Výlety - rozhľadne v ČR

Kde hľadať jednu z nejbizardnějších a najviac architektonicky pozoruhodných vyhliadkových stavieb u nás? Alebo viete, že na počesť svadby korunného princa Rudolfa s princeznou Stefanie, dostala jedna rozhľadňa názov Rudolfova veža?


Výlety - tentoraz pohľady z vtáčej perspektívy.

Pešo na vrchol rozhľadne Vás s dnešnej pozvánkou zavedieme na 8 rozhľadní, vybratých náhodne z celej republiky.

Poludník na Šumave

Rozhľadňa Poledník stojí na zaoblenom chrbte 4,5 km južne od Prášil. Najvyšší bod Prášilských plání. Prístup je orientačne jednoduchý, priamo na vrchol vedie odbočka červenej značky z Prášil na Modrava. Poludník sa nachádza v kľudovom území NP a vstup mimo značenej cesty je zakázaný. Z dôvodu hniezdenia a zimovania tetrovov je vstup od októbra do mája obmedzený. Samotná hora i jej okolie boli takmer 20 rokov pre všetku verejnosť zakázané.

Po roku 1990 vojaci Poledník opustili a veža bola z rozhodnutia správy šumavského národného parku nákladom 12 mil Sk upravená na rozhľadňu. Priamo pod ňou vyrástol drevený prístrešok chrániaci turistov pred slnkom i nepohodou počasia. Cez leto tu funguje aj kiosk s občerstvením, pohľadnicami, panoramatickú kruhovú mapkou, informačným miestom NP Šumava a vrcholovým pečiatkou. Na vyhliadkový ochodza rozhľadne vo výške 37 metrov vedie 227 schodov. K rozhľadni sa dostanete na bicykli alebo pešo.

Čertak v Beskydoch

Táto betónová veža obložená smrekovým drevom stojí na vrchu Čartak pri hraničnom priechode Bumbálka -Rožnov/Makov, asi 30 km východne od Vsetína. Pôvodný zámer bol vybudovať tu pre firmu Eurotel základňovú stanicu pre mobilné telefóny. Správa Beskýd súhlasila, ale museli byť splnené dve dôležité podmienky. Jednak stavba nesmela narušiť ráz krajiny a tiež musela byť sprístupnená pre návštevníkov k rozhliadnutie sa po kraji.

Vznikla tak osemboká konštrukcia tvorená betónovým jadrom, je z vonkajších strán opláštená smrekovým drevom. Rozhľadňa bola pre verejnosť otvorená 28. 6. 1998 a jej výška činní 40 metrov, s vyhliadkovou plošinou vo výške 26 metrov. Pre výhľad na Lysú horu a Radhošť musia jej návštevníci zdolať 137 schodov. Pri peknom počasí možno dovidieť až k Tatrám. V roku 2009 získala nový náter.

Vrátenská hora

Rozhľadňa Vrátenská hora u Mseno ponúka nádherný výhľad do krajiny na Kopec Sedlo, Bukovou horu, kopec vlhkosti, hrad Starý Bernštejn, Hrad Ralsko, Bezděz, Jizerské hory, Prahu, České stredohorie a Milešovka. Nachádza sa asi 20 km severovýchodne od Mělníka, nad obcou Libovice, ktorá je neďaleko Mšeno. Rozhľadňa je prístupná napr. z obce Nosálov po modrej značke cca 2 km.

Na Vrátenské kopci stála rozhľadňa už na konci 19. storočia. V roku 1893 tu totiž Mšenské okrašlovací spolok vybudoval 12m vysokú dvojposchodovou drevenú vežu. Pôvodná stavbu strhla víchrica. Obnovená bola v roku 1992 na popud Združenie obcí Kokořínska, obec Vrátno darovala zadarmo k výstavbe pozemok a spoločnosti EuroTel a RadioMobil súhlasili s návrhom Združenia, aby plánovaná telekomunikačná veža slúžila súčasne ako rozhľadňa, mohla sa stavba zrealizovať.

Veľký Kamýk

Rozhľadňa veľký Kamýk u Písku bola vybudovaná v roku 2002 hlavne pre telekomunikačné účely. Veža vysoká 65 metrov odlišuje od podobných stavieb štvorica hyperbolických vzpier, každé v pomyselnom rohu stavby. Vyhliadková plošina je vo výške 31 metrov. Na severe je Křešický vrch s vežou, severovýchodným smerom zbadáte Konský vrch s rozhľadňou a juhovýchodne si môžete všimnúť jadrovej elektrárne Temelín, rozpoznateľné najmä stúpajúca parou z chladiacich veží.

Ak je zamknuté, kľúč si môžete vyzdvihnúť u pani Šalátové bývajúci v informatívnom čísle 22 - predposledný dom pred výstupom. Najľahšie je vyjsť z Písku po ceste č 139 a na druhej odbočke za mestom zahnúť vpravo do Veľkých Nepodřic. Prejdite obec až takmer na koniec. Orientačným bodom môže byť malý rybník. Dostanete sa na úzku cestu medzi domami, ktorú vyjdite hore.

Templ Krásný Dvůr

Jednu z nejbizardnějších a najviac architektonicky pozoruhodných vyhliadkových stavieb môžeme na našom území nájsť na najvyššom mieste zámockého parku (365 mnm) v Krásnom Dvore cca 5 km severne od Podbořany smerom na Žatec Rozhľadňa bola postavená ako mohutný pseudogotickú Temple v rokoch 1793-96 a slúžila ako pamätník.

Jozefova veža

Kleť u Českého Krumlova na ktorej vrchole stojí Jozefova veža, predtým nazývaná cisára Františka Jozefa, najstaršia kamenná rozhľadňa v Čechách, dostavaná bola v roku 1825, Knieža Josef Jan Nepomuk zo Schwarzenbergu, sám vášnivý cestovateľ, propagoval aj turistické záujmy. Dal preto podnet k výstavbe kamennej rozhľadne na samom vrchole. Jedná sa o najstaršie kamennú rozhľadňu v Čechách.

Za priaznivého počasia ponúka rozhľad až k Alpám, na Lipno, či elektráreň Temelín. Je vysoká 20 metrov, hore vedie 110 schodov. Turistické chodníky vedú na Kleť zo všetkých strán. Od juhu vedie modro značená chodník z Českého Krumlova, od západu červeno značená chodník z obce Chvalšiny a modro značená chodník z obce Rohy. Od severu žlto značená chodník z Kremze a zelene značená chodník z Holubová. Od východu potom žlto značená chodník z Plešovic a červeno-značená chodník zo Zlaté Koruny.

Rudolfova Veža

Rozhľadňa Libín u Prachatic bola postavená v roku 1883 Šumavským klubom turistov. Boli v ňom hlavne Nemci bývajúci v Prachaticiach a okolí. Bola stavaná podľa návrhu viedenského architekta Vyskočila a keďže v tom istom roku slávili zásnuby habsburský korunný princ Rudolf s princeznou Stefanie, dostala rozhľadňa názov Rudolfova veža. Je vysoká 27 metrov a na jej vyhliadku, ktorá je v rovnakej výške vedie 138 schodov.

Kruhový výhľad zahŕňa okrem Šumavy a blízkych Prachatic tiež Novohradské hory, Českobudějovicko panva, horu Kleť, Písecko, Strakonicko a Brdské vrchovinu. Pred pár rokmi dostala rozhľadňa nový biely kabát a tak septembra do krajiny. Prístup je z obce Labínské Sedlo po modrej značke cca 2 km.

Schillerovho rozhľadňa

Nad obcou Kryry si 9 km od Podbořany, stojí v nadmorskej výške 383 m Schillerovho rozhľadňa. Bola postavená v rokoch 1905 - 1906 a svoje meno dostala po nemeckom básnikovi Friedricha Schillera v roku 1905. Jej pôvodný názov bol Schillerwarte. Vyhliadková plošina sa nachádza vo výške 22 metrov. Krásna tehlová rozhľadňa síce v priebehu rokov chátrala, ale v júli 2000 po náročnej rekonštrukcii znovu otvorila svoje brány verejnosti.

V súčasnej dobe je prístupná cez víkendy, od júna do septembra, od 12 do 16 hodín. V júni roku 2000 dokončil obecný úrad opravu schodiska a vnútorné steny dostali novú omietku a je to naozajstný skvost medzi rozhľadňa. Keď vystúpime 5 kamenných a 122 drevených schodov otvorí sa vám nádherný pohľad na Doupovské a Krušné hory a České stredohorie.

Rozhľadňa Královka

Královka u Bedřichova, pôvodne drevenú rozhľadňu v roku 1906 spadol vietor ua janovští sa rozhodli postaviť novú, tentoraz kamennú. Hotové dielo začalo fungovať hneď v budúcom roku a táto 24 m vysoká veža slúži turistom dodnes. Na vyhliadkovú vežu je možné vystúpiť počas celého roka, ak je zatvorený, kľúče sú k dispozícii v recepcii vnútri chaty. Objekt stojí na frekventovanej cestičke spájajúcej turistické a športové strediská Bedřichov a Hrabětice.

Na vyhliadkovú plošinu vedie 102 schodov. Na severovýchode uvidíte hlavný hrebeň Jizerských hôr od vtáčích kup cez holubník a Čiernu horu k Jizere, na východ sa pozeráte na západnej Krkonoše, na juhozápad údolie Bielej Desné a obec Bedřichov, Vysoký hrebeň a lyžiarsky areál Malinovka, na obzore na Ještědsko-Kozákovský hrebeň a siluetu Ještědu.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: