Všetko o Grécko Rhodos - Detaily

Nádherné pláže ostrova sú ako stvorené pre vodné športy. Vyskúšajte aj grécku kuchyňu, Rhodský víno a vychutnajte si posedenie v priateľskom prostredí taverien a reštaurácií.


Šport na Rhodose

Vôbec najpopulárnejším športom ostrova je samotné plávanie. Každý si príde na "svoje", sú tu ako plytšia pokojné vody, tak aj hlbšej vody a rozvrátenie mora. Pláž si môžete tiež vybrať podľa svojho vkusu (preľudnené, alebo naopak úplne prázdne, kde sa najbližšie ľudia nachádzajú i kilometre ďaleko). Samozrejmosťou sú bazény v hotelových komplexoch.

Na vodné lyžovanie sa využíva skôr východné pobrežie ostrova, pretože v týchto miestach je kľudnejší mora. Ak je ale more relatívne pokojné, možno prevádzkovať vodné lyžovanie iu západného pobrežia.

V posledných rokoch získava čoraz väčšiu popularitu windsurfing. Surfovaciu dosky sa dajú bez problémov prenajať na takmer akékoľvek pláži, alebo aj v meste. Začiatočníkom sa odporúča východné pobrežie, skúseným surfařům zase pobrežia západnej.

Na plavbu plachetnicou sa najlepšie hodí obdobie od apríla do októbra. Plachetnica, ale treba aj motorové člny je možné prenajať si napríklad v prístave Mandraki.

Lovenie rýb pomocou harpúny je povolené osobám starším 18 rokov. Síce nepotrebujete zvláštne povolenie, ale je potrebné dodržať niekoľko pravidiel: nie je povolené loviť v blízkosti kúpajúcich sa osôb, pri rybárčenie ani potápaní sa nesmie používať kyslíkové masky (iba ak sa zapíšete do kurzu potápania). Čln potápačské školy vypláva z prístavu Mandraki každé ráno. Pozor! V prípade, že by ste snáď našli nejaký antický predmet, ihneď to oznámte príslušným orgánom, inak by ste mohli byť stíhaní.

Tenis si môžete zahrať v niektorom z väčších hotelov, ktoré sa nachádzajú prevažne mimo mesto. Vstup je povolený všetkým, ale mali by ste sa včas prihlásiť.

V dedine Afantou (asi 19 km od mesta) je k dispozícii veľké golfové ihrisko.

Čo sa týka lovu, lovecká sezóna je od septembra do marca, však musíte vlastniť poľovnícke povolenie. Lov jeleňov nie je povolený.

Kuchyňa - grécka kuchyňa

Dobré jedlo a pitie je nenahraditeľnou súčasťou ostrova Rhodos. Rhodský kuchyne má prvky gréckej a európskej kuchyne.

Typické ingrediencie gréckych jedál sú. olivový olej, paradajky, cibuľa, cesnak, aromatické bylinky, korenie.

Obyvatelia ostrova s radosťou konzumujú ryby a morské plody vôbec. Takmer každodenne sa im na tanieri objavuje feta (ovčí syr) a grécky šalát.

Ako dezert spravidla nasleduje ovocie, ktorého je na Rhodose veľa (marhule, broskyne, figy, melóny, hrozno, hrušky, mandarínky, pomaranče).

Po pokrmu sa pije grécka alebo európska káva. Tamojší obyvatelia si radi pochutnávajú na sladkých dezertov (gréckym sladkým dezertom je napríklad baklavas či kataifi). Cukrárne v Mandraki ponúkajú veľký výber pochúťok a sú otvorené až do ranných hodín!


Rhodský víno

Tradícia rhodského vína je veľmi známa už od archaického obdobia a pokračuje až do dnešnej doby. Oblasť Rhodose je ideálny pre pestovanie vínnej révy, pretože tu pretrváva mierne podnebie a nepretržité slnečné žiarenie. Z významných vinárskych spoločností môžeme spomenúť CAIRO alebo erop-Emery, z konkrétnych vín potom Ilios, Grand Maitre, Chevalier de Rhodos ai
Dovolenka Rhodos - s CK GREECE TOURS

Dovolenka Rhodos, to nie je len letovisko Faliraki, kde nájdete preslávenú dielňu ručné keramiky a Ixia-s trojkilometrový plážou vhodnou aj pre windsurfing, ale aj Lardos, čo je pôvodný dedinka s krásnymi tavernami, kde ochutnáte čerstvé plody mora a vynikajúcou grécku kuchyňu. Typickú grécku dedinkou s bielymi domami, vysadenými do svahu je Lindos. Naozaj romantické miesto s kaviarničkami a tavernami poteší všetky zaľúbené. Kalathos je menšia grécke letovisko, určené predovšetkým pre naozajstný oddych a pokojné kúpanie v zátoke s priezračným gréckym morom. Podobne situované je letovisko Kallithea, neďaleko hlavného mesta Rhodos, ktoré je okrem iného zapísané medzi najkrajšími pamiatkami UNESCO


Hotel Avra Beach (www.greece-tours.cz)

Na Rhodos sa môžete vypraviť napríklad s cestovnou kanceláriou Greece tours. Cestovná kancelária GREECE TOURS PRAGUE - špecialista na Grécko bola založená už na jar roku 1990, tento rok teda vstupuje do svojej dvadsiatej prvej sezóny. Vzhľadom k gréckemu pôvodu majiteľov bola od počiatku cieľom špecializácie na Grécko - jeho prírodné krásy, históriu a kultúru. Viac informácií nájdete na ich stránkach www.greece-tours.cz.

Prečo Grécko s GREECE TOURS?

1. Vždy Vám radi poradia a vynasnaží sa zabezpečiť všetko, s čím budete potrebovať pomôcť
2. Majú rozsiahlu ponuku ubytovania
3. V cene všetkých zájazdov je zahrnuté poistenie
4. Organizujú individuálne cesty
5. Predávajú charterové letenky do Grécka a rezervujú lodné lístky na trajekty
6. Poskytujú spoľahlivý delegátský servis, ponúka prenájom áut v Grécku
7. Zaisťujú organizovanie firemných akcií
8. Organizujú svadby v Grécku!

Počas dvadsaťjedenročného sústredenie na Grécko táto CK získala mnoho cenných poznatkov a skúseností, nadviazali rad kontaktov a prešli väčšinu atraktívnych oblastí tejto nádhernej krajiny. Bez nadsadenia preto môžeme povedať, že v Greece Tours pozná Grécko veľmi dobre a nepredáva len zájazdy. Ich hlavným cieľom skutočne je, aby sa Vám s nimi v Grécku páčilo a svoju dovolenku ste si užili podľa svojich predstáv.


Rhodský taverny, reštaurácie

V miestnych reštauráciách si z pestrej ponuky určite vyberiete. V Starom meste sú reštaurácie doslova na každom rohu. V reštauráciách sa neponúka len klasické grécke jedlá, ale aj medzinárodnej kuchyne pre uspokojenie aj tých najnáročnejších hostí. V meste Rhodos sú tiež čínske, dánske a cyperskej reštaurácie.

Tip: V Starom meste sa nachádzajú aj reštaurácie na vyvýšených miestach, kde sa vám naskytne príjemný výhľad a posedenie. Alebo môžete využiť plávajúce reštaurácii Mandraki (výhľad na Palác veľmajstrov). Rhodský reštaurácia kladú dôraz skôr na priateľské prostredie, ako na samotné stolovanie. Často sú reštaurácie plné spevu a tanca.

Nočný život na Rhodose

Historické pamiatky, krásne pláže a športy nie sú ale všetkým, čo nám ostrov môže ponúknuť. Nočný život je skrátka nezastupiteľnú súčasťou danej kultúry. K dispozícii sú nočné podniky s gréckou alebo ľudovou hudbou, tanečné kluby, diskotéky. Obľúbená je živá hudba. Divadlo Starého mesta ponúka predstavenie tradičných tancov a antických tragédií. Na Rhodose nechýba ani kasíno (hotel Grand). Zahrať si môžete ruletu, black jack, chemin de fer, alebo vyskúšať hracie automaty. Musíte mať však aspoň 21 rokov, inak sa do kasína nedostanete (legitimuje sa občianskym preukazom alebo pasom).

Obchody a nakupovanie - Rhodos

Hoci Rhodos nie je nijako veľký, o tovar a suveníry tu nie je núdza. Ba práve naopak. Tak napríklad len v Starom a Novom meste je celkovo 4 000 obchodov! Obchodníci vám niekedy ponúknu aj zľavu (keď kupujete viac tovaru, alebo váhate). Ľudia tu veľa nakupujú kožušinové výrobky, kožušiny, keramiku, odevy, ručné výrobky a koberce. Kupujúcimi turistov sa to v Starom meste, ale aj inde, hemží najmä večer.

Grécko je známym kožušinovým centrom, pôsobí tu veľa kožušníka. Dokonca si môžete objednať kožušinový výrobok podľa vlastných predstáv a už počas niekoľkých málo dní ho obdržíte! To isté platí u krajčírov a krajčírok, ktoré z kožušín nesi (necháte si ušiť odev na mieru a zanedlho si tovar vyzdvihnete).

Obyvatelia ostrova vie spracúvať striebro, vyrábať keramiku, tkať koberce a ručne zhotovovať najrôznejšie výrobky. Na tovar tohto charakteru teda narazíte takmer všade. Turisti môžu navštíviť aj dielne, kde sa vyrába keramika (taniere, džbány, poháre atď) a rovno si v obchodíkoch niečo aj zakúpiť. Jedna z takých výrobní je potrebné na ceste smerom zo Rhodose na Lindos. Kvalitné koberce sa vyrábajú napríklad v dedinách Afantou a Archengelos, kde sa na výrobu môžete prísť aj pozrieť.

Doprava Rhodos

Na Rhodose si môžete zapožičať automobily alebo mopedy, čo sa odporúča v prípade, že chcete spoznávať viac miest. Cena sa líši od jednotlivých poskytovateľov, je závislá na type a modelu a tiež na počte dní (viac sa oplatí si požičať prostriedok na viac dní). Hradíte vždy pevnú taxu, pričom palivo si musíte zaplatiť sami. Pokojne sa pokúste zjednávať, niekedy bývajú ceny zbytočne vysoké. Pre predstavu: auto si možno zapožičať už od 35 euro na deň. V požičovniach sa môžete stretnúť s rôznymi požiadavkami na vek vodiča (od 18 až do 23 rokov).

K dispozícii je aj autobusová doprava. Príklad: za cestu zo Rhodose do mesta Lindos uhradíte asi 3, 5 eura.

Ak pôjdete taxíkom, dbajte na to, že bude zapnutý taxameter-vyhnete sa tak nepríjemnostiam, keď po vás môže byť požadovaná premrštená suma. Za cestu zo Rhodose do Lindu taxíkom zaplatíte zhruba 30 euro. Taxíky majú typickú modrú farbu.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: