Zámky juhočeského kraja - 1. diel

Vydajte sa s nami na romantické zámky Hluboká, Český Krumlov a Červená Lhota, ktoré môžete navštíviť počas Vašich potuliek juhočeskými krajom. Nič Vám nebráni nasadnúť do vlaku alebo auta a nechať sa očariť krásou architektúry a životom v dávnych dobách.


Banskobystrický kraj je bohatý na prírodné krásy. Banskobystrický kraj je známy ako kraj rybníkov a chovu kaprov. Nájdete tu významnú rad vzácnych pamiatok. Medzi najvyhľadávanejšie miesta patria bezosporu Hluboká nad Vltavou, Český Krumlov, Jindřichův Hradec.

Lovecký zámok Ohrada

Zámok stojí na hrádzi Munického rybníka, a to jeden kilometer do mesta Hluboká nad Vltavou. Stavba zámku prebiehala v rokoch 1708 - 1722. Centrom budovy je veľká sála s nástropnou maľbou s námety z bájí o Diane, bohyňu lovu. Autorom tejto úchvatnej maľby je viedenský maliar Jiří Werl. V hlavnom sále je k videniu jedinečný parohový nábytok, ktorý bol zhotovený z jelenieho, dančího a losího parohov, a to v polovici 19. storočia. V polovici 19. storočia bolo aj v zámku zriadené múzeum lesníctva i poľovníctva. Blízko zámku je zoologická záhrada, najmenší v Českej republike. Je tu k videniu prevažne stredoeurópska viaty.

Štátny zámok Hluboká

Zámok Hluboká patrí medzi romantické zámky rozprávkového vzhľadu, s veľkým množstvom veží, vežičiek a cimburia. Gotický hrad z 13. storočia je prestavaný renesančne a barokovo na zámok. Od roku 1660 v majetku Schwarzenberkov. Dnešný honosný vzhľad zámku v štýle anglickej windsorské novogotiky pochádza z rokov 1839 - 1871. Interiéry zámku sa môžu pochváliť cennými drevorezbami a bohatými zbierkami. Vstupná hala bola vybudovaná pri romantickej prestavbe v priestore tretieho nádvoria. Historizujúci štýl tudorské gotiky a monumentalitu haly zdôrazňuje význam Schwarzenberského rodu. Súčasťou zámku je rozľahlý anglický park zo 40. rokov 19. storočia.

A ak túžite po skutočnej romantike, máte možnosť povedať si "Áno" priamo na štátnom zámku Hluboká.

Ubytovanie v blízkosti zámku Hluboká - hotel a športovo relaxačné centrum ALBATROS

Hotel a športovo relaxačné centrum ALBATROS sa nachádza 40 km od zámku Hluboká a ponúka športové a relaxačné vyžitie pre tých, ktorí potrebujú načerpať nové sily alebo chcú aktívne oddychovať, ďalej má areál skvelé zázemie pre rodiny s deťmi - detský vnútorný kútik (teepee), detské vonkajšie ihrisko s priľahlou trávnatou plochou s drevenými atrakciami (vrak stroskotanej plachetnice, rozhľadňa, tunel do neznáma, ... ..), to všetko je k dispozícii nielen pre hotelových hostí, ale aj pre verejnosť. V hoteli sa nachádza morská lagúna - vnútorný vyhrievaný bazén 7x3, 5 ms protiprúdom, masážne vírivka, posedenie, ďalej fínsku saunu alebo squas. Na konci dňa si môžete dať v tomto hotel masáž Magci Hot Stones, Havajská Lomi Lomi, tradičné thajskú masáž alebo jedinečnú Thai Spa.

Hotel má k dispozícii 38 izieb s kapacitou 110 lôžok. Všetky izby majú komfortné a pohodlné vybavenie, SatTV, telefóny s priamou voľbou, kúpeľňu so sprchou a WC. Dvojlôžkové izby sú buď s oddelenými posteľami (slúži aj ako jednolôžková izba) alebo s manželkou posteľou. Apartmán sa skladá z dvoch miestností a to zo spálne (s manželskou posteľou) az obývacej časti, kde sú možné aj dve prístelky ako pre deti tak pre dospelé osoby. Niektoré dvojlôžkové izby majú balkón, každé apartmáne má malú terasu. Jedno apartmáne je bezbariérové. Ďalej hotel disponuje trojposteľových a čtyřlůžkovými izbe. Možnosť zapožičania postieľky pre deti.


Hotel Albatros - Modrá lagúna

racia doba zámku Hluboká

* Január až marec: utorok až nedeľa od 10,00 do 16,00 hod Poľudňová prestávka od 12,00 do 12,30 hod
* Apríl, september, október: utorok až nedeľa od 9,00 do 16,30 hod Poľudňová prestávka od 12,00 do 12,30 hod
* Máj, jún: utorok až nedeľa od 9,00 do 17,00 hod Poľudňová prestávka od 12,00 do 12,30 hod
* Júl, august: každý deň od 9,00 do 17,00 hod Poľudňová prestávka od 12,00 do 12,30 hod
* November, december: každý deň od 9,00 do 16,00 hod Poľudňová prestávka od 12,00 do 12,30 hod

Vstupné na zámok Hluboká

* Reprezentačný trasa: dospelí: 130 Sk, deti, študenti, ZŤP: 70 Sk, seniori: 80 Sk, rodinné vstupné: 310 Sk, deti do 6 rokov: vstup zdarma.
* Súkromné apartmány: dospelí: 140 Sk, deti, študenti, ZŤP: 90 Sk, seniori: 100 Sk, rodinné vstupné: 320 Sk, deti do 6 rokov: vstup zdarma.
* Zámocká kuchyne: dospelí: 90 Sk, deti, študenti, ZŤP: 50 Sk, seniori: 70 Sk, rodinné vstupné: 240 Sk, deti do 6 rokov: vstup zdarma.
* Zimný prehliadková trasa: dospelí: 140 Sk, deti, študenti, ZŤP: 90 Sk, seniori: 100 Sk, rodinné vstupné: 320 Sk, deti do 6 rokov: vstup zdarma.
* Zámocká veža: dospelí: 40 Sk, deti, študenti, ZŤP: 25 Sk, seniori: 25 Sk, rodinné vstupné: nie je, deti do 6 rokov: vstup zdarma.
* Zámecká park: vstup zadarmo.

Štátna hrad a zámok Český Krumlov

Štátna hrad a zámok Český Krumlov patrí medzi pamiatky UNESCO od roku 1992, patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky stredoeurópskeho oblasti. Komplex hradu a zámku je situovaný na pretiahnuté skalnom ostrohu, ktorý obteká rieka Vltava a potok Polečnice. Samotný zámocký areál zahŕňa 40 budov, palácových stavení, ktoré sú súčasťou piatich zámockých nádvorí. Súčasti komplexu hradu a zámku je nádherná zámocká záhrada s rozlohou 11 hektárov. Najstaršia zmienka o krumlovskej hradu pochádza už z roku 1240. Pôvodný gotický hrad založili pred rokom 1250 páni z Krumlova, z mocného rodu Vítkovcov.

Otváracia doba hradu a zámku Český Krumlov

* Apríl, máj, september, október: utorok až nedeľa od 9,00 do 17,00 hod
* Jún až august: utorok až nedeľa od 9,00 do 18,00 hod

Otváracia doba zámockej záhrady Český Krumlov

* Apríl a október: od 8,00 do 17,00 hod
* Máj a september: od 9,00 do 19,00 hod

Vstupné na hrad a zámok Český Krumlov

* I. trasa: dospelí: 130 Sk, deti, študenti, ZŤP: 60 Sk, seniori: 80 Sk, rodinné vstupné: 300 Sk, deti do 6 rokov: vstup zdarma.
* II. trasa: dospelí: 100 Sk, deti, študenti, ZŤP: 50 Sk, seniori: 70 Sk, rodinné vstupné: 260 Sk, deti do 6 rokov: vstup zdarma.
* Zámocké divadlo: dospelí: 250 Sk, deti, študenti, ZŤP: 140 Sk, seniori: 200 Sk, rodinné vstupné: 510 Sk, deti do 6 rokov: vstup zdarma.
* Zámocké lapidárium: dospelí: 35 Sk, deti, študenti, ZŤP: 20 Sk, seniori: 20 Sk, rodinné vstupné: 90 Sk, deti do 6 rokov: vstup zdarma.
* Zámocká záhrada: vstup zadarmo.

Súčasťou I. prehliadkovej trasy je:

* Zámocká kaplnka sv. Jiří
* Renesančná hala
* III. a IV. renesančný izba
* Znaková chodba
* Antecamera, tzv predizba
* Prípravovňa pokrmov
* Eggenberský sála
* Barokový jedáleň
* Baldachýnový salón
* Spálňa kňažnej Eleonory Amália Schwarzenbergovci s orientálnym salónikom a súkromnú kaplniek
* Oblékárna a miestnosti fraucimoru
* Maškarné sála

Súčasťou II. prehliadkovej trasy je:

* Schwarzenberský portrétnej galérie s obrazmi jednotlivých členov rodu
* Klasicistická izby, izba s rytinami
* Izba pre slúžku
* Hudobné salón
* Spálňa kniežaťa Jozefa
* Izba sa znakovými tapisériami
* Maršálův izba
* Schwarzenberský apartmáne
* Prijímacie salón
* Salón s portrétom kňažnej Eleonóry
* Fajčiarsky salón
* Príručná knižnica kniežaťa
* Malá jedáleň
* Salón kňažnej
* Spálňa a toaletné miestnosť kňažnej Eleonóry
* Izba komorné a šatňa kňažnej Eleonóry
* Obrazáreň
* Plášťové most

Štátny zámok Červená Lhota

Jeden z najromantickejších renesančných zámkov, nachádzajúci sa na skalnatom ostrovčeku, ktorý je zo všetkých strán obklopený vodami rybníka, už preto vyzerá zámok ako z rozprávky. Renesančný zámok bol vybudovaný po r. 1530. V 17. storočia bol zámok barokovo upravený. V roku 1949 bol zámok prvýkrát sprístupnený verejnosti. Možno sa pýtate, prečo "Červená" Lhota. Zámok svoje meno získal nejspíš podľa farby zámockého muriva, či nové strešné krytiny. Na návrší v parku sa nachádza na brehu rybníka kaplnka s slúžku hrobkou posledných majiteľov, ktorými boli Schönburgové. Ak budete chcieť ešte viac posilniť romantickú atmosféru, máte možnosť zapožičania lodičiek k prechádzke po zámockom rybníku. Súčasťou zámockého areálu je aj krajinářské park, ktorý svoju dnešnú podobu získal na prelome 19. a 20. storočia. Pokiaľ navštívite park v máji, máte možnosť vychutnávať jedinečnú atmosféru rozkvitnutých kvetov a stromov.

Zámok Červená Lhota je často využívaný filmári na natáčanie rozprávok.

A ak túžite po skutočnej romantike, máte možnosť povedať si "Áno" priamo na zámku Červená Lhota.

Otváracia doba zámku Červená Lhota

* Apríl a október: sobota a nedeľa od 9,30 do 17,00 hod
* Máj a september: utorok až nedeľa od 9,30 do 17,00 hod
* Jún až august: utorok až nedeľa od 9,30 do 18,00 hod

Požičovňa lodičiek je možná v rovnakej dobe, ako návšteva zámku.

Vstupné na zámok Červená Lhota

* I. poschodie: dospelí: 90 Sk, deti, študenti, ZŤP: 50 Sk, seniori: 70 Sk, rodinné vstupné: 200 Sk, deti do 6 rokov: vstup zdarma.
* Podkrovie: dospelí: 70 Sk, deti, študenti, ZŤP: 40 Sk, seniori: 50 Sk, rodinné vstupné: 160 Sk, deti do 6 rokov: vstup zdarma.
* Pivnici: dospelí: 30 Sk, deti, študenti, ZŤP: 25 Sk, seniori: 25 Sk, rodinné vstupné: 60 Sk, deti do 6 rokov: vstup zdarma.

Zámky juhočeského kraja - 2.díl


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: