Výlety - Bečov, Mikulov, Kadaň

Navštívte s nami Relikviár svätého Maura na štátnom zámku Bečov nad Teplou, Vinárske mesto Mikulov alebo Kráľovské mesto Kadaň? Ktorý výlet si vyberiete z dnešnej ponuky našej redakcie? Vydajte sa s nami do mesta Bečov nad Teplou.


Vitajte u nového seriálu nášho portálu

Pozveme Vás vždy na tri prehliadky slovenských pamiatok, miest a dediniek. Ak ste priaznivci turistiky, možno tu nájdete tip na rodinný výlet.

* Bečov nad Teplou
* Mikulov
* Kadaň

Mesto Bečov nad Teplou

Prvá návšteva bude do Bečov nad Teplou s tisíckami stálymi obyvateľmi. Leží približne 25 km od Karlových Varov. Bečov založili začiatkom 13.storočia veľmoži českých kniežat z rodu Hrabišicov. Leží v kúpeľnom trojuholníku Karlovy Vary-Mariánské Lázně-Františkovy kúpele a je jedno z najkrajších miest v kraji. Na námestí hneď vedľa radnice nájdete múzeum hračiek, v hornom poschodí je pomerne veľká expozícia motoveteránů. "Stĺp Panny Márie pred radnicou na námestí tento rok oslávi 330. výročie od svojho vzniku. Dňa 21. júla 1680 bol slávnostne vysvätený Friedrichom II. Uhľom.

Štátna hrad a zámok Bečov

Hrad stojí nad hlbokým údolím obklopený vysokými lesnatým kopcami, ktoré patria k Slavkovskému lesu a Tepelskej vrchovine. Obteká ho z dvoch strán rieka Teplá az tretej strany je oddelený Dolským skôr Hlbokým potokom. Hrad bol založený v 14. storočia na dôležitej križovatke krajinských ciest rodom pánov z Oseka. V r. 1752 získal bečovské panstva Dominik Ondřej z Kounic a Ritenberka. Nový majiteľ si dal r. 1753 postaviť v Bečově v blízkosti spustnutého hradu barokový zámok s kamenným mostom miesto starého zdvíhacieho mosta. Syn Dominika Kounice predal v r. 1813 Bečov Friderikovi de Beaufor-Spontini, ktorého rod bol posledným šľachtickým držiteľom Bečov.

V rámci stavebných úprav, vykonávaných J. Zítka a J. Mockera v 60. rokoch 19. storočia, boli prebudované niektoré miestnosti zámku a malý hradný palác transformovaný na panský úradné dom. V r. 1945 sa stal zámok majetkom štátu a boli tu vykonávali rôzne vonkajšie i vnútorné úpravy. Po revolúcii rozsiahlou rekonštrukciou prešiel zámok i románsky relikviár svätého Maura v zámockej expozícii - pamiatka európskeho významu, ktorá bola nájdená za dramatických okolností. Je to hneď po Českých korunovačných klenotoch najvzácnejšie pamiatka u nás. Relikviár sv. Maura je schránka na ostatky svätých o dĺžke 138,5 cm, šírkou 42 cm a výške 64,5 cm. Národný pamiatkový ústav vyhlásil rok 2010 rokom sv. Maura.

Ubytovanie v blízkosti zámku - Penzión Hradné Bašta

Rodinný penzión Hradné Bašta nájdete v Bečově nad Teplou, 25km od Karlových Varov smerom na Plzeň. Penzión sa nachádza na námestí, niekoľko metrov od vstupnej brány na hrad a zámok. V objekte sa nachádza ubytovacia časť so 17 izbami (až 50 lôžok), jedna reštaurácia s krbom (40 miest), vínna pivnica (30 miest) s vinotékou a druhá reštaurácia s konferenčnou sálou s LCD projektorom (50 miest). V letných mesiacoch je k dispozícii záhradná terasa s luxusným výhľadom na hrad (100 miest). K penziónu patrí vlastné parkovisko, ktoré je ako celý objekt strážené kamerovým systémom.

Penzión Hradné Bašta

Ubytovaciu kapacitu tvorí stará a nová časť penziónu. Na izbách v starej časti môžeme nájsť hrazdeného múru, drevené podlahy, stropy a trámy. Všetky izby sú vybavené vlastnou kúpeľňou s fénom a WC, TV-SAT a navyše na nové časti prípojkou na internet.

Služby:

* Reštauračné služby
* Ubytovacie služby
* Prenájom salónika
* Športové rybárčenie na rybníku pána majiteľa
* Vlastné parkovanie pomoc pri organizovaní svadobných hostín

V penzióne je možné zorganizovať napríklad aj ochutnávku vín, koncert, živú hudbu apod Ak sa ubytujete v prípade výletu do okolia Bečov v penzióne Hradnej Basta, veríme, že budete spokojní.

Život zámku Bečov dnes

Návštevníci majú možnosť navštíviť aj kultúrne podujatia. Napríklad 17.4. bohatý kultúrny program so známymi osobnosťami s názvom Krst prvej monografie o relikviár sv. Maura, ktorý bude zakončený hraným prehliadky zámku. Inokedy na zámku poriadajú divadlo, lukostreľbu alebo koncerty vážnej hudby.

Chránená krajinná oblasť - Bečovsko

Celé Bečovsko je vlastne v chránenej krajinnej oblasti Slavkovský les. Chránená oblasť tu bola vyhlásená dňa 3. mája 1974. Zahŕňa územie Slavkovského lesa od K. Varov, Kynšperk nad Ohří, mariánskym kúpeľmi a Javorná, ďalej do Tepelskej vrchoviny, Doupovských hôr, Chebskej panvy a Tachovsku brázdy. Má rozlohu cez 600 km a má charakter paroviny. Zasahuje do štyroch okresov. Najvyššími vrcholmi Slavkovského lesa sú Lesná (983 m) a lyzínu (982 m) v blízkosti Kynžvart.

Ďalšie zaujímavosti z okolia Bečov

Naľavo od cesty do Toužim stoja dva buky lesné - chránené stromy staré asi 250 rokov. Na vrchole zalesneného Šibeničního vrchu (629 m) juhovýchodne od Bečov, sa nachádza a je ľahko dostupný od cesty Bečov - Chodov, torzo kamenného objektu bývalého popravisko. Jeho kruhový pôdorys má priemer 4,8 m. V lesoch severovýchodne od Chodov nájdeme Vitriolku začiatkom 19. storočia ju založil Anton Liewald z Perninku výrobňu kyseliny sírovej (žieravý, vitriol).

Teraz sa presunieme do Juhomoravského kraja.

Mesto Mikulov

V Mikulove žije cez 19 800 obyvateľov. Mikulov sa nachádza 50 km juhovýchodne od mesta Brna na ceste do Viedne. Prvé písomné údaje o založení mesta sa datujú od roku 1173.

Impozantný mikulovský zámok

Nad týmto malebným mestom sa týčil pôvodne hrad založený českým kráľom Otakarom Přemyslom I. František kardinál Dietrichstein započal náročnú prestavbu strohé hradnej pevnosti v reprezentatívny renesančný kniežací sídlo. Nebyť 2.svetovej vojny bol by tento barokový skvost zachovaný. 22. 4. 1945 zámok vyhorel. Dnes je zrekonštruovaný a je tu múzeum mikulovského regiónu. Zámocká záhrada je nazývaná pozemským rajom.

Židovský cintorín

Je jedným z najvýznamnejším židovských cintorínov u nás. Nájdeme tu tisíc zachovaných náhrobkov a vďaka sídlu zemského rabína Mordechaja ben Abraháma Benet reprezentoval Židovstvo celej Moravy.

Čo ešte ponúka Mikulov?

Cyklisti ocenia 1200km dlhú trať cyklotrás. Kúpanie ponúka Novohradské nádrže, kde môžete tiež rybárčiť alebo využiť vodných športov. Navštíviť odporúčame tiež Jaskyňu Na Turold - jedno z najvýznamnejších českých zimovísk netopierov. Jednou z ďalších významných prírodných dominánt mesta je Svätý kopček s pútnickým kostolom sv. Šebestiána. Územie je vyhlásený chránenou prírodnou rezerváciou vďaka výskytu vzácnych a chránených živočíchov a rastlín.

Mikulov známy predovšetkým ako mesto vína

Milovníkom vína ponúka kraj náučné chodníky, kde spojí degustáciu s pohybom v krásnej prírode. 20 km dlhá chodník začína na parkovisku pri Komerčné banky pod námestím.

Z juhu Moravy ideme do Ústeckého kraja

Kráľovské mesto Kadaň

Dochované zmienky o Kadani sú z roku 1183. Do dnešnej podoby bolo založené asi na konci 11. storočia. Roku 1362 mesto aj s hradom podľahlo požiaru. Rozkvetu sa dočkalo za vlády Karola IV. Kadaň bola tiež sídlom c. K, Rakúsko-Uhorskej armády. Po roku 1990 došlo k premene nielen historického centra. V roku 1993 založilo mesto Kadaň novodobú tradíciu a to Císárskeho dňa na počesť návštevy cisára Karola IV. V Kadani v roku 1367. Mesto je držiteľom rekordu - najužšia ulica v ČR s názvom Katov, ktorá v najužšom mieste meria 66,1 cm av najširšom 131,5 cm.

Významné kultúrne pamiatky

Františkánsky kláštor Štrnástich sv. Pomocníkov, slúžiaci dnes ako múzeum, bývalý Špitálsky kostol Štětí sv. Jána Krstiteľa, Barbakán (fortifikační prvok slúžiaci k lepšej obrane brány) Žatecký a veža Mikulovické brány. Ďalej farský kostol Povýšenia sv. Kríža, Alžbetínske kláštor s kostolom sv. Rodiny a sv. Alžbety, mestské opevnenie, radnica alebo Basta v Sokolskej ulici s obvodovým murivom hrúbky až 4 m, "Morový stĺp" a ďalšie pamiatky.

Kadaňská hrad

Založený bol okolo roku 1260 za kráľa Přemysla Otakara II. Postavený je na skalnatom zrázu nad riekou Ohří. Po všetkých prestavbách sa zachovali len pivnice a časti obvodových múrov. Mária Terézia povolila prestavbu a naďalej slúžil ako kasárne. Dnes tu slúži knižnica s čitáreň, internetová kaviareň a obradné sieň. V prevádzke je aj galéria Josefa Lieslera.

Športový klub Kadaň

Prvé zápasy na ľade sa začali v Kadani uskutočňovať okolo roku 1945. V roku 1998 postúpila Kadaň do 1. ligy, ktorú hrá dodnes. Štadión pojme až 3000 divákov. Občania a turisti tu môžu navštíviť verejné korčuľovanie.

Budeme radi za Vaše postrehy v diskusii alebo ďalšie informácie z týchto miest.

Navštívte s nami Relikviár svätého Maura na štátnom zámku Bečov nad Teplou, Vinárske mesto Mikulov alebo Kráľovské mesto Kadaň? Ktorý výlet si vyberiete z dnešnej ponuky našej redakcie? Vydajte sa s nami do mesta Bečov nad Teplou, Mikulova alebo Kráľovského mesta Kadaň?


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí:

Diskusia a skúsenosti

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Povinné položky