Veľká Británia - zaujímavé miesta

Ak uvažujete o ceste do Veľkej Británie a skôr než ruch veľkomiest ako je Londýn vyhľadávate krásnu prírodu, mal by Vám tento článok poradiť kam sa vydať. Dozviete sa mená dedín a mestečiek a pamiatok, ktoré stojí za to navštívit.Cestování Anglicka.


Avebury, Wiltshire

Avebury leží na juhozápade Anglicka. Ide o najväčšie neolitické kultové miesto v Európe. Na rozdiel od Stonehenge, ktoré sa nachádza len 20 míľ odtiaľ, je však menej známe. Avebury je rustikálny dediny so slamenými chalupa. Miestne hospoda s názvom Pub at Avebury je veľmi stará a plná dobové atmosféry. Dedinu obiehajú masívne kamenné monumenty, ktoré tu boli vybudované pred tisíckami a tisíckami rokov. Sú dokonca staršie, ako pyramídy v Egypte.

Bourton on the Water, Gloucestershire

Bourton on the Water leží v samotnom srdci Anglicka. Prostriedkom tejto skutočne kuriózne dediny preteká rieka Windrush, cez ktorej vedie niekoľko drobných klenutých lávok, ktoré umožňujú obyvateľom prechádzať z jedného konca dediny na druhý. V blízkosti centra sa nachádza vtáčia rezervácia, ktorá stojí za návštevu. Nachádza sa tu tiež múzeum, výrobňa voňaviek a jeden z najkrajších modelov železnice v Anglicku.

Clovelly, Devon

Táto krásna malá rybárska dedinka leží na strmom svahu smerujúcim priamo k moru. Clovelly leží v grófstve Devon, ktorá sa nachádza na severnom pobreží, ktoré je zodpovedné za zimy plné snehových búrok a ľadových vetrov. V lete sa však Clovelly môže javiť aj ako akákoľvek rybárske dediny napríklad v Grécku. Jej jediná ulica dláždená mačacími hlavami je neskutočne strmá, tak strmá, že je vyhradená len pre chodcov. Spojenie medzi dedinou a prístavom obstaráva džíp jazdiace v polhodinových intervaloch.

Castle Combe, Wiltshire

Castle Combe leží západne od Bathe. V Castle Combe Vás uchváti vyrovnaná kamenné domy postavené pred stovkami rokov, ktoré vytvára idylické stredoveké prostredie. Dedina zažila okupácii vtedajšej britskej pevnosti, Rímsky tábor a tiež Normanský hrad. Castle Combe Vám môže byť povedomé napríklad z filmu Doktor Doolitlle.

Dorchester, Oxfordshire

Dorchester sa nachádza na juhu Anglicka. Dorchester je zmesou stavebné slohov a štýlov. Mestečko sa rozkladá na kopci medzi dvoma riekami. Veľa ľudí navštevuje Dorchester kvôli pamiatkam medzi ktoré patrí nádherné opátstvo as ohľadom na veľkosť obce prekvapivo veľký kostol. Opátstvo je otvorené každý deň a vstup je zadarmo. Na juhozápade mestečka sa nachádza pevnosť z doby bronzovej s názvom Maizena Castle, ktorý dobyli Rimania. V meste sa po nich okrem iného dochoval amfiteáter. Neďaleko sa narodil spisovateľ Thomas Hardy, v meste sa preto nachádza múzeum, ktoré je mu venované. Oxford je vzdialený len 20 minút jazdy autom či autobusom.

Dunster, Somerset

Dunster je stará dedina na západe Anglicka s trhom, ktoré sa za posledné stovky rokov zmenil len veľmi málo. V streche jedného domu si môžete všimnúť diery od delové gule z obdobia občianskej vojny. V blízkosti sa nachádza opevnenie a hrad Dunster av miestnych lesoch nájdete najstarší strom v Anglicku. Dunster sa navyše nachádza na okraji národného parku Exmoor.

Eton, Berkshire

Eton leží 23 míľ od Londýna a cez rieku Thames sa nachádza Windsdor s ktorým je spojený mostom. Celá dedina je majetkom tunajšej školy s rovnakým názvom, ktorá má zásluhy na starovekom šarmu Etone. Táto prestížna škola bola založená roku 1440 Henrichom VI. Eton je bezpochyby jedným z najnavštevovanejších miest Anglicka. Môže sa pochváliť radom krčiem a reštaurácií. Skvelým zážitkom je tiež komentovaná prehliadka samotnej Eton College.

Lacock, Wiltshire

Celá dedina je pod ochrannou spoločnosti National Trust, aby jej charakter zostal nezmenený aj v budúcnosti. Každého iste zaujmú udržiavané stredoveké kamenné domy. Je to dedina často používaná ako lokácie pre natáčanie historických filmov. Nachádza sa tu tiež opátstvo založené roku 1232. Keďže bol Laycock domovom Williama Henryho Foxa Talbot, jedného z pionierov fotografie, nachádza sa tu v dome zo 16. storočia múzeum s názvom Fox Talbot Museum of Photography, ktoré je mu venované.

Rye, Sussex

Rye je malebné mestečko, ktoré sa rozkladá na pieskovcami. Nachádza sa tu stredoveké opevnenie s dochovanou mestskou bránou zo 14. storočia. Za pozornosť určite stojí hrazdené domy v ulici High Street av ulici Mermayd. Vo zvonici miestneho kostola St. Mary sa nachádza jedny z najstarších anglických vežových hodín.

Wells, Sommerset

Mestečko Wells sa nachádza na úpätí pahorku Mendip Hills a nájdeme tu jednu z najkrajších katedrál v Anglicku. Ide o St. Andrews Cathedral, ktorá bola postavená v rokoch 1150 - 1421. Severne od katedrály sa nachádza tzv Vičar's Close. Je to rad štyridsiatich obytných vikářských domov zo 14. storočia. S katedrálou sú spojené mostom a sú najstarším dochovaným súborom radových obytných domov v Európe.

Veľká Británia je rozdelená na grófstva. V každom grófstve sa nachádzajú historické mestá a dediny, ktoré stojí za to navštíviť.

Najvhodnejšou dobou pre cestu do Anglicka je marec až júl a potom október, kedy tu býva najteplejšie. Teploty sa v tejto dobe pohybujú okolo 16 ° C.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: