Zaujímavá a mimoriadne jazera sveta

Jedným z najpozoruhodnejších prírodných ukazovateľov je jazero, ktoré sa vyvíja niekoľko miliónov rokov. Jedným z Najslanšie jazier na svete je jazero Assal, nejživoucím potom jazero Turkana. Najhlbším jazerom je Bajkal, ostrovným jazerom Titicacal.


Jazero Assal

Jazero Assal patrí k najslanšom jazerám na svete a najnižšie položenému miestu v Afrike, nachádza sa 155 metrov pod úrovňou hladiny mora.

Jazerné preliačina sa nachádza približne 120 kilometrov západne od hlavného mesta Džibutsko.

Voda v jazere Assal je zhruba desaťkrát slanšie ako voda morská av letných mesiacoch dosahuje teplotu až 60 ° C. Nádherné soľné kryštály a cencúle sú vskutku zaujímavú podívanou na jedno z najkrajších a najpozoruhodnejších miest sveta.

Umiestnenie jazera Assal a jeho poloha

Výnimočnosť jazera je daná najmä unikátnosti polohy, v ktorom sa Assalské jazero nachádza. Ako už bolo povedané, nachádza sa v malom štáte Džibutsko, naproti úžine Bábal-Mandab. Je to v miestach, kde sa Adenský záliv spája s Červeným morom. Väčšina vody nachádzajúce sa v Assalském jazere pochádza z Červeného mora, ktorá sa spája s vodami stekajúcich z hôr.

Príroda smrti - jazero Assal

Na druhú stranu patrí jazerná oblasť k nejnehostinnějším miestam na našej planéte. Blízka krajina okolí jazera zo vzdušného pohľade pôsobí ako seškvařená do rôzne vysokých kopcov lávy, ktoré neponúkajú takmer žiadne podmienky pre život.

Z toho dôvodu tu nerastú takmer žiadne rastliny, minimálne podmienky pre život tu majú iba Agát.

Fauna tu nemá taktiez takmer žiadne zastúpenie, v jazeru i jeho okolí žije zanedbateľná hŕstka živých tvorov. Vzhľadom k tomu, že toto miesto neponúka žiadne ideálne podmienky pre život, sa nie je na druhú stranu ani čomu diviť.

Blahodárne účinky slanej vody jazera Assal

Jazero Assal ponúka takmer zázračné účinky v liečbe proti všetkým kožným chorobám. Hoci sa vďaka vysokej hustote soli nedá v jazeru takmer plávať, môžeme sa v ňom aspoň máčať.

Okolie jazera je tiež vhodné prostredie pre ľudí trpiacich chorobami dýchacích ciest.

Predovšetkým zo zdravotného hľadiska, ktorá pôsobí na ľudský organizmus a telo blahodárne, sa toto miesto stalo jedným z najobľúbenejších turistických cieľov v Džibuti.

Severozápadná časť jazera je najbohatším zdrojom soli, vyskytujú sa tu veľké zásoby soľných usadenín, ktoré sa tu ťaží.

Dúhové farby jazera Assal

Jazero Assal je však ospevovaný i vďaka nádhernej palate farieb, ktorá ponúka nedívanou podívanou. Jazerné pláně sú zafarbené do krištáľovo čisto bieleho odtieňa, ktoré prepadnú do blyštících sa tyrkysových zabezpeãenie. Jazerné voda obsahuje vysoký podiel minerálnych látok, ktorých farebné odtiene vystupujú na hladinu a vytvárajú vodné dúhu. Vodná hladina potom doslova hýria farebnými variáciami, ktoré prechádzajú od svetlo zelenej cez fialovú až k tmavo hnedým odtieňom.

Jazero Turkana

Jazero Turkana je proti Assalskému jazeru doslova živým pokladom, ktoré je až po okraj naplnené neuveriteľným množstvom rýb a drobných vodných živočíchov. Vodné tvory sú tiež veľkým dôvodom pre zdarné živobytie suchozemských tvorov. V blízkosti jazera sa vyskytujú kŕdle krokodílov, milióny vtákov a tiež domorodcami, pre ktoré je jazero veľkým zdrojom obživy.

Osobné údaje - Turkana

Jazero Turkana sa rozprestiera na ploche o celkovej rozlohe 6 410 kilometrov štvorcových a patrí do hĺbky až 73 metrov. Jazero je cca 265 km dlhé av priemere 30 km široké. Údaje sa však v mnohých publikáciách líšia, presné miery nie sú dodnes známe. Hladina vody sa však v priebehu roka dosť líšia, v období sucha dokáže prudko klesnúť.

Do jazera Turkana ústia približne 30 riek

ale takmer všetky sú v priebehu roka vyschnuté, preto prítok vody z týchto riek je takmer nulový. Koryto týchto krátkych, pre jazero Turkana bezvýznamnej riek, sa naleje v období bohatých lejaky. Jedinou riekou, ktorá je pre jazero Turkana blahodárnu, je rieka Omo, v ktorej korytu je voda po celý rok.

V súčasnej dobe trpí jazero Turkana nedostatkom vody, čomu však kedysi tak nebolo, ba naopak.

Turkana ako jazero krokodílov

Jazero Turkana je preslávené najmä ako jazero krokodílov, kde sa odohrávajú špecializované vedecké expedície. V jazere žije tisíce nílskych krokodílov, ktorí fascinujú svojou veľkosťou. Hoci tu dnes už neuvidíme šiestich metrového obra, ktorý tu kedysi bol štandardom, niekoľko pekných kúskov tu stále žije. Výhodou turkanských krokodílov je však ich hrubá a nepríliš vábne vyzerajúce kože, ktorá je absolútne nevhodná pre priemyselné spracovanie. Vďaka tomu sa tu krokodíly neodchytávají, ale naopak sa veselo rozmnožujú.

Jazero Bajkal

Najhlbšej, temne modré jazero na svete nás láka svojou magickou príťažlivosťou a nesmiernou krásou.

Bajkal je 1 648 metrov hlboký a obsahuje približne 23 000 kilometrov kubických vody. Bajkal svojim tvarom pripomína polmesiac, o dĺžke 635 kilometrov a obvodu 2 000 km, jeho šírka je v priemere 48 km.

Rozloha a umiestnenie jazera Bajkal

Jazero Bajkal sa rozprestiera v priekopovej prepadline nachádzajúcej sa uprostred Sibíri. Jazero leží v troch samostatných korytách, najhlbšej zahĺbením je stredná časť jazera v miestach ústí rieky Selén až k polostrovu Svätý Nos.

Do jazera Bajkal celkom ústia 336 riek, ale len jedna jediná, rieka Angara, z jazera i vyteká.

Zimné krása jazera Bajkal

Ostré kontinentálne podnebie Sibíri spôsobuje dlhé zimné obdobie, ktoré sa začína prejavovať od októbra. Jazero však zamŕza až začiatkom januára, ale o to s väčšou silou ľadu, ktorá dosahuje hrúbky až 115 cm. Zhruba od polovice januára, kedy je jazero úplne zamrazenie je možné cez ľad križovať aj nákladnými autami, aby hrozilo nebezpečenstvo prepadnutie. Ľad je priehľadný ako sklo, pod ktorým je možné pozorovať húfy rýb, ktorý sa dajú loviť. Posledné kúsky ľadu roztopia až koncom júna a od tejto doby sa voda rýchlo oteplí.

Jazero Titicaca

Vnútrozemské jazero Titicaca sa nachádza vysoko v Andách, v miestach dnešnej rozlohy Peru a Bolívia.

Rozloha a umiestnenie jazera Titicaca

Jazero Titicaca sa rozprestiera na úpätí horského pásma Cordillera Real, ktorého najvyššie vrcholky dosahujú úctyhodných 6 500 metrov.

Titicaca sa rozprestiera na ploche o celkovej rozlohe 8 288 kilometrov štvorcových, vďaka čomu mu právom patrí titul najväčšie jazero Južnej Ameriky. Hladina jazera leží vo výške 3 812 metrov nad morom, vodné panva zaberá plochu o dĺžke 190 kilometrov a maximálnu hĺbku 281 metrov.

Jazerné ostrovy

V jazere Titicaca sa nachádza niekoľko väčších i menších ostrovčekov, ktoré sú husto osídlené miestnymi domorodými kmeňmi. Tri najväčšie ostrovy, Taquile, Amantani a Soto, sa rozprestierajú na území Peru.

K vzácnym prírodným ukazovateľom, ktoré je možné vzhliadnuť na jazere Titicaca sú tzv plávajúce ostrovy čiže islas Uros. Plávajúce ostrovy sú osídlené ALMAR, ktorí si obydlia stavajú z miestneho voľne rastúceho rákosia. Ku každému domčeku patrí aj malé políčko s ornou, poľnohospodárskou pôdou, kde si obyvatelia pestujú zeleninu a iné plodiny.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: