Víkend v Paríži - história a pamiatky

Paríž - jedno z najstarších európskych miest, ktoré je v dnešnej dobe nazývané veľkomestom. Ukrýva poklady Francúzsko a dobrý pozorovateľ v Paríži odhalí celú históriu Paríža aj Francúzsko.


Víkend v Paríži - Cestovná agentúra Radka Šormová

Paríž je okúzľujúca, atraktívny a živá metropola, ktorú by mal navštíviť aspoň raz za život každý. Ženy určite priláka svojimi obchodmi s najprestížnejšími módnymi značkami sveta. Muža zase prilákajú do Paríža krásne ženy a víno. Veľmi žiadané sú romantické víkendy v Paríži, pretože táto mekka zamilovaných, rovnako ako Benátky v Taliansku, k takému romantickému víkendu priamo nabáda. Paríž je plná kľukatých uličiek a veľkolepých bulvárov, preslávené stavby, prvotriedne reštaurácie, honosné operné scény a zafajčené pivničné jazzové kluby sú presne to, čo môžete v Paríži obdivovať.


Ak ste sa práve rozhodli, že je čas sa do Paríža pozrieť, môžete napríklad využiť služby cestovnej agentúry Radky Šormové. Táto cestovná agentúra prevádzkuje portál www.lastiky.cz, kde si môžete vybrať zo širokej ponuky týchto eurovíkendov, alebo poznávacích zájazdov do Paríža. CA Radka Šormová vykonáva autorizovaný predaj širokej ponuky zájazdov a zájazdov LAST MINUTE predných cestovných kancelárií, s ktorými má uzatvorenú zmluvu o obchodnom zastúpení, poskytuje potrebné informácie k danému zájazdu aj o aktuálnych novinkách.

CA pravidelne overuje kvalitu a obnovuje ponuku zájazdov, a zároveň poskytuje iba zájazdy cestovných kancelárií, ktoré majú uzavreté platné zákonné poistenie pre prípad úpadku. Potvrdenie o poistení CK sa odovzdáva klientovi spolu s uzavretou cestovnou zmluvou.

Táto cestovná agentúra bola prijatá ku dňu 10. 1. 2009 do Asociácie cestovných kancelárií Českej republiky

V Paríži je zapísaná slávna minulosť francúzskych kráľov, prvé počiatky demokratickej republiky až po súčasnosť. Spoznajme Paríž krôčik po krôčiku!
Kto založil Paríž?

Prvé nálezy o osídlení územia dnešnej Paríža pochádza z 4.-5.tisíciletí př.nl.Název Paríž pochádza od keltského kmeňa Parisov, ktorí osídlili malý ostrov uprostred dnešnej Paríža - Ile de la Cité na začiatku 3.storočí př.nl.V priebehu rímskej nadvlády sa osídlená miesta rozrastala až na ľavý breh Seiny.

V roku 508 za vlády Chlodovik I. sa Paríž stala hlavným mestom Franskej ríše. V 9.storočia bola dobytá Vikingami av ďalších storočiach sa tu vystriedalo niekoľko vládnucich dynastií.

Rozvoj a rast Paríža

Už Rimania považovali Paríž za bažinatou oblasť. Aby mohlo dôjsť k ďalšiemu rastu Paríža, bolo potrebné najprv bažinaté oblasti odvodniť a vysušiť. To sa stalo počas 12.a 13.storočia, kedy boli budované dláždené cesty a prvá pevnosti - Louvre, katedrály - Notre Dame, vznikla tiež univerzita pod názvom Sorbonne. Rozvoj a prosperitu Paríža však narušili vojny a morové epidémie.

Za vlády "Kráľa Slnka" Ľudovíta XIV., Sa mesto dočkalo nebývalého rozvoja - bolo vystavané veľa nádherných palácov, kostolov a ďalších budov, ktoré sa dodnes zachovali. Medzi najznámejšie určite patrí kráľovský palác Versailles.

Vláda Napoleona Bonaparte obohatila mesto o mnoho veľkolepých pomníkov a budovu slúžiace svojmu účelu dodnes - Invalidovňa. Za najkrajšie mesto bol Paríž považovaná v druhej polovici 19.storočia za vlády Napoleona III., Ktorý zmenil a zmodernizoval stredoveké kľukaté mesto v mesto s pôvabom a eleganciou pomocou rovnakých a priestranných ulíc-bulvárov. V priebehu 19.storočia sa Paríž naďalej rozširovala a zažila obrovský rozmach, snáď práve preto bola druhá polovica 19.storočia nazývaná "Krásnym obdobím".

20.storočia prinieslo Paríži modernizáciu, v 60.rokoch bol Paríž považovaná za centrum modernej architektúry. Predovšetkým vďaka stavbe modernej obchodnej štvrti La Défense. V 70.rokoch sa Paríž mohla pochváliť v tej dobe najvyšším mrakodrapom Európy - Tour Montparnasse.
Najvýznamnejšie historické pamiatky:

Notre-Dame, Saint Chapelle ... ostrov Ile de la Cité

Na tento ostrov v samom srdci Paríža sa môžete dostať po najstarším a najdlhším parížskom moste - Pont-Neuf, ktorý bol vybudovaný pre Henricha IV., Aby mohol pohodlne prechádzať z jedného brehu na druhý.

Notre Dame

Na ostrove Ile de la Cité vás uchváti pohľad na veľkolepú katedrálu Matky Božej - Notre Dame. Táto gotická katedrála pamätá korunovácie francúzskych kráľov a iné historické udalosti. Začala sa stavať v roku 1163 a najväčšia časť bola dokončená až v roku 1345. Tri gotické portály s náboženskými motívmi vás zavedú dovnútra katedrály, kde uvidíte veľa gotických prvkov-oblúkovitou klenbu, stredoveké vitráže, vzácne sochy a maľby.

Saint Chapelle

Čiže kaplnka Všetkých svätých je gotická kaplnka postavená v rokoch 1245-1248 na príkaz svätého Ľudovíta. Slúžila na uloženie Kristovej koruny, ktorá je dnes umiestnená v katedrále Notre Dame, kľúč od jej schránky majú dvaja ľudia. Zaujímavosťou je, že kaplnka je postavená v dvoch poschodiach - ako bolo vtedy zvykom. Prvé poschodie slúžilo pre poddaných a druhej honosnejšie pre kráľa a jeho rodinu.

Conciergerie

Vedľa kaplnka Všetkých svätých sa nachádza gotický kráľovský palác Conciergerie - teraz Justičný palác. Za Veľkej francúzskej revolúcie bol dobytý a revolucionári ho využili ako väzenie, dokonca tu bola väznená Marie Antoinetta pred svojou popravou.

Latinská štvrť

Patrí medzi najstaršie stredovekú časť Paríža. Nachádza sa tu Pantheon, Sorbonne, Luxemburský palác, Luxemburské záhrady, chrám sv. Jenoféfy a kostol sv.Sulpice.

Pantheon

Pôvodná monumentálne kostol vystavaný za vlády Ľudovíta XV. v tvare gréckeho kríža. V podzemí je krypta, kde sú uložené telá mníchov a významných mužov Francúzsko - nájdete tu hrobku Victora Huga, Emila Zoly, Voltaira ... Z kupola Pantheonu sa môžete potešiť výhľadom na Paríž.

Kúsok od Pantheonu je umiestnený chrám sv. Jenoféfy, patrónky Paríža. V tomto gotickom chráme sú uložené aj jej pozostatky. Omša Jenoféfa povzbudila Parížania k boju proti početnému nájazdu Hunov na čele s Atila, ten sa pred opevnenú Parížom obrátil a putoval smerom na Orleans.

Blízkosti Pantheonu nájdete aj Sorbonne, ktorá patrí medzi najstaršie európske stredoveké univerzity. Na stenách Sorbonny nájdete vytesané citáty slávnych mysliteľov, medzi nimi je aj citát Jana Husom.

Krátkou prechádzkou od Pantheonu sa dostanete do Luxemburské záhrady, ktorá ukrýva sochy francúzskych kráľovien a zdobené fontány s jazierkami.

Centrom Luxemburské záhrady je Luxemburský palác, ktorý si v roku 1615 nechala vystavať Mária Medicejská po smrti manžela Henricha IV. V súčasnej dobe je palác sídlom Senátu a pre verejnosť je neprístupný.

Kostol sv.Sulpice

Gotický kostol sv.Sulpice nájdete severne od Luxemburských záhrad. Najviac turistov navštevujúcich tento kostol v čase vysielania amerického filmu Šifra majstra Leonarda, pretože aj tu sa natáčal tento film.

Louvre, Tuileirské záhrady a námestí Svornosti

Louvre

Louvre, jedna z najstarších pevností v Paríži sa nachádza u pravého brehu Seiny. Louvre po stáročia slúžil ako sídlo francúzskych kráľov, ako múzeum bol vyhlásený v roku 1793.

Spočiatku sa tu vystavovali len kráľovskej zbierky a najväčšiemu rozšíreniu došlo za Napoleona I., ktorý zbierku obohatil o mnoho umeleckých predmetov, preto počas ďalších rokov nieslo múzeum jeho meno. K ďalšiemu rozšíreniu došlo na začiatku 19.storočia, dnes Louvre obsahuje nespočetné množstvo umeleckých a historických predmetov z celého sveta a dôkladná prehliadka všetkých zbierok zaberie aj celý deň.

Na čo nezabudnúť pri prehliadke Louvre?

Najznámejším obrazom, ktorý je tu umiestnený, je obraz od renesančného umelca Leonarda Da Vinci - Mona Lisa. Tento obraz láka návštevníkov z celého sveta. Socha, ktorá stojí za videnie, je Venuša Milónska - Afrodita. Pozrite sa tiež pod sklenenou pyramídu, ktorá vyrástla pred Louvre v roku 1989, kedy bola postavená k výročiu 200let od VFR.

Tuileirské záhrady

Po prehliadke Louvru si môžete odpočinúť v Tuileirských záhradách, kde sa nachádza Malý víťazný oblúk, tiež Triumfálny oblúk, pretože bol postavený na pamiatku Napoleonovho víťazstva pri Slavkove a Ulme. Jedná sa o imitáciu oblúku septima Severia v Ríme.

Place de la Concorde

Z Tuileirských záhrad sa dostanete na námestí Svornosti - Place de la Concorde, ktoré sa pýši egyptským obeliskom so zlatou špicom z chrámu v Luxore. Po stranách námestia nájdete 8 ženských sôch, ktoré predstavujú francúzske mestá.

Z námestia je výhľad na ulici Champs Elisées, ktorá vedie k Veľkému víťaznému oblúku av diaľke zbadáte Veľkú archu a moderná štvrť La Défense. Architekti vždy dbali na prehľadnosť a osovú súmernosť Paríža, takže z jednej pamiatky je zvyčajne dobre viditeľná aj ďalšie.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: