Zámky Ústeckého kraja

Patríte medzi milovníkov zámkov? Vydajte sa s nami do Ústeckého kraja. Nič Vám nebráni nasadnúť do vlaku alebo auta a nechať sa očariť krásou architektúry zámkov Krásný Dvůr, Teplice, Veľké Březno, Děčín, Lovosice.


Ústecký kraj je charakteristický tzv panvovej oblasti. Kraj je charakteristický tým, že jeho oblasti sa od seba výrazne líšia. Kraj Vám ponúka nespočetné množstvo turistických možností, vrátane hradov a zámkov. Nájdete tu významnú rad vzácnych pamiatok. Medzi najvyhľadávanejšie miesta patria bezosporu kúpeľné mesto Teplice, České Švajčiarsko, Litoměřice.

Zámok Krásný Dvůr

Barokový zámok nájdete v rovnomennej obci. Prvá písomná zmienka o zámku je z roku 1295. Stavbu v podobe renesančnej vily dokončil Jan ml. Mašťovský z Kolovrat. Vnútorné rozdelenie vily tvorí základnú konštrukciu v dnešnej hlavnej zámockej budove. Zásadná prestavba zámku prebiehala v od roku 1720 do 1724. Zámok bol čiastočne sprístupnený verejnosti už v päťdesiatych rokoch 20. storočia. V súčasnej dobe sa môžete tešiť na zhliadnutí 18 miestností zámku. Súčasťou zámku je aj rozľahlý anglický park, ktorý dosahuje takmer 100 ha. Anglický park, prvý svojho druhu v Čechách, oživuje množstvo romantických stavieb, ktoré často pripomínajú stavby francúzskych Versailles. V parku nájdete cez neuveriteľných 100 druhov drevín, od prastarých dubov, bukov, platanov, javorov, Olší ai Snáď najvýznamnejším zastupiteľstva týchto drevín je Goetheho dub, dnes už torzo duba, ktorého vek je odhadovaný na 1000 rokov. Tento dub sa právom radí medzi najstaršie stromy v Čechách. Okrem zámockého parku môžete obdivovať aj francúzsku záhradu, ktorú nájdete za východnej časti zámku.

A ak túžite po skutočnej romantike, máte možnosť povedať si "Áno" priamo na zámku Krásný Dvůr.

Otváracia doba zámku Krásný Dvůr

* Apríl a október: streda až nedeľa od 9,00 do 16,00 hod
* Máj a september: utorok až nedeľa od 9,00 do 17,00 hod
* Jún, júl, august: utorok až nedeľa od 9,00 do 18,00 hod

Vstupné na zámok Krásný Dvůr

* Dospelí: 70 Sk, deti, študenti, ZŤP, seniori: 50 Sk, rodinné vstupné: 190 Sk, deti do 6 rokov: vstup zdarma.

Vstup do zámockého parku: zadarmo.

Zámok Teplice

Ide o druhú najvýznamnejšiu pamiatku kláštornej architektúry románskeho obdobia v Českej republike. Teplická zámok stojí na mieste, kde pôvodne bol románsky kláštor benediktinek. Vnútri zámockých budov sú dochované hodnotné interiéry. Románske krídlo zámku je najzachovalejšie pôvodné časti kláštora. Od roku 1947 do súčasnosti je na zámku umiestnené Regionálne múzeum. Môžete tu napríklad zhliadnuť expozície zamerané na umenie gotiky, renesancie a baroka. Sú Vám sprístupnené aj niektoré zámocké interiéry s dobovým vybavením.

Otváracia doba zámku Teplice

Zámok je verejnosti prístupný celoročne, a to:

* Utorok až piatok od 12,00 do 17,00 hod,
* Sobota a nedeľa od 10,00 do 17,00 hod s obedňajšiu prestávkou od 12,00 do 13,00 hod

Štátny zámok Veľké Březno

Štátny zámok Veľké Březno patrí medzi najmladšie, najmenšie, ovšem najkrajším zámkom v Českej republike. Zámok bol postavený v rokoch 1842 až 1845. Pôvodný zámok bol postavený v štýle neskorého rakúskeho empíru. Medzi rokmi 1885 až 1910 bol prestavaný do romantickej novorenesanciou. Zámocké interiéry sú vybavené dobovým nábytkom. Zámok Veľké Březno je obklopený malebným prírodným anglickým parkom s veľkým množstvom vzácnych stromov a kríkov. Park bol založený v polovici minulého storočia. Ponúka sa Vám park o rozlohe 5 ha, vrátane maličkého francúzskeho parku s výhľadom na rybník s lekná, rákosím a kapry. V parku nájdete aj dve fontánky a dokonca plavecký bazén.

A ak túžite po skutočnej romantike, máte možnosť povedať si "Áno" priamo na zámku Veľkej Březno.

Otváracia doba zámku Veľkej Březno

* Apríl a október: streda až nedeľa od 9,00 do 16,00 hod
* Máj a september: utorok až nedeľa od 9,00 do 18,00 hod

Zámocký park je otvorený počas sezóny denne, od 7,00 do 19,00 hod

Vstupné na zámok Veľkej Březno

* Dospelí: 70 Sk, deti, študenti, ZŤP, seniori: 50 Sk, rodinné vstupné: 190 Sk, deti do 6 rokov: 10 Sk.

Vstup do zámockého parku: zadarmo.

Vstup do zámockého parku s odborným výkladom: 40 Sk.

Zámok Bílina

Zámok vznikol prestavbou z hradu v rokoch 1675 až 1682. Pôvodný gotický hrad vznikol v 13. storočia. Najvýraznejšou objekt zámku tvorí neskorogotický bašta Manda, ktorá sa nachádzala v rohu predhradia. Zámok je mohutná dvojposchodová obdĺžniková budova s veľkými nárožnými trojposchodovými pavilóny. Z pôvodného hradu sa do dnešnej doby zachovalo pivnici vytesané do skaly a sklípková klenba na prízemí severného pavilóne. Okolo zámku sa rozprestiera zámocký park.

Zámok Děčín

Zámok Děčín patrí bezosporu medzi najvýznamnejšie historické pamiatky severných Čiech. Pôvodne predchádzal dečínsky zámok drevené hradisko, vystavané približne na konci 10. storočia. Presná podoba pôvodného stredovekého hradu nie je známa. Súčasná podoba zámku je dielom hraběcího rodu Thun-Hohenstein. Tento rod stojí za zásadnými rekonštrukciami zámku. Prvá prebehla v poslednom tridsaťročnej 17. storočia. Okrem iného bola založená ojedinelá Ružová záhrada. Druhá prestavba sa uskutočnila v rokoch 1786 až 1803, kedy zámok získal barokovo-klasicistický podobu, v ktorej sa zachoval až dodnes. V roku 1991 získalo zámok do svojho majetku mesto Děčín a začala postupná rekonštrukcia zchátralého objektu. Rekonštrukcia zámku v súčasnosti pokračuje rekultivácií zámockých záhrad a parku. Môžete sa potešiť úchvatným výhľadom na mesto Děčín a na jedinečnú Ružovú záhradu. Kúzlo Ružové záhrady spočíva v kombinácii výnimočné barokovej architektúry a podmanivej krásy rozkvitnutých ruží. Názov Ružová záhrada sa rozšíril po roku 1881. Zámok Děčín patrí medzi najnavštevovanejšie pamiatky Ústeckého kraja.

A ak túžite po skutočnej romantike, máte možnosť povedať si "Áno" priamo na zámku Děčín.

Otváracia doba zámku Děčín

* Január a február: štvrtok až nedeľa od 9,00 do 17,00 hod
* Marec, apríl, máj, jún: pondelok až nedeľa od 9,00 do 17,00 hod
* Júl, august: pondelok až nedeľa od 10,00 do 18,00 hod
* September, október, november, december: pondelok až nedeľa od 9,00 do 17,00 hod

Otváracia doba Ružové záhrady

* Apríl, september, október: pondelok až nedeľa od 10,00 do 18,00 hod
* Máj, jún, júl, august: pondelok až nedeľa od 10,00 do 20,00 hod

Vstupné na zámok Děčín

* Dospelí: 70 Sk, deti, študenti, ZŤP, seniori: 55 Sk, deti: 40 Sk.

Vstupné do Ružovej záhrady

* Dospelí: 12 Sk, deti: 6 Sk.

Zámok Lovosice

Traduje sa, že zámok Lovosice bol postavený na mieste bývalej tvrze, a to v polovici 16. storočia. Vo veľmi málo upravenej podobe sa dochoval dodnes. Zámok bol začiatkom 19. storočia vo veľkej miere poškodený požiarom. Po požiari v roku 1809 bol upravený. Zámok tvoria trojkrídlový dvojposchodová budova.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: