Zámky Stredočeského kraja - 1.diel

Ak ste milovníkmi zámkov, vydajte sa s nami do Stredočeského kraja. Nič Vám nebráni nasadnúť do vlaku alebo auta a nechať sa očariť krásou architektúry zámkov i zámockých parkov a záhrad Jemniště, Konopiště, Žleby.


Prešovský kraj je právom považovaný za ozajstné srdce Čiech. Odohrala sa tu mnoho historicky významných udalostí, ktoré mnohokrát zasiahli do dejín celej Európy. Nájdete tu významnú rad pamiatok, historických i kultúrnych dominánt. Medzi najvyhľadávanejšie miesta patria bezpochyby zámok Žleby, Jemniště, Konopiště.

Zámok Žleby

Pôvodne gotický hrad Žleby bol založený v druhej polovici 13. storočia. Hrad prešiel renesančnými i barokovými úpravami. Dnešnú romantickú podobu zámok získal v polovici 19. storočia. V interiéroch zámku sa snúbi pôvodné historické pamiatky s dobovými, po väčšinou z cudziny přivezenými predmety. Dominantou čtyřkřídlého zámku je mohutná valcová veža s kužeľovitou strechou. V zámku je prístupných pre verejnosť 16 miestností a veľká veranda. Pre návštevníkov je prehliadka zámku rozdelená do dvoch trás, kedy prvá zahŕňa romantické interiéry, kuchyňu s pôvodným vybavením, gotickou zámockú kaplnku. Druhá trasa zahŕňa možnosť vyhliadky z Veľkej veže, prehliadku izieb, spální pre hostí a prehliadku pivničných priestorov. Po prehliadke zámku určite využite prechádzky po romantickom zámockom parku.

A ak túžite po skutočnej romantike, máte možnosť povedať si "Áno" priamo na zámku Žleby, a to v určených historických interiéroch, záhradným areáli předzámčí alebo arkádovom nádvorí.

Otváracia doba zámku Žleby

I. prehliadková trasa

* Apríl: sobota, nedeľa, sviatky od 9,00 do 16,00 hod
* Máj, jún, september: utorok až nedeľa od 9,00 do 16,00 hod
* Júl, august: utorok až nedeľa od 9,00 do 17,00 hod
* Október: sobota, nedeľa, sviatky od 9,00 do 16,00 hod

II. prehliadková trasa

* Máj, jún, september: utorok až nedeľa od 9,00 do 16,00 hod
* Júl, august: utorok až nedeľa od 9,00 do 17,00 hod

Vstupné na zámok Žleby

Dospelí: 120 Sk, deti, študenti, ZŤP, seniori: 80 Sk, rodinné vstupné: 310 Sk, deti do 6 rokov: vstup zdarma.

Zámok Jemniště

Barokový zámok, ktorý bol postavený okolo roku 1724, získal svoju terajšiu podobu po čiastočnej úprave po požiari v roku 1754. Zámok sa nachádza približne 10 kilometrov severozápadne od Vlašimi. Môžete sa tešiť na jednoposchodový objekt, postavený na pôdoryse, znázorňujúci písmeno H. V zámockých interiéroch sa dochovala vrcholne barokový štuková i maliarska výzdoba. Zámku dominuje elegantná štít s balkónom, ktorý zvýrazňuje vstup do zámku. Na hlavnú zámockú budovu sa napájajú nižšej budovy, ktoré predtým slúžili na hospodárske účely. Zámockú expozíciu pre verejnosť tvorí 9 sál, salónikov a kaplnka sv. Jozefa. Po prehliadke zámku určite nevynechajte prechádzku po okúzľujúci anglickom parku. Park Vás nadchne sústavou rybníkov, nádvorím, francúzskou záhradou, skalkou, vresovísk, pávy i okrasným vodným vtáctvom. Vstup do parku je možný cez priestory kaviarne a pokladne. Zámocký park bol založený už okolo roku 1725. A ak budete unavení po romantickej prechádzke parkom, môžete sa občerstviť v príjemnej zámockej kaviarni, ktorá je upravená v štýle 30. rokov. Pre vyhladli turistov je k dispozícii zámocká reštaurácia.

Zámok Jemniště priamo nabáda k usporiadanie svadobného obradu aj oslavy. Môžete využiť, ako cirkevného, aj civilného svadobného obradu. Cirkevný svadobný obrad prebieha v rodinnej barokovej kaplnke sv.Josefa. Zámocká kaplnka pojme až 100 osôb. Pre civilné svadobný obrad môžete využiť dvoch svadobných sál, ktoré sú situované v prízemí zámku hlavnej budovy.

Otváracia doba zámku Jemniště

* Apríl a máj: sobota, nedeľa, sviatky od 9,00 do 16,30 hod
* Jún, september: pondelok až nedeľa od 9,00 do 17,30 hod
* Júl, august: pondelok až nedeľa od 9,00 do 18,30 hod
* Október: sobota, nedeľa, sviatky od 9,00 do 17,30 hod

Vstupné na zámok Jemniště

* Dospelí: 140 Sk, deti 6-14 rokov: 60 Sk, študenti, seniori: 80 Sk, rodinné vstupné: 250-270 Sk, deti do 6 rokov: vstup zdarma.

Vstupné do zámockého parku

* Dospelí: 70 Sk, deti 6-14 rokov: 40 Sk.

Zámok Konopiště

Zámok Konopiště bol založený koncom 13. storočia, ako gotická pevnosť. Ako čas postupoval, prešiel hrad dvoma významnými prestavbami, neskoro renesančnom na začiatku 17. storočia a barokovým v 18. storočia. Zámok sa do dnešnej doby dochoval v podobe, akú dostal pri poslednej prestavbe. Aj vnútorné vybavenie zámku zostalo v čo najväčšej miere rovnaké, ako za doby, kedy zámok obýval František Ferdinand s rodinou.

Počas stavebných úprav vznikol okolo zámku rozsiahly krajinářské park, ktorý doplnila Ružová záhrada so skleníkmi. U I. prehliadkového okruhu môžete obdivovať južné krídlo zámku, poskytujúce reprezentačné a reštauračné izby. U II. prehliadkového okruhu môžete obdivovať severné krídlo zámku, poskytujúce najstaršie priestory zámku s gotickými a renesančnými klenbami. III. prehliadkový okruh Vám predstaví súkromné izby Františka Ferdinanda.

Po prehliadke zámku nevynechajte ani skleníky v Ružovej záhrade, v ktorých sa pestujú vzácne palmy, subtropické aj tropické rastliny. Rozkošný bazénik ukrýva okrasné rybičky.

Ak budete chcieť preniknúť ešte hlbšie do histórie zámku, navštívte múzeum sv. Jiří, ktoré je umiestnené v bývalej barokovej oranžerii. Múzeum sa môže pochváliť svätého zbierkou, jedinou zbierkou, ktorú arcivojvoda František Ferdinand vybudoval od základu sám.

Na zámku Konopiště môžete využiť usporiadania svadobného obradu, ktorý sa koná v salóniku južného krídla zámku. Pre civilné svadobný obrad môžete vyberať z obřadního salónika alebo Ružové záhrady. Cirkevné obrady sa konajú v zámockej kaplnke.

Ubytovanie v blízkosti zámku Konopiště

V areáli zámku Vám poskytne príjemné a luxusné ubytovanie napríklad penzión Konopiště.

Otváracia doba zámku Konopiště

I. okruh, II. okruh, III. okruh

* Apríl: utorok až piatok od 9,00 do 15,00 hod Poľudňová prestávka od 12,00 do 13,00 hod
* Apríl: sobota, nedeľa od 9,00 do 16,00 hod Poľudňová prestávka do 12,00 do 13,00 hod
* Máj až august: utorok až nedeľa od 9,00 do 17,00 hod Poľudňová prestávka od 12,00 do 13,00 hod
* September: utorok až piatok od 9,00 do 16,00 hod Poľudňová prestávka od 12,00 do 13,00 hod
* September: sobota, nedeľa od 9,00 do 17,00 hod Poľudňová prestávka od 12,00 do 13,00 hod
* Október: utorok až piatok od 9,00 do 15,00 hod Poľudňová prestávka od 12,00 do 13,00 hod
* Október: sobota, nedeľa od 9,00 do 16,00 hod Poľudňová prestávka od 12,00 do 13,00 hod

I. okruh, II. okruh

* November: utorok až nedeľa od 9,00 do 15,00 hod Poľudňová prestávka od 12,00 do 13,00 hod

Vstupné na zámok Konopiště

* I. okruh, II. okruh: dospelí: 130 Sk, deti, študenti, seniori, ZŤP: 90 Sk, rodinné vstupné: 335 Sk, deti do 6 rokov: vstup zdarma.
* III. okruh: dospelí 200 Sk, deti, študenti, seniori: 130 Sk.

Vstupné do skleníkov v Ružovej záhrade

* Dospelí: 35 Sk, deti: 20 Sk.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: