ZOO v ČR

Kde inde by ste videli toľko rozličných zvierat z rôznych kútov sveta, ako práve v zoologických záhradách. Prehliadka ZOO upúta nielen deti, ale i dospelých návštevníkov. V Českej republike je hneď niekoľko významných zoologických záhrad.


Hlavným poslaním zoologických záhrad je záchrana vzácnych a ohrozených druhov zvierat. Zoologické záhrady vytvára pre chované živočíchy čo najoptimálnejšie podmienky, aby ste si mohli, ako návštevníci, vytvoriť predstavu o živote zvierat aj ich väzbách na prostredie.

ZOO Dvůr Králové nad Labem

ZOO sa rozlieha na ploche približne 60 ha. Po celom areáli ZOO je vybudovaný bezbariérový prístup. V zoologickej záhrade nájdete okrem samostatných výbehov a klietok tiež špeciálne pavilóny (šeliem, vtáctva, vodný svet, levíčka, hrošíkov, primátov, africká savana, levov, okapy). Sú prispôsobené prirodzenému prostrediu zvierat, tak aby sa im v nich žilo čo najlepšie. Královédvorská Safari bolo otvorené v roku 1989 a predstavuje jedinečné nahliadnutie do sveta Afriky na ploche 27 ha. Trasa je dlhá približne 4 km. Pri prechádzke Safari špeciálnym safaribusmi môžete uvidieť až 130 kopytníkov a okolo 60 vtákov.

Zoologická záhrada Dvůr Králové nad Labem bezpochyby patrí medzi najkrajšie i najznámejšie ZOO. Nájdete ju v malebnom prostredí podhorí Krkonôš. V zoologickej záhrade budete môcť obdivovať takmer dva a pol tisíc najrôznejších živočíchov. Práve v tomto ZOO na Vás čaká najväčšia kolekcia afrických zvierat v Európe.

Otváracia doba ZOO Dvůr Králové nad Labem

* Január, december od 9,00 do 19,00 hod
* Február, marec, koniec apríla, koniec októbra, november od 9,00 do 16,00 hod
* Koniec apríla, začiatok októbra od 9,00 do 17,00 hod
* Máj, jún, júl, august, september od 9,00 do 18,00 hod
* Júl, august od 19,30 do 21,30 hod
* Prelom októbra a novembra od 9,00 do 17,00 hod

Vstupné do ZOO Dvůr Králové nad Labem

* Dospelí: 150 Sk, deti, študenti, seniori, ZŤP: 95 Sk, deti od 2 do 5 rokov: 40 Sk, rodinné vstupné: 450 Sk. Deti do 2 rokov: vstupné zadarmo.

ZOO Liberec

Liberecká zoologická záhrada je vôbec najstaršie ZOO. Počiatky zookoutku boli zaznamenané už v roku 1904. Rok založenia zoologickej záhrady Liberec je potom datovaný 1919. Zoologická záhrada sa rozprestiera na ploche 13 ha. Dĺžka prehliadkového okruhu činí okolo 2 km. Môžete sa tešiť na necelé dve tisícky chovaných zvierat, kde viac ako 500 zvierat je zaradených v rôznych európskych záchovných programoch, Európskej plemennej knihy a Červenej knihy ohrozených zvierat IUCN. Tzv. chlpmi topy sú bezosporu takin čínsky, somár somálsky, orlosup bradatý, biela forma tigra indického, nahur modrý, šimpanz, leopard snežný Irbis, kozorožec dagestánský a papagáj nestor KEA.

Otváracia doba ZOO Liberec

* November, december, január, február, marec od 8,00 do 17,00 hod
* Apríl, máj, jún, júl, august, september, október od 8,00 do 18,00 hod

Vstupné do ZOO Liberec

* Ceny sa rôznia v závislosti na zimnom a letnom čase.
* Máte možnosť aj zakúpiť permanentné vstupenky.
* Dospelí: 70/100 Sk, deti, študenti, seniori, ZŤP: 40/50 Sk. Deti do 3 rokov, ZŤP / P a dobrovoľní darcovia krvi: vstupné zadarmo.

ZOO Jihlava

Zoologická záhrada sa nachádza v malebnom údolí rieky Jihlávky. Už v roku 1957 začal vznikať zookoutek. ZOO bez mreží je domovom pre 150 druhov exotických zvierat, a to vrátane druhov ohrozených vyhynutím. ZOO Jihlava sa špecializuje predovšetkým na chov mačkovitých šeliem, plazov a opíc. Medzi topy v ZOO patria zvieratá najmenšie na svete: poddruh tigra sumaterského, medveď malajský, vydra malá, opice kosmáč zakrslý, zvieratá najväčší na svete: klokan rudý, hlodavec kapybara, papagáj ara hyacintová a najväčšia kolekcia drápkatých opíc v Českej republike. V zoologickej záhrade máte možnosť navštíviť aj tri pavilóny: exotarium s expozíciami opíc a plazov, pavilón šeliem a Amazonský pavilón. Najväčším lákadlom pre návštevníkov stále zostáva Africká dediny Matongo.

Otváracia doba ZOO Jihlava

* Apríl, október: pondelok až nedeľa od 9,00 do 17,00 hod
* Máj, jún, júl, august, september: pondelok až nedeľa od 8,00 do 18,00 hod
* November, december, január, február, marec: pondelok až nedeľa od 9,00 do 16,00 hod

Vstupné do ZOO Jihlava

* Máte možnosť aj zakúpiť permanentné vstupenky.
* Apríl a október. Dospelí: 80 Sk, deti: 40 Sk, ZŤP a ZŤP / P dospelí: 40 Sk, ZŤP a ZŤP / P deti: 20 Sk. Deti do 3 rokov: vstupné zadarmo.
* Máj až september. Dospelí: 80 Sk, deti: 40 Sk, ZŤP a ZŤP / P dospelí: 40 Sk, ZŤP a ZŤP / P deti: 20 Sk. Deti do 3 rokov: vstupné zadarmo.
* November až marec. Dospelí: 70 Sk, deti: 35 Sk, ZŤP a ZŤP / P dospelí: 35 Sk, ZŤP a ZŤP / P deti: 15 Sk. Deti do 3 rokov: vstupné zadarmo.

ZOO Ústí nad Labem

Zoologická záhrada v Ústí nad Labem je situovaná do mestskej časti Krásne Březno. Areál je v príjemnom prírodnom prostredí na svahu Mariánske hory. Predchodcom dnešnej zoologickej záhrady bola vtáčia rezervácia, ktorú v týchto miestach od roku 1908 postupne budoval výrazný ústecký podnikateľ a milovník prírody pán Heinrich Lump. Areál disponuje rozlohou 26 ha. Môžete tu uvidieť viac ako 1300 zvierat, z toho 240 rôznych druhov, kedy mnohí z nich patrí medzi zriedkavé. V roku 2008 oslávila zoologická záhrada okrúhle výročie.

Otváracia doba ZOO Ústí nad Labem

* Apríl, máj, jún, júl, august, september, október: pondelok až nedeľa od 8,00 do 18,00 hod
* November, december, január, február, marec: pondelok až nedeľa od 9,00 do 16,00 hod

Vstupné do ZOO Ústí nad Labem

* Vstupné je jednotné po celý rok.
* Dospelí: 100 Sk, deti, študenti, seniori: 50 Sk, rodinné vstupné: 270 Sk. Deti do 3 rokov: vstupné zadarmo.

ZOO Praha

Už v roku 1881 vyšla v novinách výzva grófa Sweerts-Špork k zriadenie zoologickej záhrady v Prahe, a to pri príležitosti sobáša princa Rudolfa a belgickej princeznej Štěpánka. V zoologickej záhrade na Vás čaká nespočetne významných expozícií: Pavilon Indonézska džungľa, Pavilón goríl, Africký dom, Pavilón s voľne poletujúcimi vtákmi z podhoria Himaláji, Pavilón mačkovitých šeliem, Pavilon veľkých korytnačiek, Vodný svet a Opičí ostrovy, tulene a mnoho ďalšieho. Celkom je v zoologickej záhrade cez 5000 živočíchov, z toho cez 600 druhov. Najviac chovaných živočíchov tvoria vtáky, cicavce a ryby. Na území ZOO žije tiež neuveriteľných 130 druhov motýľov, a to z jedinej čeľade můrovitých. Zoologická záhrada sa nachádza na prírodovedné cennom území, ktoré je zaujímavé po stránke geologickej, botanickej aj zoologické.

Otváracia doba ZOO Praha

* Marec: pondelok až nedeľa od 9,00 do 17,00 hod
* Apríl, máj, september, október: pondelok až nedeľa od 9,00 do 18,00 hod
* Jún, júl, august: pondelok až nedeľa od 9,00 do 19,00 hod
* November, december, január, február: pondelok až nedeľa od 9,00 do 16,00 hod

Vstupné do ZOO Praha

* Môžete si zakúpiť aj ročné vstupenku.
* Dospelí: 150 Sk, deti, študenti, seniori, ZŤP: 100 Sk, rodinné vstupné: 450 Sk, seniori nad 70 rokov: 1 Sk. Deti do 3 rokov: vstupné zadarmo.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky