Vodácke trasy v ČR

Na sto tisíc Čechov sa každý rok vydáva s kanoe a rafty na rieky. Zažite neopakovateľná dobrodružstvo na vode. A, že sa urobíte? To k tomu patrí. Stačí len rozdelí ohníček, urobíte si baštu a medzitým mokré šaty Vám na slniečku uschnú.


Vodácke trasy známe i utajené

Vltava

Kto túto rieku nejazdil, ako by nebol vodákov. Zjazd začína u Soumarského mosta v Lenore. Rieka celý deň kľučkuje v meandroch lužnom lesom až do Lipna. Ozajstní drsoni druhý deň pádlují cez priehradnej jazero, ostatné autom prevážajú lode do Vyššieho Brodu. Nasledujúcich päť dní je ako vo sne. Voda stále tečie, väčšina jezu je zjazdná, táborisko i krčmy za každou zákrutou av okolí narazíte na najslávnejšej hrady českej histórie. Romantiku kazí len veľké davy od mája do júla.

Vodácká trasa Malebná Lužnice

Ak ste ju ešte neskúsili, vedzte, že vás čaká romantický tok hlbokými lesmi, medzi dedinkami aj krásnymi juhočeskými mestečkami. Spousta vodákov, táborísk a krčiem je samozrejmosťou. Vyskúšajte tzv Starú rieku. Jej meandre sú prejazdné a prenášanie už nie je toľko, čo predtým.

Vodácká trasa Obrátená Ohře

Na Ohře je všetko obrátene. Navrchu u Chebu je to nížinná rieka, lenivo sa krúti medzi poliami a lúkami. V Kyšperku voda naraz zrýchli, objaví sa pereje, skaly okolo pokrývajú hlboké lesy a peřejky pripomínajú divokú horskú rieku. Tak to ide cez Karlovy Vary až do Klášterci. Až tam sa všetko dostane do správnych koľají a dolný tok sa lenivo valí Českým stredohorím do Labe.

Premenlivá Sázava - Vodácká trasa

Divoké pereje Stvořidel sú za veľké vody nebezpečné aj pre rafty. Kamenistý horný tok na Vysočine je zjazdná len na kajakoch. Široký stredný tok schádzajú detské tábory od Havlíčkovho Brodu. Posledných 15 kilometrov je bystrá turistická voda cez krhanické pereje do trampského raja v Pikovicích.

Výletné Otava

Podobne ako Berounka je i Otava riekou pre rekreačné vodákov, ktorí si chcú občas urobiť výlet do okolia. Preteká pozdĺž takých juhočeských skvostov, ako je hrad Rabí, mesto Písek a obce Putim či Sudoměř.

Mierna Berounka - vodácká trasa

Široká a mierna rieka vzniká na sútoku piatich divokých riečok v Plzni. Z ich charakteru si však nenecháva nič a pokojne plynie křivoklátskými lesy okolo Karlštejna do Prahy. Berounka je ideálny rieka pre kombináciu vodnej a pešej turistiky. Nad riekou sa strieda jeden hrad za druhým, väčšinou sa plaví hlbokým údolím v tieni lesa.

Rieky pre víkendová dobrodružstvo na kanoe

Urobíte ak si čas len cez víkend, vydajte sa na nejakú menej známu riečku, ktorá vás zavedie do nových kútov. Za sobotu a nedeľu na nej stretnete jednu či dve party vodákov.

Opustená Blanice - víkend na rieke

Rýchla riečka tečie opusteným údolím, až sa nechce veriť, že sme v husto zaľudnených stredných Čechách. Najskôr sa krúti v lučinatých meandroch okolo Blaník, potom přeskáče niekoľko vysokých jezu vo Vlašimi a vnorí sa do lesnatého údolia. Tu a tam sa nad vodou skláňajú skaly, prúd poháňa osamelé mlyny, a až na sútoku sa Sázavou stojí pár trampských zrubov. Jednodňové splav začína vo Vlašimi a končí v Českom Šternberku na Sázave. Ku splav je potreba pár dní daždivého počasia, aby sa koryto naplnilo vodou.

Disciplinovaní Chrudimka - výlet na rieke

Tahle rieka zodpovedá všetkým vodáckým pravidlám. Spočiatku je rýchla a Vrbický na brehoch môžu byť zákerné. Ako mohutnie, upokojuje sa a ku koncu dokáže byť aj protivná. Pripravuje vodákom prekážky v podobe nesjízdných jezu. Prehľadný a bezpečný pětadvacetikilometrový úsek sa jazdí za vyššiu vody zo Slatiňany do Chrudimi alebo Pardubíc

Divoká Teplá - pohoda na rieke

Priehrada Březová na západočeskej riečke Teplá sa párkrát za rok vypúšťa, aby pustila do koryta vodu pre preteky na divokej vode. Mimo pretekármi sa môžu do boja s prúdmi pustiť aj amatéri. Teplá nie je pre úplných začiatočníkov, ale na rafte si ju zíde takmer každý. Je potrebné mať skúseného kormidelníka a celá posádka musí byť vybavené plavákovým vestami a prilbami. V Karlových Varoch prechádzajú vodáci medzi vysokými múrmi a zhora na ne pozerajú lázeňští hostia. Teplá tu tečie priamo pod vyhlásenými kolonádami. Naviac sú tu tri stupne, na ktorých sa občas niekto zvrhne, a tak je o zábavu hostí postarané.

Vzrušujúce Mohelkou - dobrodružstvo na rieke

Jednou z riečok, pri ktorých je nutné sledovať, či v okolí prší, aby bolo dosť vody v koryte, je Mohelkou v Podjestedi. Ponúka krásnu túru pre kajakovej turistiku. Na prvý pohľad nezaujímavá riečka je za veľké vody vzrušujúce. Za zákrutami sa z čista jasna objavujú padlé kmene, pretrhnutie stavidlá skrývajú nenápadné, ale o to zrádnější prúdy, početné zarastené meandre núti lode ku krkolomným manévrom a občas sa objaví aj nejaká peřejka. To všetko v dosahu cesty a neďaleko dediniek, ale ďaleko od najbližšej otvorenej krčmy. Mohelkou možno zísť na obratnom kajaku za jeden deň, na kanoe kvôli častému prenášaniu Jezu, kmeňov a plytčín to môže byť o niečo dlhšie. Za naozaj veľké vody sa jezdívá zo Sychrov, za strednej vody býva splavná až z Trávníčka a jede sa do Mohelnice, kde ústi do Jizery.

Pokojná Bílina - romantika na rieke

Bílina je pokojná riečka s rovnými regulovanými brehy. Preteká pozdĺž neslávne známych hnedouhoľných baní na Mostecká, a preto jej dostatok vody v horúcom lete zaisťuje podkrušnohorský privádzač zásobujúce priemyselné podniky vodou z Ohře. Svižný, rýchlo prúdiaci tok prerušuje niekoľko peřejek, do cesty sa stavia pár stupňov a niekoľko jezu. Začína sa zvyčajne v Bíline, končí v Trmice. Dôjsť možno však až do Labe a ďalej do Hřenska, prípadne do Drážďan.

Rýchla dolnej Jizera - rýchla voda

Málokto tuší, že v Stredočeskom kraji tečie široká, hlboká, rýchla a pritom opustená rieka. Ide o dolné Jizerou. Z Benátok k ústiu do Labe pri Toušně je to po vode dvadsať kilometrov, ktoré sa dajú pri usilovnej pádlování splout za deň. Pre rodinnú turistiku je vhodnejšie si rozvrhnúť splav dolnej Jizery na celý víkend. Nečakajú na nej zradné pereje, nebezpečné zákruty ani divoké šlajsny. Napriek tomu voda neustále príjemne tečie a občas sa objaví aj vlnky. Proste ideálna tok pre rekreačné splav na otvorených kajakoch.

Opatovický kanál

Starí Rybnikár dokázali vytvoriť vodné diela, ktorá akoby do prírody patrila odjakživa. Jedno také sa volá Opatovický kanál a napája vodou sústavu rybníkov v okolí Pardubíc. Až poplávate listnatými lesmi v síce pomalom, ale stálom prúdu, miestami nad úrovňou okolitého terénu av jednom prípade aj po vodnom moste, spomeňte, že cestu vode prekopal ľudskej ruky už v šestnástom storočí. Dnes je schodných tridsať kilometrov od Opatovice do Semín. Kto neponáhľa, môže si naplánovať Kanoistické výlet na celý víkend.

Ľadovcová Svratka

Svratka chvíľami tečie pozdĺž cestných oporných múrov, chvíľami lesnatým údolím. Niekoľko opravených i rozpadnutých jezu sa dá ísť, na ceste číhajú pekné pereje. Posádky mnohých otevřenek sú rovnako odvážne ako kajakári, ale často padajú do vĺn alebo je voda zalieva tak, že pod stavidlá vystupujú a vylievajú. To sa odohráva, len keď priehrady Vír I a Vír II upúšťajú vodu. Nie je to často, ale stačí sledovať správy z povodia, aby ste mohli vziať loď a ísť si zapádlovat na jednu z najkrajších moravských riek. Vodáci o Svratce hovoria, že je to jediná tuzemská ľadovcová rieka - ako je spodná voda z Vieru studená. Svratka je najkrajšie medzi vírusom a Tišnov, čo je výlet na jeden veľa dlhý deň, ale dá sa pokračovať až do Brna.

Rekreačné Jihlava - rekreácia na rieke

Jihlava je riekou rekreačných vodákov. Za vodnatých rokov a pri vypúšťaní priehrady Mohelno sa dá za tri dni splout od elektrárne Dukovany až do Novomlýnské nádrže. Obe sú to stavby socializmu - predimenzované, betónové a vôbec nezapadajú do krajiny. Medzi nimi si vodáci však užijú jazdu krásnou prírodou. Najzaujímavejšie úsek, na ktorý sa oplatí zájsť kanoistům aj kajakářům, ponúka Jihlava od Mohelno do Ivančic. Voda neustále tečie, občas zašplouchají peřejky a čo chvíľu sa objaví malé stupňa. Jezu je tu pomaly a všetky sa dajú po predchádzajúcej prehliadke preplávať.

Bojovná Morava

Najmohutnejší moravská rieka tečie dlho ako potok, potom sa z nej stane náročná riečka pre expertov na kajakoch, a až keď klesne do nížin, je tým pravým miestom pre vodnú turistiku. V lete sa zvyčajne začína v Postřelmov, pretože tam je vždy dosť vody, aby sa dala spustiť na hladinu aj ťažko naložené kanoe. Chránenou krajinnou oblasťou Litovelské Pomoraví dôjdete do Olomouca za tri dni. Krásu, divokosť a opustenosť lužných lesov je nutné zaplatiť bojom s hordami komárov.

Rodinná Radbuza - výlet pre rodinu na rieke

Radbuza je jedna zo štyroch riek, ktoré sa zlievajú v Plzni a tvoria Berounku. Pokojne si tečie plochým lučinatým údolím v tieni Olší a ničím zvláštnym nevyniká ani jej okolie. Úzke koryto má dosť vody po celý rok, ale to je vykúpené kľudnými hladinami nad často nesjízdnými stavidlá. Je to proste riečka pre romantický rodinný víkend. Naložte do kanoe deti, Echo vybavenie, zásoby jedla a pitia a vyrazte z Horšovského Týna na Plzeň. Kam dôjdete, tam postavte stan. Ďalej od dedín si môžete rozdelia ohníček, majitelia rybárskych kvót sa môžu pokúsiť chytiť niečo na jedenie. Na úlovok ale nemožno spoliehať, pretože rovnaký nápad majú v nejrybnatějších úsekoch aj desiatky vašich kolegov. Ak na rieke hľadáte samotu a romantiku vydajte sa na rieku, ktorú spa len pár vodákov za rok.

Svitávka

Riečka tečúca z Lužických hôr k Českej Lípe. Za veľké vody sa jazdí z Lindavy, za stredné z Velenice. Na ceste je možné prezrieť niekoľko jaskýň na brehoch, prechádza sa tunelom a míňate niekoľko starých mlynov.

Romantická Ploučnice

Celú dobu sa jede v džungli. Voda svižne tečie úzkym korytom, a pritom sa loď neustále prediera tunely pod krovím a stromami alebo meandruje bažinatými lúkami. Najväčšou atrakciou je riečna skalný tunel u Novin, ktorý po sto metroch končí malým skokom do bezpečnej lagúny. Za romantiku sa síce platí nejakým preťahovaním padlých stromov, ale to sa dá vydržať. Veľká časť Ploučnice tečie v bývalom vojenskom pásme, a tak sa plaví ľudoprázdne krajinou, kde sa môže táboriť a rozoberať ohníčky. Za dva dni sa dá na turistické kánoe s tábornickým vybavením splout zo Stráže pod Ralskem do Českej Lípy.

Niektoré opísané rieky a riečky mávajú dosť vody aj v lete, u iných je potrebné sledovať stav vody. Ich obtiažnosť je tak akurát pre otvorené turistické kanoe.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: