Výlety - Boubínsky prales

Už ste niekedy navštívili naozajstnom rozprávkový les? Vydajte sa s nami do Boubínského pralesa, vyberte si treba trasu na bicykli alebo pešo. Dokonca Vás zvezie aj Zelený autobus.


Boubínsky prales

V srdci Šumavy nájdete unikátny rezervácii - Boubínsky prales s rozlohou 666,41 ha bol vyhlásený národnou prírodnou rezerváciou už v roku 1858. Niektoré stromy tu sú staré až 400 rokov, ale samotný prales je starší ako ľudský rod.

Predtým bol prales vlastne všade, ale človek lesy kácel a znovu osadzovali az pôvodných európskych pralesov, ktoré neboli dotknuté ľudskou činnosťou, ostali len ostrovčeky. Dnes sú chránené najprísnejšími zákonmi. Z Prahy na vrchol Boubín je to 150 km - tak blízko od pralesa :-)

Divoký a nespútaný

Prales je zázrak, ktorý sa deje našťastie bez ľudského pričinenia. Žije sám sebou a vďaka tomu je neskonale zaujímavejšie, zložitejšie a zdravšie ako všetky lesy v okolí. Je divoký a nespútaný. Zo starých pňov rastú mladé stromčeky a smreky dosahujú výšky až 50 m. Kmene sú všelijako pokrútené, korene prepletené a kôra stromov vrásčitá a plná podivných útvarov.

Všade je veľa vyvrátia a tlejících stromov, ktoré občas pri páde prelomí ohradu. Ako v horore alebo rozprávke o zlom lese. Široké rozostupy starých bukov prechádzajú v nepriechodnej mlází a čistinkou s bielymi kvietkami striedajú polia lopúcha. Celá ta kalamita alebo ak chcete spúšť spolu s Myriad drobných živočíchov, vtákov, netopierov, veveričiek a dravcov. ale tvorí jedinečný vyvážený celok.

Živo alebo neživé

Prales nie je obmedzený len na Boubín. Pásmo so zákazom ťažby a ďalšie ľudské starostlivosti sa neustále rozširuje mimo pralesný jadro av okolí je aj prales Milešovický. Či už odtiaľ zamierite kamkoľvek, narazíte na prírodnú zaujímavosť. Vedľa nich je tu ale aj veľa starých kultúrnych pamiatok od zrúcanín, šumavských dediniek aj zabudnuté sklárne, múzeá, kaplnky, kostoly i zámok.

Turistika

Cyklisti tu nájdu trasy nazvanej:

Pralesný okruh (67.9 km)

Nasledujúce trasa umožňuje prechod prísne chránenou prírodnou rezerváciou. Vedie okolo pralesov, potôčikov, jelenie oboru, ale aj okolo rozhľadne, rybníka a niekoľkých šumavskými dedinkami. Stúpanie zdoláte v prvej tretine trasy pri výšľapu k kopci Boubín, načo vás čaká desaťkilometrové odpočinkový zjazd. Po ďalšom miernom výšľapu ku Křišťanovicím je už cesta takmer po rovinke.

K Alpskému vyhliadke (28.5 km)

Okruh je kombináciou poľných a asfaltových ciest. Okrem Alpského vyhliadky aj sa môžete zastaviť u rašelinového jazierka u Borových lad. Vyhliadka sa nachádza asi 150 m od cesty a naviac je zakrytá stromami, takže ju môžete ľahko prejsť. Pre vybavenejšie cyklistov si stačí nastaviť mašinky na 49 ° 0 '17''z.š a 13 ° 41' 40''zd alebo si od dedinky Lipka odpočítať 10 km av pravú chvíľu odbočiť po poľnej ceste vpravo. Rašelinové jazierko sa nachádza necelý jeden a pól kilometer od Borových lad. V dedine je niekoľko typických šumavských stavanie so skladanými lomenicemi. Odtiaľ pokračujete pozdĺž Teplé Vltavy do Horní Vltavice, odkiaľ sa po cca. 3 km stúpanie dostanete späť do Kubová huty.

K Vltavským prameňom (47.95 km)

Ideálna trasa na celodenný výlet. Cestou miniete Alpským vyhliadku, najväčší Rašeliniskové jazierko v ČR a predtým neprístupné pohraničnej pásma Šumavy. Približne uprostred trasy sa nachádza turistické stredisko Kvilda, kde nájdete niekoľko reštaurácií a bufetov. Prameň Vltavy je odtiaľ vzdialený necelé tri kilometre. Odtiaľ vás už čaká len pozvoľné klesanie k bývalej sudetských obci Bučina. Ak vám tridsať kilometrov v nohách stačí, môžete sa odtiaľto dopraviť cyklobusy, ktorý ktorého pravidelné linky tu len za popoludní prechádzajú dvakrát denne. Otrlejší môžu pokračovať po náučnom chodníku Národného parku Šumava na Kniežací pláně, odkiaľ je za dobrého počasia vidieť až do salcburských Álp. Odtiaľ ďalej pokračuje na Račie a pozdĺž toku Teplé Vltavy do Horné Vltavice a domov do Kubovky. Boubínsky chodník

Boubínsky chodník

Je cestou od civilizácie a organizovane prírody k jej pôvodnej a nespútanej podobe. Krajina je porastená machom a papradím, stromy lišajníkom a pozdĺž cesty je veľa sýto zelených čistinkou. Chodník je obsadená turistami, ktorí si ako mravenečkové nesú svoje obložené chleby, predháňajú sa vo vedomostiach prírody a predvádzajú turistická lýtka. Výlet je chtiac nechtiac kolektívnej záležitosťou, ale okolie je tak nádherné, že človek úplne zabudne, že ho chce iba pre seba.

Vrchol Boubínem

Hora Boubín meria 1362 metrov, ale s rozhľadňou, ktorá je vysoká presne 21 metrov, trumfuje i najvyššiu horu českej časti Šumavy Plechý (1.378 m). Za dobrého počasia z nej uvidíte aj alpské vrcholky. Veľmi zaujímavý je aj výhľad na Boubínsky prales, ktorý sa štruktúrou zreteľne odlišuje od okolitých monokultúrnych lesov az tej výšky pripomína kapustový Brokolicový šalát. A Šumava je jedno zelené vzdúvajúce sa mora.

Odborníci žasnú

Prales je sýty a geniálne dielo. Nechajte les byť, nech stromy padajú a staré kmene hnijú, neprořezávejte, nestavte, nechajte všetko ako je, počkajte pár storočí, možno tisíc rokov, a prídu vedci a budú len žasnúť. Prales je jedinečné spoločenstvo stromov, rastlín, chrobákov, baktérií, húb a ďalších živých organizmov, ktoré po stáročia vytvárajú vzájomnú rovnováhu. Keď príde víchrica, mrazy, kůrovec alebo iný škodcu, padne časť stromov, ale z preživších sa zrodí prales nový. Hospodárske lesy, kde prevláda jeden druh stromov rovnakého veku podobným katastrofám väčšinou úplne podľahnú a prales im dnes slúži ako vzor.

Jedinečná prírodná laboratórium

Dá sa skúmať z hľadiska zloženia pôdy, mykológia, botanika, entomológia, a ďalších špeciálnych disciplín alebo ako komplexný ekologický systém. Na rozdiel od hospodárskeho lesa je príkladom uzavretého systému a všetko čo sa v ňom zrodí sa znovu dostáva do pôdy. Pôvodná pralesy boli plné vlkov, medveďov a rysov a ich ničenie znamenalo aj narušenie prirodzenej rovnováhy.

Tieto šelmy boli prirodzeným predátorom jeleňov, srncov, danielov a ďalšie raticovej zveri, ktorej nadmerný výskyt je dnes pre prales najväčším nebezpečenstvom. Odhaduje sa, že je jej stav asi desaťkrát vyššie ako je pre les únosné. Tá elegantné stvorenie mlsají mladé stromčeky ako šťavnatý kaviár a výberovou ochutnávkou navyše premieňajú druhovú skladbu lesa. Plot okolo Boubínského pralesa nebol postavený len kvôli turistom, ale hlavne kvôli pozýva

Zelený autobus

Ak sa chcete priblížiť do vzdialenejších kútov Šumavy môžete využiť špeciálnu siete Zelených autobusov. Za väčšinu z nich je pripojený príves na prepravu bicyklov, jejijich vykládku zabezpečuje steward. Najbližšie zastávku cyklobusy nájdete v Horní Vltavice 3 km od Kubová huty. V autobusoch je inštalovaný zvukový sprievodca aj svetelné návestia.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: