USA - Od Havaja cez Indianu až do Kentucky

Dnes predstavíme tieto štáty - Havaj, Indiana, Illinois, Ideaho, Severná a Južná Dakota, Kansas, Kentucky, Louisiana, Iowa? Koľko pôsobiace na ložisko musí prestať Iowa za rok? A ktorého štátu je hlavné mesto Indianapolis?


Kontinentálne časť USA sa nachádza v Severnej Amerike. Na juhu hraničí s Mexikom a na severe s Kanadou. Hranice s Kanadou je najdlhšou nestráženej hranice sveta. Východný breh USA obmýva Atlantický oceán a západný breh Tichý oceán. Medzi plnohodnotné štáty patrí tiež Aljaška, ktorú kúpili od Rusov v roku 1867 a Hawajské ostrovy. Spojené štáty majú tiež plno závislých - napospol ostrovných území.

Dnes prinášame niekoľko informácií o ďalších amerických štátoch

1. Havaj
2. Indiana
3. Illinois
4. Ideaho
5. Severná Dakota
6. Južná Dakota
7. Kansas
8. Kentucky
9. Louisiana
10. Iowa

Hawaii - Honolulu

Je najnovšie z 50 štátov USA, skladá sa výlučne z ostrovov. Hawaii je obklopená pacifickými oceánom a leží asi 2 400 míľ jizozápadně od kontinentálnych Spojených štátov amerických. Má najväčší podiel obyvateľstva ázijského pôvodu a najvyšší podiel miešancov medzi rasami zo všetkých štátov USA.

Honolulu je hlavné a najväčšie mesto Havaja. Názov mesta pochádza z domorodého jazyka, kde Honolulu znamená zátoka mušlí. Mesto leží na ostrove Oahu. Legendárny pláž Waikiki a úžasná atmosféra na Havaji sa budete cítiť ako v rozprávke, kde Vás netíží čas, nikto neponáhľa a každý sa na Vás usmieva.

Pearl Harbor = Perlový prístav je prístav a základňa vojenského námorníctva USA ležiace v blízkosti mesta Honolulu.

Idaho - Boise

Krajiny drsné krásy a miliónov akrov divočiny. Príroda plná žulových hôr, úrodných fariem, jazier, vodopádov, kaňonov a roklín. Hell's Canyon = Pekelný kaňon je 7900 stôp hlboký, je to najhlbší kaňon v Severnej Amerike. Je hlbšie dokonca ako Grand Canyon a Shoshone Falls Shoshonské vodopády na Snake River = Hadí rieke, sú vyššie ako Niagarské vodopády. Väčšina štátu je tvorená Skalnatými horami a hlbokými zalesnenými údoliami.

Je tu veľa zasnežených horských pásiem Nájdete tu národné parky Yellowstonský národný park a národný park Farragut. Hlavné mesto Boise často dostáva národné uznanie za kvalitu života a podnikateľského prostredia. Najlepšie mesto pre podnikanie a kariéru, Najbezpečnejšie miesto pre život atď

Illinois - Springfield

Illinois má prevažne pahorkatá povrch, krátke pobrežie Michiganského jazera, západnú hranicu tvorí rieka Mississippi. Chicago a tretie najväčšie metropolitná oblasť USA, významné obchodné, priemyselné, dopravné i kultúrne stredisko.

Je tiež jedna z najvýznamnejších železničných, diaľničných a leteckých križovatiek USA. Medzinárodné letisko O'Hare patrí medzi najväčšie na svete. Illinois je dôležitým dopravným uzlom, Port Chicago spája Veľkých jazier na rieke Mississippi cez Illinois rieke.

Pretože je štát dlhý 644 km má veľmi rôzne klímu. 12. marca 2006 zasiahla mesto 2 tornáda, zranili 24 ľudí a poškodila stovky budovů.Způsobená škoda bola 150 miliónov dolárov. 10. februára 2007, potom-senátor Barack Obama oznámil svoju prezidentskú kandidatúru v Springfield. Narodil sa tu aj Ronald Regan.

Indiana - Indianapolis

Indiana - mierne zvlnená pahorkatina s dominantou kukuričných polí a lesov. Prevažná väčšina obyvateľov sa radí k protestantom, značný vplyv však má aj rímskokatolícka cirkev, ktorej prítomnosť je zvýraznená aj existenciou jednej z najvýznamnejších katolíckych vysokých škôl v USA, Univerzity Notre Dame v meste South Bend.

Vo veľkých mestách dominujú najväčší protestantské prúdy a katolíci, na vidieku majú silnú pozíciu evangelikálové a i. (ultra) konzervatívny protestantskej smery. Hlavné mesto Indianapolis má 798 382 obyvateľov. Cestovný ruch je dôležitou súčasťou ekonomiky Indianapolis, a mesto hostí rad dohovorov a organizuje športové podujatia.

Meno Indiana bolo dané Indiánov a územie Americkým Kongresom v roku 1800. Znamená "Zem Indiánov.

Iowa - Des Moines

Iowa je mierne zvlnená krajina medzi riekami Mississippi a Missouri, s úrodnými pôdami. Orná pôda tvorí 93% povrchu. Kontinentálne podnebie s dostatkom zrážok a teplým letom. Na veľmi úrodných pôdach sa pestuje hlavne kukurica a sója, prípadne sa chová dobytok.

Východnou hranicou štátu prechádza rieka Mississippi. Hranicu na západe od Sioux City tvorí rieka Missouri. Na sever od Sioux City je to rieka Big Sioux River. Tornáda sú bežné v priebehu jarných a letných mesiacoch, sa v priemere 37 tornád počas jediného roka.

Hlavné mesto Des Moines má asi 197 000 obyvateľov, ďalšie mesto tohto štátu je napríklad Davenport cca 100,800 obyvateľov alebo Sioux City s približne 82 800 obyvateľmi alebo Waterloo 66 000 obyvateľov.

Kansas - Topeka

Kansas je štát ležiaci na stredozápade USA. Jeho názov je odvodený zo slova kans, čo v preklade z jazyka kans znamená Ľudia južného vetra. Kansas je takmer rovinatá krajina, na západe mierne zvlnená.

Je tu mierne podnebie a dobrá pôda na poľnohospodárstvo. Cesty sú tu preto lemované nekonečnými obilnými lánmi a sily. Dnes dobytok, pšenica, zrno a sójové bôby tvoria báze poľnohospodárskej ekonomiky.

Topeka je hlavné mesto štátu Kansas preskúmajte jej pestrú minulosť, navštívte fascinujúce atrakcie, 16 galérií, päť umeleckých zariadení a ďalšie možnosti v meste.

(North a South) Severná a Južná Dakota bolo jedno územie až do roku 1889. Dakota bola pomenovaná po Dakota, siúxském kmeňu, ktorý žil v oblasti. Dakota je siúxské slovo pre "priateľov" alebo "spojenca."

Južná Dakota

Väčšina územia Južnej Dakoty je tvorené náhornou plošinou. Sú tu trávnaté stepi, okolo miest väčšinou premenené na úrodné polia.

Južná Dakota je pomerne riedko zalesnená. Je to dané suchým pevninským podnebím. Južná Dakota patrí k najmenej zaľudneným štátom USA. Hustota zaľudnenia je iba 3,84 obyvateľa na štvorcový kilometer. Ale mimo ľudské obydlia sú desiatky kilometrov nezabydlených oblastí.

Hlavné mesto je Pierre. Mount Rushmore národný pamätník v Black Hills = hlavy štátnikov.

Severná Dakota

Prérijnej, riedko osídlený štát. Rozkladá sa na Veľkých planinách, na juhozápade je kopcovitá krajina so skalnými mestami a badlandy, východná časť je poľnohospodársky využívaná. Podnebie je vnútrozemské s drsnými zimami (až -50 ° C)

Veľkú časť územia odvodňuje Missouri (s priehradnej nádržou Garrison Dam). Má najnižšiu mieru nezamestnanosti v Spojených štátoch. Hlavné mesto je Bismarck sa nachádza na východnom brehu Missouri. Bismarck ekonomika sa zdvihla, keď bolo objavené v Black Hills zlato.

Ďalšie veľké mestá Fargo, Grand Fork, Minot, Mandan, Dickinson, Jamestown, Williston, Wahpeton, Devils Lake, a Valley City.

Kentucky - Frankfort

Kentucky má na východe zalesnené podhorí Appalačského pohorie, na západe rozľahlé úrodné nížiny v povodí Mississippi a Ohio.

Má niečo cez 4 milióny obyvateľov a rozlohu 104 749 km ². Leží na stredozápade USA. Narodil sa tu Abraham Lincoln - prezident a ďalším rodákom je herec Johnny Depp.

Kentucky je známy ako "Bluegrass štát", prezývka vychádza zo skutočnosti, že pôvodné bluegrass (tráva - trvalka) je na všetkých pastvinách v celom štáte. Hlavným mestom je Frankfort a najväčším mestom Kantucky je Louisville. Kentucky Derby prebieha na dostihoch v Churchill Downs.

Louisiana - Baton Rouge

Osou územia je rieka Mississippi, povrch tvorí Mississippská nížina. Pobrežie Mexického zálivu je bažinaté s radom lagunových jazier. Štát Louisiana je veľmi špecifický pôvodom svojich obyvateľov. Najväčšieho hromadného osídlenia sa totiž oblasti dostalo, keď legalističtí Kanaďania odsunovali francúzsky hovoriace obyvateľstvo z oblasti Akádie.

Títo fraknofonní Metisovia, často miešanci Francúzov a Indiánov boli z donútenia usadiť v bažinaté delte najväčšej americkej rieky Mississippi, zachoval sa po nich aj názov najväčších miest New Orleans alebo hlavné mesto Baton Rouge. Dodnes prevažujú francúzska priezvisko, alebo sa dokonca doma hovoria francúzsky. V štáte je samozrejme veľké množstvo černochov, potomkov afrických otrokov.


Zdieľajte tento článok prostredníctvom sociálnych sietí: