Zámky v kraji Vysočina

Ak ste milovníkmi zámkov, vydajte sa s nami do kraja Vysočina. Nič Vám nebráni nasadnúť do vlaku alebo auta a nechať sa očariť krásou architektúry zámockých parkov, záhrad a zámkov Fintice, Velké Meziříčí, Třešť, Žďár nad Sázavou.


Na území kraja Vysočina je niečo cez 80 zámkov, a to ako pre verejnosť prístupné, tak neprístupné. Zámky vznikali už od 15. storočia, za zlatý vek zámkov sa však považuje až 17. a 18. storočia, teda obdobia baroka. Nájdete tu významnú rad pamiatok, historických i kultúrnych dominánt. Medzi najvyhľadávanejšie miesta patria bezosporu Fintice, Velké Meziříčí, Třešť, Žďár nad Sázavou.

Zámok Fintice

Barokový zámok rozhodne patrí k najmohutnejším architektúrami 1. polovice 18. storočia u nás aj v celej Európe. Zámok Fintice sa radí medzi najnavštevovanejšie pamiatky kraja Vysočina. Zámok bol pôvodne stredovekú pevností, ktorá bola koncom 16. storočia prestavaná na renesančný zámok, ktorý sa dochoval v murive súčasnej barokovej budovy. Do súčasnej barokovej podoby bol zámok prestavaný v rokoch 1700 až 1737.

Môžete sa tešiť na tri prehliadkovej trasy. Trasa A zahŕňa Sála predkov, tri hudobné salóniky, modrý salón s obrazárňou, pracovňu grófky, zlatý prijímacie salón, jedáleň, pracovňu grófa, tanečná sála, čínsky kabinet, spálni grófa av prízemí Sala Terrena s priľahlými rímskymi kúpeľmi. Trasa B zahŕňa prehliadku prijímacieho salónu, jedáleň, denného detskej izby, pánskeho salónu, dámskeho salóniku a zámocké portrétne obrazárne. Trasa C Vás zavedie do barokového interiéru chrámu sv. Markéty.

Ak túžite po romantickom svadobnom obrade, využite možnosť svadobného obradu priamo na zámku Fintice. Môžete si vybrať medzi konaním obradu v podmanivom sály "Sala Terrena", ktorý sa nachádza v prízemí zámku a je súčasťou prehliadkovej trasy A. Alebo sa môžete rozhodnúť pre obrad v zámockej záhrade. Nič nebráni tomu, aby ste aj svadobnú hostinu usporiadali na mieste, a to v zámockej vinotéke, kedy spoločné posedenie pre slávnostné obed a popoludňajšia, večernú zábavu aj hostinu je možné mať priamo v romantickej zámockej záhrade. Zámecká kinotéka sa môže pochváliť klenutým priestorom renesančného pivnice.

Otváracia doba zámku Fintice

* Apríl a október: soboty, nedele, sviatky: od 9,00 do 15,00 hod
* Máj, jún, september: utorok až nedeľa: od 9,00 do 16,00 hod
* Júl, august: utorok až nedeľa: od 9,00 do 17,00 hod

Vstupné na zámok Fintice

* Trasa A: dospelí: 90 Sk, deti, študenti, ZŤP: 60 Sk, seniori: 65 Sk, rodinné vstupné: 260 Sk.
* Trasa B, trasa C: dospelí 60 Sk, deti, študenti, ZŤP: 40 Sk, seniori: 45 Sk, rodinné vstupné: 170 Sk.

Zámok Velké Meziříčí

Zámok bol vybudovaný pred polovicou 13. storočia, pôvodne ako hrad. Prestavba stredovekého hradu na sídlo zámockého charakteru prebehla počas prvej polovice 16. storočia. V roku 1723 zámok vyhorel a bola nutná jeho rozsiahla rekonštrukcia. Začiatkom 20. Storočia bolo znovu vymurované západné priečelie zámku nad goticko-renesančný balkónom. V súčasnosti je zámok priebežne opravovaný. Môžete sa tešiť na dve prehliadkovej trasy. Trasa A má dve častí, keď prvá prebieha v štýlovo zariadených zámockých izbách, druhá prebieha v múzeu, ktoré má svoje expozície v druhom poschodí zámockej budovy. Trasa B ponúka expozície a výstavy múzea, a to v druhom poschodí zámku. Jedná sa o skrátenú trasu A.

Ak plánujete svadbu, môžete využiť možnosti svadobného obradu na zámku Velké Meziříčí.

Otváracia doba zámku Velké Meziříčí

* Máj: soboty, nedele, sviatky: od 10,00 do 16,00 hod Poľudňová prestávka od 12,00 do 13,00 hod
* Jún, júl, august: utorok až nedeľa: od 9,00 do 17,00 hod Poľudňová prestávka od 12,00 do 13,00 hod
* September: až nedeľa: od 9,00 do 16,00 hod Poľudňová prestávka od 12,00 do 13,00 hod
* Október: sobota, nedeľa, sviatky: od 10,00 do 16,00 hod Poľudňová prestávka od 12,00 do 13,00 hod

Vstupné na zámok Velké Meziříčí

* Trasa A: dospelí: 60 Sk, deti, študenti, ZŤP: 30 Sk, seniori: 40 Sk. Deti do 6 rokov: vstupné zadarmo.
* Trasa B: dospelí: 30 Sk, deti, študenti, ZŤP: 15 Sk, seniori: 20 Kč. Deti do 6 rokov: vstupné zadarmo.

Zámocký hotel Třešť

O osade Třešť sa datujú prvé zmienky na konci 12. a na začiatku 13. storočia. Zámok Třešť, už ako šľachtické sídlo, prešlo vývojom, od roku 1513. Spodná trakt zámku je postavený v gotickom slohu, prvé podlažie potom v slohu renesančnom a obytná časť v štýle barokovým. Prestavba zámku bola ukončená v roku 1564. V roku 1660 došlo k prestavbe prvého podlažia zámku. Bola postavená hlavná veža v priečelí zámku aj dva krby, ktoré sú v dnešnej reštaurácii av prisala kongresovej sály. Súčasťou zámockého areálu je aj anglický park, ktorý pochádza pravdepodobne z rokov 1835 až 1845.

Zámocký hotel Třešť patrí k vyhľadávaným turistickým cieľom v kraji Vysočina. Poskytne Vám kvalitné ubytovanie, možnosť usporiadania najrôznejších osláv, vrátane možnosti uzavretia manželstva v priestoroch zámockého hotela Třešť alebo v anglickom parku pod holým nebom v krásnej prírodnej scenérii, či na nádvorí zámku Třešť. Svadobnú hostinu si môžete nechať zariadiť priamo zámockej reštaurácii. Usporiadanie svadobného obradu i hostiny nie je problém v lete, ani v zime. Priamo na zimné obdobie je výhodné prostredie Hodovní siene, kde sa môžete zohriať pri krbe.

Zámok Žďár nad Sázavou

Zámok sa nachádza v areáli bývalého cisterciáckého kláštora. Najväčšieho rozkvetu dosiahol kláštor v polovici 18. storočia, kedy v tej dobe došlo k rozsiahlej barokovej prestavbe. V roku 1784 bol areál kláštora zmenený na hospodárske stredisko a zámok. V dnešnej dobe tu nájdete okrem Spravy hospodárstva Dr Kinského a Spravy farnosti: svetoznáme múzeum knihy, najväčší svojho druhu v Európe. V areáli zámku sa nachádza aj konventuálnymi kostol Nanebovzatia P. Márie, múzeum miestneho hasičského zboru, kaviareň, čajovňa. V expozícii zámku Dr Kinského sa môžete tešiť na dva okruhy. Okruh č 1 skrýva Baziliku Nanebovzatia Panny Márie, Studniční kaplnku a Santiniho expozíciu, okruh č 2 zahŕňa expozíciu Umenie baroka zo zbierok Národnej galérie v Prahe a okruh č 1.

Ak túžite po nevšedným svadobnom obrade, ktorý má svoje kúzlo, môžete využiť uzavretí manželstva v obradnej sieni na zámku Žďár nad Sázavou. Ak Vám bude počasie priať v tento Váš výnimočný deň, môžete sa nechať oddať vo vonkajších priestoroch priľahlého nádvoria, vrátane hudobného sprievodu (klavír, organ, spev).

Otváracia doba zámku Žďár nad Sázavou

* Apríl a október: soboty, nedele, sviatky: od 9,00 do 17,00 hod
* Máj až september: utorok až nedeľa: od 9,00 do 17,00 hod
* November až marec: pondelok až piatok: od 8,00 do 17,00 hod

Vstupné do expozícií zámku Dr Kinského

* Okruh č 1: dospelí: 100 Sk, deti, študenti, seniori: 60 Sk, rodinné vstupné: 180 Sk.
* Okruh č 2: dospelí: 140 Sk, deti, študenti, seniori: 90 Sk, rodinné vstupné: 220 Sk.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: