Výlety - Klatovy a okolie

Vedeli ste, že v Klatovoch je nielen Čierna veža, ale aj Bílá? Čo nájdeme v podzemných katakombách a čím sú tak unikátne? Brána Šumavy nás víta na príjemný pobyt v krásnom meste a nádhernej prírode v jeho okolí.


Brána Šumavy - Klatovy

Mesto bolo založené r. 1260 kráľom Přemyslom Otakarom II. - Za 2 roky bude oslavovať 750 rokov. Gotické základy sú síce prestavané, ale rovnako nájdete na Klatovsku námestí skvostné stavby. Klatovský okres je medzi okresmi Plzeňského kraja turisticky najvyhľadávanejšie. Môže za to najmä nádherná a čistá príroda v západnej časti Šumavy.

Historické jadro

Čierna veža 226 schodov hore a je tu 81 metrov sa týči symbol mesta. Ďalej Biela veža, majestátne pôsobiaci baroková stavba jezuitského kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie a svätého Ignáca s bohato zdobeným dekoratívnym priečelím. Ďalej Dominikánsky kostol sv. Vavrinca, vlastivedné múzeum dr. Hostaše - dokumentuje vývoj mesta už od praveku, židovský cintorín a synagóga.

Katakomby

Klatovsku katakomby sú otvorené pre verejnosť. Je to rarita európskeho charakteru. V priestore pod jezuitským kostolom boli ukladané rakvy s telami rádových bratov v čiernych klerikách a šľachtických priaznivcov v nádhernom oblečenie. Vďaka unikátnemu dymovým systému tela vyschla na múmie vážiace 8 - 10 kg. Prvý pohreb tu je uvádzaný r. 1676 posledný potom r. 1784, kedy cisár Jozef II. zakázal pochovávanie v kostoloch. Dnes je tu teda k videniu okolo štyridsiatich mumifikovaných tiel v rakvách sa sklenenými vekami.

ozvánka na Noc kostolov

Noc otvorených kostolov pre verejnosť. Rovnako ako vlani v Plzni budú môcť návštevníci, ktorí sa bežne do kostolov nedostanú, nahliadnuť do ich interiérov a prezrieť si treba aj miesta, kam sa bežne nedostanú ani návštevníci bohoslužieb. V rámci Noci kostolov bude možné navštíviť od 19 hod modlitebné Cirkvi bratskej (proti hoteli Centrál), od 20 hod arciděkanský kostol (u Biele veže) a vo 21.15 jezuitský kostol na námestí. V kostoloch čaká návštevníkov vedľa privítanie zo strany duchovných správcov aj výklad sprievodcu, po ktorom si bude môcť každý individuálne prejsť interiér. Okrem toho bude možné vzhliadnuť výstavu alebo vypočuť hudobné vystúpenia.

Príjemné ubytovanie - Klatovy

Apartmány Mírovka u Klatov sa nachádza v pokojnej časti Klatov cca. 1km od centra, ponúkajú krásny výhľad na panorámu Klatov a vrcholky hrebeňov Šumavy. Apartmány sú v novo zrekonštruovanom rodinnom domčeku so záhradou a terasou. U rodiného domčeku je možnosť grilovania a pre letné osvieženie je na záhrade bazén ktorý privítajú nielen deti, ale aj dospelí.

Milovníci športu môžu využiť neďaleké cyklostesky, alebo horskej turistiky av zimnom období 3km vzdialenú umelé zasneženú zjazdovku.
Horské bicykle, lyže a jinni športové potreby je možné uschovať v garáži. Ubytovanie je vhodné pre zamestnancov firiem, pracujúcich v okolí Klatov, rodiny či malé športové kluby, ktoré využívajú športového vyžitia v okolí Klatov. Stravovanie je vlastné, ale môžete využiť cca 10 min vzdialený Motorest U hrachu, kde si môžete vybrať zo širokého výberu hotových aj minútkových jedál.

Apartmán Mírovka u Klatov

Ubytovacie možnosti sú v troch štvorlôžkových izbách o veľkosti cca 20m2, ktoré sú vybavené TV, kuchynkou s chladničkou a dve kúpeľne z ktorých je jedna vybavená automatickou práčkou. Cena ubytovania je bezkonkurenčná - len 200, -Kč/osobu/noc.

Baroková lekáreň U Bieleho jednorožca

Na Klatovsku námestí môžeme navštíviť nejednu zaujímavú pamiatku. Nenechajte si ujsť ani barokové lekáreň. V roku 1639 získal dom čp 149 lekárnik Tobiáš Stilling. Lekáreň sa stala neskôr jezuitskú. Jej názov pochádza od bieleho rohu morského narvala, pověšeného vnútri nad vchodom. V stredoveku bol považovaný za roh jednorožca. Používal sa pri výrobe mastí a práškov. Medzi preparáty nájdeme parohov z jeleňov, račej klepetá, Kanc zuby alebo zuby bobra. Pozornosť patrí aj trojstupňové lekárenskej peci, ktorá je ojedinelá v celej Európe. Zariadenia lekárne pochádza z roku 1773. Drevený nábytok je bohato zdobený. Každý apatikář v tej dobe vedel púšťať žilou alebo aplikoval pijavice. Prevádzka lekárne sa udržal až do roku 1966, potom bol interiér upravený ako lekárnickej múzeum, ktoré je celoročne prístupný verejnosti.

Kráľ Šumavy 2010

Ak ste nadšeným a vytrvalým cyklistom na horskom bicykli, môžete sa zúčastniť najväčšieho MTB maratóne v ČR, ktorý sa koná v nádhernom prostredí Šumavy dňa 29.5.2010

Trasy vedú 105 km (prevýšenie 2550 m) alebo pre inú skupinu 70 km (prevýšenie 1820 m) a tretí oddiel bude zdolávať 45 km (prevýšenie 1000 m). Prezentácia - ZŠ Klatovy Tolstého 765, pod Hurka v piatok 28.5.2010 od 14:00 do 22:30, pre vopred prihlásených iv sobotu 29.5.2010 od 6:00 do 9:45. Štart - Klatovy, námestie Mieru

* V 7:30 - trasa 105 km
* V 10:00 - trasa 70 a 45 km
* Cieľ - Klatovy - mestské kúpele,
časový limit pre zaradenie do výsledkovej listiny je do 18:00 v cieli

Pre milovníkov psíkov

Pozvánka na Národné výstavu psov, Klatovy 5. - 6. 6. 2010

PREHLIADKY A SÚŤAŽE OD: 15.00 hod

Zaujímavosť: Farbou národnej výstavy v Klatovoch je ružová. Všetci vystavovatelia, ktorí sa prebierky preukážu ružovým oblečením, módnym doplnkom prípadne vybavením psa (obojok, vodítko a pod), obdrží od usporiadateľa výstavy darček.

Okolie Klatov

Hrad a zámok a galérii Klenová - Zrúcanina hradu trinásť kilometrov na juhozápad od Klatov. Hrad Rabí patrí k najmohutnejším a najrozsiahlejším stredovekým hradným stavbám v Čechách. Pôvodná hradné jadro vzniklo na začiatku 14. storočia. V rokoch 1420 a 1421 hrad obliehal Jan Žižka a pri druhom útoku tu prišiel o oko.

Rozhľadňa Bolfánek u Chudenic Bolfánek - rozhľadňa na vrchu Žďár - 583 mnmnedaleko mestečka Chudenice. Meria 45m a poskytuje nádherný výhľad na široké okolie.

Velhartice - hrad Hrad Velhartice bol založený na prelome 13. a 14. storočí na skalnom ostrohu, obtekania riečkou Pstružné. Tento hrad si zrejme ako rodové sídlo pánov z Velhartice počal stavať Bušek starší z Velhartice, hrad dostavoval Bušek mladší, obaja boli verní a obľúbení komorníci Karola IV. Raritou je svetovo unikátny kamenný most spájajúci hmotné torzá paláca zvaného Rajský a jeho náprotivku-predné veže. Návštevníkov zaujme aj neskoro renesančný zámocké krídlo. Na hrade boli svojho času uschované korunovačné klenoty Kráľovstva českého, aby nemohlo dôjsť ku korunovácii Jiřího z Poděbrad na kráľa.

Vodná nádrž Nyrsko - Priehradná nádrž bola vybudovaná v roku 1969, zatopením Úhlavského doline. Kamenistá hrádza je vysoká 36 metrov, jej šírka je 337 metrov. Objem vody v nádrži činí 1 milión metrov kubických. Priehrada slúži ako zásobáreň pitnej vody pre Klatovy, Domažlicko a Plzeň. Po hrádzi a okolo Západného brehu priehrady vedie žlto značená turistická chodník. Z dôvodu ochrany zdroja pitnej vody je ďalší pohyb turistov v blízkosti priehrady obmedzený len na vyznačenej trasy.

Čierne jazero - Rozlohou je najväčšia na Šumave. Plocha hladiny je 18,93 ha, hĺbka 40,6 m (najväčšia hĺbka jazera na našej strane Šumavy) a leží vo výške 1008 m nm Vzdialenosť od hrádze k Jazerné stene je 800 m. Svoje meno dostalo od zdanlivo čiernej farby vody jazera, vznikajúce odrazom okolitých hustých lesov. Nad jazerom sa dvíha 330 m vysoká skalná stena Jazerné hory (1343 m). Kamenisté dno jazera je pokryté niekoľko metrov hlbokú vrstvou peľu okolitých ihličnanov, uloženom tu po státisíce rokov. Hrádza je spevnená a hlboko pod hrádzou, v doline Úhlavy, bola postavená v rokoch 1929-30 prečerpávacia elektráreň, dnes technická pamiatka, prvá prečerpávacia elektráreň v ČSR, vybudovaná škodovým závody Plzeň pre ZČE. Čierne jazero inšpirovalo viacero významných umelcov a spisovateľov - Antonína Dvořáka, Jana Neruda, AV Šmilovského, J. Vrchlického, A. Heyduka, ...

Janovice nad Úhlavou - Najvýznamnejšou pamiatkou je tu ranne gotický kostol sv. Jána Krstiteľa z konca 13. storočia. Baroková prestavba v roku 1764 rozšírila kostol o vežu. Na stenách presbytéria boli objavené maľby z prvej tretiny 14. storočia, ktoré sú zaradené do zoznamu UNESCO. V blízkosti kostola sa nachádza pozostatok pôvodnej architektonickej zástavby - pamiatkovo chránený polosrubový domček.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: