Ako naučiť deti pravidlám a poriadku

Každé dieťa je úplne odlišné, ale jednu spoločnú charakteristiku im asi neupřeme - nerady upratuje svoju izbu. Deti je potrebné viesť k pravidlám a poriadku už od raného detstva. Nechajte sa inšpirovať našimi radami, ako na to ...


Keď sa povie neporiadok ...

Keď nahliadneme do izby našej milovanej ratolesti, často sa nám môže naskytnúť pohľad "ako keď bomba spadne". Keď už sa nám podarí prešliape cestičku medzi rozházenými vecami všetkého druhu, nájdeme dieťa, ktoré v kľude vykonáva nejakú činnosť a stav izby mu nepríde nijako nápadný či dokonca znepokojujúce. A ako zareagujete? Väčšine rodičov "rupnou" nervy, spustí krik, zmetú všetok neporiadok na hromadu, nahází do izby upratovacie prostriedky a začnú zúrivo upratovať.

Správny začiatok

Ako teda docieliť toho, aby si dieťa osvojilo systém, ktorý mu neskôr zabezpečí usmernený život, prehľad o stretnutiach a termínoch, dochvíľnosť, spoľahlivosť a pod?

* Keď je z dieťaťa ešte bábätko, o všetko sa staráme my. Po pár mesiacoch nastane obdobie napodobňovanie, čo je ten najvhodnejší čas, aby sme začali dieťa viesť k určitému systému, poriadku, postarané sa o svoje veci. Ukážeme dieťaťu, že je pekné, keď má každá vec svoje miesto. Dieťa sa chce zúčastniť všetkého, čo robíme my. Je pre neho zaujímavé vysávanie, zametanie, umývanie riadu atď A toho práve musíme využiť! Niekoľkokrát za sebou mu ukazujte, kam všetky veci patria, kým sa to nenaučí.
* S postupným rastom dieťaťa nastoľte určitý režim. Pred tým, než pôjde dieťa spať, upracte spolu veci a hračky na svoje miesto (oblečenie predsa patrí do skrine, špinavé prádlo do koša atď).
* V predškolskom a ranom školíme obdobie je dôležité upratovať spoločne s dieťaťom. Aby sa totiž deti naučili upratovať, musia mať vzor, príklad a kontrolu. Samy upratovať nebudú, takže zabudnite na vety typu: "Bež si do izby upratať."
* Skúste si s deťmi stanoviť nejaké dohody, upratovacie rituály (termín, čas). Ak deťom vyložene nebudete vnucovať určitý váš systém, na dohodu lepšie pristúpia. Prerokovanej dohody sa potom musí však plniť! Ak aj napriek ústretovosť rodičov deti pravidlá nerešpektujú, je nutné pristúpiť na určitý druh trestu.
* Dôležitá je primeranosť úloh. Schopnosti svojich detí by sme nemali preceňovať. Malé deti zrejme nezvládnu napríklad pravidelne zalievať kvety apod
* Keď bude dieťa väčšie, diskutujte s ním na tému, že ak máme vo veciach poriadok, práca sa nám lepšie darí.

Čo dopomáha k udržovaniu poriadku dieťaťa

Chcete dieťaťu, a vlastne aj sebe, upratovanie a udržiavanie poriadku uľahčiť? Potom sa zamerajte na príliš preplnený izbu. Je v skrini zmiešané zimné a letné oblečenie? Nachádzajú sa v izbe aj také hračky, s ktorými si dieťa už roky nehrá? Odstráňte z izby všetky zbytočné veci a získate lepší prehľad a viac priestoru! Ak dieťa nie je doma (je napríklad na prázdninách), zbavte sa starých a nepoužívaných hračiek, bez na to ratolesť príde.

Kiektoré plyšové hračky môžeme na nejakú dobu schovať z dohľadu

a po čase zase vytiahnuť-dieťa tak bude mať z hračky takú radosť, ako by bola nová. O istých predmetoch by sme sa mali s dieťaťom dohodnúť (treba schovať knižky na čas do krabice). Keď dieťaťu zabezpečíme útulné prostredie, pekne vymaľované, vhodné farby atď, bude si chcieť samo udržať prostredie pekné. Veď o nové veci sami lepšie dbáme! U dieťaťa môže ísť trebárs o nové usporiadanie písacieho stola a iné drobnosti, ktoré ho motivujú.

Tipy, ako doviesť deti k poriadku

* Neustále dookola opakujte: "Uprac si tie hračky", "Nechoď s tým jedlom po dome", "Pozbieraj si to, čo si rozsypal" apod Dieťaťu to musíte neustále "předhazovat", aby sa v ňom zvyk dostatočne zakorenil. Ako sa hovorí, opakovanie je matka múdrosti. Nestavajte sa však do úlohy diktátora, ale radšej nachádzajte vhodné argumenty.
* Nevyhnutné sú argumenty. Dieťa už od veku troch rokov má tendenciu reagovať na konkrétne a praktické argumenty. Povedzte dieťaťu, že ak si nedá hračky tam, kam patrí, môže na ne treba šliapnuť a rozbiť ich. Z upratané krabice si je navyše môže opäť kedykoľvek vziať.
* O upratovania radšej vyjednávejte, než aby ste skončili u nátlaku. Skúste napríklad povedať: "Pôjdeme na ihrisko, až si uklidíš to rozhádzané oblečenie." Alebo treba: "Až si uklidíš stavebnicu, pustím tvoju obľúbenú rozprávku." Motivujte dieťa, ale nenúťte ho. Odmeňovanie - áno či nie? Odmeny sú síce veľkou motiváciou a pravdepodobne s nimi dosiahneme svojho zámeru, ale nič sa nemá preháňať. A tu to platí dvojnásobne. Neskôr by ste sa totiž mohli dostať do situácie, keď dieťa neurobí nič, ak za to niečo nedostane. Po vykonanom upratovania oceňte dieťa napríklad tým, že bude môcť byť chvíľu na počítači, alebo sledovať televíziu apod
* Inšpirujte sa heslom "škola hrou". Upratovanie pretvorí na hru. Buďte kreatívny. Tak napríklad povedzte dieťaťu, nech na nákladné auto naložia všetky rozhádzané autíčka a vyklopia ich do krabice. Alebo nech už dá spať plyšové zvieratká.

Niektoré ďalšie rady ohľadne výchovy našich detí

Ako viesť deti k čistenie zubov

Tu tiež platí, že by sme dieťa nemali nútiť, ale rozprávať sa s ním o tom. Dobré je aj spoločné čistenie zubov. Zasmejte sa pri čistení-dajte dieťaťu na výber z smiešnych zubných pást a kefiek, hrajte najrôznejšie hry! Malým deťom sa ťažko vysvetľuje, prečo si vlastne zuby čistíme.
Na prácach sa majú podieľať všetci

Len ťažko naučíte deti poriadku, keď sami nejdete príkladom. Keď prídete z práce úplne vyčerpaní a nie ste schopní doma nič urobiť, nenaložte dieťaťu hromadu úloh.

Nechajte deti, aby postupovali podľa vlastného systému

Necháva si dieťa najťažšie povinnosti až na koniec? Veď aj vy sami máte iste svoj vlastný poriadok, ako činnosti vykonávať.

Nehnevaj sa na dieťa, keď niečo pokazí

Dieťa sa všetkému ešte len učia, a tak sa na neho nehnevajte a nekričte, keď sa pomýli, robí chyby. Skôr ho povzbudí a povedzte, že nabudúce to už určite urobí dobre.

Rešpektujme individuálnosti každého dieťaťa

Každý jedinec, a teda aj dieťa, má svoju individuálnu výkonnosťou krivku, a tak sa mu budú jednotlivé činnosti vykonávať lepšie treba v úplne inom čase, než by sme si práve my predstavovali.

Dieťa a jeho obliekanie

Naučte je, že sa majú obliekať podľa svojho uváženia a nie nosiť niečo len preto, že to nosia určitá partia v škole. Veď vkus tej party sa tiež iste nepáči všetkým, tak prečo sa podľa nich riadiť? Rozprávajte sa na tému módneho vkusu a hodnoťte rôzne modely treba v časopisoch. Snažte sa dieťaťu porozumieť, potom bude ochotný s vami viac spolupracovať.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: