Vysoké Tatry - ubytovanie a turistika

Vydajte sa za prírodnými krásami našich východných susedov! Slovensko sa právom pýši svojím najvyšším pohorím. Vysoké Tatry patria medzi najnavštevovanejšie miesta na slovenský.


Vysoké Tatry - prírodný park, ľudové tradície, šport

V oblasti Vysokých Tatier sa miešajú krása veľhôr a skál s ľudovými tradíciami. Navštíviť tu môžete skanzeny s ľudovou architektúrou, hrady, zámky alebo typické miestne krčmičky so slovenskými špecialitami. Športové vyžitie nájdete v neprebernom množstve horských cestičiek alebo neďalekých aquaparkoch a termálnych kúpaliskách.

Tatranský národný park

Vysoké Tatry tvorí prírodnú hranicu medzi Slovenskom a Poľskom. Pre svoje prírodné bohatstvo a unikátnosť boli v roku 1949 vyhlásené prvým národným parkom na slovenský. V roku 1993 je UNESCO spolu s poľskou časťou Vysokých Tatier vyhlásilo Biosférickú rezervácií Tatry. Toto veľkolepé pohorie vzniklo v treťohorách, ale svoju súčasnú podobu získalo vo štvrtohorách, kedy vďaka činnosti ľadovcov vznikli skalnaté vrcholky, plesá a ľadovcové údolia.

Vysoké Tatry - najvyššie vrcholky

Najvyšším vrcholom Vysokých Tatier je Gerlachovský štít, tyčí sa vo výške 2654 nm Druhým najvyšším vrcholom je Lomnický štít, na ktorého vrchol vedie aj kabínková lanovka.

Lanovka je prístupná z Tatranskej Lomnice-lístok si môžete zakúpiť až na vrchol, kde je meteorologická stanica alebo len na Skalnaté pleso, kde si prezriete vysokohorské jazierko. Vysoké Tatry sú poprepletané turistickými chodníkmi a je zakázané z nich zostupovať.

Vysoké Tatry - vodné útvary

Medzi najznámejšie prírodné jazerá vo Vysokých Tatrách patrí Štrbské Pleso. Od Štrbského plesa vedie náučný lesný chodník k Popradskému plesu. Na chodníku na vás čaká 14 zastavenia, kde spoznáte, akí živočíchy a rastliny sa tu vyskytujú. Chodník je dlhá 3,9 km a na jej konci vás čaká pohľad na priezračné jazero, v ktorom sa odráža vrcholky Vysokých Tatier.

Vysoké Tatry - vodopády

Vo Vysokých Tatrách pramení niekoľko potokov. Voda si razí cestu po strmom skalnatom teréne, a preto už z diaľky môžeme započuť šumenie vody, ktorá padá na obrovské balvany. Môžeme tu nájsť niekoľko vodopádov, ktoré turisti radi pozorujú.

Medzi najväčšie patrí vodopád Skok, ku ktorému sa dostanete od Štrbského plesa. Hojne navštevované sú aj vodopády Studeného potoka, k tým sa dostanete cestičkou zo Starého Smokovca.

Vysoké Tatry - jaskyňa

Jedinou sprístupnená jaskyňa Vysokých Tatier je Belianska jaskyňa. Jej návšteva ale stojí za to. Patrí medzi najnavštevovanejšie jaskyne na slovenský. Pre verejnosť bola otvorená už v roku 1882 a od roku 1896 je elektricky osvetlená.

Prezrieť si môžete stalagmity a intronové vodopády s dĺžkou až 50m. Nezabudnite sa však teple obliecť - aj v lete sa tu teplota pohybuje okolo nuly a počas prehliadky, ktorá je dlhá viac ako 1km tak môžete ľahko prechladnúť!

Turistické centrá Vysokých Tatier

Na úpätí Vysokých Tatier leží niekoľko väčších miest, ktoré sú zastavaná hotely, penzióny a turistickými ubytovňa. Sú upravené predovšetkým pre potreby turistov.

V Tatranskej Lomnici nájdete visutú lanovú dráhu na Lomnický štít alebo Tatranskou bobová dráha. O čo sa jedná? Horská bobová dráha vám zdvihne hladinu adrenalínu v krvi. V areáli nájdete aj dráhu pre motokáry, ktorú využívajú nielen deti.

Starý Smokovec je najstaršou osadou vysokých Tatier. Nájdete tu niekoľko turistických hotelov a reštaurácií. V meste sa nachádza aj pozemná lanová dráha, ktorá vedie na Hrebienok. Odtiaľ sa dostanete k vodopádom Studeného potoka alebo k Téryho chate, kde si môžete zaistiť aj ubytovanie.

Ždiar je skôr dedinou, kde väčšinu obyvateľov tvoria turisti. Hľadáte ubytovanie v menšom a pokojnom penzióne vo vidieckom prostredí? Potom vyberte Ždiar. Počas prechádzky po tejto dedine si môžete prezrieť ľudovej drevenice a miestnu architektúru.

Zájsť môžete aj do Etnografického múzea, v útulnej drevenici nájdete vystavenej ručne vyšívané ľudové kroje, výbavu domácnosti a dozviete sa niečo o histórii tejto malebnej dedinky.

Vysoké Tatry - výlety do okolia

Chcete spoznať históriu podtatranských miest a dedín? Chcete vedieť, ako sa tu žilo v minulých storočiach? Navštívte miestne historické pamiatky!

Ľubovniansky hrad a skanzen

Hrad Ľubovňa pochádza zo začiatku 14.storočia. Z tohto gotického obdobia sa dochoval len palác a hlavné veža, z ktorej si môžete prezrieť okolie. V 16. storočia hrad vyhorel a preto bol pristavený renesančný palác a neskôr i barokový, kde sa dnes nachádza expozícia hradu. Prezrieť si môžete dobový nábytok, šaty služobníctva i šľachty, kaplnku s vyrezávaným oltárom ...

Pod hradom sa nachádza skanzen. Expozícia pochádza zo Spiša a Šariša. Veľmi vzácnu a hodnotnú expozíciou je drevený gréckokatolícky kostol sv. Michaela archanjela z roku 1883. Ďalšie drevené domy pochádza zo začiatku 20.storočia.

Nájdete tu mlyn, školu, sezónne poľné obydlia, sýpky, dielňu tesárov, tkáčov, kováča alebo dráteník a ďalšie rodinné a hospodárske budovy. V niektorých nájdete ukážky ľudových tradícií a zvykov pri narodení dieťaťa, slávenia svadby, Vianoc a Veľkej noci. V letnej sezóne v skanzene vystupujú folklórne skupiny a súbory.

Levoča

Ďalším miestom, ktoré stoja za videnie, je mestská pamiatková rezervácia Levoča. Na historickom námestí v centre mesta si môžete prezrieť viac ako 50 gotických, renesančných a raného barokových domov s arkádovým dvory. Vonkajšiu hranicu námestie tvoria zachovalé časti gotických mestských hradieb zo 14. a 15. storočia.

Nezabudnite si prezrieť druhý najväčší kostol na slovenský - Chrám sv.Jakuba. Bol postavený na konci 14.storočia v neskoro gotickom štýle. Hlavný oltár je vysoký takmer 19m a široký 6m a sochy na ňom sú dielom Majstra Pavla z Levoče. Obdivovať môžete aj veľmi zachovalý interiér kostola-krídlové oltáre, plastiky, maľby, sochy ...

Spišský hrad

Táto veľkolepá dominanta spišskej krajiny sa rozkladá na vápencovej skale, ktorá prevyšuje okolitú krajinu. Spišský hrad patrí vďaka svojej rozlohe medzi najväčšie hrady strednej Európy.

Skala, na ktorej sa hrad rozprestiera, bola osídlená už v praveku v dobe kamennej. Podľa archeologických prieskumov pochádza najstaršia časť hradu z 11.-12.století, táto obytná veža sa ale nezachovala. Na začiatku 13.storočia bola postavená nová obytná veža a palác, tieto časti sa už dochovali.

V ďalších storočiach hrad vystriedal niekoľko majiteľov a bol niekoľkokrát rozširovaný. Tiež sa o neho viedlo niekoľko bitiek, pretože stál na strategickom mieste a bol sídlom mnohých významných osobností.

Medzi najvýznamnejšie majiteľa hradu patrila Alžbeta kumánskej, matka Ladislava IV., Dobyť sa ho pokúšal Matúš Čák Trenčiansky, majiteľom bol aj Ján Jiskra z Brandýsa, stúpenec Ladislava Pohrobka alebo Alexej Turzo, narodil sa tu posledný uhorský kráľ pred nástupom Habsburgovcov Ján Zápoľský. Od konca 18.storočia hrad chátral. Od roku 1983 bol otvorený pre verejnosť a od tej doby sa opravuje.

Hradný zaujímavosti

V letnej sezóne sa tu organizujú šermiarske turnaje, nájdete tu ukážku stredovekých remesiel a rôzne stánky so suvenírmi. Z hradnej veže iz okolitých hradieb je krásny pohľad na okolitú krajinu.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: