčůrat alebo vykakat, pochváľte ho. Pri vstávaní dieťaťa, pridržte nočník, utrite ho kúskom toaletného papiera a oblečte ho. Hlavne nedávajte najavo, že sa Vám obsah nočníka škaredí, nerobte žiadne grimasy, ani slová typu fuj, blé apod Mohli by ste u dieťaťa vypestovať neskoršie problémy, kedy by sa mu mohol dvíhať žalúdok po každom vykonaní potreby. Obsah nočníka miesto slovného prejavu vylejte do toalety, vytrite a opláchnite.

Plienky pri popoludňajšom spánku

Ak ste vo fáze, že učíte dieťa cez deň na nočník a približne jeden týždeň má suchú plienku po popoludňajšom spánku, skúste mu na dobu tohto popoludňajšieho spánku plienku nedávať. Ihneď po prebudení ho však dajte na nočník. Popoludňajší spánok bez plienok neskôr naučí dieťa, aby si zvyklo spať bez plienok iv noci.

Pomočovanie do postieľky

V prípade, že sa dieťaťu stane, že po období týždňov, alebo dokonca mesiacov, kedy bolo suché, nehoda v postieľke, nehubujte ho. Pátrajte skôr po tom, či sa nestal nejaký zvrat v jeho živote v poslednej dobe. Dieťa politujte, dajte mu čisté prádlo, vymeňte prestieradlo, prípadne aj obliečky. Ak sa situácia opakuje, dajte mu opäť plienky, než bude opäť pokojnejšie. Nie je nič tragického ani neobvyklé, keď sa dieťa sem tam v noci počůrá do jeho šiestich rokov. Snažte sa, aby sa dieťa tesne pred spaním príliš nenapilo.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: